חפש רק בנושא זה


לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין

בצעד דרמטי וחסר תקדים הורה לאחרונה הוועד האולימפי הבינ"ל לבדוק מחדש את 5,000 דגימות השתן שנלקחו מן הספורטאים במהלך המשחקים האולימפים בבייג'ין. הסיבה להחלטה הדרמטית הזו היא גילויו של חומר חדש שמשפר את כושר נשיאת החמצן בדם
 
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
מאמרים נוספים בתחום

מולי אפשטיין

הוועד האולימפי הבינ"ל הודיע שכל הדגימות תעבורנה אנאליזה מחודשת במעבדה בלוזאן במטרה לאתר שרידים של חומר בשם CERA – גרסה מתקדמת של ההורמון אריתרופואטין (EPO) שמשמש לשיפור ביצועי סבולת. ההחלטה של הוועד האולימפי הבינלאומי באה לאחר שבצרפת נתגלו לאחרונה שני מקרים של CERA. המקרים התגלו בבדיקה חוזרת של דגימות השתן שנלקחו במהלך הטור דה־פראנס האחרון.

נשיא הוועד האולימפי הבינ"ל, ז'ק רוג, הסביר את הצעד הדרמטי: "המסר שלנו מאוד ברור. הוועד האולימפי לא יחמיץ שום הזדמנות לבצע בדיקות רטרואקטיביות. אנו מקווים שהפעולה הזו תהווה גורם מרתיע מה שיגרום לספורטאים לחשוב פעמיים לפני שהם מרמים".

הודעת הוועד האולימפי הבינ"ל באה 48 שעות לאחר שבצרפת הושלמה הבדיקה החוזרת של דגימות השתן שנלקחו במהלך הטור דה־פראנס. טכנולוגיה חדשה שפותחה בצרפת, חשפה שני מקרים חיוביים – הגרמני סטפן שומאכר, מנצח בשני קטעים בטור השנה, והאיטלקי ליאונרדו פיאפולי. דגימות השתן המקוריות העלו אמנם חשד לנוכחות של חומר אסור, אולם לא היו חד משמעיות. הטכנולוגיה החדשה הצליחה לזהות בוודאות שמדובר בדור חדש של ההורמון EPO.

לוועד האולימפי יש מדיניות לפיה ניתן לבצע אנאליזה חוזרת של דגימות שתן עד 8 שנים לאחור, אולם זו הפעם הראשונה שהוא מבצע זאת באופן מעשי. בעבר השתמש הוועד האולימפי הבינלאומי בדגימות השתן החוזרות לצרכי מחקר אולם לא עשה בתוצאות שימוש משמעתי. הפעם האחרונה בה נעשתה בדיקה חוזרת של דגימות שתן לאחר אירוע בינלאומי גדול הייתה באליפות העולם בא"ק בפריס 2003. אז הייתה זו פרשיית BALCO ששימשה כקטליזטור לביצוע חוזר של כל דגימות השתן שנאספו באליפות. בעקבות אותה פרשייה בוצעה בדיקה חוזרת גם לכל דגימות השתן שנאספו באליפות ארה"ב ששימשה כמבחנים לקראת אליפות העולם. לאחר ביצוע האנאליזה החוזרת התגלו כמה מקרים של הורמון חדש שהעולם טרם ידע על קיומו – THG

 

בניגוד לשנים עברו הוועד האולימפי הבינלאומי מפגין כיום חזית נוקשה ביותר כנגד המשתמשים בחומרים האסורים. כמות הדגימות שנלקחה במשחקים האולימפיים בבייג'ין, כמו גם ההחלטה הנוכחית, מהווים מסר חזק מאוד עבור הספורטאים. על מנת להמחיש את השינוי במדיניות אשתמש בציטוט מתוך ספרו של ד"ר אוריאל זימרי: "(כמעט) כולם מסוממים".  

 

סיאול 1988 – בן ג'ונסון לא לבד

במהלך המשחקים בסיאול נתפסו 11 ספורטאים על שימוש בחומרים אסורים. המקרה המפורסם ביותר היה כמובן בן ג'ונסון, שזכה במדליית הזהב תוך שהוא קובע שיא עולם מדהים של 9.79 שניות! אך האם בן ג'ונסון היה האשם היחיד באותם משחקים או שהוא שימש כשעיר לעזאזל? וכך כותב ד"ר זימרי בספרו: " נשאלת השאלה האם 11 הספורטאים שהורשעו בגלוי הם אכן הספורטאים היחידים שבגופם נמצאו עקבות של שימוש באמצעי סימום, ובצער רב עלי להשיב על שאלה זו בשלילה מוחלטת. עושה אני כן לא משום טענתו של המאמן של בן ג'ונסון, צ'ארלי פרנסיס, שבן נבחר כשעיר לעזאזל בלבד. מהן העדויות המצדיקות טענה זו? ניקח למשל את עדותו של מנהל מעבדת הסימום בסיאול, ד"ר פארק יונג־סיי, אשר גרס בריאיון עם עיתונאי מה"ניו־יורק טיימס" שלפחות 20 ספורטאים נוספים נמצאו מסוממים בעת הבדיקות בסיאול, אבל הוועד האולימפי הבינלאומי בחר, משום מה, להשתיק את הפרשה ולעבור עליה לסדר היום... אבל טיעונו של הרופא הקוריאני הוא כאין וכאפס לעומת טיעונו של שדר הטלוויזיה הגרמני, ברנד הלר. הלר טען, בעת הופעתו בפני ועדת החקירה הממלכתית של קנדה בראשותו של השופט דובין שנה אחרי המשחקים, שהביוכימאי הראשי של הוועד האולימפי הבינלאומי, הגרמני מנפרד דוניקה, אמר לו בריאיון (שלא נועד לפרסום) ש־80% מהגברים שנבדקו בסיאול, היו בעלי פרופיל הורמונלי (אנדוקריני) אשר הצביע על שימוש בחומרים מסממים בעבר. הלר טען להגנתו שמסר את הדברים לפרסום, אם כי אלה נמסרו לו שלא לפרסום, משום שלא היה מסוגל לשמור בסוד עבירה המונית כזו על החוק".

הוועד האולימפי הבינלאומי חשש לאשר את השימוש בבדיקה זו בעת משחקי סיאול, וזאת מתוך טיעון שטרם הוכחה מהימנותה של בדיקה זו. כפי שהוסבר במהרה הייתה זו טענת שווא, כי במקרהו של ג'ונסון השתמשו בבדיקה זו – לדברי מאמנו, צ'ארלי פרנסיס – כבעדות מסייעת להוכחת אשמת הסימום. האמת הייתה אפוא שהוועד האולימפי הבינלאומי חשש, וכפי הנראה בצדק, שבאמצעות הבדיקה החדשה יתגלה שימוש המוני באמצעי סימום, דבר שהיה עלול להנחית מכת מוות למשחקים האולימפיים.

יו"ר הוועדה הרפואית של הוועד האולימפי הבינלאומי, הנסיך הבלגי, אלכסנדר דה־מרוד, טען בריאיון שהעניק ל"ניו יורק טיימס" כי למעלה מ־50 ספורטאים נמצאו משתמשים באמצעי סימום בעת משחקי סיאול. אם אכן כך הוא הדבר, נשאלת השאלה מדוע נפסלו 11 ספורטאים בלבד? לנסיך לא היה מענה לשאלה הטורדנית הזו.

 

מהו החומר החדש שנמצא?

הוועד האולימפי מחפש כעת גרסה מתקדמת של ההורמון EPO. ה־EPO אשר הופיע בשלהי שנות ה־80 של המאה הקודמת עבר מאז כמה שדרוגים. הגרסה הנוכחית אותה ניתן לגלול באמצעות הטכנולוגיה החדשה נקראת CERA (Continuous Erythropoiesis Receptor Activator). גרסה זו היא דור שלישי של EPO. ה־EPO הוא הורמון שמעודד את קצב הייצור של תאי הדם האדומים ומסייע בכך לשאת יותר חמצן בדם. שימוש בהורמון הזה יכול לשפר באופן דרמטי את ביצועי הסבולת של ספורטאים בענפים שונים. אולם לא רק ספורטאי סבולת עשויים ליהנות מהשימוש בהורמון הזה. גם ספורטאים בענפי הכוח והמהירות עשויים למצוא בו עניין משום שהשימוש בהורמון הזה יכול לסייע בתהליכי ההתאוששות בזמן תקופות אימונים קשות. אגב, מי שנתפסה על שימוש בהורמון זה, היא האצנית המצטיינת, מריון ג'ונס.

הורמון ה־EPO הוא הורמון שמופרש על ידי תאים מיוחדים בכליה בתגובה לירידה בכמות החמצן שמגיעה לרקמות. ההורמון מגרה ייצור תאי דם אדומים במוח העצם. ההורמון מיוצר באופן מסחרי ומשמש בעיקר לטיפול באנמיה קשה. קצב המכירות של ההורמון עולה משנה לשנה ובשנת 2010 יעמוד מחזור המכירות שלו על 18 מיליארד פרנקים שוויצריים (על פי הערכת יצרנית התרופות השוויצרית Roche).

התכונות של ה־EPO החדש, בהשוואה לזה הקודם, מתבטאות באפקטיביות גבוהה יותר, בזמן מחצית חיים ארוך יותר ומכאן גם בצורך בהזרקה כל 4-3 שבועות בלבד ולא כל מספר ימים כפי שהיה קודם לכן.

להלן ההבדלים בזמן מחצית החיים בין ה־CERA לבין הדורות הקודמים של ה־EPO. זמן מחצית החיים הוא הזמן שלוקח לתרופה להתפנות מן הגוף עד שרמתה בדם יורדת לחצי. ידיעת זמן מחצית החיים של התרופה עוזרת בקביעת תדירות נטילתה.

 

 

זמן מחצית חיים בשעות בהזרקה לווריד

זמן מחצית חיים בשעות בהזרקה תת־עורית

CERA

133

137

Darbepoetin alfa2

25.3

48.4

Epoetin beta3

8.8

24.2

Epoetin alfa3

6.8

19.4

 

עד כה נתפסו במשחקים האולימפיים של בייג'ין 6 ספורטאים. לגבי 3 נוספים, עדיין מתנהל דיון בעניינם. אם הבדיקה החדשה תחשוף אכן משתמשים נוספים, עלולה הסטטיסטיקה הזו להשתנות. לאור ממצאי הטור קשה לי להאמין שיתגלה מספר רב של מקרים, אם בכלל. גם אם התמונה לא תשתנה באופן דרמטי, וכנראה שלא, יש כאן מסר לספורטאים. המסר הוא שטבעת החנק הולכת ומתהדקת ומי שנמצא נקי היום אינו יכול להיות שקט שיימצא נקי גם מחר.

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט", הקליקו כאן                

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, מרכין את ראשו עם לכתו של שמאול ללקין ז"ל לעולמו. מכון וינגייט ומשפחת הספורט הישראלי כולה מוקירים ונוצרים את תרומתו הרבה לספורט בישראל.
יהי זכרו ברוך


נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות