חפש רק בנושא זה


חותרת בלתי נלאית

מי שתמקד עניין במשחי החתירה הקצרים, היא האמריקנית, דרה טורס בת ה־41 (!) שהחלה את הקריירה האולימפית שלה במשחקים האולימפיים ב־1984. מאחוריה כבר 10 מדליות אולימפיות, 4 מהן מזהב, ומלפניה השמים הם הגבול
 

מולי אפשטיין

 

רגע אחרי שהוצתה האש האולימפית הגיע תורן של תחרויות הספורט במשחקים האולימפיים ה־29 של העידן החדש. אחד ממוקדי התחרויות של המשחקים הוא בריכת השחייה האולימפית. מטבע הדברים מרבית העניין בבריכה יופנה לכיוונו של השחיין האמריקאי מייקל פלפס. פלפס, שזכה ב־6 מדליות זהב ו־2 מארד במשחקי אתונה ינסה להסתער הפעם על כל הקופה – 8 מדליות זהב אולימפיות! פלפס הוא השחיין הטוב ביותר בעולם, אבל עדיין לא השיג את מה שעשה בן ארצו, מרק ספיץ, במשחקי מינכן 1972 – 7 מדליות זהב. פלפס כבר קפץ לזהב הראשון שלו תוך שהוא קובע שיא עולם מדהים במשחה ל־400 מטר מעורב אישי. הבוקר, 11.08.08, בגמר בלתי נשכח במשחה השליחים 4X100 חופשי הוא זכה עם בני ארצו בזהב השני תוך ניפוץ מסיבי של שיא העולם.  וי כפול הוא כבר סימן אולם הדרך עדיין ארוכה.

 

מלבד פלפס הבריכה בבייג'ין תספק לנו עוד רגעים גדולים של שיאים והתרגשות. מי שתמקד עניין במשחי החתירה הקצרים, היא האמריקנית, דרה טורס. טורס בת ה־41 (!) שזכתה כבר ב־10 מדליות אולימפיות, 4 מהן מזהב, החלה את השתתפותה במשחקים האולימפיים ב־1984. אחרי המשחקים של סידני 2000 היא לקחה פסק זמן של 7 שנים במהלכן לא שחתה באופן תחרותי. המשחקים בבייג'ין הם האולימפיאדה ה־5 עבור השחיינית המחוננת הזו וטורס מגיעה אליהם כאלופת ארה"ב במשחים ל־50 ו־100 מטר חופשי. מדליית כסף אחת כבר יש לה במשחה ל־4x100 חופשי. 

 

תופעה פיזיולוגית    

דרה טורס היא ללא ספק תופעה יוצאת דופן. מילא שחיינית בת 41 במשחקים האולימפיים, אבל איזו שחיינית! מדובר באלופת ארה"ב, שקנתה לה מקום במשלחת האולימפית לבייג'ין אחרי שניצחה במבחנים האמריקאיים ב־50 ו־100 מטר בסגנון חופשי!

רמה הישגית כל־כך גבוהה בגיל 41 היא תופעה די נדירה. היא נדירה משום שמעט מאוד ספורטאים מצליחים להגיע לעשור הרביעי או החמישי לחייהם ועדיין לקיים משטר אימונים כל כך תובעני מבלי להיפצע. בגיל 41 מרבית האנשים עסוקים כבר בדברים אחרים בחיים ומעטים הם הספורטאים שמסוגלים ליצור עדיין מחייבות כל־כך גבוהה לדבר הזה שנקרא ספורט הישגי.

אין ספק שדרה טורס ניחנה בכישרון פיזיולוגי יוצא דופן, אבל חשוב להבין שבכדי להניע את הגוף הגמיש והאתלטי הזה, מישהו צריך לשגר את הפקודות הנכונות. טורס ניחנה כנראה בכישרון נוסף, יש לה מוח שמייצר את התשוקה לאימונים ולתחרויות גם בגיל 41.

 

היכולת לשמור על רמה הישגית כל כך גבוהה תלויה בעצם בשני גורמים: האחד הוא לא להפסיק להתאמן והשני להימנע מפציעות קטסטרופליות. טורס פרשה משחייה תחרותית למשך 7 שנים אחרי סידני 2000 וחזרה לנצח במבחנים האמריקאים של 2007. במשך השנים האלה היא שמרה על משטר אימונים סדיר ותחזקה את גופה. אולי 7 השנים מחוץ לשחייה התחרותית איפסו את מונה הקילומטרים של טורס, משהו כמו אוברול שעושים למנוע של מכונית. טורס, למרות גילה המתקדם, חזרה טובה יותר מאי פעם, והראייה – שיאים אמריקאיים במשחים ל־50 ו־100 חופשי.

 

מבחינה פיזיולוגית ידוע שניתן לשמר יכולות גופניות גבוהות בגילאים מתקדמים. תראו את מרלין אוטי שזכתה במדליה אולימפית ב־100 מטר בגיל 40 או את היילה סטאין שירוץ את המרתון בבייג'ין בגיל 53, ויש דוגמאות נוספות. הפערים בין הגיל הכרונולוגי לגיל הביולוגי יכולים להיות גדולים מאוד ולא תמיד השעון הביולוגי הוא זה שמודד את הזמן של המנצחים.

ההצלחה של דרה טורס בגיל כל כך מתקדם לא הייתה מתאפשרת אלמלא עשתה זאת בעבר, ספורטאי הישג הוא ספורטאי הישג. מאדם בן 40 שלא התאמן מעולם לא נצפה להיות מדליסט אולימפי, אבל מדרה טורס כן. 

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט", הקליקו כאן תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אליפות העולם בהתעמלות אומנותית: לינוי אשרם זכתה לציון 21.150 נקודות במוקדמות תרגיל הסרט ומדורגת ראשונה. ניקול זליקמן מדורגת שנייה עם הציון 19.350 נק', יוליאנה טלגין חמישית בציון 18.050

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז

שי קקון (הפועל שדות ים) ומאור בן הרוש (הפועל נהריה) אלופי ישראל בסירת לייזר אולימפית

מדליית כסף ושיא ישראל למארק מיליאר (איל"ן חיפה) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:33:83 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

מדליית ארד לעמי דדאון (איל"ן חיפה) ב-200 מ' חתירה בתוצאה 2:59:55 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

שיא ישראל, מדליית כסף וקריטריון לטוקיו לעמי דדאון ב-150 מ' מ.א בתוצאה 2:31:17 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית

שיא עולם, מדליית זהב וקריטריון לטוקיו למארק מליאר ב-400 מ' חופשי בתוצאה 4:33:64 ד' באליפות העולם לשחייה פראלימפית