חפש רק בנושא זה


טור אישי מקליפורניה

מולי אפשטיין מונה לאחרונה לפיזיולוג ומאמן הכושר של הטניסאית שחר פאר ומדווח ממחנה האימון של תחילת העונה של פאר, בפאלם ספרינגס קליפורניה, בהדרכת מאמן-העל חוזה היגראס. עובדים קשה ונהנים
  26/12/06
מאמרים נוספים בתחום
האם יוסיין בולט היה יכול להשיג תוצאה טובה יותר?
הג'ודוקא, אריק זאבי, התקווה הגדולה לשמוע את התקווה בבייג'ין
מים עכורים – פרשיית הסימום של השחיין מקס ג'ייבן
תכנית האימון האולימפית
מאמרים נוספים בתחום
חותרת, מתמידה ומשתפרת
המשחקים האולימפיים - הדור הבא
מיליון כדורים, עיניים למטרה. סטריק
אליס שלזינגר. תקווה שמוכנה להתממש
המעטפת המפנקת של הסגל האולימפי
מאמרים נוספים בתחום


לאחר 24 שעות של טיסות והמתנות בשדות תעופה בארה"ב ואיחור שגרם לשינוי ביעד הטיסה נחתנו לבסוף בעיר פאלם ספרינגס שבקליפורניה. המטרה – מחנה אימון בן חודש ימים בהדרכת חוזה היגראס, לשעבר מבכירי הטניסאים בעולם, מאמן-העל של הטניסאית שחר פאר. 


מאחר שזהו מחנה אימון של תחילת העונה תופס הכושר הגופני מקום נכבד במערך האימונים של הטניסאית. זו, אגב, הסיבה שאני נמצא כאן, לאחר שהתמניתי לפיזיולוג ולמאמן הכושר של פאר. לאחר עונה מתישה בסבב ה-
WTA, פגרה קצרה של שבועיים, שבמהלכה חודשו המצבורים הנפשיים, עומדת הטניסאית הישראלית, שמדורגת במקום ה-20 בעולם, לפני תחילתה של עונה חדשה. העונה הקודמת היתה עונת הפריצה של הטניסאית בת ה-19, במהלכה טיפסה אל הטופ העולמי. העונה החדשה, שתיפתח ב-1 בינואר באוסטרליה, מציבה אתגרים חדשים ושאיפות חדשות. 


צוות האימון הנוכחי במחנה כולל את מאמן-העל חוזה היגראס, את מאמנה הישראלי של שחר, עודד טייג, ואת הפיזיותרפיסטית מיה בנצור, מהמרכז לרפואת ספורט במכון וינגייט.  מלבד צוות האימון זוכה שחר לטיפולי פיזיותרפיה ולעיסויים שבועיים ממעסה מקומי וזאת על מנת לאפשר לגוף להתאושש מנפח האימונים השבועי הגדול.


מרכז האימונים נמצא בחווה בשם
Smoke Tree Ranch (www.smoketreeranch.com) בעיר פאלם ספרינגס שבקליפורניה. זהו מקום קסום שנמצא במדבר הקליפורני. המקום מוקף הרים וטובל בירק, בעיקר דקלים, והנוף מזכיר קצת את הרי סיני, אם כי ירוק הרבה יותר ירוק ומודרני הרבה יותר. 


במרכז האימון נמצאים טניסאים צעירים שחיים כאן בתנאי פנימייה. הם זוכים לתנאי אימון מלאים ואת הלימודים שלהם לומדים באמצעות האינטרנט בכיתות לימוד מרחוק. לצורך כך נמצאות כאן גם חונכות שמסייעות לנערים ולנערות הצעירים במטלות הלימודיות שלהם.  היחס בין מספר המאמנים למספר השחקנים ממש מרשים – על כל שני טניסאים יש מאמן מקצועי אחד, כשעל כל הצוות מנצח חוזה היגראס. חוזה הוא שם גדול כאן, לא רק בזכות עברו כשחקן טניס שדורג בעבר במקום ה-6 בעולם, אלא בעיקר בזכות אישיותו ויכולת האימון הגבוהה שלו. 

 


פאלם ספרינגס קליפורניה. מזג אוויר מצוין, חיים שלווים וטוביםסדר יום תובעני  


היתרון הגדול ביותר במחנה אימון, במיוחד כאשר אתה בחו"ל ומנותק מכל הגירויים הסביבתיים של הבית, הוא השקט והיכולת להתמקד אך ורק באימונים ובמנוחה, וזאת מבלי להתרוצץ ולבזבז אנרגיה על דברים "טריוויאליים" כמו סידורים או פעילויות "שואבות אנרגיה" אחרות. סדר היום במחנה תובעני מאוד, אבל אי אפשר אחרת כאשר אתה מתאמן כשש שעות מדי יום. החשכה יורדת כאן די מוקדם, די דומה למה שקורה בארץ, ולכן צריך לדחוס ולהספיק. האימונים די ארוכים, 3-2.5 שעות כל אימון, ועל מנת לאפשר לגוף לנוח ולהתאושש בין שתי יחידות האימון צריך להתחיל מוקדם. אימון הבוקר נפתח בשעה 07:40 בפרק של 40 דקות חימום דינמי ועבודה על מרכיבים אתלטיים. יחידת אימון זו מוקדשת לחימום המפרקים, לתנועתיות של האגן במגוון מישורי תנועה ולתרגילי חימום דינמיים, את פרק המתיחות הסטטיות אנו משאירים לסוף היום. אגב, באימון המודרני לא נהוג לשלב תרגילי גמישות סטטיים בתחילתו של האימון מאחר שהם גורמים להורדת טונוס שריר, בדיוק הפעולה ההפוכה מזו שאנו רוצים בתחילתו של אימון.                                          


לאחר החימום הדינמי מגיע פרק הטניס הראשון של היום. אימון הטניס אינטנסיבי מאוד ונמשך כשעתיים. האמת שזה די מרשים לראות את שחר בפעולה במהלך האימון. הבחורה פשוט מכונה. את כמות החבטות באימון כזה אפשר למנות רק באמצעות מונה, וגם זו מלאכה לא פשוטה כלל. חלק מן התרגול כולל גם זריקת כדור פוטבול, וזאת במטרה לשפר את התנועה של חבטת ההגשה. האמת, שחר יכולה להיות גם קווטרבק לא רעה בכלל...


אימון הבוקר מסתיים ב-10:30 ואז זהו הזמן למנוחה ולארוחת צהריים קלה. לעתים פרק הזמן הזה מנוצל לצפייה משותפת של צוות האימון בקלטות של משחקים של שחר וזאת במטרה ללמוד, להתרשם ולשפר. אימון הצהריים מתחיל בשעה 14:00 באימון טניס של שעה וחצי ולאחריו מגיע פרק הכושר הגופני המרכזי של היום. תנאי האימון כאן מצוינים ואנחנו נהנים מגישה חופשית לכל מתקני האימון שבמקום. יום האימונים מסתיים בשעה 17:00, ואז זהו הזמן לטיפולים, להשלמות של תרגול פיזיותרפי ולתרגילי הרפיה. האמת, יום גדוש מאוד ומתיש אבל מצד שני מספק וממלא מאוד. 


אחרי יום כזה כל מה שנותר זה להשתרע על המיטה וליהנות משינה מתוקה עד ליום שלמחרת, אולם בדרך יש גם כמה "מחויבויות" חברתיות. אנו מוצאים את עצמנו מוזמנים לכמות בלתי מבוטלת של ארוחות ערב אצל יהודים ומקורבים אחרים שגרים כאן באזור. שחר ממקדת כאן עניין גדול בקרב הקהילה היהודית, שעוקבת אחר הביצועים שלה בטורנירים בעולם. מרבית האנשים כאן הם ממש "פריקים" של טניס ורבים מהם, גם המבוגרים שביניהם, משחקים כמעט מדי יום. בכלל, החיים כאן נראים שלווים וטובים. מזג האוויר נפלא בעונה הזו, בימים החמים הטמפרטורה מגיעה ל-27-26 מעלות ובימים הקרים "צונחת" למשהו כמו 20 מעלות. הלחות כאן נמוכה מאוד, אחרי הכול מדובר במדבר, והכול נראה כיף ואפילו די חלומי. ככה זה כשהדאגות היומיות שלך מתמצות פחות או יותר בהיכן לעזאזל מצויים פחי הזבל בשכונה שאנחנו גרים בה.       תגובות הוסף תגובה
1.הורדת טונוס השרירשני שוורץ08/01/07
2.טיפול פסיכולוגיחביב גלילי09/01/07
3.הכתבה מסבירה יפה מדוע קשה לשחק טניס בישראל (לת)מאמן טניס11/01/07
4.כל הכבוד, שחר היתה בכושר שיא באוסטרליהירון זינגר31/01/07
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש