חפש רק בנושא זה


טור דה-סם: גם האלוף נתפס

למרוץ שיצא לדרך לאחר התפוצצותה של פרשיית סימום קשה נרשם גם אקורד סיום מסויט: המנצח, האמריקני פלויד לאנדיס, שהפגין רכיבה הירואית בקטע ה-17, נכשל בבדיקות הסמים
  31/07/06
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 

בטרם נרגעו הרוחות מפרשיית הסימום הגדולה שזעזעה את תחילתו של הטור מודל 2006 ספג מרוץ האופניים היוקרתי ביותר בעולם מהלומה נוספת. לאקורד סיום מסויט שכזה לא ציפו אפילו חוזי השחורות הגדולים ביותר: המנצח פלויד לאנדיס, שזכה בטור לאחר רכיבה הירואית בקטע ה-17, נכשל בבדיקות הסימום. הטור שהחל בצל מבוכה כבדה הסתיים כשהוא מדמם קשות, ממש בדומה לרוכב אופניים שיצא מכלל שליטה והתרסק באחד העיקולים שבדרך. נראה שהפעם אפילו אוויר ההרים הצלול שבאלפים לא יכול למסך את הסירחון הנורא של טור 2006.

 


פתיחה בפדל שמאל


אפילו בחלומותיהם המסויטים ביותר לא תיארו לעצמם מנהלי הטור דה פראנס סקנדל גדול כל כך כמו זה שניחת עליהם ערב הזנקת הפרולוג של מהדורת 2006. דו"ח ממצאי החקירה המסועפת שהתנהלה בחודשים שקדמו לטור לא הותיר מקום לספקות. ב-37 דפי הדו"ח המפורט שהוגש להתאחדות האופניים הבינלאומית ולהנהלת הטור הופיעו ממצאים חמורים שהטילו כתם ענק על רוכבים מהשורה הראשונה בעולם. שעות החקירה הרבות של המשטרה החשאית הספרדית נוקזו לדו"ח אחד ובו שמותיהם של 56 רוכבי אופניים בכירים החשודים בשימוש בחומרים ובשיטות אסורות שנועדו לשפר את יכולת הרכיבה שלהם. בין השמות שהופיעו בדו"ח של המשטרה הספרדית היו שמותיהם של מי שסיימו במקומות 4-2 בטור דה פראנס של 2005 – ביניהם יאן אולריך ואיבן באסו, שהיו מועמדים חמים לניצחון בטור הנוכחי. חשוב לציין שהספורטאים לא נתפסו בשימוש בחומרים אסורים וזירת הפשע לא כללה כלל את ההליכים המקובלים בעולם הספורט, דהיינו לקיחת דגימות דם ו/או שתן במטרה לאתר את השימוש בחומרים אלה. פרשיית הסימום הנוכחית התפוצצה לאחר שנחשף קשר ישיר בין רופא ספרדי בשם יופמיאנו פואנטס (
Eufemiano Fuentes) לבין עשרות ספורטאים שנהנו משירותיו המפוקפקים. בפשיטה שערכה המשטרה הספרדית במעבדתו של ד"ר פואנטס נמצאו סטרואידים אנאבוליים, שקיות עם דם קפוא וציוד רב שמשמש לעירויים.


בעקבות התפוצצות הפרשה נאלצו מספר רוכבים בכירים לפרוש מן הטור. הנפגעת המרכזית היתה קבוצת
Astana-Wurth, שארבעה מהרוכבים שלה נמצאו מעורבים בתוכניות הסימום של ד"ר פואנטס. על פי חוקי הטור קבוצה בת חמישה רוכבים אינה יכולה לזנק וכך במקום 21 קבוצות כמקובל זינקו רק 20. מספר הרוכבים השנה עמד על 176 במקום 189 (פחות תשעה רוכבים של קבוצת Astana-Wurth וארבעה רוכבים נוספים שהיו מעורבים בפרשה). 

 


הטור יוצא לדרך


מתברר שהמשפט שאומר "שהטור חזק יותר מהכול" חזק כנראה אפילו מהטור עצמו. וכך, בשבת הראשונה של חודש יולי יצאו 176 רוכבים לטור הפתוח ביותר של השנים האחרונות.  בהעדרו של אלוף שבע השנים האחרונות, האמריקני לאנס ארמסטרונג, ולאחר הסתלקותם של באסו ואולריך, נדמה היה שהטור הולך להיות מרתק יותר מאי פעם. היו בוודאי כאלה שמצאו נחמה בכך שהשטח נוקה ושהפעם נקבל טור נקי ממסוממים. אשרי המאמין.

 


דרמות ומהפכים
 


נקודת המפנה הדרמטית ביותר בטור 2006 הגיעה בקטע הרכיבה ה-16. פלויד לאנדיס, בעל החולצה הצהובה, שנראה חלש יחסית לאורך כל היום, פשוט נשבר בטיפוס האחרון ללה טוסוויר. הוא אפשר לכל יריביו הגדולים לברוח ממנו בקלות, ואיבד יותר משמונה דקות – פער עצום במונחי צמרת הדירוג, שדרדר אותו למקום ה-11 וניפץ את חלום הזכייה בטור.  המרוויח הגדול היה אוסקר פריירו, שהפתיע והפך לפתע למועמד ריאלי לניצחון בפריז, אחרי שחזר ללבוש את החולצה הצהובה.


אולם הסיפור הגדול באמת הגיע יום למחרת, בקטע הרכיבה ה-17. לאנדיס, שנראה שבור לחלוטין בטיפוס ללה טוסוויר, פשוט נולד מחדש כנראה, והוכיח אופי של אחד מהגדולים באמת. הוא זכה בקטע הבכורה שלו השנה, שהיה גם האחרון בהרי האלפים, וחזר באופן מופלא מפיגור של יותר מעשר דקות עד למקום השלישי בדירוג הכללי.


עבור מארגני הטור היה זה זיכוך מופלא. אלה הדרמות שלהן ציפו זמן כה רב. עבורם הקטע ה-17 של הטור הראה לכל העולם מדוע המרוץ הזה מצמיח אגדות מופלאות וספורטאים שגדולים מהחיים עצמם. פלויד לאנדיס רשם את אחד הקאמבקים המופלאים ביותר בתולדות הטור. 


את מה שאירע באותו יום מופלא בתולדות הטור אני מביא כציטוט מתוך הסקירה של גידו רן מ-
Ynet: "לאנדיס פרץ מהדבוקה המרכזית כבר בתחילת הקטע, לפני הטיפוס הגדול הראשון של הקטע (מבין ארבעה), בדרך לניצחון סולו שהכניס אותו לפנתיאון הטור. הבריחה לא נענתה בתגובה מצד יריביו, והאמריקני מקבוצת פונאק רכב לבדו כמעט 150 קילומטרים, חלק גדול מהם בעליות תלולות. גם כשנצמד לאנדיס לרוכבי קבוצת הבריחה שהקדימו אותו, הוא לא נעזר בהם כלל, בדרך למקום הראשון בקטע. בשלב מסוים יתרונו על לובש החולצה הצהובה הקודם, אוסקר פריירו, עמד על יותר מתשע דקות. אולם לפני הטיפוס האחרון, לפסגת הדו ז'ו פלאן, החליטו קבוצות CSC וטי-מובייל להגביר קצב, וצמצמו מעט נזקים.

'ברור שאני מצפה לזכות בטור', אמר בסיום לאנדיס המאושר. 'נשארו רק שלושה קטעים ואני מעודד לקראת הקטע נגד השעון בשבת. שם נראה מה נשאר לי ברגליים אחרי הקטע היום'.  על הטקטיקה שלו בקטע המדהים, אמר הרוכב האמריקני: 'התוכנית היתה לתקוף כמה שיותר מוקדם, לא היתה לי אופציה אחרת אם חשבתי על זכייה בטור. לשמחתי זה יצא טוב, כי הייתי גמור אחרי הקטסטרופה בקטע הקודם'".

 


שער הניצחון = גול עצמי


ואכן לאנדיס זכה בטור. ביום ראשון, 23 ביולי 2006, על רקע שער הניצחון שבשדרות האליזה שבפריז ניצב לאנדיס על הפודיום כזוכה בטור. המהפך המופלא הושלם ונראה היה שאכן הטור חזק יותר מהכול. סיום כה דרמטי היה קינוח מבורך עבור מארגני הטור, שחשבו שאולי בכך תטושטש החרפה הגדולה שניחתה עליהם ערב תחילתו של המרוץ. אולם מתברר שלא לזמן רב...


שלושה ימים לאחר הזכייה של לאנדיס החלו לפרוח השמועות. המידע שדלף הצביע על בדיקת סימום חיובית של אחד הרוכבים. עוד נאמר בידיעה שהרוכב אינו נמנה עם קבוצה אמריקנית. יום לאחר מכן הגיע המפץ הגדול. בהודעה שנמסרה על ידי מארגני הטור נאמר שהזוכה בטור, האמריקני פלויד לאנדיס, נמצא "חיובי" בדגימת השתן שנלקחה ממנו כמנצח הקטע ה-17. למי שאינו זוכר, אותו קטע הירואי ומופלא הזניק את הטור של 2006 לריגוש משכר של דרמה ספורטיבית צרופה. עוד נאמר בהודעה שמה שנמצא בדגימת השתן של לאנדיס הוא טסטוסטרון בריכוזים גבוהים מן המותר. 

 


נדרש שינוי במדיניות הבדיקות בענף האופנייםאז מה עכשיו?


מה שפורסם עד כה מסתמך על מה שנמצא בבקבוקון
A, אחד משני הבקבוקונים שאליהם מחולקת דגימת השתן שנלקחה מן הרוכב. בעיקרון המידע של תוצאות בקבוקון A אמור להישאר חסוי ולא לדלוף לתקשורת. מבחינה משפטית מה שצריך לעשות עכשיו זה לבצע אנאליזה לדגימת השתן שנמצאת בבקבוקון B. אם תוצאות האנאליזה יאמתו את מה שנמצא בבקבוקון הדגימה הראשי יעבור המקרה להמשך בירור.


מה שנמצא בדגימת השתן של לאנדיס הם פערים חריגים בין הורמון המין הזכרי טסטוסטרון לבין אחד התוצרים שלו שנקרא אפי-טסטוסטרון. חריגה של מעל ליחס של 1:4 מפלילה את הספורטאי וזה מה שנמצא בדגימה של לאנדיס. אולם במקרה של הטסטוסטרון הסיפור מורכב קצת יותר. מאחר שההורמון מיוצר בגוף באופן טבעי יש צורך לאמת עתה אם הריכוז העודף נובע משימוש חיצוני בהורמון או שאולי גופו של הרוכב מייצר כמויות חריגות בגלל פרופיל פיזיולוגי ייחודי או בגלל מחלה. על מנת לשלול או לאמת שימוש ממקור חיצוני (הזרקה, תרסיס, מדבקות) עוברת הדגימה אנאליזה מיוחדת בשיטת
IRMS. לאחר האנאליזה ניתן לקבוע אם מקורו של ההורמון בשימוש חיצוני או שאכן גופו של הספורטאי מייצר את ההורמון בריכוז חריג. אם הבדיקה תוכיח שאכן נעשה שימוש חיצוני בהורמון הרי שהמקרה סגור ולאנדיס יורשע. אם זה יקרה תהיה זו הפעם הראשונה בתולדות הטור שהמנצח נפסל כתוצאה משימוש בחומרים אסורים!


אם יוכח שהריכוזים החריגים של ההורמון ותוצרי הפירוק שלו אינם תולדה של שימוש חיצוני יעבור המקרה להמשך בירור. על מנת להוכיח שאכן מדובר בפרופיל פיזיולוגי ייחודי יידרש הרוכב לעבור שלוש בדיקות פתע במהלך שלושת החודשים הקרובים. מטרתן של הבדיקות האלה היא לבחון את הפרופיל ההורמונלי של הספורטאי ולאמת את ההשערה שאכן מדובר בתופעה ייחודית.  אם אכן זה המסלול שאליו יגיע לאנדיס הוא יימצא זכאי ויוכל לשמור על תוארו כמנצח הטור.

 


הביקורת של
WADA


מי שיצא בביקורת נוקבת אחר התנהלותו של ענף האופניים הוא נשיא
WADA (הסוכנות העולמית למניעת סימום), דיק פאונד. "העלנו בפני UCI (התאחדות האופניים הבינלאומית) מספר אפשרויות לגבי מה שאנו חושבים על הבעייתיות של פרוטוקולי הבדיקה שלהם. אמרנו להם שאולי הם לא מוצאים את כמות המקרים החיוביים שהם אמורים למצוא בגלל שתהליך הדיגום שלהם לוקה", אמר פאונד. קרוב לוודאי שמר פאונד לא יאמר ל-WADA שהוא איבד את האמון בענף אולם הוא ידרוש שינוי במדיניות. "הדבר הראשון שעליהם לעשות הוא להכיר בעובדה שקיימת אצלם בעיה והם לא מסוגלים לשלוט בה", הוסיף פאונד.  "אין ענף ספורט שמחוסן בפני סימום, אולם ענף האופניים מפגין יחסים גבוהים מדי של דגימות חיוביות".

 


רופאו של לאנדיס: תוצאות הבדיקה אינן אמיתיות


רופאו האישי של פלויד לאנדיס טוען שממצאי הדגימה שנלקחה מן הרוכב לאחר הקטע ה-17 אינם נכונים ומקורם בטעות. "דיברתי עם רופאים רבים וכולם מאוחדים בדעה שהדבר לא ממש אפשרי", אמר ד"ר ברנט קיי, רופאו האישי של הרוכב. "אין שום סיבה שרוכב אופניים מקצוען ייקח במהלך הטור הורמון שידוע כבונה מסת שריר. כל 20 הבדיקות שעבר במהלך השנה לא הראו שום דבר חריג", הוסיף הרופא. 


מאידך תוהים רופאים אחרים שאם תוצאות הבדיקה הנוכחית מראות על ערכים חריגים שמקורם בפרופיל הפיזיולוגי של הרוכב כיצד זה ייתכן שבכל שאר הבדיקות הערך נמצא תקין?  


הרוכב מצדו טוען שהערך החריג נובע אולי משתיית וויסקי ובירה בלילה שקדם לקטע ה-17 (זה מה שרוכב מקצוען עושה בערבו של יום לאחר שכמעט התמוטט במהלך הרכיבה של אותו יום?). 


"איני יודע אם הלילה שלפני הבדיקה גרם לתוצאות החיוביות אבל קיימת רשימה ארוכה של גורמים אפשריים שהיו עלולים לתרום לממצא החיובי או לפחות לגרום לדגימה להיראות חריגה. בין היתר ייתכן שמדובר בשתן מרוכז מדי או בזיהום חיידקי שעלול לגרום לממצא חיובי", אמר ד"ר קיי.

 

בינתיים, עד שתתבררנה העובדות המלאות אסרה הקבוצה על לאנדיס להתחרות. עולם הספורט עוקב בדריכות אחר ההתפתחויות בפרשה ובימים הקרובים נדע קרוב לוודאי לאן הסיפור הזה הולך.


תהיינה התוצאות אשר תהיינה, נראה שענף האופניים לא יוכל להמשיך בהתנהלותו הנוכחית. יותר מדי שערוריות סובבות את הענף במהלך השנים האחרונות. את השטח כנראה שלא יצליחו לנקות אולם מאמצי הבדיקה יוחמרו ועמם גם מערכת הענישה, שתהפוך בוודאי לחמורה הרבה יותר.  אחרי הכול, איזה אדם שפוי ירצה להתעמת מול ביזיון נוסף בחלון הראווה מספר אחת של הענף?                 

 

              תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות