חפש רק בנושא זה


זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת

"השתתפות בתחרויות הסבולת במהלך המשחקים האולימפיים בבייג'ין עלולה לחשוף את הספורטאים לסיכונים בריאותיים, במיוחד אם תחרויות אלה תתקיימנה בימים בהם זיהום האוויר כבד במיוחד" – את האזהרה הזו פרסם בשבוע שעבר הוועד האולימפי הבינלאומי
 
מאמרים נוספים בתחום
מכון וינגייט מברך את שחר צוברי לרגל זכייתו במדליית הארד
טאקוונדו – ענף צעיר, תקוות גדולות
המשלחת הגדולה ביותר לבייג'ין עם 41 ספורטאים
פרשיית אודי גל – בעין הסערה
מאמרים נוספים בתחום
35 ספורטאים ב־10 ענפים הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
מדליית ארד לאריק זאבי באליפות אירופה בג'ודו
חמישה שחיינים פעילים בווינגייט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
הג'ודוקא אריק זאבי בדרכו לבייג'ין
דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008
מדליית ארד לגולש, שחר צוברי, באליפות העולם
עונת הסייף 2008 נפתחה במכון וינגייט
הריחוף המרשים של בארשים
מירושניקוב ינסה לקפוץ לאולימפיאדה
האיש המהיר בעולם? הצחקתם את הצ'יטה ואת האנטילופה
תומר אור ודלילה חתואל קבעו את הקריטריון הישראלי לבייג'ין
אולימפיאדת החורף: קנדיאן איידולס
19 ספורטאים משישה ענפי ספורט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
טכנולוגיית חלל בשירות הספורטאים הפראלימפיים
אנטילופה אנושית
חותרת בלתי נלאית
שחה אלון, שחה
ג'מייקה – אי של מהירות
אליפות העולם בא"ק באולמות – ולנסיה 2008
עדותו של פרשן טלוויזיה
אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר
אתלטיקה קלה: מלכת הלבבות
מדורת הכפר הגלובלי
ילנה איסינבאייבה: נוגעת בשמיים
קופצים לגובה - דרך הגב
אתלטיקה קלה מקורה
פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית
אליפות העולם בא"ק: בלי שיאים – עם הרבה ריגושים
ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז
הטובים באולם: לקראת אליפות העולם בא"ק באולמות
שיא העולם ב- 100 מטרים: Dream Tim
מרתון אולימפי: בין שתי ערים
קיאקים: חותרים להמשך המסורת
מרלין אוטי. פשוט מדהימה
מדליות - אחת או יותר
גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה
מאמרים נוספים בתחום

הודעת הוועד האולימפי הבינ"ל מתייחסת אך ורק לענפים בהם התחרות נמשכת למעלה משעה. בכל הנוגע לתחרויות הקצרות יותר לא נראה שקיימת סכנה כלשהי לבריאותם של הספורטאים. עוד צוין בתוכן ההודעה, שתישקל האפשרות לשנות את מועד התחרויות בכמה מן הענפים בהם התחרות נמשכת למעלה משעה.

בעיית זיהום האוויר בבייג'ין ובסביבתה אינה עניין חדש אולם ככל שהולכים ומתקרבים למועד תחילתם של המשחקים גוברת הדאגה באשר לאפשרות קיומן של תחרויות מסוימות בלו"ז האולימפי. אחת הדילמות היא מה יקרה אם ביום הנעילה של המשחקים, יום בו מתוכננת ריצת המרתון לגברים, זיהום האוויר יהיה ברמה כזו שלא ניתן יהיה לקיים את המירוץ. שיאן העולם בריצת המרתון, האתיופי היילה גברהסילאס, שסובל ממחלת האסטמה הודיע בחודש שעבר שאינו מתכוון להשתתף בריצת המרתון האולימפית בגלל זיהום האוויר שבעיר.

  

זיהום האוויר – חדשות ישנות ומאמצים חדשים

בייג'ין היא אחת הערים המזוהמות ביותר בעולם ולמרות השקעה של 17 מיליארד דולר במרוצת העשור האחרון איכות האוויר בבייג'ין עדיין אינה טובה.

בסימפוזיון של הצלב האדום הבינלאומי שנערך לאחרונה בבייג'ין דווח שגורם התמותה מספר 1 אצל הנשים הסיניות הוא מחלות לב. אצל הגברים זהו גורם התמותה השני. חלק מן ההסבר לשינוי המפתיע בנתונים הוא השינוי העצום שחל בעיר ובהרגלים של תושביה. אם בעבר היה ניתן לראות אנשים רבים רוכבים על גבי אופניים כאמצעי התחבורה העיקרי הרי שהיום המצב שונה לחלוטין. גדודי האופניים כמעט ונעלמו ועיקר התחבורה בעיר היא ממונעת. המצב החדש יוצר כמובן זיהום אוויר רב ועומסי תנועה כבדים ביותר.

 

עומסי התנועה בעיר חייבו את ראשי העיר לקבוע תקנות תעבורה חדשות שתיכנסנה לתוקף במהלך המשחקים ובתקופה שלפניהם. מטרתן של התקנות החדשות היא לצמצם בחצי את כמות כלי הרכב שיורשו לנוע בעיר, מה שיקטין מן הסתם את זיהום האוויר וישחרר במשהו את הפקקים האינסופיים. מספר כלי הרכב שנעים כיום באזור בייג'ין עומד על 3.5 מיליון!  

פקידי הממשל משתעשעים ברעיון שההיתר לנסיעה יהיה על פי הסיומת של לוחיות הזיהוי של כלי הרכב. כלי רכב שלוחית הזיהוי שלהם מסתיימת במספר אי זוגי, יורשו לנסוע בימים מסוימים ואילו בעלי לוחיות זיהוי שמסתיימות בספרות הזוגיות, יורשו לנוע בימים האחרים.

 

בייג'ין מנסה גם להפחית את זיהום האוויר באמצעות יישום תכנית בקרת איכות אוויר חדשה שנקראת "שמיים כחולים". הסינים מדווחים על התקדמות בתכנית אולם יש מי שמביע ספק רב בתוצאות מדדי האוויר שהם מפרסמים. על פי עיתון ה־New York Times איכות האוויר בסין לא השתפרה במהלך העשור האחרון, נהפוך הוא.  אמצעי נוסף להפחתת זיהום האוויר הוא סגירת המפעלים שנמצאים בבייג'ין ובסביבתה, בתקופת המשחקים, כך לפחות הבטיחו הסינים. צעד זה יפחית לבטח את זיהום האוויר מאחר שכמות המזהמים שמפעלים אלה פולטים היא עצומה.

 

זיהום אוויר מהווה בעיה קשה עבור ציבור הספורטאים שיתחרה בסביבה של בייג'ין. אוויר מזוהם מכיל כמויות גדולות מדיי של פחמן חד־חמצני שנוטה להיקשר למולקולת ההמוגלובין ולא מאפשר לה לקלוט חמצן. משמעות הדבר היא פחות חמצן לשרירים הפעילים, מה שמגביל כמובן את יכולת העבודה שלהם. הדבר הזה משמעותי במיוחד עבור ספורטאי הסבולת שייאלצו להתחרות באוויר הפתוח של בייג'ין. ידוע שההכרעה בתחרויות מסוג זה נקבעת לעתים על חודם של חלקיקי השנייה, מכאן שהדאגה היא בהחלט מוצדקת. שוו בדמיונכם את רצי המרתון, את רוכבי האופניים או את הטריאתלטים שייאלצו להתמודד עם האתגר הפיסי הקשה ממילא, בשילוב של טמפרטורות גבוהות, לחות גבוהה יחסית ואוויר מזוהם – קל זה לא יהיה!

ספורטאים שהתאמנו בבייג'ין בשנה האחרונה דיווחו על קושי רב בנשימה, על גירוד בגרון ועל התפתחות ברונכיטיס. הבעיות מהן עלולים הספורטאים לסבול כתוצאה מזיהום האוויר הן: ירידה ביכולת האוורור של הריאות, דלקת של דרכי הנשימה, עלייה בשכיחות תגובות אלרגיות ומחלות ריאה נוספות.

 

עמדת הוועד האולימפי הבין־לאומי

בהודעה שפורסמה בשבוע שעבר על ידי Hein Verbruggen, יו"ר ועדת התיאום של הוועד האולימפי הבין־לאומי, נאמר שקיים חשש שספורטאים שישתתפו בתחרויות שנמשכות למעלה משעה, כמו ריצת המרתון או תחרויות הרכיבה בכביש, עלולים לסבול מבעיות בריאותיות.

"קיים בהחלט סיכון, אולם הוא אינו גדול, למשתתפים בתחרויות הסבולת שנמשכות למעלה משעה", ציין מר Verbruggen.

"במקרה כזה אנחנו מכינים תכנית B – תיתכן דחייה של כמה ימים בחלק מן התחרויות אולם אם ניאלץ לעשות זאת זה יהיה רע מאוד", הוסיף היו"ר.

 "הסינים, יחד עם אנשי הוועדה הרפואית של הוועד האולימפי הבינ"ל עשו עבודה מצוינת" הוסיף יו"ר ועדת התיאום. "הם הוכיחו באופן מדעי שאין שום סיכון בריאותי לספורטאים שישתתפו במרבית מהתחרויות האולימפיות".

 

אנשי הוועד האולימפי הבינ"ל סבורים שעד לתחילתם של המשחקים יחול שיפור נוסף באיכות האוויר בבייג'ין ובסביבתה. הבסיס לאופטימיות הזהירה הזו הוא רשימת הפעולות והאמצעים שהסינים עומדים לנקוט בהם עד לתחילת המשחקים ב־8 באוגוסט. לדברי אנשי הוועד האולימפי הבינ"ל סוגיית זיהום האוויר עולה כל פעם מחדש מאז המשחקים האולימפיים של לוס־אנג'לס, 1984. מניסיון העבר, אומרים אנשי הוועד, בסופו של דבר תמיד נמצא הפתרון ליצירת תנאים נורמליים לקיומם של המשחקים.

 

לראות את השמים

כפי שנכתב קודם לכן, בייג'ין מנסה להילחם בזיהום האוויר באמצעות תכנית שנקראת "שמיים כחולים". התכנית פועלת כבר משנת 1998 ועל פי מה שהשלטונות הסינים מדווחים, מספר הימים בהם נראו השמיים בבייג'ין עלה מ־100 ימים ב־1998 ל־246 בשנת 2007. יש מי שחושב אגב, שהנתונים האלה לא ממש מדויקים ושהשלטונות הסינים רק מנסים להרגיע את חששם של הספורטאים טרם הגעתה של האש האולימפית לעיר. 

חלק מן הספורטאים לא ממש קונה את מה שהסינים מנסים למכור, וחלקם אף הודיע שאינו מתכוון להשתתף בתחרויות. בין הספורטאים שהצהירו שהם לא מוכנים לסכן את בריאותם נמצא שיאן העולם בריצת המרתון, האתיופי היילה גברהסילאסי. גברהסילאסי, שסובל ממחלת האסטמה, הודיע בחודש שעבר שאינו מתכוון להשתתף בריצת המרתון האולימפית בגלל זיהום האוויר שבעיר. גברהסילאסי ישתתף בריצה ל־10,000, מקצוע בו זכה פעמיים בתואר האולימפי: ב־1996 וב־2000.

 

ולסיכום – לפי עניות דעתי [מ.א] המשחקים האולימפיים יתקיימו בסופו של דבר במתכונתם המלאה. אני משוכנע שהדוחות שיקבלו אנשי הוועד האולימפי הבינלאומי, יניחו את דעתם ושהתכנית המקורית תיושם במלואה. גם הקולות שקוראים להחרים את המשחקים האולימפיים, ילכו ויתמעטו. לא סביר בעיני שהעולם ילך פעם נוספת לחרם ספורטיבי, שעד היום לא השיג דבר פרט לנזק ספורטיבי.             

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט", הקליקו כאן 

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית כסף לנבחרת הג'וניור של ישראל בהתעמלות אומנותית בתרגיל הסרטים באליפות אירופה בבאקו. ניקול זליגמן זכתה במדליית הארד

טריאתלון: שחר שגיב נחבל ופרש מתחרות יוקוהמה ומדורג במקום ה-46 בדירוג האולימפי, רן שגיב סיים את התחרות ומדורג במקום ה-82 - מחוץ לקריטריון

עונת כדורעף החופים לשנת 2019 יצאה לדרך: סופיה סטריקוב ואניטה דייב, בוגרות אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט זכו בטורניר ראשל"צ

יום פתוח למסלולי הלימוד במכון וינגייט ובשלוחותיו יתקיים ביום ו', ה-28.6.19

אליפות אירופה במפרשיות 470: נויה ברעם ושחר טיבי סיימו במקום ה-7, גיל כהן ונועה לסרי במקום ה-8 הכללי. ניתאי חסון וטל הררי במקום ה-13

2 מדליות ארד לנבחרת ישראל בשחייה אומנותית בתרגיל ההיילייט ובתרגיל הקומבינציה בסבב גביע אירופה ברוסיה

מדליית זהב לשגיא מוקי (81 ק"ג) בגרנד סלאם באקו, מדליית כסף לטוהר בוטבול (73 ק"ג). לי קוכמן (90 ק"ג) סיים חמישי

פרויקט שיפוץ מעטפת בטון המבנים במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בעיצומו