חפש רק בנושא זה


שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג

הם מסוכנים, גורמים תופעות לוואי ואסורים על פי החוק, ובכל זאת השימוש בהם ממשיך להיות נפוץ ודרכי העלמת העדויות רק משתכללות. תקציר הרצאתו של מולי אפשטיין במסגרת כנס האגודה הישראלית לאנדוקרינולוגיה
  05/04/06
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום


ב-26-27.3.06 נערך בכפר המכבייה הכנס השנתי של האגודה הישראלית לאנדוקרינולוגיה. בכנס השתתפו כ-400 רופאים וחוקרים, שהציגו עבודות מדעיות בתחומי מחקר שונים. אחד המושבים בכנס יוחד לרפואת הספורט ולשימוש לרעה בחומרים אסורים בקרב ספורטאי הישג.

להלן תקציר הרצאתו של מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ במרכז למחקר ולרפואת ספורט במכון וינגייט. אפשטיין היה מזכיר הוועדה למניעת סימום בספורט של הוועד האולימפי בישראל במשך 12 שנים. 

 

ימיו של הסימום בספורט זהים כמעט לחלוטין למניין ימיו של הספורט ההישגי. מקורו של המונח "סימום" (Doping), שהופיע לראשונה במילון האנגלי ב- 1879, הוא במילה Dope, שפירושה באפריקנית: משקה אלכוהולי קדום ששימש לעוררות בריקודים פולחניים של שבט הזולו. כיום, המונח סימום מתייחס לשימוש לרעה שעושים ספורטאים בחומרים ובשיטות אסורות, על מנת לשפר את ביצועיהם.


בשנת 400 לפני הספירה, זכה הספורט ביוון העתיקה למעמד חברתי גבוה ביותר, אולי אף יותר מזה המקובל כיום. פרסי הכסף שהוענקו לזוכים במשחקים האולימפיים העתיקים היו שווי ערך לסכום של 500,000 דולרים בני זמננו; זאת בנוסף להטבות אחרות, כמו מזון חינם, דיור, פטור ממסים ופטור משירות צבאי. המקצוענות והפרסום הרב שלו זכו המנצחים, הובילו למעשי שחיתות ולחיפוש נואש אחר מיני מרקחות (מיצוי פטריות וזרעים שונים, אכילת אשכים של כבשים) אשר נחשבו משפרות ביצועים גופניים. אחת הסיבות להפסקתם של המשחקים האולימפיים של העת העתיקה היתה שימוש מסיבי בסמים.


בתקופה המודרנית התפתח הסימום החל באמצע המאה ה- 19 בשני כיוונים עיקריים: סימום סוסי מרוץ, נוהג שהחל לראשונה בארה"ב, וסימום ספורטאים (שחיינים, רוכבי אופניים ומתאגרפים) באמצעים מלאכותיים כדי לשפר את סבולתם וכושרם הגופני.

 

נקודות ציון חשובות בתולדות הסימום

1886 – מקרה המוות הראשון כתוצאה מסימום. רוכב אופניים אנגלי ששמו לינטון התמוטט ונפטר במרוץ אופניים למרחק 600 ק"מ בין פריז לבורדו. סיבת המוות היתה מינון יתר של חומר בשם טרימתיל.

 

1904 – האלוף האולימפי בריצת המרתון בסנט-לואיס, האמריקני טום היקס, נטל בגלוי בעת המרוץ לפחות פעמיים סטריכנין בתוספת אלכוהול וחלבון של ביצה. היקס היה קרוב למוות בסיום הריצה.

 

שנות ה- 30 – הופעתם של האמפטמינים (ממריצים), אשר החליפו במהרה את השימוש בסטריכנין.

 

שנות ה-40 – הופעתם של הסטרואידים האנאבוליים. הגרמנים מבצעים מחקרים על כלבים ומנהיגים את השימוש בסטרואידים בקרב חיילים.

 

שנות ה- 50 – הסובייטים משתמשים בהורמונים גבריים על מנת לשפר את רכיב הכוח ובארה"ב פותח הסטרואיד האנאבולי הסינתטי הראשון (דיאנאבול).

 

1958 – פרסום סקר של החברה האמריקנית לרפואת ספורט ביחס לממדי השימוש בכדורי מרץ בספורט. 35% מהמאמנים הודו שהשתמשו בתכשירים אלה. 7% הודו שאינם יודעים כלל מה הם חומרים אלה.

 

1960 – רוכב אופניים דני בן 25, קנוד אנמארק ינסן, מת במהלך מרוץ הכבישים האולימפי של אולימפיאדת רומא. נתיחה שלאחר המוות הוכיחה שימוש יתר באמפטמינים.

 

1962 – הוועד האולימפי הבינלאומי מקבל החלטה מפורשת האוסרת את השימוש באמצעי סימום. בהעדר אמצעי אכיפה יעילים היתה ההחלטה חסרת משמעות מעשית.

 

1964 – מבנה גוף שרירי באופן בולט של ספורטאים רבים הוביל לחשדות כבדים באשר לשימוש מסיבי בחומרים אנאבוליים באולימפיאדת טוקיו.

 

1965 – חוקים ראשונים נגד הסימום הספורטיבי. ממשלת צרפת החליטה על הטלת עונש מאסר של שנה בתוספת קנס כספי ופסילה מעיסוק בספורט תחרותי על המשתמש באמצעי סימום ועל הסוחר בהם.

 

1967 – הוועד האולימפי מחליט על נקיטת צעדים מעשיים. בעקבות מותו של רוכב אופניים בריטי בטור דה-פראנס, מחליט הוועד האולימפי הבינלאומי לחדש את פעילותה של הוועדה הרפואית.

 

1968 – הוועד האולימפי הבינלאומי מגדיר את המונח סימום וקובע את רשימת החומרים האסורים בשימוש; בפעם הראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים נערכים מבדקי סימום.  לרשות הבודקים עמדו אותה עת כלים מהימנים לבדיקת קפאין ואלכוהול בלבד.

 

1972 – מעבדות הוועד האולימפי מפתחות שיטה מהימנה לאיתור חומרים ממריצים וחומרים משככי כאב. 

 

1973 – פרופסור ריימונד ברוקס מאנגליה פיתח שיטה מהימנה לאיתור שימוש בסטרואידים אנאבוליים.

 

1974 – מבדקי סימום ראשונים לאיתור השימוש בסטרואידים אנאבוליים נערכו באליפות אירופה באתלטיקה. 10 אתלטים נתפסו בבדיקות אולם שמות האתלטים נשמרו בסוד.

 

1988 – האצן הקנדי בן ג'ונסון נתפס משתמש בסטרואיד אנאבולי לאחר ריצת הגמר ל- 100 מטר במשחקים האולימפיים בסיאול. מדליית הזהב ושיא העולם שקבע בריצה זו נשללו.

 

1989 – בפעם הראשונה מונהגים מבדקי סימום שלא בתחרות. מספר מצומצם של התאחדויות ספורט בינלאומיות מנהיגות את שיטת המבדקים החדשה.

 

הסטרואידים האנאבוליים הם רק קבוצה אחת מבין קבוצות החומרים האסורות בשימוש.  הסוכנות העולמית למניעת סימום (WADA) הגדירה את רשימת הקבוצות, השיטות והחומרים האסורים בשימוש לספורטאי הישג. שמות הקבוצות מופיעים במצגת המצורפת.

הסטרואידים הם קבוצה של חומרים טבעיים או סינתטיים הדומים במבנה הכימי שלהם להורמון המין הזכרי – הטסטוסטרון. לכל הסטרואידים, שכוללים כ- 100 סוגים שונים, שני סוגי פעילות: אנדרוגני, שגורם להתפתחות של תכונות זכריות, ואנאבולי, שמגרה בנייה של רקמת שריר. שימוש מתמשך או מחזורי בסטרואידים אנאבוליים מגביר את היכולת להתאמן קשה יותר, תורם לתהליך מהיר יותר של התאוששות ובנייה מחדש וגורם לעלייה במסה ובכוח השריר. ספורטאים מקצועיים נוטלים סטרואידים אנאבוליים בעיקר בתקופות האימונים שלפני עונת התחרויות. מפאת האיסור שהוטל על ידי מוסדות הספורט והנהגת בדיקות לגילוי השימוש בחומרים אלה, הספורטאים מקפידים להפסיק להשתמש בהם כמה שבועות לפני התחרות. פרק זמן זה מאפשר לגוף "להתנקות" משרידי התרופה, וכך הספורטאי לא ייתפס בבדיקות הסימום. כיום נהוגות טכניקות נוספות להעלמת עדויות.

 

השימוש בסטרואידים כרוך בתופעות לוואי, בחלקן חמורות, ולכן נטילתם שלא בהתאם להתוויה וללא פיקוח רפואי הולם אסורה ומסוכנת. שימוש מתמשך ומחזורי בסטרואידים במינונים גבוהים עלול לגרום, לנשים ולגברים, לפגיעות גופניות חמורות: פגיעה בתפקודי כבד הגורמת לצהבת, אי-ספיקת כבד, דימומים בכבד ובמקרים חמורים – גידולים סרטניים בכבד. כמו כן עלול השימוש בסטרואידים לגרום נזק ללב ולעורקים הכליליים, עלייה ברמת השומנים בדם, עלייה בלחץ הדם, פצעי אקנה וגם בעיות התנהגותיות המשפיעות על תפקוד קוגניטיבי ו/או אקטיבי, כולל סכנה של אפיזודות פסיכוטיות, פרנויה או מאניה-דפרסיה.

תופעות לוואי השכיחות בקרב גברים בלבד הן כמות זרע נמוכה, סטריליות, התקשות והקטנה של האשכים, אין-אונות וגדילת שדיים. חלק משינויים אלה הפיכים, אך עלולים להימשך זמן רב. תופעות לוואי הייחודיות לנשים כוללות אובדן המחזור החודשי, הפרעות בביוץ, שינויים באיברי המין, התקרחות, צמיחת שיער בפנים ושינויים בקול. חלק משינויים אלה אינם הפיכים.

 

בשנים האחרונות היינו עדים לתופעה חדשה בתחום פיתוח הסטרואידים האנאבוליים. מדובר בתופעת ה-Designer Steroids, שאליה נחשפנו לאחר התפוצצותה של פרשיית Balco וגילויו של סטרואיד אנאבולי חדש בשם THG. על הסטרואיד החדש ועל תכונותיו הייחודיות ניתן ללמוד במצגת המצורפת.

 

השימוש בסטרואידים אנאבוליים אצל ספורטאים שונה לחלוטין ממה שמוכר ומקובל בעולם הרפואה. נכון שמדובר בתרופות, אולם הספורטאים משתמשים בהן במינונים שחורגים לעתים עד פי 100 מהמינון הטיפולי המקובל. בנוסף, הספורטאים נוהגים לצרוך מספר סטרואידים יחדיו על מנת להעצים את האפקט של התרופה. תופעה זו ידועה בשם Stacking. דוגמאות למינון המופרז ולשילוב בין מספר תכשירים ניתן לראות במצגת.      

 

במקביל להתפתחותם של החומרים האנאבוליים ושאר החומרים משפרי ההישג חלה התקדמות עצומה גם בדרכי הרמייה והעלמת העדויות. הקטטר הפשוט שהכרנו בעבר פינה את מקומו לאמצעים מתוחכמים יותר. על הלהיט החם בשטח הרמייה וטשטוש הראיות ניתן ללמוד במצגת. 

 

 

להורדת המצגת  להורדת המצגת


תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות