חפש רק בנושא זה


אורח חיים בריא: הולכים ושורפים שומנים

ההשמנה היא מהתופעות המטרידות ביותר בעולם המודרני. סביבה נוצרת תעשייה נרחבת של תוכניות הרזיה, תכשירים שונים ומשונים, מכשירים רבי דמיון ואינסוף 'אמיתות' לא מבוססות. על השומן, שריפת השומנים והדרך להילחם בהם. פורסם לראשונה במגזין"דינמי", גיליון מס' 2 (דצמבר 2003)
  19/02/04

שריפת שומנים היא נושא פופולרי מאין כמוהו, בעיקר בגלל הטִרדה האסתטית המלווה את תופעת ההשמנה והצורך הבסיסי של כל אחד מאתנו להופעה חיצונית מרשימה. אלא שלצערנו, למרות חשיבותה הרבה של תופעה זו עדיין קיים חוסר הבנה בציבור לחומרת הבעיה מההיבט הרפואי בריאותי.
 

ולא רק זאת: יש להדגיש את הבעייתיות גם בהיבט ההתנהגותי פסיכולוגי, שבמרבית המקרים מהווה את המכשול העיקרי להצלחת תהליך הרזיה בריא. בעניין זה קיימות לא מעט דעות קדומות, עוּבדות מוטעות ומיתוסים הקשורים לשריפת שומנים, ועל כך יורחב בהמשך.
 

ישנם המבלבלים בין מונחים בסיסיים הקשורים לתהליך שריפת השומנים (כגון "אילו שומנים לשרוף - שומנים בדם או אלו שבכרס"?), וכדאי לעשות סדר בבלגן. כמו כן, על בסיס העובדות האנטומיות של רקמת השומן ואופן פעולתה הַתָּקין, חשוב לפרט את האמצעים היעילים ביותר לשריפת שומנים בריאה ולשימוּרה לאורך זמן, תוך ציוּן שיטות ההרזיה הנפסדות, מסַכּנות הבריאות, השרלטניות או סתם חסרות התוחלת.

תוכנית וינגייט לאורח חיים בריא.   צילום: צביקה פולק

מאמר זה ינסה לעורר את השאלות הבוערות הקשורות בשריפת שומנים ולענות עליהן אחת לאחת, לנתח את תפקידה המרכזי של הפעילות הגופנית בשריפת השומנים ולנתץ אי-אילו מיתוסים ועובדות מוטעות על כל מיני תרופות פלא.

 
תפקיד השומן


רקמת השומן (
Adipose tissue) בגוף מורכבת מתאי שומן (Adipocytes), שהתמחו ביצירה, באגירה ובאחסון של שומן (Lipid or fat). השומן הוא אחד מאבות המזון, המשמש כמקור האנרגיה העיקרי לקיום פעולות הגוף (נוסף על תפקידיו כמרכיב מבני חיוני לחומרים ולתאים בגוף וכחומר מבודד, מרפד ומגן). עודפי שומנים שנקלטו בגופנו מעבר לצריכה היומית הנדרשת, יחד עם עודפי פחמימות וחלבונים שנצרכו ביום מסוים מעל הנדרש, מצטברים ברקמת השומן בצורת טריגליצרידים, ומשתחררים לדם בעת הצורך כדי לספק את צורכי האנרגיה שלא סופקו בתזונה היומית. לצד הטריגליצרידים נישאים בדם שומנים אחרים כמו הכולסטרול, באמצעות נשאי כולסטרול מיוחדים:
ה-
HDL וה- LDL. שומני דם אלה קשורים במחלת טרשת העורקים ובגורמי סיכון למחלת לב כלילית, אך אינם השומנים המיועדים לשריפה.

 


מאזן האנרגיה


הצטברות השומנים ברקמת השומן כ
מאגר אנרגיה, לעומת השתחררותם לדם לצורך אספקת אנרגיה, נקבע על-פי מאזן האנרגיה היומי: כמות האנרגיה במזון שנקלטה ביממה כנגד כמות האנרגיה ש'נשרפה' לצורך פעולות היומיום. המאזן האנרגטי נמדד בערכים של אנרגית חום - קילוקלוריה (קק"ל) - כמות החום הדרושה להעלאת ליטר מים במעלת צלסיוס אחת. לכן ערכם האנרגטי של מוצרי המזון השונים, כמו גם הערך האנרגטי של פעולות הגוף השונות, מפורט בערכים קלוריים, ובכך משמשים כמכנה משותף לשני מרכיבי מאזן האנרגיה. העלות האנרגטית לשם תחזוקת הגוף השוטפת ולשם קיום חילוף חומרים בסיסי במנוחה מכונה קצב חילוף חומרים במנוחה (Resting Metabolic Rate - RMR). כ- 75%-55 מצריכת האנרגיה היומית מיועד ל- RMR. עוד כ- 15%-5 מיועדת לתהליכי עיכול, ספיגה והובלה של המזון שנאכל ולקליטת המזון המעוכל לתאי הגוף. יתרת הצריכה - 40%-10%, מנוצלת לביצוע פעולות היומיום.

 

מאזן קלוריות חיובי: כאשר כמות הקלוריות הנקלטות מהמזון עולה על כמות הקלוריות הנצרכת על-ידי פעילות גופנית נוצר בגוף מאזן קלורי חיובי, הגורם להשמנה (Obesity or Fatness). ההשמנה, אם כן, מבטאת הצטברות של עודף שומנים בתאי רקמת השומן מעבר לנדרש לשם תפקודו התקין של הגוף. הצטברות זו מעלה את משקלה של רקמת השומן וממילא את משקל הגוף מעבר לרצוי, תופעה המכונה - משקל יתר (Overweight). במקרה זה, כל עודף של 7,700-7,000 (קק"ל) שווה לקילוגרם אחד של שומן.

 

מאזן קלוריות שלילי: כאשר כמות הקלוריות הנקלטות מהמזון פחותה מכמות הקלוריות הנצרכת על-ידי הפעילות הגופנית נוצר בגוף מאזן קלורי שלילי, המוביל להרזיה (Fat reduction). כאן נגרע משקל רקמת השומן באמצעות שריפה מוגברת של שומנים על-ידי פעילות גופנית, מעבר לכמות הקלוריות שנקלטו באותה יממה. גם במקרה זה, מאזן קלורי שלילי של 7,700-7,000 (קק"ל) שווה ל'שריפת' קילוגרם אחד של שומן.

 

במרבית המקרים תהליך ההרזיה מלווה גם בירידה במשקל. עם זאת, משקל יתר עשוי להיות תוצאה של עודף במשקלן של רקמות אחרות בגוף כמו רקמת שריר או עצם, כפי שניתן לצַפות בקרב מפתחי שרירים (Body builders). מכאן ניתן להבין שגם עלייה במשקל אינה מלווה בהכרח בהשמנה. במקרים קיצוניים, כאשר במקביל ל'שריפת' שומנים מתרחשת עלייה ניכרת במסת השרירים והעצמות, ייתכן מצב שבו מרזים אך עולים במשקל.


מחיר ההשמנה: 100 מיליארד דולר בשנה


ההשמנה נחשבת לאחת מבעיות הבריאות החמורות ביותר בעולם המערבי. מחקרים קליניים רבים מראים שההשמנה מהווה זרז להתפתחות מחלות נפוצות כמו סוכרת נעורים, יתר לחץ דם, מחלת לב כלילית, ארטריטיס עצמות, הפרעה בנשאי כולסטרול בדם, סוגי סרטן מסוימים ועוד. מחקרים אפידמיולוגיים מציינים שההשמנה מכּכבת בראש טבלת גורמי הסיכון לבריאות, כמו גם בטבלת שיעורי התמותה.


מדיווחי רשויות הבריאות בארה"ב עולה שב- 1999 כשליש מהציבור האמריקני נחשב שמן או בעל משקל יתר. נתון זה מבטא עלייה ממוצעת של 25% מאז הסקר שבוצע בין השנים 1976 ו- 1980. העלייה בשכיחות ההשמנה בארה"ב משותפת לכל קבוצות הגזע והמין, וניכרת בעיקר בקרב אנשים בעשור השלישי עד השישי לחייהם. אבל גם בקרב ילדים ונוער יש עלייה בשכיחות משקל היתר: בעשור האחרון עלתה השכיחות ב- 27%, והיא הגיעה ב- 1999 ל- 14%-13.
 

ההוצאה השנתית בגין השמנה מגיעה בארצות-הברית ל- 10% מסך-כול ההוצאה לבריאות, והיא נאמדת ב- 100 מיליארד דולר! (JAMA, 1999).

בישראל, 'רק' 25% מהציבור המבוגר נחשב כשמן (משרד הבריאות, 1999). עם זאת, הצריכה הממוצעת לנפש של מזון עתיר קלוריות ושומן עלתה באופן ניכר מאז קום המדינה, ובמקביל חלה ירידה משמעותית בהיקף הפעילות הגופנית ועלייה במצבי מתח, לחץ ודיכאון התורמים לאכילת-יתר. כלומר, אנחנו 'בדרך הנכונה' להשתוות לאמריקנים גם בהיקף ההשמנה.

 

אזורי רקמת השומן: גברים מול נשים


רקמת השומן נפוצה בדרך כלל בשכבה התת-עורית, בדופן קרומי הבטן וסביב איברים חיוניים. עקב השפעתם של הורמוני מין והורמונים אחרים קיים הבדל בין גברים לנשים באזורים שבהם הרקמה נוטה להתרכז: אצל גברים נמצא בדרך כלל ריכוז גבוה של רקמה באזור הבטן העליונה, המשווה לכרס צורה של תפוח. לתאי השומן ה'גבריים'  יכולת קליטה או פליטה מהירה יחסית של שומנים. סוג זה של השמנה קשור בשכיחות גבוהה יחסית של מחלות כרוניות כמו יתר לחץ דם, מחלת לב כלילית, סוכרת וכד'.
 

בהשמנה האופיינית יותר לנשים ניתן להבחין בריכוזי שומן גבוהים בירכיים, בישבן וברגליים (צורת אגס). סוג זה של השמנה מתאפיין בקליטה איטית יחסית של שומנים אל תוך תאי השומן, אך גם פליטה איטית בעת קיום תהליך הרזיה.

רקמת השומן עשירה בכלי דם לשם קיום הניידות הגבוהה של  שומנים אל התאים ומהם - חוּצה למחזור הדם.מספר תאי השומן


תאי השומן מתרבים אצל העובר בעיקר בחודשי ההריון האחרונים ועד גיל שנתיים ולאחר מכן בגיל הבגרות. לאחר גיל זה נדיר להבחין בריבוי תאי השומן. אצל אדם בוגר בעל 'מטען גנטי רזה' מגיע מספר תאי השומן ל- 30-25 מיליארד. אצל מבוגרים בעלי נטייה קלה להשמנה - 50-45 מיליארד, ובקרב בעלי 'תורשה שמנה' – יותר מ- 75 מיליארד. בדרך כלל תאי השומן אינם מתים אלא נותרים כמחסני אנרגיה למשך כל החיים.גודל תאי השומן


תא שומן עשוי להכפיל, לשלש או אף מעבר לכך את נפח התא באמצעות קליטה מוגברת של שומנים לתוכו. לכן גם אדם בעל 'מטען גנטי רזה' עלול להשמין אם יקרא דרור להשפעה סביבתית לקויה: חוסר פעילות גופנית מספקת ו/או אכילת יתר.הערכת דרגות ההשמנה


קיימות שיטות שונות לקביעת תקינות היחס בין רקמת שומן לרקמות החופשיות משומן (בעיקר רקמת שריר ועצם) ולהערכת דרגות ההשמנה ומידת הסיכון הבריאותי מהשמנה. הנפוצות שביניהן:

* מדד מסת הגוף (Body Mass Index - BMI)

* אחוז השומן ממשקל הגוף

* היקף הבטן והיקף הצוואר. מדד זה חדש יחסית, פשוט למדידה ונמצא במתאם גבוה עם מדד ה- BMI והיקף הבטן (בן-נון, זוהר ולאור (2001).

 

 

אופנות, מיתוסים ודעות קדומות

חדשות לבקרים מתפרסמים מוצרים בשוק שאינם מאושרים על-ידי הגופים המוסמכים לכך. העיתונות מצדה מרבה לפרסם על פטנטים חדשים להורדת משקל. כדי לעשות קצת סדר בעניין מצאנו לנכון להציג כמה וכמה עובדות מטעות, אופנות שגויות ומיתוסים בדבר תרופות הפלא להורדת משקל.
 

1. כדורי הרזיה: עוד לא נתגלתה תרופת הפלא הזו.

2. ויברטורים להמסת שומנים: הרעדה פסיבית של אזורים שמנים אינה שורפת ולוּ קלוריה אחת.

3. סאונה: גורמת לירידה מיידית במשקל עקב אובדן במשקל הזיעה, אך עלולה לגרום להשמנה אם בעקבותיה מורגש צימאון לשתיית משקאות עתירי קלוריות.

4. מיטות 'ההתעמלות הפסיבית': אינן גורמות לשריפת קלוריות אצל המתאמן הפסיבי – הקלוריות נשרפות רק במנוע החשמלי שמניע את אותן מיטות (היצרות ההיקפים היחידה במקרה זה היא באזור הכיס).

5. דיאטות בזק: שימוש במשקאות ובאבקות במקום ארוחות מאוזנות או הימנעות מאכילת פחמימות עשויים לגרום לירידה ניכרת במשקל, עד כדי 10 ק"ג ויותר לחודש. אלא שדיאטות מהירות אלה אינן מאפשרות הסתגלות פיזיולוגית ופסיכולוגית אמיתית, שתבטיח את ההרזיה הרצויה ושמירה עליה לאורך זמן. בדרך-כלל דיאטות כאלה מסתיימות בהחזרת כל השומנים שנעלמו, תוך סיכון ממשי של הבריאות. חלק מהמשקל שירד הוא תוצאה של פירוק מסת שריר, ולכן גם אם הוחזר רק המשקל שירד הוא מהווה בדרך כלל תוספת נטו של רקמת שומן, כך שבסופו של דבר סופה של הרפתקה כזו בהשמנה.

6. 'חלון ההזדמנויות': הגישה ש"רק פעילות גופנית ברמות דופק נמוכות (של כ- 60%-50 מהדופק המרבי) יוצרת 'חלון הזדמנויות' לשריפת שומנים אפקטיבית, ובמאמצים מוגברים יותר מרבית האנרגיה מופקת משריפת פחמימות על חשבון שריפת שומנים" - גישה זו אינה אלא מיתוס זול, שאין בו שום אחיזה בפיזיולוגיה של המאמץ. בפועל, ככל שניתן להתמיד במאמץ עצים לאורך זמן של עשרות דקות יישרפו יותר קלוריות שיתרמו - בסופו של יום הפעילות - להיווצרות מאזן קלורי שלילי גבוה יותר בחישוב היומי ולשריפת שומנים מוגברת.

7. הפחתה נקודתית: אין שום אפשרות להפחתה נקודתית (Spot reduction) ברקמת השומן באזורי גוף שמנים במיוחד. "לגוף סיבות משלו" לגבי המיקום, המיקוד והפיזור של רקמת השומן אצל כל אדם.

8. הפיכת רקמת שומן לרקמת שריר: אין שום דרך ביולוגית להפוך רקמה גופנית אחת לאחרת. כאשר 'שורפים' רקמת שומן היקפה פוחת, אך אין זה אומר שתאי רקמת השומן הפכו לתאי שריר בעלי יכולת כיווץ. רק אם במקביל להפחתה בהיקף רקמת השומן יבוצע אימון מתאים לחיזוק שרירים תחול הסתגלות באותם השרירים, שתתבטא בעלייה במסת רקמת השריר הקיימת, בהתאם. וכך גם ההיפך: כאשר מפחיתים את היקף האימון או השימוש בשרירי השלד עובר עליהם תהליך התנוונות, המתבטא בצמצום בהיקף הרקמה, אך בשום אופן לא הפיכת השריר לרקמת שומן.

9. הפיכת המבנה הגופני הנשי לגברי: באימוני כוח שגרתיים לשם הרזיה וחיטוב (בתדירות של 4-2 פעמים בשבוע) אין חשש להפיכת המבנה הגופני הנשי לגברי או שרירי. רק אימוני בודי-בילדינג, יחד עם 'תוספי מזון', עלולה לגרום לשינויים הורמונליים שיתבטאו בגוף גברי.

10. שימוש באלקטרודות: כדי ששימוש כזה להפעלת שרירים מלאכותית ועל-ידי כך לשריפת שומנים יהיה  אפקטיבי - יש צורך בוולטאז' המסופק בדרך כלל לנידונים למוות בכיסא חשמלי.

11. שאיבת שומן: אכן היא גורעת ממספר תאי השומן באזור גוף מסוים על תכולתם השומנית, אך אינה משנה את אורח החיים באופן משמעותי, ולכן מועדת לכישלון בטווח הארוך. ההרגלים שהובילו ליצירת מאזן קלורי חיובי נשארים ברוב המקרים, ואז בתוך כמה חודשים או שנים חוזרת רקמת השומן להיקפה המקורי, גם אם באזורי גוף אחרים.

12. קיצור קיבה או מעיים: אכן מונע באופן מיידי ספיגת מזון עתיר קלוריות לדם, ומחייב ניצול מחסני השומן. אך כמו במקרה של שאיבת שומן, הפעולה הזו אינה משנה את אורח החיים באופן משמעותי, ולכן מוּעדת לכישלון בטווח הארוך.

13. המסת ה'צלוליטיס': מכשירים או תכשירים מסוימים ממיסים את ה'צלוליטיס' - אותה הופעה של גומות ושקעים על פני העור. תיאור התופעה אינו אלא גימיק שיווקי, שכן צלוליטיס היא דלקת זיהומית נדירה יחסית בשכבת הצלוליט שמתחת לעור (הכוללת בין היתר שכבת שומן מקומית), ואין לה כל קשר לצורת ההופעה של רקמת השומן התת-עורית, שלעתים משווה לעור את אותו חספוס, בדרך כלל עקב יחס שונה בין הסיבים הקולגניים והאלסטיים הנמצאים באזור. בכל מקרה, אף מכשיר או תכשיר אינו יכול להמיס רקמת שומן או כל רקמת גוף אחרת. שיפסיקו לעבוד עלינו!סיכום


כל עוד לא נמצאה תרופת הפלא למאות מיליוני אנשים ברחבי העולם המשוועים לשריפת שומנים אמיתית ועמידה לשנים רבות, יש לדבוק בחזרה באורח החיים הבריא שהיה מנת חלקו של האדם הצייד רק לפני כ- 10,000 שנים. יש לשלב פעילות גופנית במינון המתאים עם דיאטה מאוזנת ודלת קלוריות - ואת כל אלה בדרך הנוחה ביותר, שתאפשר התמדה בתהליך המיוחל של שריפת השומנים לאורך שנים.

 

רשימת מקורות:

1. משרד הבריאות, המרכז הישראלי לבקרת מחלות (1999). מצב הבריאות בישראל 1999.

Mokdad, A.H. et al. (1999). The spread of the obesity epidemic in the US, 1991-1998. JAMA, 282: 1519-1522.

Ben-Noun, L., Sohar, E. & Laor, A. (2001). Neck circumference as a simple screening measure for identify overweight and obese patients. Obesity Research, 9:470-477. תגובות הוסף תגובה
1.החיים קשים... (לת)אולגה פלייב20/01/06
2.את מיתוס חלון ההזדמנויות מכרו לי בוינגייט - ממתי זה לא נכון?  (לת)ויקי גוהרי06/11/06
3.האם זה המנהל המקצועי של winlife בוינגייט ? בוגר מרוצה של winlife 17/04/08
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת