חפש רק בנושא זה


דור הסימום העתידי: הסימום הגנטי

לסימום הגנטי פוטנציאל עצום והוא עלול להציף את עולם הספורט בתוצרים מהונדסים שיגמדו כל ביצוע ספורטיבי קיים. חלק מהטכנולוגיות הוכחו כלא יעילות וחלקן אף גרמו לתוצאות הרות אסון. לדברי החוקרים לא ירחק היום בו תימצא שיטה לאיתור ספורטאים שסיממו את עצמם ב-DNA
  05/10/07
מאמרים נוספים בתחום
חשיבות המשפחה בהתפתחות הילדה הספורטאית
עומקה של היוגה
מדוע הנבחרת האנגלית מרבה להחטיא בעיטות 11 מטר?
אימון ספורט קבוצתי: הילדים "האחרים"
מאמרים נוספים בתחום
שחיית פעוטות – במיוחד בחורף
פותחים עונה – כיצד עושים זאת נכון
הסמכת מאמנים בישראל – אל תרוצו לבזבז עוד כסף
בין תיאוריה ליישום – המאמן במשחקי הכדור מול המנהל בהיי־טק
פינת המאמן – חשיבות ההתאוששות ליציבות המשחק
אימון אישי בענפי הכדור בספורט המודרני
יציבה ויוגה: היבטים קינזיולוגיים בתרגול
TRAIN YOUR LIMITATION & Race Your Strength
אימון כוח בילדים – הנחיות חדשות
אופניים – אימוני כוח מרבי בסינגל־טראק
יחסים מסוכנים – הורמונים ואימוני התנגדות
פעילות גופנית – אל תלכו על הגישה הטוטאלית
מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה
קיקבוקסינג עממי – היתרונות והפציעות
האם נשים טובות יותר מגברים? הן בוודאות אינן גרועות יותר
אימון כוח לרצים צעירים (בגילאי 18-10)
שחק אותה קול – חשיבות השחרור וההרפיה
המאמן כמנהל - מנהל כמאמן
אימון הדמיה: מציאות "על יבש"
על מרכיבי המהירות
ממשיכים לשמור על הכוח
הסודות שמאחורי מרכיבי הכוח
כוחם יפה: אימון כוח למבוגרים
להרגיש נכון: אימון על-פי הרגשה אישית
מאמרים נוספים בתחום

 

בעוד פחות משנה תצא לדרך ההצגה הגדולה ביותר בעולם – אולימפיאדת בייג'ין 2008.  הספירה לאחור החלה ושעון החול מתקתק לו ברחש מוזר שרק שעוני חול יכולים לייצר.  הסינים יעשו הכול על מנת ליצור אווירה מושלמת. אפילו את הערפיח התמידי שמכסה את האין-שמיים של בייג'ין הם יצליחו כנראה להסיט, ולו לזמן המשחקים עצמם.  מלבד הערפיח של בייג'ין ואולי גם סופות חול מאיימות ינסו בוועד האולימפי הבינלאומי להסיר עננה נוספת – עננת הסימום הספורטיבי. על הפתרונות לדור הסימום הבא בכתבה הבאה.

 

בטרם גוועו הדי הסימום הצורמים של טור דה-פראנס 2007 ועמם החשש האפשרי של סילוק ענף האופניים מהתוכנית האולימפית ישנם מדענים רבים שכבר עמלים על מציאת פתרונות לדור הסימום העתידי – הסימום הגנטי. בשתי המהדורות האחרונות של המשחקים האולימפיים, זו של סידני וזו של אתונה, הונהגו שיטות בדיקה חדישות לאיתור חומרים שעד לאותה נקודת זמן לא היו ניתנים לגילוי. בסידני הייתה זו השיטה לאיתור הורמון ה-EPO (הורמון שגורם לייצור מואץ של תאי דם אדומים), ואילו באתונה הוצגה לראשונה השיטה לאיתור משתמשים בהורמון גדילה. חומרים אלה, מתוחכמים ככל שיהיו, נראים היום כמו משחק ילדים ליד איום הסימום הגנטי. לסימום הגנטי פוטנציאל עצום והוא עלול להציף את עולם הספורט בתוצרים מהונדסים שיגמדו כל ביצוע ספורטיבי קיים. במשחק הזה השטח תמיד מקדים את המעבדות. זמן התגובה של המעבדות איטי למדי, ועד שהן מפתחות שיטות לאיתור החומרים "החדשים" השוק נחשף כבר לחומרים חדישים יותר. גם בסוכנות העליונה למניעת סימום (WADA) מכירים את כללי השוק אבל הפעם החליטו שם להקדים תרופה למכה.     

 

באוניברסיטת פלורידה מפתחים כעת שיטה שתאפשר לזהות את הניצנים הראשונים של המשתמשים בסימום הגנטי. לדברי החוקרים, פיתוח השיטה ימנע את הזליגה של הטכנולוגיות החדישות אל הזרם המרכזי של הצרכנים הפוטנציאליים. מטרת השיטה היא למנוע מספורטאי עלית להזריק לעצמם רכיבים גנטיים שיאפשרו להם להגדיל את מסת השרירים ולהעצים את היכולות האירוביות לממדים שטרם הכרנו.

נכון להיום לא ניתן לאתר ספורטאי שהזריק לשרירים שלו DNA  החומר הגנטי של כמעט כל אורגניזם חי; הוא קובע את התורשה ונמצא רובו ככולו בגרעין התא. אולם, הפעילות המחקרית הנמרצת של מדעני אוניברסיטת פלורידה בשיתוף פעולה עם קבוצות מחקר נוספות ברחבי העולם ובתמיכה ובסיוע של ארגונים בינלאומיים למניעת סימום, תניב כנראה פרי. לדברי החוקרים לא ירחק היום בו תימצא שיטה לאיתור ספורטאים שסיממו את עצמם ב-DNA. 

 

עתידנות

סימום גנטי נשמע אולי כמו משהו עתידני, אבל לדברי המומחים בתחום ניצני ההתעניינות בסוג זה של סימום הופיעו כבר בשנת 2004. כמה ספורטאים חסרי מצפון התעניינו בתוצאות מחקר שפורסם על ידי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה.  המחקר הדגים כיצד שימוש ברכיבים גנטיים בעכברים הוליד ביצועי כוח מופלאים. אגב, לעכברי הניסוי ניתן השם "עכברי שוורצנגר".

מאז צצו ועלו יעדים פוטנציאליים חדישים לשימוש בסימום הגנטי, בכללם הגן לייצור EPO.  הגרסה הביולוגית המהונדסת של ההורמון מצויה בשוק מזה כ-20 שנה. ברפואה משמש התכשיר להגביר את קצב ייצור תאי הדם האדומים של חולים שסובלים מאנמיה קשה ואילו בספורטאים הדבר מתורגם לשיפור ביצועי הסבולת ולדחיקת היכולות הגופניות אל הקצה.

מאחר שהשיטה לאיתור הגרסה הסינתטית של הורמון ה-EPO נחשפה לעולם בשנת 2000 היה זה אך צפוי שספורטאים ומדענים יתחילו לחפש חלופות חזקות יותר וחמקניות יותר.  הוואריאציה הבאה של הגברת הייצור של תאי דם אדומים היא למעשה להזריק את הגן של ה-EPO עצמו, מה שיכול לגרום כמובן לעליה במספר תאי הדם האדומים. מה שהמדענים מנסים לעשות היום זה לפתח שיטה שתאתר את הגן שהוזרק. 

 

המשימה אינה קלה כלל ועיקר. המדענים נתקלים במספר עצום של אי-ודאויות, כמו למשל איזו רקמה בגוף יש לדגום וכיצד ניתן יהיה להבדיל בין גן "מסומם" לבין התצורה הטבעית של הגן. בסופו של דבר, השיטה תשווה בין כמות ההעתקים של גן ה-EPO שנמצא בגופו של הספורטאי לבין הרמה הממוצעת שנמצאת בגופו של אדם ממוצע שלא סומם. 

מטרת המחקר בשלב הראשון היא לפתח יכולת שתאפשר לאתר ספורטאים שעשו שימוש לרעה בסימום הגנטי, אולם בטווח הארוך יש למחקר מטרות נרחבות יותר, כמו  להבין טוב יותר כיצד הגנים מפיצים את עצמם ברחבי הגוף. 

אחת המטרות של צוותי המחקר המשותפים היא לפענח את המבנה של ה-AAV – וירוס שנהוג להשתמש בו במטרה להעביר את הגנים אל תוך הגוף למטרות טיפוליות. הסימום הגנטי יכול להיות מועבר לגוף דרך נתיב דומה אם כי ההבדל בין שני ההליכים, זה שלמטרה הטיפולית וזה של הסימום, הוא שונה כמו ההבדל בין יום ללילה. כאשר משתמשים בביטוי "טיפול גנטי" לכולם ברורה השיטה כמו גם המטרה. צריך להבין שאותו הליך של העברת גנים יכול לקבל גם משמעויות אחרות, ובכללן שיפור היכולות הגופניות במטרה להשיג יתרון בשדה הספורט. כאן כבר לא מדובר בטיפול רפואי אלא בשימוש לרעה בטכנולוגיות מתקדמות במטרה להקנות יתרון יחסי לקבוצת ספורטאי עלית. 

 

הטיפול הגנטי הולך ומתפתח בקפיצות נחשוניות אולם השטח מוכיח ששום דבר אינו צפוי.  המדענים טוענים שהסימום הגנטי לא יהיה שונה בהרבה מהתוצאות שמתקבלות בשדה הקליני. חלק מהטכנולוגיות הוכחו כלא יעילות וחלקן אף גרמו לתוצאות הרות אסון. כאשר הוצגה לראשונה טכניקת הטיפול בגן ל-EPO לדוגמא, בעלי החיים ייצרו כמות כל כך גדולה של תאי דם אדומים עד שהדבר גרם לפקק במערכת הוורידית שלהם. חלק מבעלי החיים אף מתו לאחר שפיתחו תגובה אלרגית מאסיבית לטיפול החדשני. 

לדברי WADA ספורטאים רבים מכירים את הטכנולוגיה החדישה. הם מודעים לשיטה החדשה, אולם בד בבד מודאגים ממנה. כך גם ראשי הסוכנות העליונה למניעת סימום. חלקם יכולים להעריך יתר על המידה את הדחיפות שבעניין וחלקם פשוט יכולים להתעלם ולטמון את הראש בחול. מה שברור הוא שהטכנולוגיה ישירה וזמינה. היא עדיין לא נמצאת בחזית חלון הראווה של הסימום הספורטיבי אולם אנשי המדע שמעורבים במחקר הגנטי יכולים לראות כבר בבירור את הזליגה אל תוך עולם הספורט.                               

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש