חפש רק בנושא זה


מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים

בשבוע שעבר חשפה מערכת "חדשות הספורט" של ערוץ הספורט פרשייה של נטילת תוספי תזונה בלתי מאושרים על-ידי חלק משחייני נבחרת ישראל. מולי אפשטיין על הפרשה, שכל גיבוריה לא יוצאים טוב
  24/12/06
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

גלים רבים התנפצו בשבוע שחלף על דפנות השחייה הישראלית. חלקם אף העכיר את המים, שדווקא באחרונה נראו צלולים מתמיד. על ההישגים היפים שהשיגו שחייני הנבחרת באליפות אירופה בבריכות קצרות שנערכה באחרונה בפינלנד, העיבה פרשייה של שימוש בתוספי תזונה לא מאושרים. על הסיפור שנחשף על-ידי מערכת "חדשות הספורט" -  במאמר זה.

 

בשבוע שעבר חשפה מערכת חדשות הספורט פרשייה שהסעירה את מימי השחייה הישראלית. ראש הדסק האולימפי במערכת החדשות, הכתב אורן בוקשטיין, גילה כי שחייני הנבחרת, במהלך שהייתם במחנה האימונים בקולוראדו-ספרינגס, השתמשו בתוסף תזונה שלא אושר על-ידי הוועד האולימפי הישראלי ולא על-ידי היחידה לספורט הישגי. לכאורה, מדובר בעניין של מה בכך, אולם כאשר לתוסף התזונה קוראים ISA-TEST ועל גבי האריזה שלו מצוין שזוהי פורמולה מתקדמת להעלאת ריכוזי הטסטוסטרון הסיפור הופך להיות קצת יותר מורכב.

אם היה מדובר בטעות ו/או בחוסר ידיעה, הרי שהעניין היה עובר לסדר היום ולא היה מעורר הד תקשורתי כל-כך גדול. אבל ראשיתו של הסיפור וגם אחריתו אינם עניין של טעות וגם לא של חוסר הבנה. מדובר כאן ברצף של אירועים שעלול היה להסתיים בכתם שחור וגדול במימיה של השחייה הישראלית.
 

 

השתלשלות הפרשה


כחודש וחצי לפני אליפות אירופה בשחייה בבריכות קצרות, יצאו 5 שחייני נבחרת ישראל למחנה אימונים בקולוראדו-ספרינגס שבארה"ב. עם השחיינים יצא מאמן הנבחרת הלאומית, דימיטרי מנסביץ. עוד בטרם צאתם למחנה, התבקשו השחיינים על-ידי מאמנם להביא עימם כסף לקניית תוספי תזונה. חשוב להדגיש שכל תוספי התזונה שניתנים לשחייני הסגלים ביחידה לספורט הישגי עוברים מערך סינון, שתכליתו למנוע מקרים בהם שימוש בתוסף תזונה עלול לגרום למבדק סימום חיובי. החשש הגדול של אנשי הספורט ההישגי נובע מכך שבחלק מתוספי התזונה התמימים למראה עלולים להימצא שרידים של חומרים אסורים והללו יכולים לגרום למבדק סימום חיובי. בעקבות מקרים שקרו בעבר, הן בארץ והן בחו"ל, החליטה היחידה לספורט הישגי, בתמיכת אנשי הרפואה והתזונה, להנהיג נהלים מסודרים שיבטיחו הגנה מיטבית לספורטאי הסגלים. חלק מן הנהלים קובע מפורשות שתוספי התזונה יהיו אך ורק כאלה שנמכרים בישראל, כאלה שמיוצרים על-ידי חברות שבקו הייצור שלהן אין נוכחות של חומרים אסורים (פרו-הורמונים, אפדרין) ו/או כאלה שעברו אנאליזה במעבדות
WADA (הסוכנות העולמית למניעת סימום) לשלילת מציאותם של חומרים אסורים. בנוסף, ספורטאי הסגלים יודעים שאסור להם לצרוך אף תוסף תזונה שלא אושר במסגרת הנהלים שהנהיגה היחידה לספורט הישגי. 


במהלך מחנה האימונים לקח המאמן את השחיינים לחנות לתוספי תזונה וביקש מהם לקנות תוסף תזונה בשם
ISA-TEST. על התוסף כתוב באדום מודגש: "Advanced Testosterone Formula" ובהמשך, ובאותיות קטנות יותר:"First ever with P-450 Estrogen Inhibitor". השחיינים, למרות שידעו שמדובר בתוסף עם פוטנציאל לסכנה לא קטנה, שוכנעו על-ידי מאמנם שאין בכך שום בעיה ושגם ספורטאים אחרים, חלקם בקנה- מידה עולמי, צורכים את התוסף ללא כל חשש. 


חלק מהשחיינים המשיכו את השימוש בתוסף גם לאחר מחנה האימונים בארה"ב, במהלך תחרויות המבחן שקדמו לאליפות אירופה בשחייה. 4 שחיינים מתוך החמישה שיצאו למחנה האימונים השתמשו בתוסף. היחידה שהתנגדה לשימוש בתוסף הזה היתה השחיינית אניה גוסטומלסקי, שזכתה באליפות במדליית הארד במשחה ל- 50 מטר גב. 


ואם מישהו חושב שבכך תמה הפרשה, הוא טועה. מסתבר שעוד כמה אנשים ידעו על כוונותיו של המאמן הלאומי, ולידיהם הגיע המידע ששחייני הנבחרת משתמשים בתוסף תזונה שעלול להיות לא חוקי. וראו זה פלא: בבוקר אחד במהלך האליפות, במסגרת התחרויות המוקדמות, "הוגרלו" 3 שחיינים ישראלים לביצוע מבדקי סימום. כל השלושה, איך לא, היו במחנה האימונים בארה"ב וצרכו את התוסף שניתן להם בהנחייתו של המאמן הלאומי. הסיכוי ש- 3 שחיינים ישראלים, ששניים מהם שחו באותו מקצה, יעלו במדגם מבדקי הסימום של ההתאחדות האירופית, נמוך הרבה יותר משפלות הרוח של הגורמים שדאגו לכך שזה יקרה.

אין ספק: מישהו דאג לכך שגורמים מסוימים בענף השחייה האירופית יידעו שכמה שחיינים ישראלים חשודים בשימוש בתוסף תזונה שעלול לגרום למבדק סימום חיובי. במלים אחרות: מדובר כאן בהלשנה ממוקדת, משום שהסבירות ש- 3 ישראלים ייבדקו "מדגמית" בטווח של חצי שעה, שואף לאפס. מה שעצוב בכל הפרשה, זו העובדה שההלשנה הגיעה כנראה מגורמים ישראלים שקשורים, או היו קשורים בעבר, לעולם השחייה, וכל כוונתם הייתה להציג אופוזיציה חזקה למאמן הלאומי ולאנשים שמינו אותו לתפקיד. חשוב לציין שהלשנות הן דבר מקובל כאשר מדובר בשימוש בחומרים אסורים ו-ועדות הסימום עושות במידע כזה שימוש בלתי מבוטל.  זה אולי בסדר מבחינת המאמצים להילחם בנגע השימוש בחומרים אסורים, אבל לחשוב שהמניע של אותם גורמים לא היה "טוהר הספורט" אלא ניגוח ישיר של ראשי האיגוד ושל המאמן הלאומי - זה כבר סיפור שונה  לגמרי.


תוספי תזונה מזוהמים


בשנים האחרונות מוצף שוק תוספי התזונה העולמי בחומרים שנמכרים ללא מרשם רופא, אולם טומנים בחובם פוטנציאל נזק בריאותי חמור למשתמש התמים. חומרים אלה מסווגים לשתי קבוצות עיקריות: קבוצת החומרים הממריצים, הכוללת בתוכה את החומר המעורר אפדרין ואת מקורותיו הצמחיים אפדרה ו-
Ma Huang , וקבוצת הפרו-הורמונים שכוללת חומרי-קדם לייצור הורמון המין הזכרי הטסטוסטרון.


בעוד שהתוספים בקבוצה הראשונה משמשים כתכשירי עזר לירידה במשקל (פועלים לדיכוי התיאבון ולהגברת קצב חילוף החומרים בגוף), או לעירור הרמה המנטאלית טרם אימון או תחרות, משמשים התכשירים בקבוצה השנייה להגברת ייצורו של הורמון הטסטוסטרון ובכך מגבירים את הפעילות האנאבולית בגוף. חשוב להדגיש כי שימוש באפדרין ודומיו עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ביניהן אי-סדירות בקצב הלב, הפרעות שינה חמורות, הפרעות אישיותיות ובמקרים מסוימים אף למוות.

השימוש בפרו-הורמונים עלול לגרום לתופעות לוואי שדומות לשימוש בסטרואידים אנאבוליים, כמו הקרחה, שיעור יתר על הגוף, שיניים בפרופיל השומנים בדם, פצעי אקנה, עלייה בלחץ הדם ואפילו הגברת הסיכון להתפתחותם של גידולים סרטניים. הסיבה להופעתם של הפרו-הורמונים בשוק תוספי התזונה, קשורה לניסיון למצוא אפיק חוקי למכירתם של תכשירים בעלי אפיון אנאבולי שיספקו חלופה לסטרואידים האנאבוליים, שנמכרים רק עם מרשם רפואי או לחילופין בשוק השחור. בנוסף, היוו הפרו-הורמונים תחליף סביר עבור ספורטאים הישגיים שרצו להימלט מאימת המבדקים הנהוגים בעולם. חשוב לציין כי עד לחודש ינואר 1999 לא נכללו חומרים אלה ברשימת החומרים האסורים בשימוש על- ידי הוועד האולימפי הבינלאומי.


מתברר כי יצרניות תוספים רבות בעולם לא מכירות את השאלה או לפחות מתעלמות מקיום אחד החוקים הבסיסיים ביותר, והוא הצהרת התכולה המדויקת במוצר אותו הן מוכרות.  מתברר כי בשנים האחרונות פשטה בעולם התופעה של תוספי תזונה "מזוהמים", כלומר -  תוספים שמכילים רכיבים שעל קיומם לא הוצהר כלל על גבי התווית.


חשיפתה של תופעה מסוכנת זו התאפשרה בעקבות עלייה דרסטית במקרים בהם נתפסו ספורטאים רבים על שימוש בסטרואיד האנאבולי נאנדרולון. מאחר שגורלם המקצועי ותדמיתם של הספורטאים הונחו על כף המאזניים - שהרי ספורטאי אשר נמצא אשם בעבירת סימום צפוי להרחקה מפעילות תחרותית לזמן ממושך ובנוסף נפגעת קשות תדמיתו - גייסו הספורטאים מדענים ועורכי-דין רבים על-מנת לנסות ולהוכיח את חפותם.
 
מתחקיר מקיף אשר נערך בקרב ספורטאים, התברר כי כולם צרכו תוספים תזונתיים ולא צרכו כלל חומרים אנאבוליים כדוגמת אלה שנמצאו בדגימות השתן שלהם. מובן שכמעט כל ספורטאי אשר נמצא אשם בעבירה של שימוש בסמים טוען כי לא השתמש בחומרים אסורים, ולפיכך נדרשה עבודת מחקר מדעית על-מנת להוכיח את טענותיהם של הספורטאים.


אז מה היה לנו


אשמתם של השחיינים בסיפור הזה היא בכך שהם עברו על הנהלים המקובלים, שאותם הם מכירים היטב.  אפשר אולי להבין את השחיינים במידה מסוימת משום שהם היו תחת מרותו וסמכותו של מאמן שסיפר להם סיפורים וריכך את חששם המוצדק.  השחיינים צריכים ללמוד לקח חשוב מכל המקרה ולהבין לאיזו סכנה פוטנציאלית הם נחשפו.


המאמן, שרמס ברגל גסה את הנהלים המקובלים, וזאת בניגוד גמור להנחיות אותן קיבל מהרופאה האולימפית ומהמתאם המקצועי ביחידה לספורט הישגי, צריך להסביר היטב את הצעד שעשה. מן הראוי שהוועד האולימפי יקיים ברור מעמיק בנושא ואם מישהו צריך לשלם את המחיר על כך מוטב שהוא ישא באחריות וייענש.                  תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות