חפש רק בנושא זה


איך עושים תחרות?

במחוז צפון פיתחו מודל ארגוני-חינוכי לתחרויות ספורט בין בתי ספר יסודיים. המודל מופעל בהצלחה על ידי כוחות מקומיים ונובע מרצון וממוטיבציה של המורים לחינוך גופני ורכזי הספורט של הרשויות המקומיות
  26/09/06
מאמרים נוספים בתחום
התעלמות אמנותית
הד"ר הראשון לחינוך גופני – ד"ר דב אלדובי ז"ל 2009-1920
טדי קפלן – הספורט ההישגי לא יוצא לפנסיה
אמנות הבריאות
מאמרים נוספים בתחום
כדורגל 2008: זילות במעמד המאמן
הנוסחה להצלחה: רשמים מפיו של האנגלי האגדי, סר טרבור ברוקינג
כדורגל: המאמן הוא המנצח על התזמורת הזאת
"המכון הוקם ב- 1957. מאז, וינגייט הוא הבית השני שלי"
ספורט תחת אש
So Special
יוגה - כתרגול לילדי ADD/ADHD
שם המשחק: שיווק
אימון ממוחשב
מי גאון של אמא?
הדרך למעלה
קיקר – המשחק שכובש את העולם בבעיטה
נטבול: כמו הכדורסל בראשיתו
משחק ביתי
חגורות גב: האם הן מונעות פגיעה בעמוד השדרה?
אופניים בחורף: רוכבים (גם) בסערה
זה היה סיפור של חורף. ויותר
עניין לחוץ: רכיבה על אופניים ופריון הגבר
מאמרים נוספים בתחום

הצורך בהדגשת מרכיב התחרותיות בבית הספר היסודי שנוי במחלוקת. במחוז צפון מאמינים בצורך לרתום את המרכיב התחרותי לחינוך. לשם כך פיתחו במחוז מודל הדורש מראש שהתלמיד יגיע לתחרות דרך תהליך מדורג של למידה והתנסות. מטרת המודל להשפיע על תוכנית הלימודים בחינוך גופני וליצור סדר יום דומה ומתואם בבתי הספר בתוך אותה רשות מקומית ובמחוז צפון כולו. לשם כך נוצרה מסגרת ארגונית המופעלת על ידי כוחות מקומיים, ונובעת מרצון וממוטיבציה של המורים לחינוך גופני ורכזי הספורט של הרשות המקומית.

 


התהליך

 

א. המורה לחינוך גופני ומנהל בית הספר


המורים לחינוך גופני ומנהלי בתי הספר קיבלו בקיץ מכתב ובו מידע לגבי האפשרות להשתתף בתחרויות לבתי הספר היסודיים במחוז צפון בשנת הלימודים הקרובה. במכתב פורטו מקצועות התחרות, מועדי  התחרויות ברמה האזורית והמחוזית ותנאי ההשתתפות, הקובעים כי בבתי הספר תתבצע למידה והכנה, כי יוקם תא מורים יישובי, וכי ההרשמה לתחרויות תתבצע רק דרך הרשות המקומית. עוד נקבע בתנאים כי התחרות תתקיים בהרכב של לפחות שלושה בתי ספר כדי לשלוח נציג של הרשות המקומית לשלב הבא.

  

ב. רכז הספורט של הרשות המקומית


רכזי הספורט של הרשות המקומית קיבלו מכתב דומה ובו המלצה לברר עם המורים מוקדם ככל האפשר את רצונותיהם.


תפקידי רכז הספורט הם לעדכן את ראש הרשות ולקבל את ברכת הדרך, להיענות לבקשת המורים, לכנס אותם וליצור תא מורי חינוך גופני של הרשות, ולהקצות משאבים מתאימים כדי לקיים את התחרויות ברמה היישובית. מחלקות הספורט ברשויות המקומיות נדרשות גם להתחייב לארח טורניר אזורי אחד לפחות ולשלוח את טופסי ההרשמה לתחרויות שעליהן הוחלט בתא המורים.

 

ג. בית הספר


בבית הספר התהליך מתחיל בשיעור החינוך הגופני, שבו לומדים את יסודות המשחק, חוקי המשחק ושמירה על כללי תחרות הוגנים ומכובדים. בהמשך מתקיימת תחרות פנימית בתוך הכיתה, שבה נמשכים הדגשים ולמידת ההתנהגויות של צופה, שחקן ושופט.


בשלב הבא מתקיימת אליפות פנימית בבית הספר בין הכיתות הבוגרות, ד' – ו'. במסגרת זאת נעשה תהליך של ארגון תחרות, כולל שיתוף התלמידים בתפקידי שופט, מאמן, שחקן וצופה, והענקת פרסים ותעודות, כל זאת תוך שמירה והדגשה של כללי ההתנהגות.


המורה לחינוך גופני קובע קריטריונים מקצועיים וחינוכיים לבחירת תלמידים לנבחרת בסיום התחרות הפנימית.


הנבחרת מגובשת ומקבלת תלבושת ייצוגית של בית הספר. תלמידי הנבחרת עוברים הדרכה מתאימה לא רק כספורטאים הישגיים, אלא גם כשגרירים המייצגים את בית הספר.

 

ד. תא המורים  


בתא המורים יושבים רכז הספורט של הרשות המקומית ומורי בתי הספר היסודיים. המורים מחליטים לגבי הצטרפות לתחרויות ולאילו מקצועות. בהחלטה זו יש להתחשב בתוכנית האב לספורט של היישוב (המתקנים ואפיוני האוכלוסייה). תא המורים מכין את לוח הזמנים ונדרש להתחייב לעמוד בתנאים שנקבעו. כמו כן על התא לקבל החלטה איזה טורניר לארח ברמה האזורית ולערוך הכנות מתאימות לעמידה בסטנדרטים הנדרשים לשם כך.

 

ה. צוות מדריכים מחוזי


המדריכים נפגשים עם תאי המורים
על פי דרישה, מעבירים השתלמויות ממוקדות, עוזרים ותומכים. הם מפיצים לנרשמים תקנוני משחקים ודפי הסבר לגבי הנורמות הנדרשות והצעות ליישום. עוד באחריות המדריכים הכנת סדר המשחקים מהרמה האזורית ועד הרמה המחוזית, תיאום עם הרשויות המארחות, קבלת דפי תוצאות ומשוב מהתחרויות ברשויות המקומיות, עיבוד הנתונים והפעלת השלבים המחוזיים. 

 


התלמידים משמשים שגרירים של בית הספר כולוהתחרויות


התחרויות מתקיימות במחוז צפון במתכונת זו כבר ארבע שנים, כאשר בשנתיים האחרונות התחרויות פתוחות לכל הרשויות, ומשתתפים בהן בתי ספר אלופי רשויות מכל המגזרים.


המקצועות שבהם התקיימו תחרויות בשנתיים האחרונות הם כדור רשת בנות, קט סל בנים, קט רגל בנות, קט רגל בנים ואתלטיקה.


בשנת תשס"ו השתתפו בתחרות הכדור רשת לבנות 12 נבחרות ובקט רגל לבנים השתתפו 28 נבחרות (אלופות מרשויות) מכל רחבי הצפון, ממסדה בגולן, עד בית שאן בדרום, יוקנעם במערב ונהריה בצפון.


התחרויות נערכות לאורך השנה מנובמבר ועד יוני. הפרש הזמנים בין התחרויות ברמה האזורית לאורך השנה מאפשר לקיים תהליך למידה בבית הספר, תחרות פנימית בבית הספר ותחרות ברשות. בתחילת כל שנת לימודים יוצאת חוברת שבה מרוכזים כל האירועים מהרמה האזורית, דרך שלבי הביניים המחוזיים ועד שלב הגמר. בחוברת מתפרסמים גם תקנונים מעודכנים ודף קשר.

 

 

שותפים להתהוות המודל

 

את טורניר ארבע הערים הראשון ארגן בשנות ה-90 חיים בורוסקי, ממתנ"ס נצרת עלית, מטעם חברת המתנ"סים. בטורניר השתתפו הערים נצרת, עפולה, צפת וכרמיאל. בנוסף קוימו ימי מפגש מסורתיים לטורנירי אלופי היישובים.


בהמשך, מחלקת הספורט בכרמיאל, בראשותם של סנדו בדנג'יו ושי בן שטרית, שמרה על המסורת והמשיכה לארגן טורנירים במתכונת משופרת. כרמיאל מהווה עד היום "שחקנית ראשית" בכל מה שקשור להשתתפות, ארגון ואירוח טורנירים אלה.


בניית המודל והטורנירים נעשתה ולוותה בשש השנים האחרונות על ידי המדריך המחוזי אליעזר יערי, בפיקוחו של ד"ר משה גרבלר, ממשרד החינוך מחוז צפון, בעידודו של עופר בוסתן, ממנהל הספורט, ובשיתוף פעולה של חברת המתנ"סים.

 

לייזר יערי –  חבר קיבוץ עין המפרץ, מורה לחינוך גופני בתיכון "אופק" של הקיבוצים בגליל מערבי, בוגר מכללת זינמן, בעל תואר ראשון ושני באוניברסיטת חיפה בחוג לגיאוגרפיה, בשנים האחרונות עובד גם כמדריך (MENTOR)  במחוז צפוןתגובות הוסף תגובה
1. אין תחרויות במתכונת זו בשנת תשס"ז לייזר יערי04/10/06
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש