חפש רק בנושא זה


עיסוי תינוקות: כך תפנקו את הפצפון שלכם

המשך המגע מחוץ ל"בית המוגן" חשוב לתינוק כגורם המרכך את המעבר החד מהשהייה במים החמימים ברחם אמו אל אוויר העולם הקר. המגע הוא אולי הכלי הראשון לתקשורת בלתי-מילולית ובלתי-אמצעית עם התינוק
 
מאת צפי רביב-לוי
 

"השפה הראשונה של ההתפתחות התינוק היא דרך העור" (פרדריק לה-בואיה)

 

במשך תשעה חודשים התפתח העובר בתוך מקום מוגן ועטוף בחמימות. בכל רגע במהלך ההתפתחות הרגיש העובר את העולם שבתוך הרחם דרך מערכת העור. דרך המגע עם דפנות הרחם למד העובר  את גופו, את גבולות הרחם ואת התחושה הנעימה והמרגיעה שבמגע. המשך  המגע מחוץ "לבית המוגן" חשוב לתינוק כגורם המרכך את המעבר החד מהשהייה במים החמימים ברחם אימו אל אוויר העולם הקר. המגע הוא אולי הכלי הראשון לתקשורת בלתי-מילולית ובלתי-אמצעית עם התינוק.

 

צפו ברכזת קורס הנחיית הורים בעיסוי תינוקות, גב' צפי רביב-לוי, מדגימה

 

לאורך ההיסטוריה היה העיסוי חלק בלתי נפרד מהטיפול בתינוק. אמנות העיסוי עברה מאם לבת. דוגמה לכך ניתן לראות עד היום בהודו: כמעט כל אם מעסה את תינוקה כדבר שבשגרה. אולם, העולם המערבי התרחק מנושא זה ורק כיום ישנה חזרה להכרה בחשיבותו הרבה של העיסוי. "הטרנד" של עיסוי התינוקות תופס תאוצה רבה וזוכה לביקוש רב בשנים האחרונות. הורים טריים  ובעיקר "חדשים" צמאים לידע זה וישמחו להעביר את התורה ואת המתנה הזו לכל בני המשפחה. 

 

אנשי המקצוע העובדים עם הגיל הרך (מדריכי תנועה, מדריכים לליווי התפתחותי, מרפאים בעיסוק ועוד) רואים חשיבות רבה בצורך ראשוני זה להתפתחות תקינה של התינוק. במסגרת עבודתם הושם דגש רב על מגע ועל עיסוי בפעילויות של הורים וילדים, ובפעילויות של הורים ותינוקות.

 

חשיבות העיסוי:

  • עיסוי תינוקות  מסייע לחיזוק הקשר המיוחד בין ההורה לתינוק ( Bonding).
  • העיסוי מעודד אמון ובטחון הן אצל התינוק והן אצל  ההורה בעניין התפקוד כהורים, וכמובן משרה אווירה של אהבה ושל שמחת חיים בבית.
  • עיסוי תינוקות מפתח את תחושת האני והגוף – תחושת הדימוי העצמי.
  • העיסוי תומך בהתפתחות המוטורית. 

עיסוי תינוקות משפיע על כל אחת ממערכות הגוף:

  • השפעתו של העיסוי על מערכת העיכול: מגרה הפרשת הורמונים של אנזימי עיכול, מה שמגביר את יעילות העיכול. משמעות הדבר – תינוק המקבל עיסוי עולה יפה במשקל, חילוף החומרים שלו יעיל יותר, העיסוי מסייע בשחרור גזים ועצירויות במעיים וכפועל יוצא התינוק רגוע הרבה יותר.
  • השפעת העיסוי על מערכת הנשימה: העיסוי מגרה ומעודד נשימות עמוקות יותר ומסייע בהוצאת ליחה.
  • השפעת העיסוי על מחזור הדם והלימפה: העיסוי ממריץ את מחזור הדם והלימפה, מה שמסייע בחימום הגפיים, מזרז החלמה ממחלות וכך רמת הנוגדנים בדם עולה, קרי– מערכת החיסון מתחזקת.
  • השפעת העיסוי על מערכת העצבים: העיסוי מעודד יצירת מיאלין (חומר העוטף את העצבים דרכם עוברים המסרים והתחושות) ומקטין העברת תחושת כאב למוח.
  • השפעת העיסוי על מערכות השלד והשריר: העיסוי מפתח טונוס שריר, קואורדינציה ומודעות גופנית וביחד – מגרה לתנועה.
  • השפעת העיסוי על המערכת ההורמונאלית: העיסוי מגביר את ההפרשה ההורמונאלית. הגברת ההורמונים משככי הכאב פירושה יותר הורמונים מרגיעים, וכך התינוק וההורה רגועים יותר, וכל הבית שמחה וצהלה... 

קורס עיסוי תינוקותהורים רבים פונים למדריכים לעיסוי תינוקות ולליווי התפתחותי בתנועה לצורך קבלת עזרה וייעוץ  כשהתינוק סובל מגזים, אינו ישן טוב בלילה, אינו רגוע  ועוד. מדריכים שעברו הכשרה מתאימה בבית הספר למאמנים ולמדריכים בוינגייט העוסקים בעיסוי תינוקות ובליווי התפתחותי מייעצים להורים ומדריכים אותם כיצד להקל על התינוק באמצעות עיסוי בטכניקות השונות.

 

עיסוי התינוק מתבצע על מזרן, על שטיח או על מגבת  שעל הקרקע (לא במקום גבוה) בחדר בו ישנה טמפרטורה מתאימה ואווירה נוחה תוך שימוש בשמנים מומלצים לעיסוי תינוקות. ישנן הנחיות ברורות למקרים בהם אסור לעסות תינוק ועל המעסה להתייחס אליהן בכובד ראש ולהפעיל שיקול דעת. טכניקות העיסוי מותאמות לפגים ולגילאי יום עד חודש, ומשתנות בהתאם לגילאי חודש עד זחילה.

 

בקרוב יפתח בבית הספר למאמנים ולמדריכים במכון וינגייט קורס הנחיית הורים בעיסוי תינוקות, למעוניינים לעסוק בתחום זה ניתנות שתי אפשרויות לקבלת תעודה:

רכזת קורס הנחיית הורים בעיסוי תינוקות: גב' צפי רביב-לוי.

 

קורסים נוספים בתחום הגיל הרך: 

ליצירת קשר, מלאו טופס זה ונשוב אליכם בהקדם

*שם מלא
*דואר אלקטרוני
*טלפון
*תחום לימוד מבוקש
מאשר קבלת עדכונים למייל
  

ליצירת קשר בטלפון חייגו 3063*

 

 

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
20.10.17 יום פתוח ללימודים במכון וינגייט

משתלם להשתלם

מבדק הזהב
הדרך לבריאות טובה הנשמרת לאורך זמן