חפש רק בנושא זה


צעידה עם פדומטר מסייעת להפחתה במשקל

"מניתוח שורה ארוכה של מחקרים עולה שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות", ציין ד"ר ריצ'רדסון, "השימוש בפדומטר מעלה את המוטיבציה להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום ומעניק יתרונות בריאותיים שקשורים הן בהפחתה במשקל והן בהגברה של מידת הפעילות הגופנית במהלך היום"
 

מולי אפשטיין

 

צעידה מבוקרת תוך שימוש בפדומטר (מד צעדים) אפקטיבית יותר להפחתה במשקל אצל אנשים לא פעילים שסובלים מעודף משקל – כך עולה בדו"ח שפורסם לאחרונה בגיליון ינואר/פברואר של המגזין Annals of Family Medicine.

ממדי ההשמנה בארה"ב עולים בקצב מואץ והנתונים מתקרבים כבר לממדים של מגיפה, כך גם לגבי העלייה במספר הלוקים בסוכרת מסוג 2 ובמחלות כרוניות אחרות שקשורות בהשמנה. התאמה של תזונה ושל פעילות גופנית עוזרות למנוע את ההשמנה ואת היווצרות הסוכרת מסוג 2. מחקרים אף הראו שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות.

השימוש בפדומטר במהלך הצעידה, בשילוב התערבות תזונתית נכונה, עשוי להאיץ את קצב ההפחתה במשקל ולמנוע מצב של צבירה מחודשת של משקל לאחר הפחתה משמעותית במשקל. תכניות הליכה שמבוססות על שימוש בפדומטר מאתגרות את האנשים להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום, בין אם מדובר בהארכת פרק הזמן של צעידה בודדת או בין אם מדובר בהגדלת מספר מקבצי ההליכה היומיים. המחקר שפורסם לאחרונה מדגים את האפקטיביות של השימוש בפדומטר ללא כל התערבות תזונתית בקרב אנשים שאינם פעילים.

 

"מניתוח שורה ארוכה של מחקרים עולה שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות", ציין ד"ר ריצ'רדסון, רופא מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מישיגן, שבארה"ב. "עם זאת אין הדבר אומר שהקשר בין מספר גבוה של צעדים במהלך היום לבין משקל גוף נמוך הוא סיבתי, או שלעודד אנשים לא פעילים לספור את הצעדים שלהם במהלך היום עוזר להם להפחית במשקלם", הוסיף החוקר.

החוקרים סרקו 6 מאגרי מידע אלקטרוניים ובנוסף יצרו קשר עם מומחים לשימוש בפדומטר במטרה למצוא מחקרים שבהם נעשה שימוש במכשיר ללא כל התערבות תזונתית. החוקרים חיפשו מחקרים שדיווחו על שינוי במשקל כתוצאה מהשימוש בפדומטר. הקריטריון הנרחב לחיפוש היה מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרים פרוספקטיביים (שמביטים לעתיד) שפורסמו באנגלית או ביפנית לאחר ה-1 בינואר 1995, שמספר המשתתפים במחקר היה לפחות 5 מבוגרים ושמשך המעקב היה 4 שבועות לפחות.

ב-9 מחקרים שענו על כל הקריטריונים הנ"ל מנו קבוצות המחקר בין 15 ל-106 נבדקים. מתוך 307 המשתתפים 73% היו נשים. משך הזמן הממוצע בו נמשכה ההתערבות היה 16 שבועות כאשר הטווח היה 4 שבועות עד שנה.

החוקרים השתמשו בניתוח סטטיסטי מיוחד ומצאו שהשינוי הממוצע במשקל היה 1.27 ק"ג (1.85-0.7 ק"ג). ככל שמשך ההתערבות היה ארוך יותר כך נצפתה ירידה גדולה יותר במשקל. קצב הירידה הממוצע במשקל היה 0.05 ק"ג בשבוע.

 

"תכניות הליכה שמשלבות שימוש בפדומטר מראות ירידה צנועה במשקל. ככל שתכנית ההליכה נמשכת זמן ארוך יותר כך גדלה התרומה הצנועה לירידה במשקל", כתבו החוקרים.

מגבלות המחקר כללו: השוואות לפני ההתערבות והשוואות לאחר ההתערבות ולא השוואה בין שתי קבוצות מדגמיות, הערכת יתר או תת הערכה של אפקט ההליכה עם הפדומטר ואפשרות שהנבדקים הקטינו את הצריכה הקלורית היומית שלהם.

"תכניות הליכה שמבוססות על שימוש בפדומטר וללא התערבות תזונתית תורמות להפחתה צנועה במשקל הגוף", סיכמו החוקרים. "השימוש בפדומטר מעלה את המוטיבציה להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום ומעניק יתרונות בריאותיים שקשורים הן בהפחתה במשקל והן בהגברה של מידת הפעילות הגופנית במהלך היום".  

 

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, ראש המדור לשירותים מדעיים במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
1.התרומה המעשיתגדעון24/01/08
נבחרת ההתעמלות האומנותית של ישראל סיימה במקום ה-4 בגמר הכדורים עם הציון 26.950 נקודות באליפות העולם בבאקו

לראשונה: נבחרת הבייסבול של ישראל העפילה למשחקי טוקיו 2020 לאחר שהביסה את נבחרת דרום אפריקה 1:11

מדליית ארד לענבל שמש (63 ק"ג) בגרנד פרי טשקנט, אוזבקיסטן לאחר שגברה על גילי שריר בדרבי ישראלי

נבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית סיימה במקום ה-6 בקרב רב באליפות העולם ובכך קבעה את הקריטריון לטוקיו 2020

מדליית ארד לגפן פרימו (52 ק"ג) בגרנד פרי טשקטנט, אוזבקיסטן

מדליית ארד וקריטריון לטוקיו 2020 בגמר הקרב רב ללינוי אשרם באליפות העולם בבאקו. קריטריון לטוקיו גם לניקול זליקמן (מכבי ת"א)

מדליית כסף בתרגיל האלות ומדליית כסף בתרגיל הסרט, ללינוי אשרם (הפועל ראשל"צ) באליפות העולם בבאקו

מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל