חפש רק בנושא זה


הכדור שגורם כאבי ראש לשוערים

כוכב אחד בטוח היה במונדיאל שהסתיים: הכדור החדש, שפותח על ידי אדידס. התכנון והעיצוב הייחודיים שלו הופכים אותו למדויק ומהיר יותר. ידידותי למבקיעים ולצופים – פחות לשוערים
  08/07/06

באופן שבו הסתיים המונדיאל האחרון קשה לקבוע מי היה הכוכב האמיתי של הטורניר. עם זאת, זהותו של כוכב אחד כבר נחשפה: המדובר בכדור המשחק החדש The golden adidas + Teamgeist™" Berlin, פרי פיתוחה של חברת אדידס. כדור המשחק תוכנן במיוחד עבור משחק הגמר של גביע העולם 2006, שנערך ב-9 ביולי באצטדיון בברלין. 

"כדור המשחק עדיין נשאר עגול", הבטיח פרנץ בקנבאואר, יו"ר הוועדה המארגנת של משחקי גביע העולם 2006, "אולם זהו כדור בצבע זהב שתוכנן במיוחד למשחק הגמר ואין דבר נפלא מכך", הוסיף "הקייזר". 


הכדור של משחק הגמר דומה לכדור
adidas +Teamgeist™, הכדור שבו משוחקים כל משחקי גביע העולם, אולם הוא יהיה בצבע זהב כמו צבעו של הגביע שיוענק לקפטן אלופת העולם החדשה. פירוש השם של הכדור Teamgeist הוא "רוח קבוצתית" בגרמנית.    


זו הפעם הראשונה שכל אחד מכדורי המשחק יקבל אפיון אישי. לכל אחד מ-64 משחקי גביע העולם הונפק כדור ייעודי, שעליו מופיעים שמות הקבוצות, שם האיצטדיון, תאריך המשחק ושעת בעיטת הפתיחה. עבור כל משחק סיפקה חברת אדידס לפיפ"א 15 כדורי משחק מיוחדים. בשלבים מוקדמים יותר של השנה קיבלה כל אחת מ-32 הנבחרות משלוח של 20 כדורים על מנת להסתגל לתכונות המיוחדות של הכדור החדש. בהמשך קיבלו הנבחרות 20 כדורים נוספים ובסמוך לתחילת הטורניר זכו הנבחרות למשלוח של 20 כדורים זהים לכדור שישוחק במשחק הגמר. בסך הכול סיפקה אדידס 2,880 כדורים לפיפ"א וזאת מתוך ציפייה למכור כ-10 מיליון כדורים ברחבי העולם.

אדידס החלה לייצר כדורי רגל בשנת 1963 ומאז 1970 היא מספקת את כדורי המשחק לטורנירי גביע העולם ולטורנירים מרכזיים של התאחדות הכדורגל האירופית
(UEFA).

 


עיצוב ותכנון ייחודי


פסי הזהב העדינים שמעטרים את הכדור מסמלים את צבע הזהב של גביע העולם שיונף על ידי הקפטן של הנבחרת האלופה. צורתם המהפכנית של הפנלים שעל גבי הכדור תוכננה במטרה לעגל את הפינות וליצור תכונות הומוגניות במונחים של ביצוע ומראה. הקווים הזוהרים שמעטרים את שולי צורת המדחף שעל גבי הכדור מסמלים תנועה ואנרגיה. 

מפתחי אדידס מצאו כי 32 הפנלים שמרכיבים את כדור הרגל המסורתי ומחוברים ביניהם בתפרים שעשויים במלאכת יד אינם יכולים להבטיח אחידות ומידה רבה של דיוק. הכדור החדש בנוי מ-14 פנלים, שתוכננו במטרה לאפשר לשחקני הכדורגל הטכניים להציג את מלוא יכולותיהם ואת מגוון המיומנויות שלהם במהלך המשחק. מספר החיבורים של הכדור קטן יותר והיעדר התפרים מבטיח מבנה מעוגל יותר ויותר אחידות בביצוע, בלי קשר להיכן בועטים בכדור. ככל שהמבנה הכדורי מושלם יותר כך הכדור יהיה מאוזן יותר ויוכל לנוע במסלול מדויק יותר.


המבנה החדש של הפנלים תורם להעברה הרמונית יותר של האנרגיה שמושקעת בכדור במהלך הבעיטה. הפנלים הגדולים מבטיחים משטח בעיטה גדול ונקי יותר בהשוואה למה שהיה בכדורים הקודמים. לדברי המפתחים את ההבדל הגדול ביותר ירגישו השחקנים אם ישחקו בכדור החדש על גבי משטח רטוב. בדרך כלל, כדור רטוב וכבד מתנהג באופן שונה בהשוואה לכדור יבש. כדור רטוב עף לאט יותר באוויר, קופץ פחות והרבה יותר קשה לבעוט אותו במסלול מעוקל. טכנולוגיה ייחודית שבה הסתייעו המפתחים מקנה לכדור תכונות זהות בין אם הוא משוחק על משטח יבש ובין אם על משטח רטוב. בנוסף, טכנולוגיה פטנטית המבוססת על קשירה בחום מעניקה לכדור חסינות גבוהה בפני מים. על פי התקנות של פיפ"א אסור שספיחת המים אל תוך הכדור תעלה את משקלו ביותר מ-10%. משקלו של הכדור החדש עולה בפחות מ-0.1% לאחר חשיפתו לתנאי מגרש רטוב. 

 


מחקר ופיתוח


צוות המחקר והפיתוח שקד על פיתוחו של הכדור החדש זמן רב. בשלב הראשון נבחן הכדור בתנאי מעבדה קפדניים ורק לאחר מכן נוסה על ידי שחקני כדורגל מקצוענים במועדונים ברחבי גרמניה. כל המבחנים המדעיים בוצעו בשיתוף פעולה מלא עם צוות מחקר מתחום הטכנולוגיה של הספורט מאוניברסיטת
Loughborough, אחת האוניברסיטאות המובילות בתחומה בעולם. 


טכנולוגיית הייצור החדשה נועדה לשמור על התכנון המקורי ועל המראה הייחודי של הכדור.  המפתחים מבטיחים שהבלאי של הכדור יהיה נמוך, מה שיאפשר לו לשמור על התכונות הייחודיות שלו לאורך זמן רב יותר.

 

נתונים השוואתיים


להלן נתונים השוואתיים בין הדרישות של פיפ"א לבין התכונות שמספק הכדור החדש:

תכונה

דרישות FIFA

נתוני ה-+Teamgeist™

היקף

69.5-68.5 ס"מ

69.25-69.0 ס"מ

קוטר

הבדל של עד 1.5%

הבדל של עד 1%

ספיגת מים

תוספת משקל של לא יותר מ-10%

תוספת משקל של לא יותר
מ-0.1%

משקל

445-420 גרם

445-441 גרם

גודל וצורה (מבחן עמידות)*

2,000 סיבובים במהירות של
50 קמ"ש

3,500 סיבובים במהירות של
50 קמ"ש

מבחן החזר

לא יותר מ-10 ס"מ

לא יותר מ-2 ס"מ

איבוד לחץ

עד 20%

עד 11%


 

אין ספק שלנגד עיניהם של המפתחים, בנוסף למראה הכדור ולעיצוב הגרפי שלו, עמדה הגברת האטרקטיביות של המשחק. כדור מדויק יותר, שנע במהירות גבוהה יותר, מקשה כמובן על השוערים, מה שעשוי להגביר את כמות השערים שמובקעים במשחק. עלייה בכמות השערים תגביר כמובן את העניין ותהפוך את המשחק לאטרקטיבי יותר. על פי מה שראינו במשחקי הפתיחה נראה שבינתיים התחזיות מתממשות לא רע כלל.

 

* לפרטים מלאים על המבחנים שעובר הכדורתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט