חפש רק בנושא זה


היסטוריה של ספורט: ישראל מול העולם

מדינה המתייחסת ברצינות למחקר היסטורי אקדמי של ספורט ולא רואה בו ילד חורג וזניח היא גם זו שתתייחס באותה הצורה לספורט בכללותו, ולנו, כך נראה, יש עוד מה ללמוד
  25/12/06
טורים נוספים
הופיע גיליון מס' 19 של מגזין "דינמי און ליין"
תקשורת ספורט 2: סל עצמי לקבוצת הנשים
תקשורת ספורט 1: לא ספורטי.וי
תייר מתאמן
טורים נוספים
ברוני הממון והקסם האבוד של הכדורגל
גיליון מס' 14 של מגזין "דינמי" - עכשיו באוויר
טורים נוספים


לפני כחודשיים חזרתי מסמינר בינלאומי בנושא היסטוריה של ספורט, שהתקיים בלובליאנה ונערך על ידי "החברה הבינלאומית של ההיסטוריה של הספורט והחינוך הגופני"
ISHPES)). הסמינר התקיים במשך שלושה ימים, ונכחו בו כ-80 חוקרים מכל רחבי העולם.  הוא נחשב רק ל"סמינר" מכיוון שבקונגרסים הגדולים יותר הנערכים אחת לשנתיים משתתפים מאות חוקרים העוסקים בתחום.


החברה הבינלאומית של ההיסטוריה של הספורט והחינוך הגופני היא רק אחת מהחברות האקדמיות של חוקרי היסטוריה של ספורט בעולם. נוסף אליה יש לציין, בין היתר, את החברה האירופאית (
CESH), החברה הצפון-אמריקאית (NASSH), החברה הבריטית BSSH)), החברה להיסטוריה אולימפית (ISOH )ואחרות. כל חברה כזו מאגדת בתוכה מאות חוקרים השייכים למיטב האוניברסיטאות בעולם, מקיימת קונגרסים מדי שנה ומוציאה לאור כתבי עת מדעיים. בתחום ההיסטוריה של הספורט קיימים כיום כעשרה כתבי עת מדעיים שונים – שלא לדבר על עשרות ספרים בתחום היוצאים ברחבי העולם.


פריחה זו בולטת במיוחד על רקע מצב המחקר הצחיח של תחום זה בארץ. כל מי שבודק את תיעודו המסודר של הספורט הישראלי והארץ ישראלי ואת המחקר המסודר על אודותיו נדהם לראות עד כמה הוזנח תחום זה. לאף אגודת ספורט בארץ בכל ענפי הספורט אין ארכיון, שלא לדבר על מוזיאון מסודר. כל מי שחפץ לשאוב מידע  מאתרי האינטרנט של הקבוצות, האגודות והארגונים השונים מגלה כי המידע שם שאוב בעיקרו מעמלם של אוהדים נאמנים, ולא מידע שנאסף על ידי האגודות עצמן, כשחלק גדול ממנו שגוי.


גם הספרות שנכתבה עד כה לוקה בחסר. חלק גדול מהחומר ההיסטורי הוא ספרות מ"טעם" (ספרים ואלבומים של אגודות), חלק מהספרים בעלי אופי אלבומי, עם יחסית מעט מידע. קיימים ידועני ספורט מן העבר, אוטוביוגרפיות של ספורטאים ומאמנים (אייל ברקוביץ, רלף קליין, חיים רביבו ואחרים), או ספרי ליווי של קבוצות ("הירוקים" של אביב הברון, "בילאדי – בילאדי" של אמיר בן-פורת), אך מעט מאוד מאמרים וספרים בעלי אופי אקדמי. כתבי העת להיסטוריה התעלמו שנים ארוכות מתחום הספורט, והאקדמיה בארץ התייחסה אליו בהתנשאות וראתה בו נושא "לא ראוי".


מן הראוי לציין כי בשנים האחרונות חל שינוי מה בנושא. התפישה הרווחת כיום בלימוד ובחקר ההיסטוריה מייחסת חשיבות לחקר כל התופעות התרבותיות של העבר ואינה שמה יותר את הדגש על לימוד ההיסטוריה הפוליטית והמדינית בלבד. חקר תרבות גוף וספורט הפך ללגיטימי ו"נורמטיבי" לא פחות מחקר הספרות, התיאטרון, הקולנוע ודומיהם. התוצאה היא שאנו עדים בשנים האחרונות לקורסים בתחום היסטוריה של הספורט באוניברסיטאות ובמכללות ולהרבה יותר מחקרים אקדמיים בנושא, אך עדיין, בהשוואה למצב בעולם – עוד רחוקה הדרך ומחקר הספורט בארץ מצוי בתחילת דרכו.   


ההבדל הזה בין ישראל והעולם אינו רק "טכני" והוא מעיד על יחס שונה למורשת הספורטיבית, המהווה מרכיב מרכזי של הזהות הספורטיבית. גופי הספורט במדינה לא יצרו תדמית ספורטיבית שתקנה לגוף זה או אחר זהות מוגדרת. דומה לעתים כי החיים הספורטיביים בישראל מתנהלים על ציר ההווה בלבד, ללא הבנה מספקת שטיפוח מורשת ארוכת טווח, הבאה לידי ביטוי גם במחקר האקדמי, תביא בסופו של דבר גם להצלחות.


יחס האקדמיה לספורט מבחינה זו הוא השתקפות הלך הרוח הכללי של אותה המדינה כלפי הספורט. אפשר לראות בבירור כי יש יחס ישיר בין המחקר האקדמי לבין מצבו של הספורט והישגיו באותה המדינה. גרמניה, דנמרק, יפן, ארצות הברית, אוסטרליה, בריטניה, צרפת, ספרד, קנדה ודומותיהן הן המדינות המובילות בטיפוח המחקר ולא בכדי הן גם המדינות המובילות מבחינת הישגיהן הספורטיביים. מדינה המתייחסת ברצינות למחקר היסטורי אקדמי של ספורט ולא רואה בו ילד חורג וזניח היא גם זו שתתייחס באותה הצורה לספורט בכללותו.

 תגובות הוסף תגובה
1.הפורום לחקר הספורט בישראלאורי גולדבורט08/01/07
2.רשימה מקוונת של ארכיונים בישראל.יעקב סובוביץ08/01/07
3.מסורת כמנוף לספורט הישגיאודי כרמי25/05/09
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש