חפש רק בנושא זה


דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008

ספורטאים שהתאמנו בבייג'ין בשנה האחרונה דיווחו על קושי רב בנשימה, על גירוד בגרון ועל התפתחות ברונכיטיס. בייג'ין מנסה להפחית את זיהום האוויר באמצעות יישום תכנית בקרת איכות אוויר חדשה, שנקראת "שמיים כחולים"
 
מאמרים נוספים בתחום
מכון וינגייט מברך את שחר צוברי לרגל זכייתו במדליית הארד
טאקוונדו – ענף צעיר, תקוות גדולות
המשלחת הגדולה ביותר לבייג'ין עם 41 ספורטאים
פרשיית אודי גל – בעין הסערה
מאמרים נוספים בתחום
35 ספורטאים ב־10 ענפים הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
מדליית ארד לאריק זאבי באליפות אירופה בג'ודו
זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת
חמישה שחיינים פעילים בווינגייט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
הג'ודוקא אריק זאבי בדרכו לבייג'ין
מדליית ארד לגולש, שחר צוברי, באליפות העולם
עונת הסייף 2008 נפתחה במכון וינגייט
הריחוף המרשים של בארשים
מירושניקוב ינסה לקפוץ לאולימפיאדה
האיש המהיר בעולם? הצחקתם את הצ'יטה ואת האנטילופה
תומר אור ודלילה חתואל קבעו את הקריטריון הישראלי לבייג'ין
אולימפיאדת החורף: קנדיאן איידולס
19 ספורטאים משישה ענפי ספורט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
טכנולוגיית חלל בשירות הספורטאים הפראלימפיים
אנטילופה אנושית
חותרת בלתי נלאית
שחה אלון, שחה
ג'מייקה – אי של מהירות
אליפות העולם בא"ק באולמות – ולנסיה 2008
עדותו של פרשן טלוויזיה
אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר
אתלטיקה קלה: מלכת הלבבות
מדורת הכפר הגלובלי
ילנה איסינבאייבה: נוגעת בשמיים
קופצים לגובה - דרך הגב
אתלטיקה קלה מקורה
פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית
אליפות העולם בא"ק: בלי שיאים – עם הרבה ריגושים
ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז
הטובים באולם: לקראת אליפות העולם בא"ק באולמות
שיא העולם ב- 100 מטרים: Dream Tim
מרתון אולימפי: בין שתי ערים
קיאקים: חותרים להמשך המסורת
מרלין אוטי. פשוט מדהימה
מדליות - אחת או יותר
גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה
מאמרים נוספים בתחום

מולי אפשטיין

 

ב־8 באוגוסט 2008 בשעה 20:00 יינתן האות לתחילתה של חגיגת הספורט הגדולה בתבל – המשחקים האולימפיים בבייג'ין. הסינים רוצים להציג לעולם משחקים מושלמים, חגיגה ספורטיבית ותרבותית שטרם נראתה מאז חידוש המשחקים האולימפיים באתונה 1896, אולם בצד האתגר הספורטיבי שמזמנים המשחקים ייאלצו הספורטאים והמלווים שיגיעו בשערי "הבירה הצפונית" (בייג'ין בסינית), להתמודד עם כמה אתגרים רפואיים ובריאותיים.

את הספורטאים מטריד במיוחד נושא זיהום האוויר בבייג'ין. בייג'ין היא אחת הערים המזוהמות ביותר בעולם ושיעור זיהום האוויר בה גבוה פי 5 מהתקן של ארגון הבריאות העולמי.

 

זיהום אוויר ועומסי תנועה

בסימפוזיון של הצלב האדום הבינלאומי, שנערך לאחרונה בבייג'ין, דווח ש מחלות לב הן גורם התמותה מספר 1 אצל הנשים הסיניות ואצל הגברים במספר 2. ההסבר טמון בחלקו בשינוי העצום שחל בעיר ובהרגלים של תושביה: אם בעבר נצפו אנשים רבים רוכבים על גבי אופניים כאמצעי התחבורה העיקרי, הרי שהיום גדודי האופניים כמעט ונעלמו ועיקר התחבורה בעיר הוא מהסוג הממונע. המצב החדש מכביד את זיהום אוויר ואת עומסי התנועה.

עומסי התנועה בעיר חייבו את ראשי העיר לקבוע תקנות תעבורה חדשות שתיכנסנה לתוקף במהלך המשחקים ובתקופה שתקדם להם. מטרתן של התקנות החדשות היא לצמצם בחצי את כמות כלי הרכב שיורשו לנוע בעיר, על מנת להקטין את זיהום האוויר ולשחרר במשהו את הפקקים האינסופיים.

פקידי הממשל משתעשעים ברעיון שההיתר לנסיעה יהיה על פי הסיומת של לוחיות הזיהוי של כלי הרכב: כלי רכב שלוחית הזיהוי שלהם מסתיימת במספר אי זוגי יורשו לנסוע בימים מסוימים ואילו בעלי לוחיות זיהוי שמסתיימות בספרות הזוגיות יורשו לנוע בימים האחרים.

בייג'ין מנסה להפחית את זיהום האוויר גם באמצעות יישום תכנית בקרת איכות אוויר חדשה שנקראת "שמיים כחולים". הסינים מדווחים על התקדמות בתכנית אולם יש מי שמביע ספק רב בתוצאות מדדי האוויר שהם מפרסמים. על פי עיתון ה־New York Times איכות האוויר בסין לא השתפרה במהלך העשור האחרון, ההיפך הוא הנכון. אמצעי נוסף להפחתת זיהום האוויר הוא סגירת המפעלים שנמצאים בבייג'ין ובסביבתה בתקופת המשחקים, כך לפחות הבטיחו הסינים, צעד זה יפחית לבטח את זיהום האוויר מאחר שכמות המזהמים שמפעלים אלה פולטים היא עצומה.

 

הזיהום פוגע בעיקר בספורטאי סבולת 

זיהום אוויר מהווה בעיה קשה עבור ציבור הספורטאים שיתחרה בסביבה של בייג'ין. אוויר מזוהם מכיל כמויות גדולות מידי של פחמן חד-חמצני, שנוטה להיקשר למולקולת ההמוגלובין ולא מאפשר לה לקלוט חמצן. משמעות הדבר: פחות חמצן לשרירים הפעילים, מה שמגביל כמובן את יכולת העבודה שלהם. הדבר משמעותי במיוחד עבור ספורטאי הסבולת שייאלצו להתחרות באוויר הפתוח של בייג'ין. ידוע שההכרעה בתחרויות מסוג זה נקבעת לעתים על חודם של חלקיקי השנייה, מכאן שהדאגה היא בהחלט מוצדקת. שוו בדמיונכם את רצי המרתון, את רוכבי האופניים או את הטריאתלטים שייאלצו להתמודד עם האתגר הפיסי הקשה ממילא אולם בשילוב של טמפרטורות גבוהות, לחות יחסית גבוהה ואוויר מזוהם. קל זה לא יהיה!

ספורטאים שהתאמנו בבייג'ין בשנה האחרונה דיווחו על קושי רב בנשימה, על גירוד בגרון ועל התפתחות ברונכיטיס. הבעיות מהן עלולים הספורטאים לסבול כתוצאה מזיהום האוויר הן: ירידה ביכולת האוורור של הריאות, דלקת של דרכי הנשימה, עלייה בשכיחות תגובות אלרגיות ומחלות ריאה נוספות.

 

אימונים בצמוד לצינור מפלט

תופעת זיהום האוויר מטרידה כך מסתבר ספורטאים רבים ברחבי העולם. במאמר שפורסם לאחרונה בניו־יורק טיימס מתבדחים הספורטאים ומציעים שאימוני ההכנה שלהם לבייג'ין יבוצעו בצמוד לצינור מפלט של אוטובוס נוסע או בצדי הכבישים המרכזיים בשעות הלחץ. לא מעט ספורטאים שואלים ברצינות האם אימונים בתנאי זיהום אוויר יאפשרו להם להסתגל טוב יותר לתנאים שצפויים להם בבייג'ין ובכך הם יוכלו להשיג יתרון קטן על פני המתחרים שלהם...

הוועד האולימפי האמריקאי ממליץ לחברי המשלחת להגיע לאסיה לפני תחילת המשחקים אולם לא להימצא בסמוך לבייג'ין. המלצה נוספת היא להסתובב בבייג'ין עם מסכת פנים שמכסה את האף ואת הפה. לדברי הוועד האולימפי האמריקאי ספורטאים רבים יקבלו אישור חריג להשתמש במשאפים להרחבת סמפונות.

 

פחות אופניים, יותר מכוניות ויותר מזון מהיר

סין של השנים האחרונות היא מדינה שעוברת שינויים רבים. הכלכלה הסינית צומחת בקצב נחשוני ושיעור הצמיחה השנתי עומד על 11.4%! על פי התחזיות של הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי תהפוך סין בשנת 2010 ליצואנית מספר 1 בעולם והכלכלה שלה תהיה הרביעית בגודלה בעולם. הפיכתה של סין למדינה עם סממנים מערביים תרמה לשינויים גדולים גם בהרגלי הפעילות ובאורח החיים של הסינים. בבייג'ין כיום יש הרבה פחות אופניים מבעבר, הרבה יותר כלי רכב וכמות עצומה של מסעדות מזון מהיר. התזונה הסינית אימצה רבים מהרגלי התזונה המערביים, מה שגורם כמובן להאצת התפתחותן של מחלות לב וכלי דם. מחקרים מעריכים ש־85 מיליון סינים זקוקים כיום לשינוי אורח החיים שלהם – תזונה, פעילות גופנית, בקרת לחץ דם ועוד – וזאת בגלל עלייה דרמטית בשיעורי הכולסטרול בדמם. 35 מיליון סינים נדרשים כבר לטיפול תרופתי להורדת ריכוזי הכולסטרול בדם.

במחקר שפורסם לאחרונה ב־ American Journal of Cardiology דווח ששלושת גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחותן של מחלות לב וכלי דם בסין הם: יתר לחץ דם, עישון סיגריות וחוסר עיסוק בפעילות גופנית. בסין יש למעלה  350מ־ מיליון מעשנים שצורכים כ-33% מתוצרת הסיגריות העולמית!

במחקר שנערך על למעלה מ־ 45,000 סינים מעל לגיל 35 נמצא ש־48% מהגברים ו־39% מהנשים הוגדרו כבעלי נטייה ליתר לחץ דם, בעוד ש־37% מהגברים ו־39% מהנשים הוגדרו כבעלי יתר לחץ דם.

מחלות לב, שבץ מוחי וסרטן אחראים ל־66% ממקרי המוות בסין באוכלוסייה מעל גיל 40. לפני 50 שנה הם היו אחראים ל־16% בלבד! שכיחות מקרי השבץ המוחי בסין גבוהה פי 7 מזו שמדווחת בארה"ב.

 

 

גורמי המוות בסין בקרב גברים ונשים מעל גיל 40

 

מקרי מוות לכל 100,000 אנשים

סיבת המוות

דירוג

 

 

גברים

374.1

סרטן

1

319

מחלות לב

2

310

שבץ מוחי

3

54

תאונות

4

50

מחלות זיהומיות

5

 

 

נשים

268

מחלות לב

1

242

שבץ מוחי

2

214

סרטן

3

35.3

מחלות זיהומיות

4

29

תאונות

5

 

 

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, ראש המדור לשירותים מדעיים במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט.

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית כסף לנבחרת הג'וניור של ישראל בהתעמלות אומנותית בתרגיל הסרטים באליפות אירופה בבאקו. ניקול זליגמן זכתה במדליית הארד

טריאתלון: שחר שגיב נחבל ופרש מתחרות יוקוהמה ומדורג במקום ה-46 בדירוג האולימפי, רן שגיב סיים את התחרות ומדורג במקום ה-82 - מחוץ לקריטריון

עונת כדורעף החופים לשנת 2019 יצאה לדרך: סופיה סטריקוב ואניטה דייב, בוגרות אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט זכו בטורניר ראשל"צ

יום פתוח למסלולי הלימוד במכון וינגייט ובשלוחותיו יתקיים ביום ו', ה-28.6.19

אליפות אירופה במפרשיות 470: נויה ברעם ושחר טיבי סיימו במקום ה-7, גיל כהן ונועה לסרי במקום ה-8 הכללי. ניתאי חסון וטל הררי במקום ה-13

2 מדליות ארד לנבחרת ישראל בשחייה אומנותית בתרגיל ההיילייט ובתרגיל הקומבינציה בסבב גביע אירופה ברוסיה

מדליית זהב לשגיא מוקי (81 ק"ג) בגרנד סלאם באקו, מדליית כסף לטוהר בוטבול (73 ק"ג). לי קוכמן (90 ק"ג) סיים חמישי

פרויקט שיפוץ מעטפת בטון המבנים במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בעיצומו