חפש רק בנושא זה


שובה של מריון ג'ונס

האתלטית המצטיינת שבה לאחרונה לחייך על מסלולי הריצה לאחר ארבע שנים שבהן ילדה את בנה הבכור והיתה מעורבת בשערוריית סימום גדולה שהטילה צל כבד על הקריירה המפוארת שלה
  26/07/06
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 

לתמונה הזו חיכו חובבי האתלטיקה הקלה זמן רב, אולי זמן רב מדי. הירידה אל האדנים, תנועת הראש המתכנס פנימה, השקט שלפני הירייה, ואז בום...שעטה אדירה אל קו הגמר ובתוך קצת פחות מ-11 שניות שוב אותו חיוך מפורסם. ברוך שובך מריון ג'ונס!


ארבע שנים חלפו מאז הופיעה מריון ג'ונס לאחרונה בתחרויות סבב הא"ק העולמי. באירופה היא ביקרה במהלך המשחקים האולימפיים באתונה 2004, שם רשמה הופעה פושרת למדי בתחרות הקפיצה לרוחק. במהלך אותן שנים היא ילדה את בנה הבכור והספיקה להיות מעורבת בשערוריית סימום גדולה שהטילה צל כבד על הקריירה המפוארת שלה. היו רגעים שנדמה היה שמריון ג'ונס תלך בדרכם של כמה אתלטים אחרים ותיעלם מן הזירה כמו שקיעתה של הטיטאניק. אולם מתברר שהאתלטית החיננית הצליחה לשרוד את סבך ההאשמות ולאחר כמה משברים בחייה האישיים היא שוב על המסלול. על תלאותיה של מריון ג'ונס – בכתבה הבאה. 

 

 

פרופיל אישי

תאריך לידה: 12.10.75

מקום לידה: לוס אנג'לס, ארה"ב

גובה: 178 ס"מ

משקל: 68 ק"ג

מקצועות בא"ק: ריצות 100 ו-200 מ', קפיצה לרוחק

ידועה גם בשם: האישה המהירה על הפלנטה

 

 

טלנובלה בע"מ


מריון ג'ונס מחזיקה באזרחות כפולה – אחת אמריקנית ואחת של בליז, מקום הולדתם של הוריה, ולכן לעתים אחרי ניצחונות היא מנופפת בשני דגלונים קטנים המייצגים כל אחת מן המדינות. אביה של ג'ונס נטש את המשפחה כאשר מריון היתה בת שנתיים ולא התעניין כלל בגורלה של בתו הקטנה. אמא של מריון התחתנה בשנית כאשר מריון היתה בת חמש ולילדה הקטנה היתה סוף-סוף דמות של אב. לרוע המזל, שבע שנים מאוחר יותר נפטר אביה החורג של ג'ונס לאחר שלקה באירוע מוחי. 


ג'ונס היא האתלטית הראשונה שזכתה בחמש מדליות אולימפיות במהלך אולימפיאדה אחת.  זה קרה במשחקים האולימפיים של סידני 2000, שם זכתה בשלוש מדליות זהב (100, 200, 4
X400) ובשתי מדליות ארד (קפיצה לרוחק וריצת 4X100 מטר). 


כבר בגיל 15 רצה ג'ונס 200 מטר בזמן שיא לבתי ספר – 22.87 שניות. במסגרת המבחנים האמריקניים לקביעת הסגל למשחקי ברצלונה 1992 סיימה ג'ונס בת ה-16 במקום הרביעי ב-200 ובמקום השמיני ב-100 מטר. קריירת האתלטיקה של ג'ונס עמדה בסכנה ממשית לאחר שלא התייצבה למבדקי הפתע לגילוי חומרים אסורים (אחר כך התברר שמכתב הזימון לבדיקה שנשלח אליה מעולם לא הגיע ליעדו). ג'ונס הושעתה מן הספורט למשך ארבע שנים. אמא של ג'ונס שכרה עו"ד במטרה לטהר את שמה של בתה והלה אכן הצליח להביא לזיכויה. אולם מתברר שהזיכוי הגיע קצת מאוחר עבור האתלטית הצעירה, שבמר נפשה החליטה לעזוב את הא"ק ולפנות לכדורסל. במקביל להצטיינותה בא"ק מריון ג'ונס היתה גם כדורסלנית מצטיינת ואף השתתפה במדי ארה"ב באליפות העולם לנוער בשנת 1992. ג'ונס שיחקה באוניברסיטת צפון קרוליינה וזכתה ב-1994 עם קבוצתה באליפות ה-
NCAA. ג'ונס איבדה את העניין בכדורסל לאחר שנפצעה במהלך ההכנות למשחקים האולימפיים של 1996. היא שברה פעמיים את רגלה, פעם אחת במסגרת המבחנים ופעם נוספת במהלך תקופת השיקום. לאחר הפציעה החליטה ג'ונס לחזור לאתלטיקה ובקיץ 1997 כבר זכתה בתואר העולמי ב-100 מטר באליפות העולם שהתקיימה באתונה.

מחוץ למסלול נישאה ג'ונס ב-1998 להודף כדור הברזל האמריקני, אלוף העולם סי.ג'יי. האנטר. האנטר, גרוש עם שני ילדים, המבוגר מג'ונס בשבע שנים, היה מאמן באוניברסיטה שבה למדה ג'ונס. לאחר שהחל לצאת איתה נאלץ להתפטר ממשרתו כמאמן משום שהדבר היה בניגוד לחוקי האוניברסיטה. האנטר היה חבר המשלחת האמריקנית למשחקים האולימפיים בסידני, אולם זמן קצר בטרם עמד לצאת לשם הגיעו תוצאות דגימת השתן שנלקחה ממנו במהלך תחרות הגולדן-ליג באוסלו. מתברר שלבדיקה החיובית הזו קדמו שלוש דגימות חיוביות נוספות שנלקחו מן ההודף בתחרויות בארה"ב. הניתוח שעבר בברכו והממצאים "החיוביים" גרמו להשעייתו של האנטר לשנתיים ולפרישתו מהספורט. האנטר הכחיש את השימוש בחומרים אסורים, ואילו התזונאי שלו, ויקטור קונטה, מצא את האשם בדמות תוסף תזונה שהכיל ברזל. אותו קונטה, בעליהן של מעבדות
BALCO, עוד יוזכר בהמשך. 


ג'ונס היתה נציגת המשפחה היחידה שהתחרתה באותם משחקים אולימפיים, שבהם השיגה את ההישג יוצא הדופן של חמש מדליות באולימפיאדה אחת. שנה לאחר סידני עלו נישואיהם של בני הזוג על שרטון והחבילה התפרקה. 


באותה שנה, 2001, חוותה מריון ג'ונס הפסד נדיר בריצת ה-100 מטר. בגמר אליפות העולם באדמונטון שבקנדה הפסידה ג'ונס ליהודייה מאוקראינה ז'אנה פינטוסביץ'-בלוק. 

בקיץ 2003 נולד בנם המשותף של ג'ונס ושל טים מונטגומרי, אז שיאן העולם בריצת 100 מטר. בעקבות הלידה החמיצה ג'ונס את עונת 2003 ואת אליפות העולם שנערכה בפריז וחזרה אל המסלול רק בעונת 2004. אז גם החלו ההאשמות החמורות כנגדה וכנגד בן זוגה על שימוש כביכול בחומרים אסורים. בצל ההאשמות וועדות החקירה התייצב הזוג מרוקן ותשוש למבחנים האמריקניים לקביעת הרכב המשלחת למשחקים האולימפיים באתונה.         

 

פרשיית BALCO


התפוצצות פרשיית
BALCO בקיץ 2003 הסעירה את עולם הספורט ואת הנתזים הרבים שנפוצו בעקבותיה ניתן להרגיש גם כיום. במקביל לממצאים החיוביים שנתגלו אז במעבדת הסימום של הוועד האולימפי האמריקני החלו לצוץ שמועות כי ספורטאים גדולים נוספים מעורבים בפרשייה. בין השמות שהשתרבבו לסיפור העסיסי היו גם שמותיהם של הזוג המהיר ביותר בעולם – טים מונטגומרי, שיאן העולם דאז ב-100 מטר, וחברתו לחיים, מריון ג'ונס (זוכת חמש מדליות במשחקי סידני 2000). ג'ונס, שכאמור לקחה פסק זמן ספורטיבי בעונת 2003 לאחר שילדה את בנם המשותף, ניסתה לחזור למרכז הזירה העולמית בשנת 2004 במטרה להגן על שלושת תאריה בחירה רעה של הגברים בחייה או סתם מזל רע? מריון ג'ונסמסידני. אולם מתברר כי גל השמועות והחקירות שהתנהלו כנגד הזוג המהיר עשה את שלו. מונטגומרי וג'ונס כשלו במבחנים האמריקניים לקביעת הסגל למשחקי אתונה. מונטגומרי אמנם נשאר בבית, ואילו ג'ונס הגיעה לאתונה על תקן של מחליפה בריצת השליחות (היא רצה בגמר לאחר פציעתה של גייל דיברס; האמריקניות פסלו) וכקופצת לרוחק. בתחרות הגמר של הקפיצה לרוחק סיימה ג'ונס במקום החמישי.


לאחר 18 חודשים של הדלפות, הכפשות ומוניטין מנופץ קיבלה פרשיית
BALCO תפנית דרמטית. ויקטור קונטה, בעליה של החברה, טען כי הוא היה זה שבנה את תוכנית הסימום של האתלטית האמריקנית ובנוסף סיפק לה את החומרים. 

קונטה, גיטריסט לשעבר שהפך למדען, סיפר שמריון ג'ונס החלה את תוכנית הסימום שלה בעת שהתכוננה למשחקים האולימפיים בסידני. כזכור, ג'ונס הפכה לאתלטית הראשונה בהיסטוריה שזוכה בחמש מדליות באותה אולימפיאדה, מתוכן שלוש מזהב. בראיון לתוכנית 20/20 של רשת החדשות האמריקנית ABC News תיאר קונטה איך לימד את האתלטית להזריק את החומרים שסיפק לה. הראיון החושפני הפתיע רבים משום שקונטה, יחד עם שלושה אנשים נוספים, הואשם בפני חבר המושבעים של סן פרנסיסקו באספקה בלתי חוקית של סטרואידים אנאבוליים. נראה כי העדות שמסר לא ממש עזרה לו, אולם לדבריו הוא עשה זאת על מנת לחשוף את כל האמת סביב הפרשה. 

 


העלילות של ויקטור קונטה


קונטה סיפר שג'ונס לא היתה לחוצה כלל מן הסיטואציה ומילאה בדייקנות אחר הוראותיו.  קונטה תיאר כיצד ג'ונס ישבה בסמוך אליו, הפשילה את מכנסי הטייץ מעל ירכה והזריקה לעצמה ארבע יחידות בינלאומיות של הורמון גדילה. קונטה המליץ לה להזריק באזור הבטן אולם ג'ונס העדיפה להזריק בקדמת הירך. במהלך 13 החודשים שהם עבדו ביחד נבדקה מריון ג'ונס פעמים רבות אולם החומרים שסיפק לה לא היו ניתנים אז לגילוי. 


מריון ג'ונס טענה לאורך כל השנים שהיא אינה משתמשת בחומרים אסורים. כפי שהוזכר קודם לכן, בשנת 1992 כאשר היתה רק בת 16, היא נמנתה כבר עם הסגל האמריקני המורחב למשחקי ברצלונה. ג'ונס הצעירה יכלה לרוץ אז בסיבוב המוקדם עם רביעיית השליחות האמריקנית אולם החליטה לבסוף להישאר בבית. השמועות מספרות שפרשיית סימום שבה היתה מעורבת טרם המשחקים גרמה לה להיעלם מזירת הא"ק הבינלאומית למשך מספר שנים. סנגורה של ג'ונס, ריק ניקולס, השאיר את הכרעת הדין לציבור ולבית המשפט. לדבריו, על כף המאזניים עמדו 42 ההרשעות של מר קונטה אל מול הישגיה חסרי התקדים של האתלטית האמריקנית המעוטרת ביותר בתולדות ארה"ב. הסנגור טוען שהצהרותיו של קונטה רצופות סתירות רבות וכי הוא לא יוכל לעמוד מול טיעוניה המוצקים של מרשתו כי לעולם לא השתמשה בחומרים אסורים. לדברי הסנגור מריון ג'ונס עברה בהצלחה בדיקה בגלאי שקר והוא דרש כי גם ויקטור קונטה יעבור בדיקה דומה לאימות טענותיו. קו ההגנה שאותו נוקט סנגורה של ג'ונס הוא – "מר קונטה אינו אמין".


לדברי קונטה השימוש בחומרים אסורים הוא חלק בלתי נפרד מן הספורט העולמי. לדבריו כל ההיסטוריה האולימפית מלווה במעשי שחיתות, בסיפורי כיסוי ובשימוש בחומרים אסורים.  "זה לא בדיוק מה שהאנשים חושבים. הספורט ההישגי בעולם אינו כה תמים כפי שחושבים", הוסיף קונטה.


אם טיעוניו של קונטה היו מתבררים כנכונים מריון ג'ונס היתה מאבדת את המדליות שבהן זכתה במשחקים האולימפיים בסידני והיתה מושעית לצמיתות. 


מריון ג'ונס צלחה את הסערה והיום היא נראית כמי שהכול כבר מאחוריה. מי שלא הצליח להינצל הוא בן זוגה, שיאן העולם לשעבר טים מונטגומרי. בית המשפט הרשיע בחודש דצמבר האחרון את מונטגומרי למרות שמעולם לא נתפס על שימוש בחומרים אסורים.  בנוסף לעונש השעיה של שנתיים נפסלו כל הישגיו של מונטגומרי מחודש מרץ 2001, בכללם שיא העולם שקבע בספטמבר 2002. 

 


הצרות נמשכות   


כאילו לא די בצרות של הגברת ג'ונס התווספה לה בחודש אפריל האחרון פרשייה נוספת שקשורה לבן זוגה ולמאמנה. מונטגומרי נעצר בחשד למעורבות בהונאה של מיליוני דולרים ובחשד למעורבות בהלבנת כספים - ידיעה שנמסרה על ידי השלטונות הפדרליים בארה"ב.
מונטגומרי, יחד עם 13 אנשים נוספים, ביניהם מאמנו לשעבר ובעל מדליית הזהב בריצת 4
X100 מטרים מהמשחקים האולימפיים ב-1976, סטיב רידיק, הואשמו בהשתתפות בקשר להונאת בנקים באמצעות גניבת חשבונות, שינוי וזיוף צ'קים והלבנת הכספים באמצעות פתיחת חשבונות אחרים.

בית המשפט הפדרלי במנהטן האשים את החבורה בכך שזייפה, גנבה והלבינה כ-20 צ'קים בסכום כולל של חמישה מיליון דולר. מונטגומרי עצמו מעורב בהלבנה של שלושה צ'קים בסך 775 אלף דולר, שהופקדו לחשבונות הקשורים אליו, כך מסר התובע האמריקני מיכאל גרסייה.

סטיב רידיק, שהיה גם מאמנה של ג'ונס, הואשם בהפקדתם של לפחות שלושה צ'קים על סך של 905 אלף דולר בחשבונות הקשורים אליו. 


טים מונטגומרי מרצה כעת עונש השעיה של שנתיים, שנגזר עליו בחודש דצמבר 2005, לאחר שהואשם בשימוש בחומרים אסורים. חשוב להדגיש שמונטגומרי לא נתפס מעולם בשימוש בחומרים אסורים אולם הופלל בעדות משפטית על ידי האצנית האמריקנית קלי וויט, שטענה שהאצן השתמש בחומרים מסוג זה שסופקו לו על ידי מעבדות
BALCO בקליפורניה.

בית המשפט פסל את כל הישגיו של מונטגומרי מחודש מרץ 2001 ואילך, ובכללם גם את שיא העולם שקבע בחודש ספטמבר 2002. האצן האמריקני סרב להחזיר את פרסי הכסף שהוענקו לו על ידי התאחדות הא"ק הבינלאומית
(IAAF) במהלך התקופה שקדמה להרשעה המשפטית.

מונטגומרי היה שותף לזהב האולימפי של הרביעייה האמריקנית בסידני 2000, ב-2001 הוא זכה במדליית הכסף ב-100 מטר באליפות העולם באדמונטון, ובספטמבר 2002 שבר את שיא העולם והעמידו על 9.78 שניות.

נראה שבחירת הגברים בחייה של מריון ג'ונס היא לא משהו שאפשר לכתוב עליו הביתה. אולי זה היעדר דמות האב שהיתה כה חסרה לה כילדה ואולי זה סתם מזל רע שרדף אותה שוב ושוב. קשה לדעת כמה אמת יש ברפש שהטיח מר קונטה כנגד מריון ג'ונס במהלך החקירות הפדרליות שהתנהלו נגדו. האם היא באמת תוצר מופלא של חומרים סינתטיים או ששוב התמימות מכה בנו ואנו רוצים להאמין שהכול זך ונקי? מה שחשוב כעת זה שמריון שוב על המסלול והיא שוב מחייכת.                 

 

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות