חפש רק בנושא זה






מים עכורים – פרשיית הסימום של השחיין מקס ג'ייבן

מה זה בולדנון? ואיך הוא יכול להופיע בדגימות השתן של ספורטאי? הקריירה של השחיין, מקס ג'ייבן, שעקבות החומר נמצאו בדגימת שתן שלו בסכנה. מולי אפשטיין מסביר: אם מקורו של החומר האסור אינו בפרופיל אנדוקריני ייחודי של הספורטאי – מקס ג'ייבן יישאר בבית

  07/07/08
מאמרים נוספים בתחום
האם יוסיין בולט היה יכול להשיג תוצאה טובה יותר?
הג'ודוקא, אריק זאבי, התקווה הגדולה לשמוע את התקווה בבייג'ין
תכנית האימון האולימפית
טור אישי מקליפורניה
מאמרים נוספים בתחום
חותרת, מתמידה ומשתפרת
המשחקים האולימפיים - הדור הבא
מיליון כדורים, עיניים למטרה. סטריק
אליס שלזינגר. תקווה שמוכנה להתממש
המעטפת המפנקת של הסגל האולימפי
מאמרים נוספים בתחום

מולי אפשטיין

 

בעוד פחות מחודש ימים ייפתחו בבייג'ין המשחקים האולימפיים ה־29 בעידן המודרני. בחירת העיתוי של טקס הפתיחה של הגדולה בהצגות תבל אינה מקרית. הספרה 8 מסמלת מזל בתרבות הסינית ולכן יום הפתיחה של המשחקים נקבע ל־08.08.08. שעת התחלת הטקס אגב היא 20:08... כמה מפתיע?

מצעד המשלחות שייכנס אל אצטדיון 'קן הציפור' יהיה הפעם ארוך מתמיד – 205 משלחות תצעדנה בנחש מתפתל אינסופי, ביניהן כמובן המשלחת הישראלית. אל המשחקים האולימפיים בבייג'ין שולחת ישראל מספר שיא של ספורטאים. נכון לכתיבת שורות אלה מדובר ב־42 ספורטאים אשר עמדו בדרישות המחמירות של הוועד האולימפי הישראלי ושל היחידה לספורט הישגי. מספר המשתתפים וגם ההרכב שלהם עדיין אינו סופי וזאת בשל שתי פרשיות סימום שמעסיקות לאחרונה את ראשי המשלחת.

 

פרשיית סימום אחת היא של השייט, אודי גל, ואילו השנייה היא של השחיין, מקס ג'ייבן. גל לקח תרופה נגד התקרחות המכילה חומר שנמצא ברשימת החומרים האסורים. המקרה של גל נובע מתום לב ומאי ציות לנהלים הרפואיים. החומר שנמצא בדגימת השתן של גל אינו משפר ביצועים ספורטיביים ולמעשה כיום, אינו יכול לסייע לספורטאי להסתיר שימוש בחומרים אחרים. גם WADA (הסוכנות העולמית למניעת סימום) הבינה שהחומר הזה (Finasteride) הוא שולי ולכן העבירה אותו לרשימת 'החומרים הייחודיים', מה שמאפשר בעצם ענישה קלה ביותר. אודי גל הועמד לדין וקיבל אזהרה ונזיפה. בנוסף, נלקחו ממנו התואר אלוף ישראל, ובן זוגו השייט, גידי קליגר. החלטת בית הדין בישראל הועברה למוסדות הבינלאומיים והם יכולים לערער על כך. לצורך העניין יש להם 21 ימים ואם בתום התקופה הזו לא יתקבל שום ערעור, אודי גל יוכל לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בבייג'ין.

 

פרשיית הסימום השנייה שייכת לשחיין, מקס ג'ייבן. בדגימת השתן של השחיין נמצא מטבוליט של הסטרואיד האנאבולי בולדנון – הפעם מדובר במקרה חמור יותר. החומר שנמצא אצל אודי גל, שייך למשפחת החומרים הממסכים, לעומתו החומר שנמצא אצל ג'ייבן שייך למשפחת החומרים האנאבוליים.

 

יומן אירועים

בכדי להכניס קצת סדר בהשתלשלות האירועים יש להכיר בעובדות הבאות. השחיין, מקס ג'ייבן, עולה חדש מארה"ב, קבע את הקריטריון האולימפי באליפות אירופה שנערכה בחודש מרץ האחרון. ג'ייבן שיפר את השיא הישראלי במשחה ל־200 מטר חופשי ובכך קנה לעצמו את הזכות לייצג את ישראל במשחקים בבייג'ין. בסוף חודש אפריל נערכה לג'ייבן ולספורטאים נוספים בדיקת סימום על ידי הוועדה למניעת סימום בספורט, גוף ששייך לוועד האולימפי בישראל. הדגימה נשלחה לאנאליזה למעבדה מוסמכת באתונה, מעבדה אליה נשלחות כל הדגימות שנאספות בישראל. לפני קצת יותר משבוע הגיעו תוצאות בקבוקון A אל הוועד האולימפי בישראל. תוצאות האנאליזה, שנעשתה לבדיקת השתן של השחיין, היו חד משמעיות. דגימת השתן בבקבוקון A הכילה מטבוליט של הסטרואיד האנאבולי בולדנון. במקרה של ממצא סימום חיובי מחויב הגורם שיזם את הבדיקה, לדווח על הממצאים לספורטאי ולאיגוד הספורט הרלוונטי. מטבע הדברים, עקב היותו חבר בסגל האולימפי הדיווח על הממצאים מועבר גם לראשי היחידה לספורט הישגי. בנוסף, יש לדווח על ממצא הסימום החיובי גם להתאחדות הספורט הבינלאומית, לצורך העניין, FINA – התאחדות השחייה הבינלאומית. על פי הנוהל הבינלאומי אין לפרסם את תוצאות בקבוקון A באופן פומבי. פרסום פומבי יכול להינתן רק לאחר השלמת התהליך, דהיינו פתיחת בקבוקון B ואימות הממצאים האנאליטיים לאלה שנמצאו בבקבוקון הדגימה הראשי. פרסום פרשיית ג'ייבן בשלב כה מוקדם מקורו בהדלפת הממצאים לתקשורת. אגב, אני מרשה לעצמי לעסוק בפרשייה הזו רק לאחר שיו"ר הוועד האולימפי ויו"ר הוועדה למניעת סימום אישרו את ממצאי הדגימה בכלי התקשורת השונים.

מקס ג'ייבן שוהה כעת במחנה אימונים של נבחרת השחייה בספרד. מחנה האימונים הזה הוא חלק מן ההכנות האולימפיות של נבחרת השחייה. ג'ייבן יצא למחנה יומיים אחרי שבמשרדי הוועד האולימפי בת"א התקבלה ההודעה על הממצאים החיוביים שבדגימת השתן שלו. בוועד האולימפי ממתינים כעת לתוצאות האנאליזה של בקבוקון B. בעיקרון, כל עוד אין אימות של הממצאים לא נוקטים בהליכים משמעתיים אם כי עצם מציאותו של ממצא סימום חיובי מחייבת את השעיית השחיין מן הסגל האולימפי. אם תוצאות בקבוקון B תהיינה זהות לאלה של A יערך לספורטאי שימוע בפני הרכב בית דין שיוקם לצורך העניין כאן בישראל.

 

מה זה בולדנון?

המטבוליט שנמצא בבקבוקון הדגימה הראשי של ג'ייבן הוא של סטרואיד אנאבולי בשם בולדנון – Boldenone. בולדנון נחשב לסטרואיד אנאבולי חזק במיוחד והוא נמצא בשימוש בעיקר אצל מפתחי גוף. לבולדנון יש שמות נוספים וביניהם Ganabol, Equigan ,Ultragan ו־ .Equipoise השם האחרון מרמז גם על מקור השימוש של הסטרואיד האנאבולי הזה.  Equipoise הוא סטרואיד אנאבולי שפותח לצרכים וטרינריים ונועד במקור לטיפול בסוסים. בולדנון מצטיין בעיקר בתכונות אנאבוליות ופחות בתכונות אנדרוגניות (מיניות). היחס האנאבולי־אנדרוגני שלו הוא 1:2 לטובת האנאבולי. התכונה העיקרית של סטרואיד אנאבולי זה היא אצירת חנקן והאצת הסינתזה של החלבון בגוף. בנוסף, שימוש בבולדנון מעלה את רמת ההורמון אריתרופואטין (EPO) ותורם להגברת התיאבון. בולדנון הוא נגזרת של הורמון המין הזכרי טסטוסטרון והוא בעל שרשרת ארוכה במיוחד של חומצות שומניות. בולדנון מופיע בעיקר בזריקות על בסיס שומן והוא בעל זמן מחצית חיים ארוך במיוחד.  המבנה הייחודי שלו מאפשר טווח פעילות ארוך במיוחד אולם תכונה זו עומדת לרועץ בכל האמור לביצוע מבדקי סימום. ספורטאי שהזריק לגופו בולדנון עשוי להראות 'מבדק סימום חיובי' עד 5 חודשים ממועד ההזרקה האחרונה! עבור ספורטאים, שעוברים מבדקי סימום באופן תדיר, זו התאבדות של ממש. אף ספורטאי שפוי לא יזריק לעצמו בולדנון אלא אם כן הוא מפתח גוף שאינו נדרש למבדקי סימום בדומה לאלה המבוצעים לספורטאים בענפים האולימפיים.  

השימוש בבולדנון תורם לעלייה מהירה מאוד במסת הגוף מה שהופך אותו לפופולרי ביותר בקרב מפתחי הגוף.  

 

אפשרויות נוספות לממצא חיובי

מטבוליטים של בולדנון עשויים להופיע בדגימת השתן לא רק אחרי הזרקה של החומר לגוף. הם יכולים להופיע למשל אם שותים את תוכן האמפולה, דרך מאוד לא חסכונית לשימוש בחומר. בולדנון נוזלי נספג דרך הלימפה ומשם אל המעי הדק ולאתרי הקשירה שלו בגוף (קולטנים). קיימים מקרים נדירים בהם גופו של הספורטאי מייצר כמות גבוהה במיוחד של ההורמון. במקרה כזה צריכות המעבדות להוכיח שמקור החומר הוא בשימוש חיצוני ולא כתוצאה מייצור עצמי מוגבר של הגוף. למעבדות של WADA יש היום דרך לברר האם מקור הופעתו של החומר בשתן הוא ביטוי לשימוש חיצוני או שמא מדובר בפרופיל אנדוקריני ייחודי של הספורטאי. עקב חיסיון בפרשה המדוברת לא ניתן כרגע לדעת האם זהו המקרה.

אפשרות נוספת להופעת ממצא חיובי לבולדנון היא שימוש בכמוסות בולדנון. אפשרות זו היא די נדירה משום שהכמוסות הללו מיוצרות בד"כ בתנאים מחתרתיים. בתהליך הייצור הזה מפרידים את החלק השומני והופכים את החומר לאבקה. ללא השייר השומני החומר פועל במהירות וגם מתפנה במהירות מן הגוף. בשימוש כזה נהוג להשתמש במינון גדול מאוד של ההורמון, 5X50 מ"ג ביום, לעומת שימוש של 400 מ"ג לשבוע בהזרקה.

אפשרות נוספת להופעת ממצא חיובי לבולדנון היא שימוש בתוסף תזונה ייחודי שנקרא 1,4 AD BOLD. טבליות התוסף, המכונה בקיצור BOLD, מכילות פרו־הורמון בשם 1,4 Androstadiene-3,17 Dione. זהו פרו־הורמון חזק במיוחד, שמגביר את האקטיביות של הקולטנים הייחודיים באתרים השונים. פרו־ההורמון הזה הופך בגוף לבולדנון על ידי אנזים שנקרא 17B Hydroxysteroid Dehydrogenase. אנזים זה אחראי גם להפיכת ההורמון אנדרוסטנדיון להורמון המין הזכרי, טסטוסטרון. השימוש בתוסף התזונה הזה הוא בדרך כלל להפחתה במשקל.

אפשרות נוספת להופעת ממצא חיובי לבולדנון היא שימוש 'בתוספי תזונה מזוהמים'. תופעת תוספי התזונה המזוהמים נחשפה בשלהי שנות ה־90 ונחקרה באופן מעמיק בראשית שנות ה־2000. 'תוספי תזונה מזוהמים' הם תוספים שבנוסף לתכולתם המוצהרת מכילים גם פרו־הורמונים שיכולים ליצור מבדק סימום חיובי. מציאותם של החומרים האסורים בתוסף אינה ידועה למשתמש אולם אין זה פותר את הספורטאי מאשמה. בעיקרון, הספורטאי אחראי לכל מה שנכנס לגופו ואי ידיעה אינה מנקה את הספורטאי מאחריות למה שנמצא בדגימת השתן שלו. לאור מקרים שקרו בעבר נוקטת היחידה לספורט הישגי בקו פעולה מאוד מחמיר באשר לסוג תוספי התזונה שמסופקים על ידה לספורטאים. תוספי התזונה שניתנים לספורטאי הסגל האולימפי, עוברים בקרה מדוקדקת ואף נשלחים לאנאליזה במעבדה מוסמכת. תוספי התזונה שמסופקים לסגל האולימפי נקיים מחומרים אסורים ומבטיחים שקט נפשי למשתמש. לספורטאי הסגל האולימפי ניתנה הנחייה מפורשת לא לקנות תוספי תזונה שאינם מאושרים לשימוש בישראל. דרך אגב, מאמנה לשעבר של נבחרת השחייה הודח מתפקידו לאחר שהורה לשחיינים לרכוש תוספי תזונה בלתי מאושרים בארה"ב.         

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט", הקליקו כאן     



תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש