חפש רק בנושא זה


הניצחון מתחיל בראש

"הרבה פעמים כשאנחנו מרוכזים, השרירים סגורים, ואילו בענפי קרב הספורטאי צריך להיות מרוכז ועם זאת חופשי בתנועה, ומוכן לכניסה מהירה לתרגיל שלו", ד"ר בוריס בלומנשטיין על תפקיד היועץ המנטאלי בריאיון חגיגי ערב יציאתו לבייג'ין עם המשלחת הישראלית
 
ד"ר בוריס בלומנשטיין
ד"ר בוריס בלומנשטיין

ד"ר בוריס בלומנשטיין, יועץ מנטאלי במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט, מצטרף למשלחת הישראלית למשחקים האולימפיים זו הפעם הרביעית ברציפות. ברגע השיא של "הכי טובים" הוא יהיה שם לתמוך ולייעץ.

 

ש: איך מכינים ספורטאי לאולימפיאדה, מהבחינה המנטאלית?

ת: "האימון המנטאלי הוא חלק משגרת האימונים של הספורטאים כיום. הכנה מנטאלית של ספורטאי דורשת אימון סדיר של היכולות של הספורטאי ממש כמו בניית סבולת או כוח. אני נפגש עם הספורטאים לעתים לאורך 4 שנים ומאמן את יכולות הריכוז, הוויסות העצמי, השחרור והמלווה הפנימי, המדריך את הספורטאי בטכניקה של דיבור עצמי. ביצוע ספורטיבי ברמה גבוהה הוא ביצוע בשליטה בכל הפרמטרים שהוזכרו. לכל ספורטאי נבנית תכנית אימונים אישית בהתאם לענף הספורט בו הוא עוסק ובהתאם לאישיותו. בענפי קרב, למשל, התנועה המהירה חשובה מאוד – הריכוז והתנועה צריכים לעבוד ביחד. הרבה פעמים כשאנחנו מרוכזים, השרירים סגורים, ואילו בענפי קרב הספורטאי צריך להיות מרוכז ועם זאת חופשי בתנועה, ומוכן לכניסה מהירה לתרגיל שלו".

 

ש: מה מאפיין את הספורטאים הישראלים על פני עמיתיהם?

ת: "העבודה עם ספורטאים אינה תלוית לאום, אולם ניתן לומר שהסבלנות היא לא משהו שהישראלים מצטיינים בו – הם רוצים תוצאות מהירות והם רוצים למדוד כל דבר במספרים. כדאי לציין שהאימון המנטאלי אינו דבר ערטילאי ואכן יש אפשרות למדוד את הפרמטרים של ההתקדמות במספרים".

 

ש: אלו קשיים מיוחדים עומדים בפני הספורטאים הישראלים?

ת: "התנאים בארץ הם אחרים. למשל, המדליות הראשונות שישראל זכתה בהן במשחקים האולימפיים הן רק מ־1992 עד אז הציפייה הייתה להשתתף באולימפיאדה או לנצח בקרב אחד – היום מדברים על גמרים ומדליות. בגלל מיעוט הספורטאים בצמרת כל ענף, אין אפשרות לאמן לתחרותיות בקבוצה – הישראלים נדרשים להתאמן לבד או עם ספורטאים בקטגוריות משקל שונות דבר שמגדיל את תדירות הפציעות. כמו כן הם נאלצים להתאזר בסבלנות  עד שמתאפשר לחשוף אותם למתחרים ראויים בארץ או בחו"ל".

 

ש: איך נראית עבודתך במהלך האולימפיאדה?

ת: "במשחקים האולימפיים אני ממשיך בסדרת הפגישות שלי עם הספורטאים לפי דרגת חשיבות: תחרות קרובה, רחוקה או לאחר תחרות. כמו כן, אני נוכח באימונים של הספורטאים".

 

ש: יש ספורטאים שנמנעים מייעוץ מנטאלי?

ת: "אני לא מכיר, אבל יש ספורטאים ותיקים שהיו בעבר בייעוץ ועכשיו הם פועלים באופן עצמאי".

 

ש: מה אתה חושב שכדאי לשפר בהכנות לאולימפיאדה הבאה?

ת: "אני חושב שההכנה של הספורטאים ושל המאמנים הייתה טובה, לא חסכו במשאבים, קיימו הרבה השתלמויות עם המדענים הטובים בעולם במרכיבי האימון ובענפי הספורט השונים. אבל כדי לבנות ספורטאים אולימפיים חייבים להתחיל בגיל צעיר, לקבץ את הילדים המוכשרים מכל הארץ בפנימיות שמתמחות בענפים שונים. פנימיית המחוננים בווינגייט היא דוגמה טובה אבל צריך רבות כמוה".

 

ד"ר בוריס בלומנשטיין – יועץ מנטאלי, מנהל המחלקה למדעי ההתנהגות במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט.

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו. לינוי אשרם וניקול זליקמן העפילו לגמר הקרב רב היוקרתי בדרך להשגת הקריטריון לטוקיו 2020

נבחרת הבייסבול של ישראל ניצחה את נבחרת ספרד 0:3 בטורניר הקדם אולימפי בסופו רק נבחרת אחת תזכה בכרטיס לטוקיו 2020

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז