חפש רק בנושא זה


האם נשים טובות יותר מגברים? הן בוודאות אינן גרועות יותר

אצל הנשים, הרצון ללמוד ולהקשיב גדול יותר מזה של הגברים, שאצלם התחרותיות האין סופית מהווה הבדל נוסף באימון נשים לעומת אימון גברים
  03/10/07
מאמרים נוספים בתחום
חשיבות המשפחה בהתפתחות הילדה הספורטאית
עומקה של היוגה
מדוע הנבחרת האנגלית מרבה להחטיא בעיטות 11 מטר?
אימון ספורט קבוצתי: הילדים "האחרים"
מאמרים נוספים בתחום
שחיית פעוטות – במיוחד בחורף
פותחים עונה – כיצד עושים זאת נכון
הסמכת מאמנים בישראל – אל תרוצו לבזבז עוד כסף
בין תיאוריה ליישום – המאמן במשחקי הכדור מול המנהל בהיי־טק
פינת המאמן – חשיבות ההתאוששות ליציבות המשחק
אימון אישי בענפי הכדור בספורט המודרני
יציבה ויוגה: היבטים קינזיולוגיים בתרגול
TRAIN YOUR LIMITATION & Race Your Strength
אימון כוח בילדים – הנחיות חדשות
אופניים – אימוני כוח מרבי בסינגל־טראק
יחסים מסוכנים – הורמונים ואימוני התנגדות
פעילות גופנית – אל תלכו על הגישה הטוטאלית
מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה
דור הסימום העתידי: הסימום הגנטי
קיקבוקסינג עממי – היתרונות והפציעות
אימון כוח לרצים צעירים (בגילאי 18-10)
שחק אותה קול – חשיבות השחרור וההרפיה
המאמן כמנהל - מנהל כמאמן
אימון הדמיה: מציאות "על יבש"
על מרכיבי המהירות
ממשיכים לשמור על הכוח
הסודות שמאחורי מרכיבי הכוח
כוחם יפה: אימון כוח למבוגרים
להרגיש נכון: אימון על-פי הרגשה אישית
מאמרים נוספים בתחום

רון שניידר

 

אימון נשים בכדורגל שונה מאימון גברים. בסקירה זו אתמקד בשני נושאים עיקריים: מנהיגות באימון נשים בכדורגל והשימוש בעזרים באימון קבוצת הנשים לעומת קבוצת הגברים.

 

גולדה מאיר אמרה פעם: "אינני יודעת האם נשים טובות יותר מגברים אך אני יודעת בוודאות שהן בהחלט אינן גרועות יותר".

באימון גברים על המאמן לשכנע את השחקנים לקבל את פילוסופיית המשחק ולהאמין בה. באימון נשים, לעומת זאת, הרבה יותר קל לגרום לקבוצה לאמץ את הטקטיקה ואת פילוסופיית המשחק וללמדן איך ניתן לבצע זאת בצורה הטובה ביותר.

 

אנסון דורנס, מאמנה של מכללת צפון קרוליינה אשר זכה באליפות ארה"ב לאוניברסיטאות 22 פעמים ב-25 השנים האחרונות, נחשב למוביל שבמאמני הכדורגל הנשי בעולם. הוא גורס שהנשים מקשיבות יותר לטון הדיבור ולשפת הגוף ולכן יש לאמן אותן דרך המוטיב החיובי של המשחק ולא במישור של סבר פנים חמור, גידופים והשמצות. שמעתי אותו אומר:" השחקנית עמדה מול השער ופספסה את הכדור בצורה שלומיאלית וכך החמיצה הקבוצה ניצחון. מה אעשה? אצעק עליה: "איך את עושה זאת?" אתרגז? אגדף? מה אני למעשה משיג בזה? השחקנית הרי יודעת יותר טוב מכולם שהיא פספסה וקלקלה לחברותיה ולאלו שסובבים אותה את טעם הניצחון. אין טעם לצעוק במגרש. אין טעם לגדף. יש צורך לעודד את השחקנית, כי בהזדמנות הבאה אני לא רוצה שהיא תאבד את העשתונות ואכן תצליח במשימה".

 

נשים מקשיבות יותר לטון דבריך ולא לדבריך. ואכן, מאמנים מוצלחים רבים שהשיגו הישגים רבים באימון גברים ומשתמשים בהרגלים ובסגנונות שצלחו בכדורגל הגברי מוצאים עצמם מופתעים מתגובתן של הנשים. הגברים מתרגמים מה נאמר והחשיבה שלהם היא יותר דרך הכוח שניתן למאמן ואיך הוא דורש שהדברים יתבצעו, לעומת הנשים שמקשיבות לתוכן הדברים וחושבות מייד איך להצליח ליישם את מה שהמאמן רוצה. אצל הנשים, הרצון ללמוד ולהקשיב גדול יותר מזה של הגברים, שאצלם התחרותיות האין סופית מהווה הבדל נוסף באימון נשים לעומת אימון גברים.

 

מניסיוני, באימון הנבחרת הישראלית הוכחה תורתו של דורנס כאשר נבחרת רומניה הובילה במחצית הראשונה של המשחק הבינלאומי הראשון בישראל לנשים (6:0) וירדנו לחדר ההלבשה, הרי שהיצר הגברי הראשוני היה לרדת לחיי השחקניות ולהלאות אותן בשגיאות אומללות. השכל הישר והניסיון הנחו אותי כיצד להרים את רמת הביטחון השואפת לאפס ואיך ניתן למנוע קריסה כללית שתגרום לתבוסה אסטרונומית. ואכן, תוך העברת מסרים חיוביים של גיבוי, הכוונה ועידוד הצלחנו לסיים את המחצית השנייה ב- 1:0 בלבד. למרות התבוסה, שתי המחציות היו שונות ללא הכר.

באימון נשים יש להראות לשחקניות אכפתיות והתעניינות באישיותן ולא רק התעניינות ביכולתן הספורטיבית. כך גם באימון נערים: נערים וגברים אוהבים יחס אישי מהמאמן ורמת התעניינות גבוהה אך נתון זה אינו קריטי להצלחת השחקן. אצל הנשים, לעומת זאת, נתון זה הינו קריטי להצלחת הקבוצה בכלל ולהצלחת השחקנית בפרט. קל לאבד את התמיכה שלהן במאמן לעומת הגברים והנערים.

 

כדי להמחיש היבט נוסף של שוני באימון נשים לעומת אימון גברים אביא בפניכם תוצאות מחקר שביצעו מאמנים בארה"ב בנושא השימוש בקלטות כאמצעי לתיקון שגיאות במשחק: טוני די צ'יקו, מאמן נבחרת ארה"ב, אלופת העולם והאלופה האולימפית הציג נתון מדהים שלפיו השחקניות העדיפו להקשיב להסברים ולשגיאות שעליהן דיבר וסירבו בכל תוקף שיראה להן קלטות וימחיש על-ידי כך את מהות השגיאה. לדבריו, העלבון שהייתה סופגת שחקנית זו או אחרת בעצם הצגת הקלטת היה גדול ומעליב.

 

מניסיוני האישי ניתן להדגים זאת בנבחרת שלנו: באימון שלאחר משחק ההפסד לנבחרת בלארוס קראתי לכמה שחקניות שטענתי שלא ביצעו את המוטל עליהן בצורה בולטת ביותר והן ממש התחננו בפניי שאינן רוצות לראות את הקלטת, כי הן מבינות את ההסברים שמלפני המשחק ואת אלה שאחרי המשחק וביקשו שלא אציג זאת בפני כולן. מבחינה מקצועית הקלטת היא אמצעי המחשה מצוין לשיפור ולתיקון שגיאות, אך מבחינת המורל הייתי חייב להראותה לקבוצות מיקוד קטנות, להתייחס בכל פעם לשחקנים בודדים מההרכב ולדבר על אלמנטים שונים במשחק. השכל הישר הורה לי להראות את הקלטת, אך הניסיון והפסיכולוגיה הורו להקשיב ולשנות את דרך השימוש בעזר הטכני.

 

מאת: רון שניידר: ראש תחום כדורגל ביה"ס למאמנים ומאמן נבחרת ישראל לנשים לשעבר

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש