חפש רק בנושא זה


מכשיר GPS למדידת יכולת ההליכה המרבית של חולים במחלת עורקים היקפית

חולי מחלת עורקים היקפית נדרשים לעבור בדיקה שמעריכה את מרחק ההליכה המרבי שהם מסוגלים לו עד להופעת כאבים. עד היום נערכה הבדיקה על גבי מסילה נעה, שידוע שאינה מספקת ואינה משביעת רצון כמו הליכה משוחררת בשטח פתוח. כעת מכשיר GPS פותח את האפשרות לביצוע הבדיקה באוויר הפתוח
 

אין לך מסילה נעה בקליניקה על מנת למדוד את יכולת ההליכה המרבית של חולי מחלת העורקים ההיקפית שלך? אל דאגה, כל שעליך לעשות עתה הוא להצמיד להם מכשיר GPS קטן, לפתוח את דלת המרפאה ולשלח אותם לצעידה עליזה בסביבה הקרובה.

קבוצת מדענים צרפתים הראתה ששימוש במכשיר GPS קטן וידידותי מביא תועלת רבה בהערכת יכולתם הגופנית של חולים שסובלים ממחלת עורקים היקפית. בדרך כלל נהוג להעריך את מרחק ההליכה המרבי שחולים אלה מסוגלים לבצע, בתנאי מעבדה, על גבי מסילה נעה. השימוש ב־GPS מאפשר לרופאים לקיים את המבחן בסביבה פתוחה ונעימה יותר. הבסיס המדעי לשימוש במכשיר החדש התקבל לאחר שנמצאה קורלציה גבוהה בהשוואת התוצאות של ה־GPS לאלה שנמדדו על גבי המסילה.

התוצאות שהתקבלו, פותחות פרספקטיבה חדשה למחקרים שעוסקים ביכולת התנועה של חולים במחלות כלי דם. השימוש ב־GPS יאפשר לבדוק חולים אלה בסביבתם הטבעית – במיוחד אלה שסובלים מקשיי הליכה ואינם מסוגלים לצעוד על גבי מסילה נעה – ויאפשר לרופאים שאין ברשותם מסילה נעה, לבצע את המבחן התפקודי החשוב הזה.

במחקר שפורסם בתחילת החודש בכתב העת האלקטרוני, Circulation, מציינים החוקרים שלמרות שמבחן מרחק ההליכה המרבי (MWD – Maximal Walking Distance) נחשב כ־Gold Standard להערכת יכולת ההליכה של חולים אלה, לרופאים רבים אין את המכשור הנדרש לשם ביצועו.

MWD מוגדר כמרחק אותו מסוגל החולה לצעוד בקצב רגיל על גבי תוואי שטוח עד אשר מופיעים כאבים שמכריחים אותו לעצור. המרחק שהושג, מהווה מדד להערכת חומרת המחלה ונותן אינדיקציה לסוג הטיפול שהחולה צריך לקבל.

קיימות מספר שיטות להערכת ה־MWD ללא שימוש במסילה נעה. שיטות אלה כוללות: הערכה עצמית של המרחק שהושג, שימוש בשאלונים סטנדרטיים ובמבחן הצעידה למשך 6 דקות.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה להשוות בין התוצאות שמתקבלות במבחן המסילה ובשיטות האחרות ובין השיטה החדשה שמתבססת על שימוש ב־GPS. המכשיר אותו בחנו החוקרים היה פיתוח מסחרי של חברת Garmin שעולה 450$ (Garmin GPS 60, Garmin Ltd).

 

ביום מקסים לטיול בפארק 24 חולים במחלת עורקים היקפית צוידו במכשיר ה־GPS ויצאו לצעוד בפארק ציבורי. הם יצאו אל הפארק ללא הנחיות מיוחדות ולא באופן מאולץ ומחייב. הנבדקים צעדו בקצב בו הם מורגלים במשך 45 דקות תוך ביצוע עצירות הכרחיות כתוצאה מכאבי רגליים. המרחק אותו הצליחו החולים לבצע על גבי המסילה היה 184 מטר אולם בצעידה בפארק עם מכשיר ה־GPS, הצליחו אותם החולים ללכת, בממוצע, מרחק של פי 3 ויותר מזה שהושג על גבי המסילה. בניתוח סטטיסטי של הממצאים נמצא שיכולת הניבוי של צעידה באמצעות GPS היא גבוהה למדי ומציגה מתאם של 0.81 עם המבחן המקובל. המתאם הזה היה הגבוה ביותר מבין אלה שנמצאו בהשוואה לשיטות המדידה האחרות. העובדה שעם ה־GPS החולים הצליחו ללכת מרחק גדול בהרבה, אינה מפתיעה, ממצא זה הודגם כבר במחקרים קודמים. ידוע שהליכה על גבי מסילה נעה אינה מספקת ואינה משביעת רצון כמו הליכה משוחררת ולא מאולצת שמבוצעת בשטח פתוח.

 

הבדלים ומתאמים בין שיטות המדידה השונות לבין המבחן המקובל

משתנים  מתאם עם מבחן MWD על גבי מסילה נעה מרחק ממוצע במטרים
MWD דיווח עצמי 0.52 (0.13–0.77) 300

MWD מבחן צעידה
 של 6 דקות

0.74 (0.47–0.88) 405
MWD עם GPS 0.81 (0.60–0.92) 609

 

המכשיר החדש מהווה כר אטרקטיבי למחקרים עתידיים על חולים במחלות ווסקולאריות או על חולים אחרים, שסובלים ממגבלות של הליכה שלא על רקע של כלי דם. יכולתו של מכשיר ה־GPS לנטר מדדי מהירות, מרחק, גובה ומקבצים של הליכה/מנוחה יאפשר לבצע מחקרים שיבדקו את השפעת העייפות, השפעת הסביבה (טמפרטורה, שיפוע, סוג המשטח) או את משך ההפוגות להן נדרש החולה במהלך צעידתו בחיי היומיום.

 

מולי אפשטיין הוא פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט

 

 

 תגובות הוסף תגובה
1.מציע לבדוק את GPS Logger GT-600קובי קרט26/08/17
מדליית ארד לפיטר פלצ'יק בגרנד פרי זאגרב

מדליית זהב לטוהר בוטבול (73 ק"ג) בגרנד פרי זאגרב, קרואטיה

מדליית כסף לשחקן הבדמינטון, מישה זילברמן ב"גביע האתגר" בלאגוס, ניגריה

מדליית זהב לאדיסו גואדיה בריצת 3000 מ' בתוצאה 8:35:04 דקות במשחקים האולימפיים האירופאיים לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל למירון חירותי ב-50 מ' חופשי בתוצאה 22:01 שניות באליפות העולם בשחייה בדרום קוריאה

שיא ישראל לתומר פרנקל ב-100 מ' פרפר בתוצאה 52.15 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל לנבחרת השליחים: גל כהן-גרומי, תומר פרנקל, דניאל תמיר ודניס לוקטב, ב-200*4 מ' חופשי בתוצאה 7:11:99 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

שיא ישראל וקריטריון קבוצתי לטוקיו 2020 לנבחרת השליחים: אנסטסיה גורבנקו, אנדראה מורז, תומר פרנקל ואיתי גולדפדן, ב-100*4 בתוצאה 3:48:06 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית ארד לאדם מראענה ב-100 מ' גב בתוצאה 56.63 שנ' בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 5000 מ' בתוצאה 14:59:02 ד' בליגת היהלום בלונדון

שיא ישראל חדש למירון חירותי (מכבי חיפה) ב-50 מ' פרפר בתוצאה 23.49 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

נבחרת הדקר של ישראל סיימה במקום ה-8 באליפות העולם בסיוף בבודפשט, הונגריה

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 לאנסטסיה גורבנקו (מכבי קריית ביאליק) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:92 דקות באליפות העולם בדרום קוריאה

2019 שנת המפנה של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט: ייבנה בניין התעמלות רב תכליתי ורחב ידיים וייסלל מחלף חדש לכביש החוף