חפש רק בנושא זה


אמון הדדי

"ההישג הגדול ביותר בהכנות הרפואיות למשחקים האולימפיים היה הקמתה של המרפאה האולימפית בווינגייט ע"י הוועד האולימפי, שנותנת ליווי רפואי צמוד לכל ספורטאי ההישג. הספורטאים נותנים בנו אמון מלא וזה בשבילי הכול", דבריה של ד"ר לובה גליצקיה – להלן ריאיון ערב ההמראה לבייג'ין
 
ד"ר לובה גליצקיה, מנהלת המרפאה האולימפית במהלך טיפול
ד"ר לובה גליצקיה, מנהלת המרפאה האולימפית במהלך טיפול

אי אפשר להישאר אדיש לנוכח הילת האהבה השופעת מד"ר לובה גליצקיה, מנהלת המרפאה האולימפית במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט, כשהיא מדברת על ספורטאי ההישג. מבחינתה הם כבר אלופים והיא עומדת לרשותם בשמחה 24 שעות ביממה.

 

ש: איך את רואה את תפקידו של רופא הספורט?

ת: "העבודה עם ספורטאי ההישג מתנהלת לפי תכנית מסודרת, צמודה ומתואמת עם תכנית אימון שלהם. שתי מטרות עומדות לנגד עיניו של רופא הספורט: הראשונה, בריאות הספורטאי והשנייה, ביצוע תכנית האימון בצורה הטובה ביותר על מנת שהספורטאי יוכל לשפר את הישגיו. כדי לעמוד במשימות האלה הספורטאי נמצא במעקב צמוד: לפעמים פעמיים ביום, לפעמים על בסיס חודשי תלוי בפציעות, בוותק ובענף. שיתוף פעולה צמוד מתקיים עם המאמנים של הספורטאי: אנו נותנים להם כלים לעבודה טובה יותר (כדי לדעת מתי להגדיל עומסים למשל) ללא התערבות. המוטו שלנו הוא מניעה ובשביל זה כל בדיקות הסקר, בדיקות המאמץ, סקירה אורטופדית, בדיקות הדם והייעוץ התזונתי לכל הספורטאים. כמו כן, לנגד עיני הרופא עומדות סוגיות רפואיות שלא מפריעות להתקדמות הספורטיבית, אך יש להן השלכות עתידיות על איכות חייו ובריאותו של הספורטאי כאדם בוגר".

 

ש: איזה החלטות קשות ניצבות בפני רופא הספורט?

ת: "צריך לזכור שרופא הספורט (וכמובן גם ספורטאי ההישג) מהלך לעתים בין הטיפות בין התביעה לבריאות תקינה ובין התביעה להישגים, שהרי ידוע שהספורט ההישגי אינו תמיד יפה לבריאות. רפואת ספורט לוקחת סיכונים תוך עדכון מלא של הספורטאי, שבסופו של דבר מכריע על דרך הטיפול (חוץ ממקרים של חיים ומוות) ודוגמה נהדרת לכך היא הסייפת, דלילה חטואל, שמשיכה להתאמן ולהתחרות למרות שמצפה לה עוד ניתוח".

 

ש: מה ההבדל בין רופא ספורט בארץ לבין עמיתו בחו"ל?

ת: "ברוסיה למשל, בשל ריבוי הספורטאים, רופא עובד עם ענף ספציפי – זה דבר טוב בגלל שלכל ענף יש דרישות מיוחדות ואפיונים. בארץ  העבודה מגוונת כ־200 ספורטאים מכל הענפים, לפיכך עליי להכיר את הדרישות של כל הענפים".

 

ש: את עובדת בשעות בלתי שגרתיות?

ת: "רפואת ספורט זו תגובה מיידית – אין תורים, הטלפון פתוח כל הזמן, אני בכוננות 24 שעות ביממה. נכון, זה לא טיפול נמרץ ואני לא מצילה חיים, אבל יום אימונים אבוד של ספורטאי יכול לעלות לו במדליה, לה הוא מקדיש כל העבודה המאומצת במשך שנים. הזמינות והיציבות של אותו רופא בונה אמון במערכת הרפואית, אמון שהוא קריטי בהחלטות הקשות שעומדות בפני כל ספורטאי. צריך לזכור שאם אין אמון הספורטאים גם לא ייבדקו וגם לא ידווחו על מכלול הבעיות שלהם".

 

ש: מה היחס שלך לספורטאי ההישג?

ת: "אני אוהבת אותם, אני חושבת שאין דבר יותר יפה מהעבודה עמם – גם אחרי 10 שנות עבודה. אני לא יכולה שלא להתפעל ממעשי הגבורה שלהם. לדוגמה, בנות משלחת ההתעמלות האומנותית, כשהיו בוורנה כיבו להן המזגנים כדי להשוות את התנאים לבייג'ין, הבנות התאמנו 4 שעות ב־38 מעלות צלזיוס בלי לצייץ והן ילדות ממש. ספורטאי אולימפי, עצם העובדה שהגיע למעמד זה ניצחון גדול, אי אפשר שלא להעריך אותם".

 

ש: מה תרם לדעתך להכנות לאולימפיאדה בבייג'ן?  

ת: "ההכנות הרפואיות הפעם היו יותר טובות. התרומה של סידני פרנק ז"ל בסך 12 מיליון דולר לוועד האולימפי, אפשרה את ייסודה של המרפאה האולימפית, זוהי קפיצת מדרגה מדהימה. כמו כן שיתוף הפעולה ההדוק עם בי"ח מאיר מעמיד לרשות הספורטאים ליווי צמוד של שני אורטופדים מומחים ומאפשר לקיים בדיקות, כמו CT "מהיום להיום" שבתנאים אחרים חייבים לחכות להן שבועות וחודשים. שיתוף הפעולה עם חב' LifeOnKey הניב תיק רפואי ממוחשב לכל ספורטאי הנמצא בתוך צמיד שבאמצעותו ניתן להתחבר לכל מחשב בעולם. הקמתה של מרפאת השיניים (המתמחה בספורט) בווינגייט – הטיפול לספורטאי הסגל האולימפי ניתן בחינם! כתרומה ע"י ד"ר בוריס מזריצקי, הבעלים של המרפאה. ד"ר מזריצקי עושה עבודת קודש, לא רק מבחינה אסתטית אם השיניים לא בריאות זה מוקד של דלקת כרונית שיכולה לחבל בכל הביצועים. בנושא תוספי התזונה חלה התקדמות עצומה: במסגרת המגבלות הקיימות, סכנה של זיהומים בחומרים זרים בתוספים, אנו משתמשים בקבוצה מובחרת של משפרי ביצוע וגם תוספים לשיפור הבריאות. ההקמה של חדר ההיפוקסי בווינגייט  שמאפשר לבצע אימונים בעומס מכני נמוך, אך בעומס רב על המערכת האירובית בשל ריכוז החמצן הנמוך שבמתקן, תרמה רבות לאימון ספורטאים פצועים, ספורטאים מענפי האתלטיקה ואפילו לענפים כמו  ג'ודו שבמצב רגיל אחרי 5 דקות של מאמץ קריטי, הם לא יכולים להילחם יותר".

 

ש: איך את מרגישה לקראת הנסיעה ומה את מאחלת לעצמך ולצוות הרפואי?

ת: "לחץ־לחץ־לחץ, אני מאחלת לספורטאים שיגיעו להישגים ולצוות הרפואי מאחלת לשבת בלי עבודה (שלא יזדקקו לנו), ולא אכפת לי אפילו שיקראו לנו "עסקנים". לספורטאים שלא משתתפים במשלחת האולימפית אני משאירה מרפאה אולימפית מתפקדת שתיתן מענה מלא לצרכיהם למרות שחלק גדול מהצוות שוהה בבייג'ין". 

 

לובה גליצקיה – רופאה אולימפית ומנהלת המרפאה האולימפית במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית ארד לפיטר פלצ'יק בגרנד פרי זאגרב

מדליית זהב לטוהר בוטבול (73 ק"ג) בגרנד פרי זאגרב, קרואטיה

מדליית כסף לשחקן הבדמינטון, מישה זילברמן ב"גביע האתגר" בלאגוס, ניגריה

מדליית זהב לאדיסו גואדיה בריצת 3000 מ' בתוצאה 8:35:04 דקות במשחקים האולימפיים האירופאיים לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל למירון חירותי ב-50 מ' חופשי בתוצאה 22:01 שניות באליפות העולם בשחייה בדרום קוריאה

שיא ישראל לתומר פרנקל ב-100 מ' פרפר בתוצאה 52.15 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל לנבחרת השליחים: גל כהן-גרומי, תומר פרנקל, דניאל תמיר ודניס לוקטב, ב-200*4 מ' חופשי בתוצאה 7:11:99 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

שיא ישראל וקריטריון קבוצתי לטוקיו 2020 לנבחרת השליחים: אנסטסיה גורבנקו, אנדראה מורז, תומר פרנקל ואיתי גולדפדן, ב-100*4 בתוצאה 3:48:06 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית ארד לאדם מראענה ב-100 מ' גב בתוצאה 56.63 שנ' בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 5000 מ' בתוצאה 14:59:02 ד' בליגת היהלום בלונדון

שיא ישראל חדש למירון חירותי (מכבי חיפה) ב-50 מ' פרפר בתוצאה 23.49 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

נבחרת הדקר של ישראל סיימה במקום ה-8 באליפות העולם בסיוף בבודפשט, הונגריה

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 לאנסטסיה גורבנקו (מכבי קריית ביאליק) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:92 דקות באליפות העולם בדרום קוריאה

2019 שנת המפנה של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט: ייבנה בניין התעמלות רב תכליתי ורחב ידיים וייסלל מחלף חדש לכביש החוף