חפש רק בנושא זה


המשחקים האולימפיים - הדור הבא

באסטוניה מתנהלים מדי שנה משחקים אולימפיים לבתי ספר בכל רחבי המדינה, ברוח ערכי התנועה האולימפית העולמית. גם אצלנו, בכפר-סבא, מתקיים פרויקט דומה. נורית וורחוב מספרת על המפעל החינוכי החשוב
  05/03/06
מאמרים נוספים בתחום
האם יוסיין בולט היה יכול להשיג תוצאה טובה יותר?
הג'ודוקא, אריק זאבי, התקווה הגדולה לשמוע את התקווה בבייג'ין
מים עכורים – פרשיית הסימום של השחיין מקס ג'ייבן
תכנית האימון האולימפית
מאמרים נוספים בתחום
קפיצים ברגליים
חותרת, מתמידה ומשתפרת
מיליון כדורים, עיניים למטרה. סטריק
אליס שלזינגר. תקווה שמוכנה להתממש
המעטפת המפנקת של הסגל האולימפי
מאמרים נוספים בתחום

האקדמיה האולימפית הבינלאומית (IOA) ממוקמת באולימפיה, יוון, ופועלת כמרכז רב-תרבותי ורב-תחומי, שמטרתו לשמר את הרוח האולימפית ולהפיץ אותה. האקדמיה פועלת ללימוד וליישום הנושאים החינוכיים והחברתיים שמאחורי המושג אולימפיזם ומאפשרת הזדמנות ייחודית לסטודנטים בוגרי תואר שני ומעלה, לאנשי אקדמיה, לספורטאים, לאומנים ולנציגים רשמיים של מדינות מכל העולם להחליף רעיונות ולהשתתף בחוויית הרוח האולימפית.

 

במקביל, מתנהלות אקדמיות אולימפיות בכל מדינה (NOA), שתפקידן לפתח ולקדם את התחום הגופני והרוחני שעומדים בבסיס הספורט והתנועה האולימפיים, ולחנך את הנוער על פי ערכי הספורט שהם מעמודי התווך של המונח הפילוסופי אולימפיזם: כבוד ליריב, אהבה למשחק, שליטה עצמית ואיזון בין גוף, מחשבה ונפש.

 

ביוני 2004 השתתפתי כנציגת ישראל בכנס הבינלאומי ה- 12 לסטודנטים, שנערך באקדמיה האולימפית ביוון. במסגרת השתתפותי בכנס נחשפתי לפעילות הרבה שנעשית במדינות השונות בנושא המשחקים האולימפיים והתנועה האולימפית.

 

אחת התוכניות שהוצגו בכנס ושבו את לבי היתה זו של אסטוניה. הרעיון שעמד מאחורי תוכנית זו מובא במאמר זה ובהמשכו דוגמה באותה רוח, אך מתוך כוונה שונה ובהיקף מצומצם יותר, שמתקיימת בעיר כפר-סבא.

משחקים אולימפיים בבתי ספר באסטוניה

פרויקט המשחקים האולימפיים בבתי הספר באסטוניה הפך משנת 1996 לנושא הדגל ביוזמות החינוכיות של האקדמיה האולימפית המקומית. ב- 2004, התקיימו 22 משחקים אולימפיים בית ספריים ב- 12 מחוזות שונים באסטוניה.


למשחקים האסטוניים קודמת תוכנית בית ספרית בת שבוע הכוללת תחרויות ספורט שונות ותחרות חיבורים, ציורים, עיצוב הקמע, המדליות והתעודות. עוד כוללת התוכנית חידון על ההיסטוריה של המשחקים בתקופת יוון העתיקה ובתקופה המודרנית ושיעורים להבנת המושג אולימפיזם ומרכיבי התנועה האולימפית.

 

מטרת המשחקים אינה ספורט גרידא, אלא מגוון רחב של אירועים המספקים דוגמה להתנהלות המשחקים האולימפיים האמיתיים והזדמנות להשתתף במפעל דומה; אפשרות לבחון את היכולת הגופנית ולקחת חלק בהנאה של מאמץ גופני; וביטוי לרוח האולימפית דרך פעילות אינטלקטואלית ותרבותית.


אנשי האקדמיה האולימפית באסטוניה משוכנעים שהפרויקט לא רק יקדם את השתתפות הצעירים בספורט, אלא גם יפתח את הרעיון של "נפש בריאה בגוף בריא" במדינה וכמו כן יסייע בגידול דור של אזרחים צעירים בעלי ערכים בריאים.

 

הפרויקט מתנהל באופן הזה: אחת לשנה, בתאריך שנקבע מראש, כל בית-ספר מגיש הצעה לארגון המשחקים האולימפיים, בהתאם לחוקים ונוהלים שנקבעו על-ידי האקדמיה האולימפית ונכתבו על-פי רוח התנועה האולימפית. ההצעות נבחנות על ידי פאנל של מומחים, וההצעה הטובה ביותר בכל אזור זוכה לתמיכת האקדמיה האולימפית של אסטוניה.

 

בשביל לזכות בתמיכה של האקדמיה, על ההצעה לכלול תכנון ולוח זמנים של שני האלמנטים המרכזיים בפרויקט: השבוע האולימפי ואירועי הספורט.


בתכנון השבוע האולימפי על ההצעות לכלול כמה אלמנטים, ביניהם בחירת הוועד המארגן הבית ספרי; הצגת נושא המשחקים האולימפיים בתקופה הקדומה ובזמנים המודרניים בשיעורי נושא; תחרות הקמע של המשחקים; דוכני תצוגה בנושאים אולימפיים ועוד.

 

נוסף על אלה, קיימים כמה אלמנטים מומלצים לשבוע האולימפי, כגון תחרות חיבורים וציורים בנושאים אולימפיים, תחרות עיצוב מדליות ותעודות, מפגש עם ספורטאים מפורסמים וביקור במוזיאון הספורט האסטוני.


בנושא תוכנית הספורט של המשחקים ההצעות של בתי הספר המתמודדים על הארגון חייבות לכלול את האלמנטים הבאים:

- טקס פתיחה שכולל את מצעד המשתתפים, נאומי פתיחה, הנפת הדגל האולימפי, הדלקת הלפיד האולימפי והשבעת הספורטאים והשופטים;

- תחרויות ספורט שכוללות מגוון ענפי ספורט היתולי שיאפשרו את השתתפותם של תלמידים בעלי עניין ויכולות שונים;

- טקס סיום הכולל נאומי סיום, כיבוי האש האולימפית והורדת הדגל האולימפי.

 

על מנת לעזור למורים ולתלמידים שמארגנים את המשחקים, הוכנו על-ידי האקדמיה האולימפית ספר הדרכה וקלטת וידיאו, הכוללים סקירה על ההיסטוריה והמסורת של התנועה האולימפית ועל האנשים המפורסמים במסורת האולימפית האסטונית, משימות עבור התלמידים, והמלצות לארגון המשחקים עבור המורים.
 

 

משחקים אולימפיים בבתי ספר יסודיים בכפר-סבא

 

כתושבת כפר-סבא, יצאתי לבדוק אם בבתי הספר היסודיים בעיר מתקיימת במסגרת שיעורי החינוך הגופני איזושהי פעילות בנושא המשחקים האולימפיים. לשמחתי, גיליתי שבבית הספר היסודי "אוסישקין" בעיר מתקיימים משחקים אולימפיים אחת לשנה, כבר למעלה מעשר שנים. את המשחקים מארגן משה ויינשטוק, מורה לחינוך גופני, שמאז קיבל את האחריות לארגון המשחקים הפיץ את התוכנית לבתי ספר נוספים בעיר.
 
המשחקים בכפר-סבא נערכים בהמשך לשיעורי ההיסטוריה בנושא יוון העתיקה, ולא כוללים התייחסות לתנועה האולימפית ולרעיון המשחקים האולימפיים בעידן המודרני. בכל שנה, לאחר שתלמידי כיתות ו' מסיימים ללמוד את נושא יוון העתיקה, המורה לחינוך גופני מקיים יום משחקים אולימפיים בבית-הספר.
 

 

המשתתפים


בטקס הפתיחה נוכחים כל תלמידי בית-הספר, המורים והמנהל/ת, שלאחר נאום פתיחה קצר מכריז/ה על פתיחת יום המשחקים האולימפיים. בתחרויות הספורט משתתפים רק תלמידי כיתות ו'.


תלמידי כיתות ו' מחולקים לקבוצות. כל קבוצה קרויה על שם מדינה שהשתתפה במשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, כמו אתונה, קורינתוס ודלפי. התלמידים מחולקים לקבוצות ולא לכיתות כדי לא ליצור אווירה של יום ספורט רגיל שמאופיין בתחרות בין-כיתתית.

 


טקס הפתיחה


טקס הפתיחה כולל מצעד משלחות, שבו הקבוצות עומדות עם דגלי המדינות שאותן הן מייצגות. מנהלת בית הספר נושאת נאום קצר, שבסיומו היא מכריזה על פתיחת המשחקים. אחד התלמידים משמש ככרוז של יום המשחקים: הוא מודיע על כניסת המשלחות, הדלקת הלפיד האולימפי, השבעת הספורטאים והנפת דגל העיר כפר-סבא ונושא נאום קצר בשם התלמידים. בסיום הטקס, רק המתחרים נשארים להמשך המשחקים.

 

אירועי הספורט והפרסים

אירועי הספורט השונים מתנהלים ברוח המשחקים ביוון העתיקה. הקבוצות עוברות בין תחנות על פי זמן של 5-3 דקות בכל תחנה. הניקוד הוא קבוצתי ולא אישי.

ריצות: כל משתתף רץ עם שריון וקסדה למרחק של 10 מטרים וחזרה, ואז מעביר אותם לבא אחריו. הניקוד לפי מספר הרצים הכולל.


מרוץ מרכבות: משתתף אחד יושב בתוך עגלת סופרמרקט ומשתתף אחר דוחף אותו לקו המסומן וחזרה. הניקוד לפי מספר הרצים הכולל.

קפיצה לרוחק: כל משתתף קופץ למרחק כשהוא מחזיק בכל יד בקבוק 1.5 ליטר מלא בחול. הניקוד לפי המרחק המצטבר של כל הקבוצה.

 

דיסקוס: קליעת צלחת מעופפת לתוך חישוק תלוי. ניקוד על-פי מספר ההצלחות הקבוצתי.

 

כידון: זריקת מקל מטאטא למרחק. ניקוד על פי מרחק מצטבר.

 

מסלול מכשולים: מעבר מסלול מכשולים המורכב מגומיות וספסלים. ניקוד על-פי מספר הרצים הכולל.

 

כל משתתפי המדינות המנצחות מקבלים תעודת השתתפות במשחקים האולימפיים וזר עלי זית.

 

לסיכום, המשחקים האולימפיים בבתי-הספר הם אמנם מפעל חינוכי וספורטיבי מורכב, אך התרומה שלו עצומה, לא רק לנוטלים חלק בארגון ובהשתתפות, אלא גם לחברה ולמדינה.

 

בתוך בית-הספר, ארגון האירוע מקיף את כלל המורים: המורה למלאכה מכין את הזרים למנצחים ומעצב את התעודות והמדליות; המורה לחשבון מלמד את נושאי המדידה, החישוב והסטטיסטיקה של התוצאות; המורה למוזיקה מארגן את התזמורת לנגינת ההמנון והנפת הדגל ומחבר המנון מיוחד למשחקים; המורה להיסטוריה מלמד את נושא יוון העתיקה ואת הרעיון מאחורי קיום המשחקים האולימפיים בעת ההיא; והמורה לחינוך גופני משמש כמפיק האירוע ומנהל הפן הספורטיבי של התחרויות.

 

הרוח שמובילה את קיום המשחקים צריכה להתבסס על הפילוסופיה של הברון דה-קוברטן, שטען כי הדבר החשוב ביותר במשחקים הוא לא הניצחון, אלא עצם ההשתתפות. כל תלמיד יכול וצריך ליטול חלק באירוע על פי כישוריו ויכולותיו. על ידי כך ניתן יהיה להרחיב את מודעות הילדים לתרבות הספורט ולחנך אותם דרך הספורט. כבוד ליריב, משחק הוגן, ההנאה שבהנעת הגוף ואהבת המשחק - כל אלה יוכלו לתרום לשינוי פני החברה בעתיד.

 

הגופים המוסמכים בארץ צריכים להירתם לקידום מפעל זה: הוועד האולימפי הישראלי יכול לרתום את הספורטאים האולימפיים להרצות בבתי הספר ולשתף את התלמידים בחוויות, בקשיים ובהעברת המידע על ענף הספורט שבו הם עוסקים. כמו כן הוועד יכול לסייע במתן חסות למשחקים האולימפיים בבתי הספר; האקדמיה האולימפית הישראלית יכולה לרתום את הסטודנטים ששלחה לסמינרים השונים ביוון כדי להפיק את כל המידע הנדרש ליצירת חומרי לימוד, להעביר הרצאות בבתי הספר, לקיים סמינרים למורים בארץ ולתת תמיכה כללית לבתי הספר המעוניינים לקיים משחקים אולימפיים; ואילו משרד החינוך יכול להירתם לעניין ולהכניס את נושא החינוך דרך הספורט לתוכנית הלימודים בבתי הספר היסודיים.

 

קיום מפעל מסוג זה הוא בגדר חובה לחברה שמעוניינת לפתח את תרבות הספורט בתוכה ולקדם אותה.נורית וורחוב - בוגרת תואר שני במינהל ספורט מאוניברסיטת Loughborough, אנגליה

 

מקורות:

 

 

  1. http://www.olympic.org/uk/games/ancient/index_uk.asp
  2. A. Koka (2004) "School Olympic Games in Estonia". 12th Seminar on  Olympic Studies for Postgraduate Students, Olympia, Greece.תגובות הוסף תגובה
1.תודה הדסה קוצוק רכזת השתלמות מורים לחנ"ג כ"ס05/06/10
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש