חפש רק בנושא זה


קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה

השימוש בסמי ספורט כבר לא נחלתם הבלעדית של ספורטאים מקצוענים ומפתחי גוף והפך נפוץ גם בקרב מתאמנים חובבים, שמסונוורים מהפוטנציאל של חומרים אלה לשיפור הישגיהם ולא מודעים לנזקים האפשריים
  16/10/06
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

השימוש בחומרים משפרי הישג, או בכינוי הרווח שלהם "סמי ספורט", הפך לעניין שבשגרה אצל ספורטאי העל. תופעת הסימום הספורטיבי החלה כנראה באותו יום שמישהו החליט להעניק פרסים לזוכים במקומות הראשונים בתחרויות הספורט. זה החל באופן פרימיטיבי בתקופת יוון העתיקה ונמשך ביתר שאת ובתחכום מופתי גם בימים אלה. אז נהגו הספורטאים "להסתמם" באמצעות אכילת אשכי תיישים ומיני זרעים ופטריות ואילו היום כבר מדברים על סימום גנטי. 


לאחרונה היינו עדים למספר פרשיות ענק שבהן היו מעורבים כמה מן הספורטאים המפורסמים בעולם. פרשיות אלה, בהן היו מעורבים פלויד לאנדיס, מנצח הטור דה-פראנס 2006, ג'אסטין גאטלין, האלוף האולימפי ואלוף העולם בריצת ה-100 מטר, ומריון ג'ונס, זוכת חמש מדליות במשחקים האולימפיים בסידני, ערערו פעם נוספת את אמינות הספורט התחרותי ואת "הטוהר" שלו. 


יכול להיות שאפשר להבין את ספורטאי ההישג שמודעים לכך שתוחלת החיים ההישגית שלהם קצרה ביותר.  ספורטאים אלה נמצאים בעולם תחרותי צפוף ודחוס והנגיעה בפסגה קורצת ומפתה. העניין הוא שהאפקט הנלווה שמקורו בגיבורי התרבות האלה מתגלגל לפתחם של בתים רבים. השימוש בסמי הספורט כבר לא נחלתו הבלעדית של עולם הספורט ההישגי ושל מפתחי הגוף שמבלים בחדרי הכוח עמוסי המשקולות. מתברר שאפילו ילדים שמשחקים בליגות מקומיות, או אנשים מבוגרים שבסך הכול רוצים לקצץ עוד שנייה מזמן הריצה שלהם על גבי המסילה משתמשים באותם כימיקלים מסוכנים. 


מה עלינו לדעת ומהן ההשלכות הבריאותיות של השימוש בחומרים אלה, בכתבה הבאה.

 


מהם חומרים משפרי הישג?


חומרים משפרי הישג הם חומרים שתפקידם להשפיע על מספר תפקודים פיזיולוגיים בגוף האדם. הם משפיעים על כוח השריר, על הסבולת, על היכולת להזרים דם, על היכולת לנשום, על תפקודי הכבד ועל תפקודי הכליה.  חומרים אלה משפיעים על היכולת הספורטיבית ועל היכולת התחרותית בכך שהם מאפשרים להתאמן קשה יותר ולהתאושש טוב יותר בתוך תהליך האימון. אילו חומרים משפרי הישג קיימים?


מגוון החומרים משפרי ההישג גדול ביותר. בעולם הספורט ההישגי הם מסווגים לקבוצות של חומרים ולשיטות אסורות. בין הקבוצות ניתן למצוא את הסטרואידים האנאבוליים, את החומרים הממריצים ואת קבוצת ההורמונים והנגזרות שלהם. עבור המשתמש "החובב" אפשר לחלק את קבוצות החומרים האלה לשניים: כאלה שניתן להשיג ללא מרשם רפואי (תוספי תזונה) וכאלה שמחייבים מרשם רפואי (תרופות), כמו סטרואידים אנאבוליים. תת-קבוצה נוספת היא ההורמונים הפפטידיים וביניהם נמצא הורמון הגדילה. קיימים חומרים אחרים שאינם מצריכים מרשם רפואי ובהם "הסטרואידים המעוצבים"
(Designer Steroids) . חומרים אלה מיוצרים במיוחד עבור ספורטאים ואינם ניתנים לגילוי בבדיקות השגרתיות שעוברים הספורטאים. מי משתמש בחומרים משפרי הישג?


חומרים משפרי הישג נמצאים בשימוש בקרב ספורטאים מקצועיים, בקרב ספורטאים חובבים, בקרב ספורטאים אקראיים
(Casual) ובקרב כאלה שמתאמנים במטרה לשפר את כושרם ובריאותם – אותם אנשים שרק הולכים לרוץ על המסילה הנעה בחדר הכושר השכונתי. בין המתאמנים החובבים גם כאלה שמעוניינים להשיל מגופם כמה ק"ג עודפים של שומן ושרוצים מתוך מניעים קוסמטיים לבנות קצת מסה שרירית. אותם צרכנים עשויים להיות ילדים, מתבגרים, בוגרים צעירים ואפילו אנשים מבוגרים. כמה אנשים משתמשים באותם חומרים?


הסטטיסטיקה לגבי כמות המשתמשים בחומרים משפרי ההישג מבוססת על סקרים, על שאלונים ועל נתונים רטרוספקטיביים. מאחר שאין מחקרים מדעיים מתוכננים ומבוקרים לא ניתן להעריך עד כמה נרחבת התופעה של השימוש בחומרים משפרי ההישג. מהם סטרואידים אנאבוליים וכיצד הם עובדים?


סטרואידים הם קבוצת חומרים שמיוצרים על ידי בלוטת האדרנל למי שרק רץ על המסילה אין שום סיבה לקחת סמי ספורט(יותרת הכליה) ועל ידי אברי הרבייה בגוף.  דוגמאות לחומרים אלה הן: טסטוסטרון – הורמון המין הגברי, ואסטרוגן – הורמון המין הנשי. תפקידם של הסטרואידים האנאבוליים (אנאבולי – בונה) הוא בין היתר לבנות רקמות חלבון. השימוש בסטרואידים אנאבוליים מאיץ את התהליך הפיזיולוגי ובשילוב עם תזונה מיוחדת ועם אימון מתאים ניתן להגיע לתוצאות מהירות ומרשימות. אולם, השימוש בסטרואידים אנאבוליים עלול להיות מזיק ובעל השלכות בריאותיות חמורות! אילו סוגי סטרואידים אנאבוליים קיימים?


סטרואידים אנאבוליים כוללים את הטסטוסטרון ואת הנגזרות הסינתטיות שלו. בנוסף, קיימים חומרים אנאבוליים שמשמשים כחומרי מוצא לייצור הטסטוסטרון והם מיוצרים באופן טבעי על ידי הגוף: אנדרוסטנדיון (אנדרו) ו-
Dehydroepiandrosterone Sulfate  (DHEAS). את החומרים האלה ניתן להשיג בצורה של תוספי תזונה. 


מהי התועלת המוכחת בשימוש בסטרואידים אנאבוליים?


הסטרואידים האנאבוליים משמשים כתרופות לטיפול במצבים שונים. טסטוסטרון ניתן כתרופה לגברים בעלי כושר ייצור נמוך של ההורמון וזאת במטרה להשלים את הפער בין מה שהגוף אמור לייצר לבין מה שמיוצר בפועל. לעתים נהוג לתת טסטוסטרון לנשים בתחילת גיל המעבר כאשר נצפים סימנים של ירידה בדחף המיני.  במקרים כאלה השימוש בטסטוסטרון עשוי להגדיל את הדחף המיני ולשפר את תפקודה המיני של האישה. מהם סטרואידים "מעוצבים"?


סטרואידים מעוצבים, או בשמם המקורי
Designer Steroids, הם חומרים שדומים במבנה שלהם לטסטוסטרון אולם כאשר הספורטאי נדרש לעבור בדיקת שתן לאיתור חומרים אסורים הוא יוצא נקי. הסיבה – שינוי במבנה המרחבי של המולקולה מקשה על אנשי המעבדה להגדיר במדויק את סוג החומר בו השתמש הספורטאי.  לחומרים אלה יש זמן מחצית חיים ארוך יותר בהשוואה לסטרואידים המוכרים, כלומר הם נשארים בגוף זמן ארוך יותר ומכאן שהאפקט שלהם על בניית מסת השריר גדול יותר.


הפרשייה המפורסמת ביותר שנחשפה בהקשר של חומרים מסוג זה היא פרשיית
BALCO. 

מהן תופעות הלוואי של שימוש בסטרואידים?


אחת מתופעות הלוואי של שימוש בסטרואידים אנאבוליים, כמו טסטוסטרון, היא ירידה בספירת הזרע אצל גברים. כתוצאה משימוש חיצוני בהורמון מפעיל הגוף מערכת של משוב שלילי שגורם לדיכוי הייצור של תאי הזרע באשכים. מנגנון פיקוח זה מווסת על ידי בלוטת יותרת המוח. הסיבה לירידה בכושר הייצור של תאי הזרע בגוף היא "הצפה" בכמויות גבוהות של טסטוסטרון ממקור חיצוני. רמות כל כך גבוהות של טסטוסטרון בגוף שולחות מסר למערך הוויסות והבקרה של הגוף, שמצדו גורם לדיכוי הייצור העצמי של ההורמון. הספורטאים למדו להתגבר על העניין באמצעות שיטות מיוחדות של השימוש בהורמון (
Cycles – מחזורי לקיחה) ובאמצעות שימוש בתרופות אחרות שמצליחות לשמר את כושר הייצור של הגוף למרות השימוש המאסיבי בהורמון שניתן מבחוץ.


לטסטוסטרון קיימות תופעות לוואי נוספות שמשפיעות על פרופיל השומנים בגוף. פרופיל השומנים בנוי מסך הכולסטרול, מטריגליצרידים, מכולסטרול בעל צפיפות גבוהה ומכולסטרול בעל צפיפות נמוכה. רמות גבוהות של כולסטרול בעל צפיפות נמוכה
(LDL) עלולות לחשוף את האדם למחלות לב וכלי הדם. שימוש בטסטוסטרון עלול אף לגרום להתפתחות רקמת השדיים. ריכוז עודף של טסטוסטרון הופך בגוף להורמון המין הנשי אסטרוגן בתהליך שנקרא ארומטיזציה. האסטרוגן מצדו גורם להתפתחותם של השדיים בקרב גברים שצורכים טסטוסטרון. מפתחי גוף ומשקולנים שמשתמשים באופן מאסיבי בטסטוסטרון נוהגים לצרוך גם חומרים מיוחדים שחוסמים את המעבר בין טסטוסטרון לאסטרוגן. חומרים אלה מדכאים את האנזים ארומטאז. 


טסטוסטרון עלול אף לגרום לגדילת-יתר של בלוטת הערמונית. ספורטאי בעל בלוטה מוגדלת ממילא עלול להימצא בצרה רצינית בעקבות השימוש בטסטוסטרון. טסטוסטרון גורם אף לאקנה, לאיבוד שיער ולאצירת נוזלים בגוף ולכן ספורטאים שמשתמשים בהורמון נאלצים לקחת לעתים חומרים משתנים. לטסטוסטרון פוטנציאל הרסני לכבד, במיוחד אם נוהגים לקחת את ההורמון דרך הפה. מהי ההשפעה של שימוש בסטרואידים על מצב הרוח?


סטרואידים אנאבוליים, במיוחד כאלה שמבוססים על הורמון המין הגברי, עלולים לגרום לאדם להיות אגרסיבי יותר. מצד אחד זוהי תכונה חשובה עבור מי שצריך לתרגם את התוקפנות אל תוך זירת הספורט התחרותי.  הספורטאים ירגישו עייפים פחות או שהתפיסה שלהם לגבי מצב העייפות תהיה רגישה פחות. הם יצליחו לתת את המאמץ הנוסף ברגע הנתון, הם יצליחו להילחם חזק יותר ובעיקר הם יוכלו לנצח. מצד שני השימוש בסטרואידים אנאבוליים קשור בשכיחות גבוהה יותר של מקרי מוות. רבים ממקרי המוות קשורים בהתאבדויות ובהתנהגות אלימה כתוצאה מהשפעתם של הסטרואידים האנאבוליים על מצב הרוח. האם תופעות הלוואי הפיכות?


במרבית המקרים תופעות הלוואי תיעלמנה לאחר הפסקת השימוש בסטרואידים האנאבוליים אולם קיימים מקרים שבהם תופעות הלוואי אינן חולפות וזו כבר בעיה אמיתית! 

 


מהו הורמון גדילה?


הורמון גדילה נחשב אף הוא כחומר משפר הישג. זהו הורמון פפטידי (מולקולה המורכבת משתי חומצות אמיניות או יותר) שמיוצר על ידי בלוטת יותרת המוח, אותה בלוטה שיושבת בבסיסו של המוח. הורמון הגדילה פועל על הכבד וגורם לו לייצר פפטידים נוספים. פפטידים אלה משפיעים על תאים רבים נוספים בגוף וגורמים להם לגדול. גורמי הגדילה האלה משפיעים על עצמות, על סחוס ועל שרירים והם משפיעים על תפקודו של הגוף. באופן תיאורטי הורמון הגדילה אמור לשפר באופן משמעותי את ביצועיו הספורטיביים של האתלט, אולם המחקר המדעי לא לשים לב אם מופיעים אצל הילד אקנה, נשירת שיער ושרירים מנופחיםהוכיח זאת. טענה דומה נשמעה בעבר מצדם של רופאים לגבי הסטרואידים האנאבוליים.  הספורטאים תפוחי השרירים ישבו באולם וגיחכו...מהם השימושים המוכחים של ההורמון?


הורמון הגדילה ניתן כטיפול רפואי לילדים בעלי חסר בהורמון הגדילה, לכאלה שסובלים מבעיה כרונית במערכת הכליות או מבעיות גנטיות שפוגמות בגדילה. למבוגרים הטיפול בהורמון גדילה ניתן במצבים שבהם קיימת הפרשה נמוכה מבלוטת יותרת המוח וכטיפול במחלת האיידס. מהן תופעות הלוואי של השימוש בהורמון?


השימוש בהורמון גדילה עלול לגרום לבעיות במערך חילוף החומרים של הגוף. הוא עלול לגרום לעלייה חדה בריכוזי הסוכר בדם ובכך לגרום למחלת הסוכרת. שימוש בהורמון גדילה עלול לגרום לעלייה בריכוז הטריגליצרידים בדם ולעלייה בריכוז הזרחן, דבר שיגרום לבריחת סידן מן העצמות. כמו כן, הורמון גדילה עלול לגרום למחלת שרירים בשם מיופתיה. רופאים רבים חוששים שמתן הורמון גדילה יעודד את התפתחותם של גידולים שונים, ביניהם גידולים סרטניים. 


שימוש בהורמון הגדילה עלול אף לגרום לתופעה בשם תסמונת מנהרת שורש כף היד. התסמונת מאופיינת בלחץ על העצב שעובר בשורש כף היד וגורם לכאב בכף היד ובאצבעות. השימוש בהורמון גורם לגדילת הסחוס ורקמות החיבור שבאזור, דבר שגורם להקטנת המרווח של התעלה ולהגדלת הלחץ על העצב.האם תופעות הלוואי של השימוש בהורמון הגדילה הפיכות?


כאשר אדם מפסיק להשתמש בהורמון הגדילה ריכוזי הסוכר, ריכוזי הטריגליצרידים וריכוז הזרחן חוזרים לקדמותם, אולם הנזק לאיברים הפנימיים עלול להישאר קבוע. האיברים שעלולים להינזק הם הלבלב, הכליות ומערכת השרירים. כיצד ניתן לדעת אם מישהו משתמש בחומרים משפרי הישג?


קשה מאוד יהיה להסתכל על מישהו ולדעת אם הוא משתמש בהורמון גדילה משום שהסימנים החיצוניים אינם בולטים. מצד שני, יהיה זה די קל לזהות אם מישהו משתמש בסטרואידים אנאבוליים. שימוש מאסיבי בחומרים אנאבוליים גורם לשינויים חיצוניים שקשה להתעלם מהם. אנשים כאלה מאופיינים בממנה שרירי מודגש ביותר, משהו בלתי טבעי, שאינו ניתן להשגה ללא שימוש בסטרואידים האנאבוליים. ניתן יהיה להבחין באקנה ואולי אפילו בנשירת שיער. להורים מומלץ לשים לב אם התופעות הללו אכן קורות ואם גם השרירים של ילדם בולטים באופן בלתי פרופורציונלי בהשוואה לבני גילו, עליהם להתחיל לחשוד.  במקרה כזה כדאי להיוועץ ברופא ולבצע את התשאול ואת הבדיקות הנדרשות על מנת לזהות את השימוש בחומרים. איזו עצה כדאי לתת לאנשים ששוקלים להשתמש בסמים משפרי הישג?


בשום נסיבות שהן לא מומלץ להשתמש בסטרואידים אנאבוליים או בחומרים משפרי הישג אחרים, במיוחד אם הרופא האישי שלכם אינו יודע מכך. כל אותם חומרים עלולים להזיק ולגרום לתופעות לוואי חמורות, חלקן בלתי הפיכות. בטווח הקצר ייתכן שתיהנו מתועלות השימוש בחומרים. אתם עשויים להיראות טוב יותר ואולי להרגיש טוב יותר, בוודאי שלהתאמן ולהתחרות טוב יותר. אבל לטווח הארוך חומרים אלה אינם טובים עבורכם! כל אדם שמשתמש בחומרים הבלתי חוקיים האלה במטרה לשפר את הישגיו, בין אם אלה סטרואידים אנאבוליים ובין אם זה הורמון גדילה, צריך להפסיק משום שהדבר עלול לפגוע בו בטווח הרחוק.    תגובות הוסף תגובה
1.תופעות לוואי של סטרואידים אנאבולייםאיציק זוהר08/09/13
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות