חפש רק בנושא זה


פציעות ספורט

גיד אכילס: דלקת, כאבים, שיקום – מה עושים? הקשר בין כאבים בכתף לצוואר. שבר בשורש כף היד – איך חוזרים לתפקוד מלא? להתאמן בלי נעליים – האם כדאי? ועוד ועוד ועוד... אלון קלרון, מנהל פורום פציעות באתר וינגייט, משיב לשאלות המטרידות את קהל הגולשים
 
אלון קלרון
אלון קלרון

אלון קלרון

 

ש: דלקת בגיד אכילס ברגל שמאל – ספורטאית 

היי, אני ספורטאית בהתעמלות מכשירים ויש לי קרוב לחודשיים כאבים ברגל שמאל מגיד אכילס כלפי מעלה לשריר התאומים. בהתחלה הכאבים היו קטנים ואחרי חודש הלכתי לבדוק ממה הכאבים והרופא אמר לי שיש לי דלקת ונתן לי כדורים אנטי־דלקתיים ובנוסף משחה למרוח וכמובן לעבור פיזיותרפיה וכו'. עברו מאז שלושה שבועות והכאבים נשארו אותם כאבים, אבל לפעמים יש יום מסוים שבו לא כואב לי בכלל ובשאר הימים, לפניו ואחריו, כואב לי מאוד עד כדי סבל של ממש. לנוח אני לא יכולה כ"כ בשלב זה כי אני בתקופה טובה וצריכה להמשיך להתאמן לתחרויות. מה אתה אומר על העניין? כמה זמן זה עוד יימשך? ובכלל, בכללי, מה אני עוד צריכה לעשות?

תודה מראש.

 

ת: פרוטוקול לשיקום גיד אכילס

על פי מאמרים שונים ביצוע עקבי ונכון של פרוטוקול זה פותר את הבעיה ב־ 90% מן המקרים. הפרוטוקול כולל שתי סוגי תרגילים המבוססים על "נפילת העקב". את התרגילים יש לבצע על בסיס יום־יומי 15 חזרות×3 סטים פעמיים ביום למשך 12 שבועות. הדגש הוא להמשיך בתרגול גם אם בשלבים הראשונים חשים בכאב. אני מאמין שלאחר תקופת תרגול זו תחושי הרבה יותר טוב.

 

ש: כאבים בגיד אכילס – סיגל

לפני כחודש וחצי הופיע כאב חד באזור גיד אכילס של רגל שמאל ונאלצתי להפסיק לחלוטין ריצה/אופניים. ב־3 שבועות האחרונים הכאבים מופיעים רק כשאני מנסה לחזור לפעילות אפילו ריצה קלה נגמרת לאחר 15 דקות. מה עושים, אני מיואשת, אני רצה במים כתחליף ליבשה, האם אני מעכבת את ההחלמה?

 

ת: לא להתייאש!

כאבים ודלקות בגיד האכילס אכן מהווים בעיה מציקה, צריך לבדוק האם הבעיה היא על רקע נעליים בלתי מתאימות או על רקע השטחה של הקשת הפנימית בכף הרגל (פלטפוס) במקרים אלו הפתרון יכול להיות אורטוטי (הכוונה למדרס מתאים ו/או התאמת נעליים). בכל מקרה לכאבים בגיד מומלץ לבצע מתיחות לשריר התאומים ובנוסף כיווצים אקצנטרים.

קישור לתרגילים מתאימים

בהצלחה.

 

ש: פיזיותרפיה אחרי ניתוח ACL – יעקב

שלום, 10 ימים לאחר ניתוח ACL בברך שמאל, אשמח לקבל כל מידע שיעזור לי לשקם את הברך

בתודה מראש, יעקב.

 

ת:ACL

קישור למידע ממקור טוב באנגלית

ובנוסף קובץ המתאר תכנית שיקום בעברית. בכל מקרה חשוב לעבוד בשיתוף עם פיזיותרפיסט ובהתאם להדרכתו.

 

ש: כאב בכתף אחורית שמאלית – יוד שרגאי

אתמול באימון כוח בעבודה על יד קדמית, הרגשתי כאב בחלק האחורי של הכתף השמאלית, ממש מתחת לטרפז העליון. כרגע כשאני מסובב את הראש שמאלה, יש לי כאב בכל האזור הנ"ל. יש לציין שבעבר הייתה לי בעיה באזור זה (שהסתדרה),  האם מותר לי מחר לחזור להתאמן במכון? ומה לגביי שחייה? כשאני מזיז את הכתף למתיחה, אני מרגיש כאב באזור הנ"ל. האם יכול להיות שכתוצאה מסט אחד בו (כנראה) עבדתי לא נכון ,יהיה נזק?

 

ת: קשר צוואר כתף

על פי מיקום הכאב (החלק האחורי של הכתף קרוב לצוואר), וכיוון שאתה מתלונן על הופעת הכאב בזמן סיבוב הראש לשמאל, יש סבירות שמקור הכאב הנו ממקור צווארי. ייתכן שבזמן ביצוע התרגיל ביצעת תנועה ו/או כיווץ פתאומי שהשפיע על אחד ממפרקי הצוואר. הייתי ממליץ בשלב זה לבצע באופן עצמאי את התרגילים הבאים על מנת לשמור על טווח תנועה סימטרי בצוואר. אם אינך רואה שיפור במצב במהלך כשבוע מומלץ לקבל ייעוץ פיזיותרפי אשר וודאי יכלול לחיצות ידניות לשחרור נוקשות צווארית ו/או ספזם שרירי.

 

ש: שבר בשורש כף היד – שחר  

לפני בערך 4 חודשים שברתי את שורש כף היד... לא איפה שהעצמות הקטנות, איפה שהעצם הגדולה בצד של הבוהן. היה לי גבס כמה שבועות ולאחר מכן עשיתי פיזיותרפיה. זה עזר, אבל עד היום יש לי הגבלה בטווח התנועה של כף היד (כלפי מעלה ומטה) וזה מאוד מגביל אותי, למשל בחדר כושר. אני חייב לדעת מה עוד אפשר לעשות? אני מפחד לעבוד על היד בחדר כושר כדי שלא לגרום נזק. המאמן שלי נתן לי תרגילים אבל אני לא מרגיש שיפור. בשנה הבאה יש לי צו ראשון ואני לא רוצה שירד לי פרופיל על טווח התנועה ביד.

 

ת: שורש העניין

לא נראה לי הגיוני שיורידו לך פרופיל רפואי בגלל חוסר בכמה מעלות בשורש כף היד, כך שמבחינה זו אתה יכול להיות רגוע. קישור לתרגילים מסוימים היכולים להטיב אתך

תנסה לשלב אותם ולעבוד על פיהם. אם מידת השיפור עדיין אינה מספקת יש לחזור לטיפולי פיזיותרפיה.

 

ש: תרגילים לברכיים – שאול

מבקש לינק לאתר שנותן תרגילים לחיזוק השרירים במיוחד אלה שעוטפים את הברך ואת הפיקה שלה.

הבנתי שבין השאר זה השריר הארבע ראשי. זה בהמלצת רופא ספורט שטען שהשרירים אצלי חלשים בחלקם וזה גורם לכאבי ברכיים.

 

ת: תרגילים למפרק הברך

לינק לתרגילים מתאימים

 

בנוסף הסברים לגבי תרגילים טובים מאוד להכנה לסקי, בתוכם סרטונים טובים וברורים, המדגימים תרגילי חיזוק וגמישות עם דגש על הברך.

 

ש: שחיקה של סחוס הפיקה – מאמן  

נערה בת 18, שחקנית כדורסל כעשר שנים בקירוב, שותפה בנבחרות ישראל השונות לגילה. ב־3 השנים האחרונות חלה החמרה בכאבים באזור הברך בעיקר בכפיפה לקראת קליעה/הגנה וכיום הכאבים מורגשים גם לאחר ישיבה/עמידה ממושכות או לאחר עלייה במדרגות. בעבר, מנוחות ממושכות (מעל ל־3 שבועות) לא הביאו להתאוששות. יש לציין כי שריר הקוואד חזק במיוחד. רופא אחרון ציין כי מדובר בשחיקה קשה של סחוס הפיקה ואחר ציין כי מדובר בדלקת כרונית.

  • האם מנוחה ממושכת יותר אמורה לשפר את המצב?
  • אילו תרגילים (מלבד נעילת ברך ויישור הירך בישיבה) ניתן ורצוי לבצע, שכן תרגילי ניתור למיניהם אינם ניתנים לביצוע (מרוב כאב).
  • האם המשך אימונים, גם אם באופן חלקי, עלול להחמיר את המצב ומהן ההשלכות האפשריות?

ת: סחוס הפיקה

לכאב הקשור לשחיקת סחוס סיבות שונות:

  • סיבוב פנימי של עצם הירך ו/או השוק, רגלי X
  • צניחת קשת בכף הרגל (פלטפוס)
  • חולשה ו/או קיצור שרירים המקיפים את עצם הירך
  • נוסף לכך יכולה להיות בעיה מבנית של הפיקה המשפיעה לרעה על העמדה שלה ביחס לירך ולשוק.

שיקום נכון יתייחס לגורמים הרלוונטיים, שבמקרה שלה וללא בדיקה מאיש מקצוע קשה לי לענות במדויק.

באופן כללי, הטיפול אמור לכלול חיזוק ספציפי של שריר ה־VMO (חלק מן הארבע ראשי שמטרתו משיכת הפיקה לכיוון המרכז) בנוסף תרגילים הקשורים להרחקה וסיבוב חיצוני של הירך. במקרה מסוג זה הרבה פיזיותרפיסטים ישלבו שימוש ב־TAPING לתיקון מנח הפיקה.

 

ת: להתאמן בלי נעליים – דינה

אני מתמידה בחוג קיקבוקסינג (אירובי מעולם אומניות הלחימה המון בעיטות, קפיצות..) כבר שלוש שנים,לפני חודש גיליתי שיותר נוח וכיף להתאמן בלי נעלי ספורט, שאני מרגישה יותר את העבודה, האם זה פוגע בגב? כי לאחרונה הוא נתפס לי למשך שבוע, כמובן חוויתי את זה (כאבי גב) לפני שהתחלתי להתאמן בלי נעליים, אז רציתי לדעת אם זה קשור.

 

ת: אימון יחף

לאימון יחפים יש יתרונות שונים כגון חידוד התחושה וחיזוק השרירים בכף הרגל. לדעתי אין בהכרח קשר לכאבי הגב. אם את מרגישה יותר טוב להתאמן יחף, המשיכי בכך.

 

BS/MS IN ATHLETHIC TRAINING – אורון פיקסל

סיימתי לימודי תואר ראשון בחנ"ג, התמחות בטיפוח יציבה, בווינגייט וכרגע אני לומד לתואר ראשון ושני ב־athletic training בארה"ב. רציתי לדעת אם בארץ אוכל לעסוק בתחום או שחבל לי על הזמן ועדיף להישאר בארה"ב?

 

ת: יש עבודה?

אין ספק שהתחום אותו אתה לומד הרבה יותר מפותח בארה"ב מאשר בארץ, כמו גם, כל מה שקשור לספורט ולרפואת ספורט. תחום הספורטתרפיה נמצא בארץ בגדילה אך עדיין יש הרבה מה ללמוד מעמיתינו בחו"ל.

 

ש: פציעת כתף – איתי המאירי

אני כמעט בן 50 וספורטאי חובב. לפני למעלה מ־3 חודשים נפלתי מהאופניים ונחבלתי בכתף ללא שבר. קיים שיפור מתמיד, אך עדיין רחוק ממצב נורמטיבי.(אין מספיק כוח ביד, ישנה "חריקה" של המפרק) בעבר החלמתי יותר מהר. האם הגיל משפיע עליי, מהו פרק זמן סביר להחלמה מלאה?

הוסף תגובה

 

ת: כשהיינו צעירים

לגיל אכן יש השפעה על קצב ההחלמה. בייחוד במקרים בהם הפציעה היא פציעה "חוזרת". קצב ההחלמה לרוב אטי יותר, נדרשת יותר סבלנות, בייחוד אם מדובר בבעיה שמערבת רקמה גידית. תמשיך לחזק את היד באופן הדרגתי. תרגילים לכתף לרוב כוללים את קבוצת מייצבי הכתף – ROTATOR CUFF ומייצבי השכמה.

לבניית תרגול יותר מסודר וספציפי יש לפנות למכון פיזיותרפיה.

 

ש: כאבים בעצם הזנב – אלדד חפץ

לפני כחודש הופיעו לי כאבים בעצם הזנב (בצד ימין). הכאבים חדים מאוד ומשפיעים על תנועת רגל ימין (טווח תנועה והעברת משקל). כאשר אני נח 6-3 ימים, הכאב נעלם, אולם כשאני משחק כדורגל/רץ או מבצע העברת משקל לרגל ימין, הכאב חוזר בצורה מאוד חדה. לאחר מאמץ גופני אני מגיע למצב של צליעה וקושי במעבר משכיבה לישיבה. אחרי מנוחה הכאב כמעט ונעלם וחוזר חלילה. שאלתי היא מה ניתן לעשות והאם נתקלת בבעיה דומה בעבר? 

 

ת: מפרקי האגן

מבלי להתחייב, על פי תיאורך ייתכן ומדובר בבעיה סביב מפרק המחבר בין מבנה האגן לעמוד השדרה – SACRO ILIAC JOINT. טיפול בבעיה מסוג זה דורש טיפול מנואלי (ידני) חיזוקי שרירים מתאימים (בייחוד מייצבי הבטן ועמוד השדה התחתון). טיפולים מסוג זה ניתן לקבל במחלקה במכון פיזיותרפיה. על פי המעט שתיארת איני חושב שיש מעורבות עצבית.

 

ש: כאבי ראש ולחץ דם גבוהה – אילן  

בזמן האחרון יש לי כאבי ראש חזקים. הרופאים לא יודעים מה זה, הם מנסים לקשר זאת ללחץ דם.

השאלות שלי:

  • האם מסוכן להתאמן עם לחץ דם גבוהה?
  • למה אני מרגיש חולשה אחרי 1,000 מטר ריצה (בד"כ אני רץ 5,000) או אחרי 5 דקות של משחק כדורסל, יש לך אולי פיתרון?

ת: לחץ דם גבוה

אני לא רוצה להלחיץ אבל לחץ דם גבוה אכן יכול להוות בעיה בריאותית מסוכנת. בייחוד לאנשים המעוניינים לבצע פעילות גופנית. אני לא הייתי מזניח את העניין. הייתי אף שוקל להגיע לבירור אצל קרדיולוג כדי לקבל חוות דעת מקצועית.

 

ש: Baker cyst

אני רוכב 6-5 פעמים בשבוע על אופניים (בקיץ בכביש, בחורף על טריינר) במשך שעה. לפני כשנה וחצי אובחנה בצילום שחיקת סחוס קלה בברך שמאל. לאחרונה הופיעה נפיחות בחלק האחורי של אותה ברך וכיום היא בגודל של כחצי תפוח. האם מדובר בבייקר ציסט? אני ממשיך לרכוב כי זה לא כואב. האם זה מסוכן או שזה לא עניין דחוף במיוחד?

 

ת: מסוכן לא, אך לעתים עלול להציק

לפי תיאורך מלבד הנפיחות התופעה לא מפריעה לך לבצע פעילות ספורטיבית. בהזדמנות תציג את העניין לפיזיותרפיסט.

 

ש: כאבים בכף היד מהזרת לכיוון פרק היד – קרן

אמי (58) סובלת מכאבי תופת, כולל נפיחות ביד שמאל, אשר מתחילים מהזרת וממשיכים כלפי מטה לכיוון חיבור פרק כף היד (היכן שהיד מסתובבת). היד רוב הזמן חבושה בתחבושת אלסטית על מנת לקבע הכאב, חסרת תחושה וכמעט כל פעולה בלתי אפשרית או מתבצעת תוך כדי כאב. כמו כן, סובלת מבעיה בזרימת דם בשורש כף היד אשר גורמת לתחושה רדומה של האזור. מה יכולה להיות הסיבה לכאבים בחיבור והאם ניתוח הוא הפתרון היחיד?

 

ת: כאבים בכף היד

לא ציינת אירוע שניתן לייחס כנקודת ההתחלה למצב. בהנחה שמשך הבעיה חורג מקצב החלמה נורמלי ייתכן שמדובר בתופעה הקרויה CRPS – הכוונה לסינדרום עם ביטויים של כאב חזק, שינוים ברקמת העור ובזרימת הדם. לרוב התופעה מלווה בשינויים במצב הרגשי. כדיי להתייעץ עם רופא המשפחה, אני יודע שהתופעה מוכרת מאוד במרפאות הכאב. קחי בחשבון שהתשובה שלי מתבססת על תיאור מבלי שראיתי את אמך. ייתכן ומה שנכתב על ידי אינו רלוונטי ולא בהכרח הסיבה לכאבים של אמך.

 

לכניסה לפורום פציעות ספורט

 

אלון קלרון פיסיותרפיסט, מומחה לשיקום אורטופדי ונוירולוגי, מדריך קליני, בוגר אוניברסיטת בן־גוריון BPT. בעל תואר שני בפיסיותרפיה MScPT , ומנהל מערכות בריאות MHA, אוניברסיטת תל־אביב. כיום דוקטורנט בבית־הספר למדעי הרפואה, אוניברסיטת תל־אביב. מרכז תחום פציעות הספורט, הידרותרפיה וספורט־תרפיה, בית הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן, מכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
1.תגובה למתעמלת עם כאבים בגיד אכילסציפי בק, מנהלת המחלקה לטיפול בפגיעות ספורט ,מכון וינגייט24/04/08
2.אלון אתה מלך! תודה רבה!! (לת)תלמיד24/04/08
3.athletic training- אורון פיסקלyehudit25/04/08
4.אלון אתה באמת תותח! (לת)פיזיותרפיה אריאל....09/12/08
5.שאלהשרון29/06/19
הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי: מכירת הכרטיסים וההרשמה לסדנאות בעיצומה

אליפות אירופה בבריכות קצרות: אנסטסיה גורבנקו סיימה במקום ה-7 בגמר משחה ה-400 מ' מ.א בתוצאה 4:37:92 ד'

מקום 8 ליעקב טומרקין בגמר ה-200 מ' גב בתוצאה 1:53:00 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות

במרוץ לטוקיו: גילי כהן, גפן פרימו, שירה ראשוני, גילי שריר, תמנע נלסון לוי, ענבל שמש ורז הרשקו תשתתפנה בטורניר המסטארס בסין שייפתח ב-12.12.19

שיא ישראל לרביעיית השליחים: מירון חירותי, מרקוס שלזינגר, תומר פרנקל וגל גרומי כהן ב-50*4 חופשי בתוצאה 1:26:90 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות בגלאזגו

רץ המרתון איימרו עלמיה, קבע את הקריטריון האולימפי לטוקיו 2020 כשסיים את מרתון ולנסיה בתוצאה 2:11:02 שעות