חפש רק בנושא זה


צעידה עם פדומטר מסייעת להפחתה במשקל

"מניתוח שורה ארוכה של מחקרים עולה שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות", ציין ד"ר ריצ'רדסון, "השימוש בפדומטר מעלה את המוטיבציה להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום ומעניק יתרונות בריאותיים שקשורים הן בהפחתה במשקל והן בהגברה של מידת הפעילות הגופנית במהלך היום"
 

מולי אפשטיין

 

צעידה מבוקרת תוך שימוש בפדומטר (מד צעדים) אפקטיבית יותר להפחתה במשקל אצל אנשים לא פעילים שסובלים מעודף משקל – כך עולה בדו"ח שפורסם לאחרונה בגיליון ינואר/פברואר של המגזין Annals of Family Medicine.

ממדי ההשמנה בארה"ב עולים בקצב מואץ והנתונים מתקרבים כבר לממדים של מגיפה, כך גם לגבי העלייה במספר הלוקים בסוכרת מסוג 2 ובמחלות כרוניות אחרות שקשורות בהשמנה. התאמה של תזונה ושל פעילות גופנית עוזרות למנוע את ההשמנה ואת היווצרות הסוכרת מסוג 2. מחקרים אף הראו שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות.

השימוש בפדומטר במהלך הצעידה, בשילוב התערבות תזונתית נכונה, עשוי להאיץ את קצב ההפחתה במשקל ולמנוע מצב של צבירה מחודשת של משקל לאחר הפחתה משמעותית במשקל. תכניות הליכה שמבוססות על שימוש בפדומטר מאתגרות את האנשים להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום, בין אם מדובר בהארכת פרק הזמן של צעידה בודדת או בין אם מדובר בהגדלת מספר מקבצי ההליכה היומיים. המחקר שפורסם לאחרונה מדגים את האפקטיביות של השימוש בפדומטר ללא כל התערבות תזונתית בקרב אנשים שאינם פעילים.

 

"מניתוח שורה ארוכה של מחקרים עולה שאנשים שצועדים יותר נוטים להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שצועדים פחות", ציין ד"ר ריצ'רדסון, רופא מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מישיגן, שבארה"ב. "עם זאת אין הדבר אומר שהקשר בין מספר גבוה של צעדים במהלך היום לבין משקל גוף נמוך הוא סיבתי, או שלעודד אנשים לא פעילים לספור את הצעדים שלהם במהלך היום עוזר להם להפחית במשקלם", הוסיף החוקר.

החוקרים סרקו 6 מאגרי מידע אלקטרוניים ובנוסף יצרו קשר עם מומחים לשימוש בפדומטר במטרה למצוא מחקרים שבהם נעשה שימוש במכשיר ללא כל התערבות תזונתית. החוקרים חיפשו מחקרים שדיווחו על שינוי במשקל כתוצאה מהשימוש בפדומטר. הקריטריון הנרחב לחיפוש היה מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרים פרוספקטיביים (שמביטים לעתיד) שפורסמו באנגלית או ביפנית לאחר ה-1 בינואר 1995, שמספר המשתתפים במחקר היה לפחות 5 מבוגרים ושמשך המעקב היה 4 שבועות לפחות.

ב-9 מחקרים שענו על כל הקריטריונים הנ"ל מנו קבוצות המחקר בין 15 ל-106 נבדקים. מתוך 307 המשתתפים 73% היו נשים. משך הזמן הממוצע בו נמשכה ההתערבות היה 16 שבועות כאשר הטווח היה 4 שבועות עד שנה.

החוקרים השתמשו בניתוח סטטיסטי מיוחד ומצאו שהשינוי הממוצע במשקל היה 1.27 ק"ג (1.85-0.7 ק"ג). ככל שמשך ההתערבות היה ארוך יותר כך נצפתה ירידה גדולה יותר במשקל. קצב הירידה הממוצע במשקל היה 0.05 ק"ג בשבוע.

 

"תכניות הליכה שמשלבות שימוש בפדומטר מראות ירידה צנועה במשקל. ככל שתכנית ההליכה נמשכת זמן ארוך יותר כך גדלה התרומה הצנועה לירידה במשקל", כתבו החוקרים.

מגבלות המחקר כללו: השוואות לפני ההתערבות והשוואות לאחר ההתערבות ולא השוואה בין שתי קבוצות מדגמיות, הערכת יתר או תת הערכה של אפקט ההליכה עם הפדומטר ואפשרות שהנבדקים הקטינו את הצריכה הקלורית היומית שלהם.

"תכניות הליכה שמבוססות על שימוש בפדומטר וללא התערבות תזונתית תורמות להפחתה צנועה במשקל הגוף", סיכמו החוקרים. "השימוש בפדומטר מעלה את המוטיבציה להגדיל את מספר הצעדים במהלך היום ומעניק יתרונות בריאותיים שקשורים הן בהפחתה במשקל והן בהגברה של מידת הפעילות הגופנית במהלך היום".  

 

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, ראש המדור לשירותים מדעיים במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
1.התרומה המעשיתגדעון24/01/08
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת