חפש רק בנושא זה


משפחה אקטיבית – טיפים לפעילות גופנית משפחתית

מגרש המשחקים השכונתי והעצים עליהם בילינו בילדותנו, הוחלפו במסכי המחשב, הטאבלטים, הסמארטפונים ומסכי הטלוויזיה, אולם האביב שבפתח וחופשת הפסח יכולים להיות קו הזינוק לפעילות משפחתית משותפת – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  02/04/12

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"חיים וספורט"

"קצר פה כל כך האביב" כתב דוד גרוסמן בשירו המרגש, אותו הלחין ומבצע יהודה פוליקר. אכן יש משהו בתפר הזה שבין אדר לניסן שמטריף את החושים וגורם גם לנו, בדומה לטבע, לפרץ של עשייה ולבלוב. הרצון להתחדש, לנקות, להתאוורר ולהתקשט בצבעי האביב מסמל את המעבר מן החורף הסגרירי והקר אל חמימותה המלטפת של השמש ואל שעות האור ההולכות ומתארכות. עבור מי שלא היה פעיל במהלך החורף, זו הזדמנות טובה לצאת החוצה ולהתחיל להניע את הגוף בפעילויות אירוביות מגוונות ומהנות. עבור מי שמתאמן כל השנה, האביב הוא אולי הזדמנות להמיר את פעילויות ה-Indoor החורפיות בפעילויות חוץ בחיק הטבע – למאמר בנושא הקליקו כאן

פעילות גופנית זה בריא! אז מדוע אנחנו לא מספיק פעילים?
אם נקיים משאל רחוב אקראי באשר לחשיבותה של הפעילות הגופנית וליתרונותיה הבריאותיים, סביר להניח שנזכה להסכמה גורפת. אולם אם נשאל את אותם אנשים כמה מהם מיישמים את ההמלצות, סביר להניח שהאחוזים יהיו נמוכים יותר.

קשה להפריז ביתרונות הפעילות הגופנית: פעילות גופנית משפרת את איכות החיים, מפחיתה את הסיכון לתמותה מוקדמת, מאריכה את תוחלת החיים, מקטינה את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי הדם, משפרת את בריאות העצם, מפחיתה את הסיכון לפתח יתר לחץ דם, מסייעת במניעת השמנה ומפחיתה את הסיכון ללקות בסוכרת. בנוסף, לפעילות הגופנית היבטים חינוכיים, פסיכולוגיים וכלכליים.

וינגייט של חוויות 2011

 
"ילד סינתטי כבוי מול מסך שדולק"
רק כשליש מן הילדים ומן המתבגרים נענים להמלצות המבטיחות התפתחות בריאה וצמיחה אופטימלית.
הרגלי הפעילות הגופנית של הילדים לוקים בחסר, ומה שמדאיג יותר, זה שרמת הפעילות הגופנית יורדת בצורה דרמטית במעבר מן הילדות בואכה גיל ההתבגרות. תקופת הילדות היא פרק זמן חשוב ביותר בו ניתן לצקת את היסודות לבריאות עתידית. יתרה מכך, הרגלי חוסר הפעילות שמושרשים בגיל הילדות ילוו את הילד גם בתקופת הבגרות. התנועה הספונטנית שאפיינה את הילדות של העשורים הקודמים, התחלפה בפסיביות ובאיבוד כישורים מוטוריים. בעבר הרבינו לרוץ, לקפוץ, לזחול, לטפס, להיתלות, להתגלגל ולזרוק. כיום ילדים ומתבגרים רבים רובצים יותר ופעילים פחות.

קיימים אילוצים ותירוצים שונים שמונעים מילדים וממתבגרים מלעסוק בתכניות של פעילות גופנית. לעתים הבעיה היא כלכלית, במרבית המקרים דרושה התערבות פעילה של מערכת החינוך או של הרשויות המקומיות, אולם חלק גדול בתהליך הקניית הרגלי פעילות בריאים נמצא באחריותם של ההורים. סיבות נוספות שמונעות מילדים מלעסוק בפעילות גופנית, נעוצות במתן דגש רב מדיי על ספורט תחרותי, בהעדפה של בנים על פני בנות ובהיעדר תכנים שמתאימים לגיל הצעיר ולבני הנוער. מכשול נוסף העומד בדרכם של הילדים ובני הנוער, הוא היעדר תמיכה משפחתית והיעדר דוגמה לקיום אורח חיים פעיל ובריא.

דור הטלוויזיה ודור המחשב תרמו באופן מכריע להיווצרותו של דור לא פעיל. את מגרש המשחקים השכונתי ואת העצים עליהם בילינו בילדותנו, מחליפים היום מסכי המחשב, הטאבלטים, הסמארטפונים ומסכי הטלוויזיה. העולם שלנו הפך בהדרגה לווירטואלי והילדים הפכו לסינתטיים, ממש כמו בשירו של אביב גפן "סוף העולם":

ילד סינתטי כבוי מול מסך שדולק,
תסתכל על הרחוב איך הוא ריק,
כבר שכחנו איך לשחק.

אבל לטלוויזיה יכול להיות גם צד חיובי. זהו מדיום רב עוצמה שאם רק נלמד להשתמש בו נכון, נוכל להעביר מסרים ולגרום לנוער שלנו להיות יותר פעיל, הכול עניין של שיווק.
 
כיצד ניתן להגביר את הפעילות הגופנית במסגרת חיי היומיום?
חלק מן הפעילות הגופנית המשפחתית ניתן לבצע בבית. זה נוח, זה זול, זה מתאים בכל עת וזה בטוח. ביצוע פעילות גופנית בבית מהווה הזדמנות מצוינת לילדים לצפות בהורה הפעיל. ניתן לשלב את הפעילות הגופנית עם פעילויות ביתיות אחרות כמו צפייה בטלוויזיה למשל. אם קניתם מכשיר אימון ביתי כמו מסילה נעה או אופניים זו הזדמנות מצוינת לשתף גם את בני המשפחה האחרים. בנוסף, ניתן לבצע את מקבצי הפעילות הגופנית במהלך היום כולו.

 

 

עצות שימושיות לניהול אורח חיים פעיל בחיי היומיום:
• העדף הליכה או רכיבה על אופניים כאשר אתה הולך לעבודה, הולך להיפגש עם חברים או כאשר עליך לבצע מטלות מסוימות.
• השתמש, ככל שניתן, במדרגות במקום במעלית.
• צא לצעדה בסביבת המגורים. אם יש לך כלב צא אתו לטיולים ארוכים.
• ותר על שירות השליחים לאחר הקניות בסופרמרקט. כאשר אתה מגיע לאזור הקניות, הקפד לחנות רחוק והוסף צעידה מסביב למתחם.
• אם יש לך גינה, הקפד לבלות בה תוך ביצוע מטלות הדורשות עבודה פיזית.
• הפחת את הזמן "הלא־פעיל" – צפייה בטלוויזיה, משחקי מחשב וגלישה באינטרנט או סתם רביצה.
• קבע זמן בשבוע בו כל המשפחה יוצאת לפעילות גופנית משותפת.
• ארגן פעילויות ספורט משותפות למשפחה ולחברים תוך ניצול המתקנים שמציבה הרשות העירונית.
• צא לצעדה משותפת עם המשפחה לאחר ארוחת הערב – בשלב ראשון זו יכולה להיות צעדה קצרה של 10 דקות ובהמשך לטיול של ממש. העדיפו לצעוד בפארקים מוארים.
• עמוד כאשר אתה מדבר בטלפון – עמידה גורמת להוצאה קלורית גבוהה יותר בהשוואה לישיבה.


חופשה פעילה
יציאה לחופשה היא דבר הכרחי. צאו לחופשה שנתית אמיתית ולא לכזו שמוקדשת לסידורים. החופשה חשובה לגוף ולנפש. בפעם הבאה שאתם מתכננים את החופשה השנתית שלכם נסו לצאת מן הסטנדרט המקובל. נסו לחשוב על הזדמנויות להיות פעילים, כך תרוויחו גם הנאה וגם הזדמנות להפעיל את גופכם. כיום קיימות אפשרויות נפלאות לחופשה משפחתית פעילה, במיוחד טיולי רכיבה לאורך אתרים ונופי טבע קסומים.

וינגייט של חוויות 2011

 
כמה רעיונות שיגרמו לחופשה שלכם להיות פעילה יותר:
• במהלך החופשה שלבו פעילות משפחתית שכוללת ביצוע פעילות גופנית – טיולי רכיבה על אופניים, טיפוס על הרים, שחייה. אפשר לתכנן טיול רכיבה משפחתי בן כמה ימים, ההכנה לטיול תתבצע בארץ תוך יציאה לרכיבות משותפות.
• תורו את המקומות החדשים על ידי הליכה רגלית, ריצה קלה או רכיבה על גבי אופניים.
• לכו יחד לדיסקוטק והפליאו בריקודים על גבי הרחבה.
• אם אתם נוסעים לקלאב, נצלו את שפע המתקנים והפעילויות שבמקום. בצעו את הפעילויות יחדיו על מנת להגביר את ההנאה המשפחתית.
• כאשר אתם הולכים לחופי הרחצה העדיפו ביצוע פעילות גופנית על פני רביצה על גבי החול. בצעו צעדה לאורך החוף, צאו לריצה, היכנסו למים לרחצה משותפת, בצעו פעילויות משחקיות, הטיסו עפיפונים והכריזו על תחרות בניית ארמונות בחול.

 
אילו פעילויות ניתן לבצע במסגרת משפחתית?
רכיבה על אופניים
– פעילות משפחתית מצוינת המשלבת אימון אירובי, אימון לפיתוח סבולת שריר ופיתוח שיווי המשקל. חשוב להעדיף לרכוב על גבי שבילי הרכיבה בעיר או בשטחי הפארקים העירוניים. רכיבה מאתגרת יותר יכולה להיות רכיבת שטח בתנאים מגוונים.
חשוב! להקפיד על כללי הבטיחות ולהצטייד במים ובמזון כאשר מדובר ברכיבות שאורכות יותר משעה.
 
צעידה – פעילות קלה מאוד לביצוע שאינה דורשת ציוד מיוחד. ניתנת לביצוע בכל מקום ובכל זמן. פעם בשבוע אפשר להחליט על יעד צעידה ארוך אותו ניתן להגדיל בהדרגה בכל שבוע. ניתן לבחור יעדים שונים לצעידה ולשלב בהם מידע היסטורי או ביולוגי. אפשר למשל להטיל על הילדים ללמוד על היעד ואחר כך להרצות עליו במהלך הצעידה.
חשוב! להצטייד בנעליים טובות להליכה, במים ובמזון.
 
החלקה על גלגיליות – פעילות שדורשת מיומנות מוטורית ומשלבת עבודה אירובית, סבולת שריר ושיווי משקל. מומלץ להחליק בפארקים העירוניים או על גבי השבילים המיועדים לרוכבי האופניים.
חשוב! החלקה על גלגיליות מחייבת שימוש באמצעי מיגון.
 
צעידה ואימון על מתקני הכושר בפארק – במקומות רבים בארץ הוצבו "חדרי כושר" באוויר הפתוח. מתקני הכושר החופשיים מאפשרים פעילות גופנית מהנה ובטוחה לכל גיל. אם בסביבת המגורים שלכם נמצאים מתקנים כאלה אפשר לשלב את הצעידה המשפחתית באימון על גבי המתקנים.
 
ניווט ספורטיבי – הניווט הספורטיבי הוא ספורט אתגרי שמתאים לכל המשפחה. הניווט הספורטיבי משלב יכולת התמצאות, פעילות גופנית והכרת אתרים חדשים. קיימים סוגים שונים של מסלולים אותם ניתן לבחור על פי דרגות הקושי.

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". 

 

צילום: אבי שי  

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
הושג הסכם הבנות עם איגוד ההתעמלות בחסות משרד התרבות והספורט: מתעמלות האומנותית ונבחרת המכשירים של ישראל, יתאמנו במכון וינגייט בעשור הקרוב

את הקיץ הזה תבלו במועדון הספורט של מכון וינגייט: מינויים משפחתיים במחירים משתלמים במיוחד

יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-17 ביולי, בשעה 9:30

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן