חפש רק בנושא זה


תקשורת ספורט 2: סל עצמי לקבוצת הנשים

בימים שבהם בערוץ הראשון מצליחים בקושי לשדר את משחקי סגנית אלופת אירופה בכדורסל, העתירה של אנדה רמת השרון נגד רשות השידור על אפליה אולי צודקת, אבל בטח לא חכמה
  24/12/06
טורים נוספים
הופיע גיליון מס' 19 של מגזין "דינמי און ליין"
תקשורת ספורט 1: לא ספורטי.וי
היסטוריה של ספורט: ישראל מול העולם
תייר מתאמן
טורים נוספים
ברוני הממון והקסם האבוד של הכדורגל
גיליון מס' 14 של מגזין "דינמי" - עכשיו באוויר
טורים נוספים


פורסם לראשונה ב-YNET

עתירתה של קבוצת הנשים של רמת השרון בכדורסל נגד רשות השידור והשר הממונה, איתן כבל, בעקבות ההחלטה שלא לשדר את משחקיה בערוץ הראשון, מעוררת תמיהה. הקבוצה, ביחד עם העירייה והעמותה לקידום כדורסל הנשים, טוענת כי הרשות מפלה על רקע מיני בכך שאין היא מעבירה את משחקיה באירופה, במסגרת טורניר היורוקאפ. הערוץ הראשון משדר כרגע רק את משחקי אלופת הנשים, הפועל תל אביב, ביורוקאפ, ואילו משחקי אנדה רמת השרון (ואליצור רמלה, המשתתפת גם כן) לא משודרים. לעומת זאת, במפעלי הגברים באירופה משודרים המשחקים של מכבי תל אביב והפועל ירושלים גם יחד.

 

אין זו הפעם הראשונה בה פונה הקבוצה בבקשה לסעד משפטי על מנת לזעוק כנגד אפליה לכאורה. בפעמים קודמות אף קיבלו העותרות את מבוקשן. ואולם, כמו בעבר, חייבות בנות רמת השרון והשותפות החדשות לעתירה לבחון את כדאיות הפנייה לערכאות, שכן כידוע, מוטב להיות חכם ולא צודק.

 

מאבקה הקודם של רמת השרון למען הקצאה שווה של תקציבי ספורט מוניציפליים הוא דוגמה מצוינת להישג אדיר ברמה האידיאולוגית, אך הפסד מובהק ברמה המעשית. ברכתי אז על החלטת השופט אליעזר ריבלין, אך טענתי כי פסיקתו על אפליה מתקנת בדמות תקציב בגובה פי 1.5 מאלה של עמיתיהן הגברים תגרום (בעיקר להן) נזק יותר מאשר תועלת. רבות מהערים בארץ, שחששו מהפנייה לערכאות בעקבות תקדים רמת השרון, החלו מקצצות בתקציבי קבוצות הגברים, ובמקביל, רבות מקבוצות הנשים מקבלות כיום פחות מבעבר.


המאבק הנוכחי בעייתי אף יותר. בעידן השידור המסחרי והשוק החופשי, תביעתה של רמת השרון נגד מחלקת הספורט של הערוץ הראשון היא בבחינת לעג לרש. הרש במקרה שלפנינו אינו יודע כיצד יוכל לעמוד בהתחייבויותיו כלפי סגנית אלופת אירופה, מכבי תל אביב, ולשדר את שארית משחקיה בגביע אירופה. בשבועות האחרונים טרודים החבר'ה ברוממה בלגרד את תחתית החבית בניסיונות נואשים למצוא מעט דולרים ולהמשיך ולשדר את המשחקים בימי חמישי מהאולמות ברחבי אירופה, ולא מהאולפן. בימים שבהם מתלחשים במסדרונות הערוץ הממלכתי על האפשרות (הריאלית) להיפרד מיהלום הכתר ולהעבירו אחר כבוד לאחד הערוצים המסחריים או אפילו לערוץ הספורט, ספק אם מישהו ברשות יחשוב על שידור משחקים נוספים מאירופה. יתר על כן, בקשתה של רמת השרון לכפות על הערוץ הממלכתי הגוסס לשדר את משחקיה ידחוף את קברניטי הערוץ אל הפתרון ההגיוני היחיד: ביטול שידור קבוצת גברים אחת (הפועל ירושלים), ובכך אף לטעון לשוויון.  


מאבקן של נשות רמת השרון והעמותה לקידום כדורסל הנשים, שהחל לפני יותר משני עשורים, הוא מאבק מבורך, שזכה להישגים אדירים ותשואות מרחבי העולם. העובדה שמשחקי כדורסל הנשים מהארץ כמו גם מאירופה משובצים בלוחות השידור של יותר מערוץ אחד, היא תולדה של תהליך ארוך, אשר החדיר לתודעה המקומית כי כדורסל הנשים הוא ספורט מעניין ותחרותי - ולכן בר צפייה. ניסיון לכפות על הערוץ הראשון לשדר את משחקיה של רמת השרון, שאינה משתתפת בטורניר הבכיר באירופה ואפילו איננה אלופת ישראל, אינו מוסיף כבוד למבקשות ואף פוגם בניחוח הישגיהן הקודמים. מן הראוי שבנות רמת השרון ישאפו לחזור על הישגיהן הספורטיביים - כאלה שיגרמו לאמצעי התקשורת לרצות בקרבתן כבעבר. או אז אולי יתפנו למאבק לא פחות חשוב, שבסופו יוכלו בנות ישראל לשחק כדורסל במסגרת ליגות מסודרות לפני גיל 13, בדיוק כמו חבריהם הבנים.

 

ד"ר יאיר גלילי הוא סוציולוג במכללת זינמן במכון וינגייט תגובות הוסף תגובה
1."נס הדגל"אסתר קרון08/01/07
2.מדיניותמאמן10/01/07
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש