חפש רק בנושא זה


מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל

קשה לראות כיצד גיבורים לרגע מחזירים את המדליות ומסולקים מדפי ההיסטוריה. אבל הרבה יותר קשה כשזה קורה עם ספורטאית שכולנו כל כך אהבנו לאהוב – מריון ג'ונס
  14/10/07
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

על המסלול היה לה כמעט את הכול. אלופה אולימפית משולשת, אלופת עולם, ספונסרים שגרמו למנהלי הבנק שלה לחייך ובעיקר אהדה עצומה של ציבור עצום ברחבי העולם. בשבוע שעבר נמחק החיוך הכובש מעל פניה של מריון ג'ונס. את מקומו החליפו הדמעות ורגשי החרטה. מריון ג'ונס, האתלטית שכולם אהבו לאהוב, הודתה שבמשך השנים היא רימתה את כולם. עכשיו היא אולי תלך לבית הסוהר ותהרהר איך זה קרה. מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל.

זה קרה בקול רועד ושבור, בעיניים לחות ודומעות אל מול מצלמות הטלוויזיה וים של מיקרופונים. לאחר שנים של חקירות ושל הכחשה גורפת הגיעה ההודאה. מריון ג'ונס, האתלטית הגדולה והאהודה, הודתה שלאורך השנים היא רימתה את כולם. היא הודתה ש-5 המדליות בהן זכתה במשחקים האולימפיים בסידני הן תוצאה של שימוש בחומרים אסורים. חומרים שאף מעבדה בעולם לא יכלה לזהות משום שהם תוכננו במיוחד עבורה ועבור עוד כמה אתלטי-על. קשה להתרגל לעובדה שהספורט העולמי נגוע בחומרים משפרי הישג, מה שמכונה בעגה הרחבה "סמי ספורט". קשה גם לראות כיצד גיבורים לרגע מחזירים את המדליות ומסולקים מדפי ההיסטוריה. אבל הרבה יותר קשה כשזה קורה עם ספורטאית שכולנו כל כך אהבנו לאהוב. מריון ג'ונס, האתלטית המושלמת בעלת החיוך המקסים גרמה לנו להאמין שאולי אפשר גם אחרת. עבור אוהדי הספורט זהו אגרוף ישיר לפנים. הרי בכל אוהד ספורט יש מידה מסוימת של תמימות ואנחנו תמיד רוצים להאמין שלגיבורים האמיתיים זה לא יכול לקרות. הודאתה של מריון ג'ונס רמסה סופית את שריד התמימות האחרון. אל מקומה של הפינה החמה בלב החלו להזדחל תחושות של אכזבה מהולות בלא מעט כעס. מריון, את רימית גם אותנו.

 

איך זה התחיל?

הכול החל בקיץ של 2003. אליפות העולם בא"ק שהתקיימה בחודש אוגוסט בפאריס הייתה האות להתפוצצותה של אחת מפרשיות הסימום הספורטיבי הגדולות ביותר. הסנונית הראשונה הייתה אז האצנית האמריקאית קלי וויט שזכתה בתואר העולמי הכפול בריצות ל-100 ו-200 מטרים. בדגימת השתן של האצנית האמריקאית התגלו אז שרידים של חומר ממריץ המשמש לטיפול במחלה גנטית די נדירה בשם נרקולפסיה (סוג של הירדמות לא רצונית). חודשים רבים לאחר סיום האליפות החליטה התאחדות הא"ק הבינלאומית לשלול את מדליות הזהב של האצנית האמריקאית, אולם מסתבר שהחומר שנמצא אז בבדיקת השתן של וויט היה רק קצהו של קרחון סימום גדול הרבה יותר.

חודשיים לאחר סיומה של אליפות העולם בפאריס חשפה הסוכנות האמריקאית למלחמה בסימום את אחד הסיפורים היותר גדולים בתולדות הסימום הספורטיבי. הכול החל בחודש יוני 2003 כאשר למשרדי הסוכנות האמריקאית לסימום (USADA) הגיעה מזרק ובו חומר נוזלי צהוב בלתי מזוהה. את המזרק הביא מאמן אתלטיקה שביקש לשמור על אנונימיות. תוכנו של המזרק הועבר למעבדה הביוכימית של פרופסור דון קאתלין מלוס-אנג'לס. פרופסור קאתלין ואנשי צוותו הצליחו בתוך מספר חודשים לזהות מהו החומר המסתורי ובנוסף פיתחו שיטת בדיקה לאיתורו של החומר בדגימת שתן. החומר שזוהה נקרא THG – סוג של סטרואיד אנאבולי שלא ניתן היה לזהותו בבדיקות השתן השגרתיות אותן עוברים ספורטאי ההישג.

לאחר פענוח הסוד הגדול החליטו רשויות הא"ק בארה"ב "להריץ" מחדש את כל 300 דגימות השתן שנלקחו באליפות ארה"ב בא"ק מספר חודשים קודם לכן. במקביל, הוחלט בהתאחדות הא"ק הבינלאומית לבצע פעולה דומה על 400 הדגימות שנלקחו באליפות העולם בא"ק בפאריס. התוצאות לא אחרו להגיע – בבדיקה חוזרת של הדגימות נמצא כי כמה אתלטים השתמשו בחומר החדש שהובא באופן אנונימי למשרדי USADA כמה חודשים קודם לכן. עובדת גילויו של ה-THG איששה את הסברה לפיה קבוצות מדענים פיתחה סטרואידים אנאבוליים חדשים שאינם ניתנים לזיהוי בבדיקות הסימום השגרתיות. מדובר בסטרואידים "מעוצבים" (Designer Steroids) השונים במבנם המרחבי מאלו המוכרים בעולם הרפואה או בעולם הסימום הספורטיבי ולכן אינם ניתנים לגילוי. מי שנהנה מאותם חומרים חדשניים הם אתלטים המקורבים למקורות הכוח והממון המניעים את תעשיית הסימום הספורטיבי.

 

חקירה פדראלית

 

בעקבות חקירה נמרצת שקיימו הרשויות הפדראליות והסנט האמריקאי נחשף המקור של הסטרואיד החדש. הסתבר כי חברת תוספים אמריקאית בשם BALCO (Bay Area Laboratories Co-Operative) והעומד בראשה ויקטור קונטה, היו אלה שסיפקו את החומר החדש למספר אתלטי-על בארה"ב. יוצא מן הכלל היה האתלט הבריטי דווין צ'יימברס, אלוף ושיאן אירופה בריצה ל-100 מטר. צ'יימברס התאמן יחד עם קבוצת אתלטים אמריקאים שנהנתה מחסותו של ויקטור קונטה ולכן היה לאתלט הלא-אמריקאי היחיד שנתפס משתמש בחומר החדש.

התפוצצותה של פרשיית BALCO הסעירה את עולם הספורט אולם סיומה לא נראה באופק. במקביל לממצאים החיוביים שנתגלו במעבדת הסימום של הוועד האולימפי האמריקאי החלו לצוץ שמועות כי ספורטאים גדולים נוספים מעורבים בפרשייה. בין השמות שהשתרבבו לסיפור העסיסי היו גם שמותיהם של הזוג המהיר ביותר בעולם אז – טים מונטגומרי, שיאן העולם לשעבר ב-100 מטר, וחברתו לחיים מריון ג'ונס (זוכת 3 מדליות מזהב במשחקי סידני 2000). ג'ונס, שלקחה פסק זמן ספורטיבי בעונת 2003 לאחר שילדה את בנם המשותף, ניסתה לחזור למרכז הזירה העולמית בשנת 2004 במטרה להגן על שלושת תאריה מסידני. אולם, מסתבר כי גל השמועות והחקירות שהתנהלו כנגד הזוג המהיר (אגב, בינתיים הם נפרדו) עשו את שלהם. מונטגומרי וג'ונס כשלו לחלוטין במבחנים האמריקאים לקביעת הסגל למשחקי אתונה. ג'ונס הצליחה לקבוע את הקריטריון רק בקפיצה לרוחק ובסופו של דבר סיימה במקום החמישי בגמר האולימפי. בעקבות החקירות נשלל שיא העולם של מונטגומרי והוא הושעה על ידי בית הדין. בינתיים הוא הספיק לבקר בבית המשפט עוד כמה פעמים וזאת אחרי שהואשם בהלבנת כספים ובזיוף צ'קים.

לאחר 18 חודשים של הדלפות, הכפשות ומוניטין מנופץ קיבלה פרשיית BALCO תפנית דרמטית. ויקטור קונטה, בעליה של החברה טען כי הוא היה זה שבנה את תוכנית הסימום של האתלטית האמריקאית ובנוסף סיפק לה את החומרים.

קונטה, גיטריסט לשעבר שהפך למדען, סיפר שמריון ג'ונס החלה את תוכנית הסימום שלה בעת שהתכוננה למשחקים האולימפיים בסידני. כזכור, ג'ונס הפכה לאתלטית הראשונה בהיסטוריה שזוכה ב-5 מדליות באותה אולימפיאדה, מתוכן 3 מזהב. בראיון לתוכנית 20/20 של רשת החדשות האמריקאית ABC News תיאר קונטה איך לימד את האתלטית להזריק את החומרים שסיפק לה. הראיון החושפני הפתיע רבים משום שקונטה, יחד עם 3 אנשים נוספים, הואשם בפני חבר המושבעים של סן-פרנסיסקו באספקה בלתי חוקית של סטרואידים אנאבוליים. לדבריו הוא עשה זאת על מנת לחשוף את כל האמת סביב הפרשה. קונטה סיפר שג'ונס לא הייתה לחוצה כלל מן הסיטואציה והיא מילאה בדייקנות אחר הוראותיו. קונטה תיאר כיצד ג'ונס ישבה בסמוך אליו, הפשילה את מכנסי הטייץ מעל ירכה והזריקה לעצמה 4 יחידות בינלאומיות של הורמון גדילה. קונטה המליץ לה להזריק באזור הבטן אולם ג'ונס העדיפה להזריק בקדמת הירך. במהלך 13 החודשים שהם עבדו ביחד נבדקה מריון ג'ונס פעמים רבות אולם החומרים שסיפק לה לא היו ניתנים אז לגילוי...


היסטוריית הסימום של גברת ג'ונס

מריון ג'ונס טענה לאורך כל השנים שהיא אינה משתמשת בחומרים אסורים. בשנת 1992 כאשר הייתה רק בת 16, היא נמנתה כבר על הסגל האמריקאי המורחב למשחקי ברצלונה. ג'ונס הצעירה יכלה לרוץ אז בסיבוב המוקדם עם רביעיית השליות האמריקאית אולם החליטה לבסוף להישאר בבית. השמועות מספרות שפרשיית סימום בה הייתה מעורבת טרם המשחקים גרמה לה להעלם מזירת הא"ק הבינלאומית למשך מספר שנים. בשנים אלה היא שיחקה בעיקר כדורסל והייתה שחקנית מצטיינת במסגרת ה-NCAA במכללת צפון קרוליינה.

 

סנגורה של ג'ונס, ריק ניקולס, השאיר את הכרעת הדין לציבור ולבית המשפט. לדבריו, על כף המאזניים יעמדו 42 ההרשעות של מר קונטה אל מול הישגיה חסרי התקדים של האתלטית האמריקאית המעוטרת ביותר בתולדות ארה"ב. הסנגור טען שהצהרותיו של קונטה רצופות סתירות רבות וכי הוא לא יוכל לעמוד מול טיעוניה המוצקים של מרשתו כי לעולם לא השתמשה בחומרים אסורים. לדברי הסנגור, מריון ג'ונס עברה בהצלחה בדיקה בגלאי שקר והוא דרש כי גם ויקטור קונטה יעבור בדיקה דומה לאימות טענותיו. קו ההגנה בו נוקט סנגורה של ג'ונס הוא: "מר קונטה אינו אמין".

לדברי קונטה, השימוש בחומרים אסורים הוא חלק בלתי נפרד מן הספורט העולמי. לדבריו, כל ההיסטוריה האולימפית מלווה במעשי שחיתות, בסיפורי כיסוי ובשימוש בחומרים אסורים. "זה לא בדיוק מה שהאנשים חושבים. הספורט ההישגי בעולם אינו כה תמים כפי שחושבים" הוסיף קונטה.

את הסוף כולנו כבר יודעים. מריון ג'ונס הואשמה על סמך עדויות של אנשים שטענו שראו אותה משתמשת בחומרים אסורים. זירת ההוכחות עברה מבקבוקוני הדגימה אל מחוזות אחרים לחלוטין. אם עד עתה התנאי היחיד להרשעתו של ספורטאי הייתה מציאותם של תוצרי פירוק כאלה ואחרים בדגימת השתן שלו הרי שכיום די בהוכחות שבעל-פה על מנת לגרום להפללתם של הספורטאים. חוץ ממכשירים מעבדתיים מתוחכמים ומדויקים להפליא התרחבה זירת העדויות אל בתי המשפט הפדראליים. זהו צעד נוסף של הרשויות במלחמה כנגד נגע הסימום. השאלה אם הצעד הזה לא מוביל אותנו אוהדי הספורט אל תהום שממנה הספורט העולמי נראה עכור מתמיד. 

      תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות