חפש רק בנושא זה


אימון ממוחשב

בשנים האחרונות החלה מגמה של כניסת תוכנות מחשב לניהול הפן המקצועי במועדוני הכושר, שמייעלות את עבודת המועדון בהיבטים שונים ומחזקות את הקשר האישי עם המתאמן. הסוף לכרטיסיות
  25/12/06
מאמרים נוספים בתחום
התעלמות אמנותית
הד"ר הראשון לחינוך גופני – ד"ר דב אלדובי ז"ל 2009-1920
טדי קפלן – הספורט ההישגי לא יוצא לפנסיה
אמנות הבריאות
מאמרים נוספים בתחום
כדורגל 2008: זילות במעמד המאמן
הנוסחה להצלחה: רשמים מפיו של האנגלי האגדי, סר טרבור ברוקינג
כדורגל: המאמן הוא המנצח על התזמורת הזאת
"המכון הוקם ב- 1957. מאז, וינגייט הוא הבית השני שלי"
ספורט תחת אש
So Special
יוגה - כתרגול לילדי ADD/ADHD
שם המשחק: שיווק
איך עושים תחרות?
מי גאון של אמא?
הדרך למעלה
קיקר – המשחק שכובש את העולם בבעיטה
נטבול: כמו הכדורסל בראשיתו
משחק ביתי
חגורות גב: האם הן מונעות פגיעה בעמוד השדרה?
אופניים בחורף: רוכבים (גם) בסערה
זה היה סיפור של חורף. ויותר
עניין לחוץ: רכיבה על אופניים ופריון הגבר
מאמרים נוספים בתחום


העשור האחרון מאופיין בכמות עצומה של מידע הנאגר מדי יום על גבי שרתי ענק כלל עולמיים. היכולת לאסוף, לעבד ולנצל את המידע כמשאב היא אחד הכישורים החיוניים בחברה המודרנית. בשנים האחרונות אנו עדים למעבר של גופים גדולים (קופות חולים, בנקים ואחרים) משמירת המידע בקלסרים מתויקים לשמירתו דרך המחשב על גבי שרתים ומאגרי מידע.

 

המגמה הזאת לא פוסחת על תחום הכושר הגופני. רוב מועדוני הכושר עושים שימוש במערכת ממוחשבת לצורך קליטת לקוחות וניהול התחום הפיננסי, ובשנים האחרונות החלה גם מגמה של הכנסת תוכנות לניהול הפן המקצועי, וזאת לצורך עיבוד וניצול המידע המקצועי הרב המצטבר ובמטרה להביא לשימור הלקוח במועדון.

 

מדי חודש מוזרמות כמויות עצומות של מידע מקצועי על המתאמנים: לאורך היום נבנות תוכניות אימון, מבוצעות בדיקות אחוזי שומן ומדידות משקל, נוצרות רשימות של "נעדרים" (מתאמנים שלא הופיעו במועדון זמן רב), נרשמים חדשים במועדון ועוד. ללא מערכת ממוחשבת שתאגור את המידע, תנתח אותו ותוציא דו"חות עדכניים – יעשה מכון הכושר שימוש רק בכ-30% מהמידע המצטבר וייאבד מידע עצום השווה כסף רב.

 

כיום בשוק ישנם שני סוגי תוכנות לניהול מקצועי, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות ייחודיים לו:

 

א.       תוכנות לוקליות: תוכנות היושבות על גבי המחשב בחדר הכושר בלבד, ללא אפשרות שימוש ממקום אחר.

ב.       תוכנות אינטרנטיות / גלובליות: תוכנות אשר יושבות על רשת האינטרנט ומאפשרות שימוש מכל מקום ובזמן אמת. באמצעותן, לדוגמה, המתאמן יכול לצפות בתוכנית האימונים ולשלוף ידע בכל זמן בביתו ומנהל המועדון יכול לשלוט טוב יותר במתרחש במועדון או ברשת המועדונים.

 

המגמה בשוק כיום היא מעבר לתוכנות אינטרנטיות המאפשרות שליטה מלאה בעסק מכל מקום בעולם.

 

 

היתרונות של תוכנת ניהול מקצועי

א. מצד הלקוח: סיפוק צורכי המתאמן וחיזוק היחס האישי בין המועדון למתאמן

 

מתאמן מגיע למועדון הכושר מסיבות שונות. ישנם מתאמנים המגיעים בכדי להשיג מטרה ספציפית כגון הרזיה, עיצוב ושמירה על כושר, וישנם כאלה המגיעים גם בכדי להשתייך למועדון ולמלא את החלק החברתי בחייהם.

 

 1. הגברת היחס האישי בעזרת חיזוק קשר מתאמן-מועדון: הדרך היחידה לפגוש את המתאמן היא בזמן שהותו במועדון. ברגע שהוא יוצא לביתו הוא למעשה מתנתק מחדר הכושר. שימוש במערכת ממוחשבת לשליחת מסרים ופידבקים ישירות דרך המייל או ב-SMS מגביר את התקשורת בין המועדון למתאמן, משפר את היחס האישי למתאמן ומשמש לחיזוק הקשר עם המתאמן דרך ערוץ תקשורת נוסף.

 2. התקדמות המתאמן: סיפוק משוב שוטף לכל אורך תקופת המנוי חיוני לשם הגברת המוטיבציה בקרב המתאמנים ובדיקה אם עמדו במטרות אליהן שאפו להגיע. בדומה לבנקים, המספקים דו"חות על מצב חשבון הלקוח, כך גם מועדון העושה שימוש במערכת ממוחשבת מספק למתאמן מידע על התקדמותו.

 3. מתן שדרוגים בזמן, מעקב אחר המתאמן: כל תהליך של שינוי התנהגות (הרזיה, התמדה באימונים) מחייב איש מקצוע העוקב אחר התהליך וממשב אותו. בכדי לעקוב אחר התקדמות המתאמן יש צורך לחדש את תוכנית האימון מדי חודש–חודשיים.

  כיום ברוב מועדוני הכושר המתאמן מקבל תוכנית אימונים בתחילת המנוי, ולאחר מכן "שוכחים" ממנו, מה שמוביל בסופו של דבר לאחוזי נשירה גבוהים. השימוש במערכת ממוחשבת מאפשר מעקב שוטף אחר כל המתאמנים וברגע שמסתיימת תוכנית האימון המערכת מתריעה למאמן ולמתאמן לחדשה. כך המתאמן מקבל פידבק ויודע שצוות המאמנים מלווה אותו ונותן לו גב מקצועי. תוכנות מסוימות אף מאפשרות קישור המאמן לקבוצת המתאמנים שלו, ובכך מגבירות את היחס האישי בין המתאמן למאמן קבוע שיכול לעקוב אחריו לכל אורך תקופת המנוי.
 4. סיפוק ידע: בשנים האחרונות הולכת וגוברת הדרישה מצד המתאמנים לידע. מתאמנים רבים פונים למכללות שונות במטרה ללמוד ולהבין את תורת האימון. מועדוני כושר העושים שימוש במערכת ממוחשבת ומספקים למתאמן ידע שוטף בכל רגע, הן במהלך האימון והן מביתו דרך גישה לאתר האינטרנט, מחזקים בדרך נוספת את הקשר עם המתאמן. מועדון הכושר "שיא קלאב" אשדוד, לדוגמה, מספק למתאמניו מידע בעזרת לומדת כושר ייחודית (מולטיכושר) אשר מוצגת על גבי מסכי פלסמה. המאמנים במכון מסבירים למתאמנים נושאים שונים תוך הצגת המידע על המסך. גם במועדון הכושר הולמס פלייס בעזריאלי נעשה שימוש בעמדת מחשב שבעזרתה המאמנים מסבירים למתאמנים נושאים שונים בתחום האימון. מערכות ידע מוסיפות למועדון הכושר ערך רב והופכות אותו למקצועי יותר.
 5. יכולת מעקב עצמי: מערכת ניהול מקצועי אינטרנטית תאפשר למתאמן לצפות בתוכנית האימון מכל מקום ולעקוב אחר התקדמותו בפרמטרים שונים של האימון כמו משקל ואחוזי שומן. מאמן שהקנה למתאמן הרגלי עבודה הכוללים מעקב עצמי, מספק למועדון מידע רב לצורך מעקב אחר המתאמן.

ב. ההיבט המקצועי: יעילות, אחידות וידע

 1. שמירת היסטוריה של תוכניות אימון ונתוני גוף: תוכנת הכושר מאפשרת שמירת היסטוריה של תוכניות אימון ונתוני גוף על גבי המחשב.

 2. קו מקצועי אחיד לכל צוות המועדון: צוות המדריכים מביא איתו מהמכללות השונות שמות שונים לתרגילים, דבר היכול לגרום לבלבול במערך התרגילים ולחוסר אחידות בקרב צוות המדריכים. שימוש במערכת ממוחשבת מאפשר בניית מערך אחיד של תוכניות אימון, צוות המאמנים משתמש כך בכפיפה אחת באותם שמות תרגילים ומייצר פורמט הדפסה אחיד המכיל אך ורק את התרגילים שנבחרו למתאמן הספציפי. קיימות בשוק תוכנות חכמות המסוגלות לייצר מערך תוכניות אימון חכם למועדון עצמו, ובכך לספק למועדון תוכניות אימון למתחילים ולמתקדמים המזוהות איתו באופן ייחודי ומשקפות את רמתו המקצועית הגבוהה.
   
 3. קיצור זמן בניית תוכנית האימון: בניית תוכנית אימון כוללת מדידות של משקל ואחוזי שומן, שיחת היכרות עם המתאמן, הצבת מטרות לטווח ארוך וקצר, בניית תוכנית האימון, ליווי המתאמן במועדון והדגמת התרגילים.

  משך התהליך שתואר הוא כשעה, ובניית תוכנית אימונים למתקדמים עשויה לגזול אף יותר מכך. שימוש במערכת ממוחשבת יעילה מקטין במידה ניכרת את זמן בניית תוכנית האימון. זמן בניית התוכנית עצמה אורך לא יותר מעשר דקות. תוכנת הכושר מאפשרת למאמן לבנות תוכניות מורכבות באותו הזמן שלוקח לו לבנות תוכניות למתחילים, מה שמשאיר זמן רב לתקשורת אישית עם המתאמן ומגביר את היחס האישי. 
 4. בנוסף, המתאמנים הקבועים בחדר הכושר נזקקים לשדרוג תוכניות האימון שלהם באופן קבוע, מה שמוסיף צורך ברור בקיצור זמן בניית תוכנית האימון. במועדון הכושר והבריאות "שיא קלאב" באשדוד, לדוגמה, ממוצע זמן בניית תוכנית האימונים עומד על 30 דקות בלבד, כולל ליווי המתאמן על המכשירים. ללא מערכת ממוחשבת מועדון גדול שכזה לא מסוגל לענות על הצורך במעקב אחר המתאמן.
   
 5. חיזוק הידע המקצועי בקרב המדריכים, מדריך מתחיל הופך למאמן ותיק: על גבי מערכת ממוחשבת ניתן להכניס ידע רב. כיום, מאמנים מתחילים יכולים לשלוף ידע רב ולהתאים אותו למתאמן בן רגע. לפני בחירת תוכנת כושר ממוחשבת יש לשאול – מי הם אנשי המקצוע העומדים מאחורי המערכת? האם היא מכילה ידע מקצועי? והאם המערכת חכמה דיה בכדי לאפשר למאמן להשתמש בה מבלי לפגוע בחופש הפעולה המקצועי שלו?

ג. ההיבט הניהולי: חיסכון ועדכון שוטף

 

 1. הפקת דוחות: אחת היכולות העיקריות בשימוש במערכת ממוחשבת הנה הפקת דו"חות עבור פרמטרים שונים במטרה לייעל את ניהול המועדון, ובסופו של דבר להביא לשימור לקוחות. לדו"חות כוח עצום בהבנת התנהלותו של מועדון הכושר.
 2. יכולת ניהול רשת מועדונים: רשתות כושר זקוקות למערכת ניהול כושר אחת שתדע לשאוב את הנתונים מסך המועדונים, לעבד ולייצא דו"חות השוואתיים בין המועדונים השונים.
 3. ניהול צוות המאמנים: כל מנהל מקצועי או מנהל מועדון שואל את עצמו שאלות כמו כמה תוכניות אימון בונים המאמנים שלי ביום? איזה מאמן בונה יותר תוכניות? כמה מאמנים אני צריך להקצות למשמרת? מערכת ממוחשבת העוקבת אחר המאמנים תספק למנהל מידע רב על אודות המאמנים, ותאפשר לו לחסוך בכוח אדם יקר.
 4. עדכון שוטף בכל מקום וזמן: רשת האינטרנט מאפשרת למנהל המועדון/המנהל המקצועי להתעדכן בכל רגע נתון מכל מקום שהוא על המתרחש בחדר הכושר.
 5. חיסכון בכוח אדם, והורדת רף השחיקה בקרב המאמנים: מערכת לניהול מקצועי מורידה מן המאמנים עומס מיותר וכן עבודות ומטלות שהיו צריכים לבצע בעבר, כמו מעקב אחר התקדמות המתאמנים ומעקב אחר השדרוגים. מערכת הכושר עושה את העבודה החשובה שמאחור, ומאפשרת למאמנים לבנות תוכניות ולתת יחס אישי למתאמנים במהלך המשמרת. עובדה זו, יחד עם קיצור זמן בניית תוכניות האימון, מאפשרים למנהל לחסוך בכוח אדם ולייעל את העבודה של כוח האדם המועסק.
 6. ניהול סקרים: שימוש ברשת האינטרנט מאפשר למנהל המועדון לבצע סקרים ולשלוף את הנתונים מבלי צורך הקיים כיום בשימוש בטפסים, חלוקה ללקוחות, הכנסת המידע למחשב וכדומה.

 

גורמים מעכבים בהכנסת מערכת ניהול מקצועי

 

מספר גורמים עיקריים מעכבים את מועדוני הכושר מלעבור לעבודה מול המחשב:

 1. שינוי הרגלים: הנטייה הטבעית של כל אדם היא להישאר "בתחום הנוח". זהו המקום שמספק תחושת ביטחון, אך לעתים זהו המקום שממנו אנו רוצים לצאת ולהתקדם לעבר התחום "הלא נוח". קושי בשינוי הרגלים קיים הן בצד ההנהלה והן בצד המאמנים והמתאמנים. מנהל מועדון היודע לפרוץ את "תחום הנוח" הנו מנהל פורץ דרך המגשים את חזונותיו ויעדיו. מנקודת ראותו של המאמן מעבר מקליטת המתאמן על גבי ניירות למערכת ממוחשבת מצריך שינוי הרגלי עבודה. בכדי להקל על המעבר לשימוש במחשב, חשוב מאוד שהתוכנה תהיה פשוטה, קלה לתפעול, ידידותית למאמן ובעלת ממשק פשוט ונוח לעבודה. מערכת מסורבלת תקשה על המאמנים ותמנע מהם את המעבר ושינוי ההרגל.
 2. תשלום עבור המערכת: שימוש בתוכנת ניהול מקצועי כרוך בתשלום, אך בסופו של יום, שימוש במערכת יחזיר את ההוצאות ואף יכניס למועדון מנה אחת אפיים.
 3. חוסר התנסות בעבודה עם מחשב: גורם נוסף העשוי להקשות מעט הוא חוסר התנסות בעבודה עם מחשב בקרב מאמנים ותיקים שלא באו במגע עם מחשב. כמו כל משוכה שצריך לעבור בכדי להתקדם בחיים, צוות המועדון יצטרך להתגבר גם על מכשול זה, ובדומה לסעיף הקודם, חשוב מאוד שהמערכת תהיה קלה לתפעול וידידותית.

 

לסיכום


אמצעי הטכנולוגיה מתקדמים בקצב מסחרר מדי חודש בחודשו, ומאפשרים יותר ויותר שליטה וארגון המידע הרב המתקבל מדי יום במועדוני הכושר. איסוף המידע ועיבודו חשובים מאוד לצורך מעקב אחר הלקוח, הגשמת חלומותיו, הענקת יחס אישי ומקצועי ומענה לכל צרכיו. כל אלה חשובים לשם שימור הלקוח במועדון לתקופה ארוכה.


שימוש בתוכנה לניהול מקצועי מייעל את רמת המועדון בהיבט המקצועי, הניהולי וביחס ללקוח. מספר מועדוני הכושר העושים שימוש בתוכנות לניהול מקצועי הולך וגובר. במבט קדימה לעבר העתיד הקרוב, אני מעריך שעידן אגירות המידע על גבי ניירות יחלוף לחלוטין (כמתרחש בבנקים, בעיריות וכדומה) ויפנה מקומו לאגירת המידע על גבי בסיסי מידע חכמים.

 

 

עמית גל אלון – מנהל פיתוח תוכנה בחברת מולטיפיט אונליין, המשווקת תוכנת ניהול מקצועי למועדוני כושר בארץ ובעולם (www.multifitonline.com) ולומדת כושר גופני "מולטיכושר" המיועדת למאמנים, סטודנטים, מורים לחינוך גופני ומתאמנים (http://www.multifit.net/ ). בוגר תואר ראשון בחינוך גופני B.ed  במכללת וינגייט, בוגר לימודי מחשבים באוניברסיטה הפתוחה, בעבר מאמן כושר של קבוצות ספורט ומנהל חדרי כושר.תגובות הוסף תגובה
1.תוכנה מדהימהרוני אלימלך21/01/07
2.תוכנה חזקה מאדאלי דבוש05/04/07
3.יש המלצה לתוכנה כזאת מסוימת?נדב אלמגור19/04/07
4.בקשר להמלצות אנא צור קשר 0546584499 (לת)צחי04/05/07
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש