חפש רק בנושא זה


בדיקת מאמץ

בעקבות ריבוי מקרי התמוטטות של ספורטאים בעת פעילות מזכירה ד"ר רותי פילץ-בורשטיין, פיזיולגית, מנכ"לית מכון וינגייט, את חשיבותן של בדיקות המאמץ
 
בדיקת מאמץ
בדיקת מאמץ

כיום, לפי חוק הספורט, בגילאים מסוימים ובתדירות מסוימת, חייב כל מי שעוסק בספורט תחרותי לעבור בדיקת מאמץ. בדיקת מאמץ חשובה מאוד לכל האנשים שעוסקים בספורט. מבחן מאמץ מאפשר לרופא הספורט לבחון באופן מבוקר את התגובה של מערכת הלב, הנשימה וכלי הדם למאמץ שעולה בהדרגה.

בבדיקות המאמץ הנערכות במרכז לרפואת ספורט ולמחקר שבמכון וינגייט מביאים בפועל את הנבדק עד למאמץ מרבי, דבר שונה ממקומות אחרים, שבהם נקבע מראש מתי יפסיקו את המאמץ. בדרך כלל, ברוב המקומות בוחרים לעצור את הנבדק בדופק שבין 80% ל-90% מהדופק המרבי החזוי שלו, הנקבע לפי גיל הנבדק.

החשש הוא שבמקרים מסוימים יכולה להיווצר בעיה קרדיאלית, דווקא במאמץ שמתקרב למאמץ המרבי וכאשר עוצרים את הבדיקה בדופק של בין 80% ל-90% מהדופק המרבי, יכול לקרות מצב שלא תאותר בעיה קיימת.

בבדיקות שמבוצעות בוינגייט, אנחנו כן מביאים את הנבדק עד למקסימום ואז, אם קיימת בעיה, נאתר אותה בסבירות גבוהה. זאת, כמובן, למעט אותם מקרים שבהם קיימת סיבה רפואית לעצור את הנבדק לפני כן.

חשוב גם לדעת שבמקרים רבים יש הבדל גדול בין הדופק המרבי החזוי לפי הגיל לבין הדופק המרבי בפועל. הרבה מאוד פעמים ובעיקר אצל אלה שעוסקים בפעילות גופנית (גם בצורה חובבנית), הדופק המרבי בפועל גבוה יותר מהדופק החזוי ולכן אם מחליטים מראש מתי תיפסק הבדיקה ומתי לעצור את הנבדק, סביר שהנבדק לא יגיע אפילו ל-85% מהדופק האמיתי וכמובן שבבדיקות מהסוג הזה הסיכון לא לאבחן בעיה קיימת, גדל.

הנושא של בדיקות מאמץ שנוי במחלוקת מאחר שגם אצל אנשים בריאים, שעברו בהצלחה את הבדיקה, יכולה להתפתח בעיה לאחר תקופת זמן מיום הבדיקות ואת זה לא ניתן לחזות.

בבדיקת מאמץ, בזמן אמיתי, ניתן לאתר ולאבחן בעיות. לא כל נבדק שנתגלתה אצלו בעיה במהלך הבדיקה, בהכרח מנוע מלקיים פעילות גופנית. הבדיקה מאפשרת לנו להמליץ לאותו נבדק שנתגלתה אצלו בעיה לבצע בדיקות קרדיאליות נוספות ולברר אם המצב מצריך מגבלה כלשהי. בדיקת מאמץ חשובה מאוד לכל מי שעוסק בפעילות גופני ובמיוחד לאנשים בעשור הרביעי לחייהם ואילך.

פרטי התקשרות:
טל': 09-8639400/420
פקס:09-8639412

 

ניתן להשאיר כאן פרטים ונשוב אליכם בהקדם

*שם מלא
*דואר אלקטרוני
*טלפון
*נושא

מאשר קבלת עדכונים למייל    תגובות הוסף תגובה
1.לא רק בדיקת מאמץעירית פורת31/08/07
2.לאו דווקא בדיקת מאמץרוני16/03/08
3.בדיקת אקושמוליק 12/05/10
מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו. לינוי אשרם וניקול זליקמן העפילו לגמר הקרב רב היוקרתי בדרך להשגת הקריטריון לטוקיו 2020

נבחרת הבייסבול של ישראל ניצחה את נבחרת ספרד 0:3 בטורניר הקדם אולימפי בסופו רק נבחרת אחת תזכה בכרטיס לטוקיו 2020

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז