חפש רק בנושא זה


אימון שבועי בטריאתלון – מחזור הזוטא

ספורטאים ברמה ההישגית מתאמנים לפי תכנית אימונים שנתית המחולקת למחזורי אימון, עד לרמת האימון הבודד. לפני שמגיעים לרמת האימון הבודד (האימון היומי), יש לשלבו בצורה נכונה במחזור האימון השבועי – מחזור הזוטא
  22/11/07
אבי ברכה, מנהל העל של נבחרות הונגריה
אבי ברכה, מנהל העל של נבחרות הונגריה

כאשר בוחנים את תכנית האימון השנתית ולאחר שקבענו מטרה/ות, ניתן לבדוק את מחזורי הביניים שעליהם נבסס את תהליכי האימון. מחזורי הביניים מתבססים על תחרויות הנקראות יעדים, מופיעים בדרך כלל בסוף השלב ומהווים בחינת מצב, המראה לנו האם הדרך לפיה עבדנו תרמה לשיפור היכולת. מעבר לכך, אנו יוצרים מעין הפסקה להתאוששות ולקבלת משוב מאותם גורמים. בעומס אימונים נמוך יחסית ניתן לדבר על מחזורי ביניים ארוכים (עד חודשיים). לעומת זאת, במחזור אימונים עצים מדובר על מחזורים קצרים של שבועיים.

 

מאידך גיסא, יכול להיות מחזור ביניים כדוגמת טייפר (חידוד) לפני תחרות. למרות שהטייפר אורך בטריאתלון שלושה ימים, שבוע ועד עשרה ימים (תלוי במרחק התחרות), רצוי לא לטעות ולהכלילו כחלק מהאימון השבועי. האימון השבועי (מחזור הזוטא) הוא תכנית המאחדת בתוכה מספר אימונים (22-2), הבונים מחזור של שבוע (לעיתים יומיים או 10-8 ימים). בדרך כלל המטרה נקבעת בהתאם לצרכי התקופה ומחזור הביניים. התכנית השבועית גמישה, פתוחה לביקורת, פשוטה וניתנת לשינוי לפי המצב האמיתי בשטח.

 

המבנה הבסיסי של מחזור הזוטא מתבסס על מספר נקודות:

  • מחזורי הזוטא בתקופת ההכנה (תחילת העונה) ובתקופת התחרויות נבדלים זה מזה בתכנים, באיכות, בכמות ובאפשרויות הבנייה מחדש. לדוגמה: בתקופת ההכנה ניתן לשים דגש באימוני השחייה על נשימה בשני כיוונים, בזמן שבתקופת התחרויות אופי העבודה העצים יקשה על שינוי הרגלים אלו. דוגמה נוספת היא שיפור דפוס תנועה בריצה בתקופת ההכנה (או הבנייה), לעומת ביצוע אלמנט טכני זה בתקופת התחרויות.

 

  • קיימות יחידות אימון שמטרתן העיקרית היא לימוד תנועה חדשה או אימון קואורדינציה עדינה (טכניקה). אימונים אלו לא מקיימים אחרי העמסה גבוהה. אימוני מהירות או כוח מתפרץ – אף הם אינם יעילים כאשר הספורטאי עייף.
  • יחידות אימון לשיפור סבולת המהירות הן בעלות דרישות העומס הגבוהות ביותר ולכן יש לקיימן לקראת סוף מחזור הזוטא, או ללוות אותן באימון קל (אימון בונה). חייבת להיות מחזוריות של העמסה ושל התאוששות בין יחידות האימון של מחזור הזוטא.

 

את השבוע ניתן לחלק לשני מחזורים, עם התחלה מתונה יחסית עד לפסגה הראשונה המופיעה מבחינת עצימות ביום השלישי, כאשר בסוף השבוע מגיעים לפסגה השנייה המהווה את ההעמסה הגבוהה ביותר. בתכנית השבועית משתנה יחס ההעמסה. מרכיביו של יחס זה הם משך הגירוי האימוני ואיכותו החייבים להתאים זה לזה, בעיקר כאשר מדובר על מספר יחידות אימון שבועיות, היכולות לנוע מ-6-8 יחידות ועד 17-15 יחידות, תלוי ברמת הספורטאי. אם לא יינתן דגש למרכיב זה, ייפגעו אפשרויות שיפור היכולת, ביסוסה והבנייתה מחדש (התאוששות).

 

לסיכום:

מחזור הזוטא שונה בכל פעם ותלוי בתקופה בה אנו נמצאים. חלוקת העומסים בשבוע משקפת את המצב הנוכחי, כלומר: האם אנו בתקופת הכנה כללית, ספציפית או בתקופת התחרויות. יש לבחון בבירור את ההצעה להתפלגות השבועית במחזור הזוטא שהוצע, כיוון שהיא בגדר המלצה בלבד.

 

אבי ברכה – רכז קורס מאמנים ומדריכים לטריאתלון בביה"ס למאמנים בוינגייט ומנג'ר מקצועי של נבחרות העל בהונגריה

 תגובות הוסף תגובה
1.איפה ניתן להתאמן?קרן06/12/07
2.צרי קשראייל 07/12/07
3.אימוני טריאטלון (לת)אל מי פונים לקבלת הדרכה07/12/07
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט