חפש רק בנושא זה


המשקל שמתאים לך

הכול התחיל בחוסר הנחת שלנו מה־bmi, מדד ההשמנה המקובל, שאותו מחשבים על ידי משקל חלק גובה בריבוע. זהו? איך זה יכול להיות? ואם ילדנו? ואם אנחנו כבר לא בנות 16? ומה עם הגנים?
  09/11/08
מאמרים נוספים בתחום
אישה, קפה וקמטים
שמן זית
העמסת פחמימות – לשיפור ביצועים בספורטאי סבולת
שאלה של עיתוי: המלצות עדכניות בתזונת ספורט
מאמרים נוספים בתחום
עקרונות תזונה לילדים ולמתבגרים העוסקים בפעילות גופנית
עסוקים, אין זמן? אל תמהרו לוותר לעצמכם על תזונה נכונה
קלנבוטרול: פתרון פלא להרזיה או תרופה מסוכנת?
קריאטין או אבקת חלבון?
הטוב, הרע והרוצח השקט
מה בתפריט?
מאמרים נוספים בתחום

 

החלטנו לחפש את המשקל שבאמת מגיע לנו. מצאנו אותו. ואת יודעת מה? אפשר לשחרר כפתור: את יכולה לשקול יותר ממה שנדמה לך ועדיין להיות גם יפה וגם בריאה. יחד עם איילת וינשטיין, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר על שם ריבשטיין במכון וינגייט, הרכבנו נוסחה מנצחת שבעזרתה תוכלי לדעת מה המשקל שמתאים לך. ויש לנו גם כמה טיפים שיעזרו לכולנו להתיידד עם הגוף.  


מאת: טלי רוזין, שבועון לאישה

צילום: אפרת שליטא בונדי

סגנון והפקה: סיגל גרוס 

 

 

 

 

 

 

500 גברים ונשים ענו על סקר שנערך במיוחד בשבילנו על ידי מכון גאוקטוגרפיה בהנהלת פרופ' אבי דגני וד"ר רינה דגני

 

האם את שוקלים מעל המשקל הרצוי שלכם? במשקל הרצוי שלכם או מתחתיו?

39.1% שוקלים מעל המשקל הרצוי

53.3% במשקל הרצוי

7.6% מתחת למשקל הרצוי

 

"כמחצית מהציבור (47%) אינם מרוצים ממשקל גופם", אומרת טיבה הרשמן, עורכת הסקר וסמנכ"ל החברה, על הנתונים. "בתוך הקבוצה שרוצה לשקול פחות, יש יותר נשים. כלומר שיעור גבוה יותר מהנשים סובלות ממשקל עודף לפי הגדרתן, בהשוואה לגברים (43% לעומת 35%)".

 

כמה ק"ג אתם שוקלים מעל המשקל שאתם רוצים לשקול?

5-1 ק"ג37%

10-6 ק"ג31.1%

15-11 ק"ג8.9%

+16 ק"ג13.1%

לא יודע – 9.9%

 

רוב המעוניינים להפחית במשקלם (68%), מעוניינים להפחית עד 10 ק"ג. בממוצע, נשים מעוניינות להפחית 12 ק"ג וגברים 10.7 ק"ג. מה מביא אתכם להבין מהו המשקל הרצוי לכם? על מה אתה מסתמכים (אפשר יותר מתשובה אחת)?

לפי גובה – 30.7%

לפי גובה וגיל – 21.6%

לפי חוות דעת של רופא/דיאטנית/מאמן אישי/מדריך כושר – 19%

לפי מראה חיצוני – 12.4%

לפי חישוב bmi14.3%

הרגשה אישית – 7.8%

זה המשקל ששקלתי בתיכון/בצבא/באוניברסיטה – 3.4%

מאמרים/עיתונות/פרסומים ­– 2.6%

לפי חוות דעת של אנשים – 2.6%

לפי ידע אישי – 2.4%

המשקל ששקלתי בחתונה/לפני הלידות – 2%

מידה של בגדים – 1.8%

מבחינה בריאותית – 1.3%

תזונה נכונה – 0.8%

אחר – 4.3%

לא יודע 0.9% 

 

"הגובה הוא הפרמטר המשמעותי ביותר שלפיו מעריכים מהו המשקל הרצוי", מסכמת טיבה הרשמן. "המקור השני בחשיבותו הוא חוות הדעת של אנשי מקצוע (רופאים, דיאטנים, מאמן אישי, מדריך כושר) ושני פרמטרים חשובים נוספים הם מראה חיצוני (12% לעומת 4% בקרב הגברים)".

 

מה הייתם מוכנים לתת/לעשות כדי להגיע למשקל הרצוי לכם (אפשר יותר מתשובה אחת)?

פעילות ספורטיבית/חדר כושר – 24.3%

דיאטה/תזונה נכונה/לאכול פחות – 23.2%

להשקיע כסף – 17.9%

מאמץ אישי – 4.7%

הרבה/הכול – 4.2%

זמן/שעות פנאי – 2.3%

כוח רצון – 1.7%

אחר – 6.8%

כלום – 23.9%

לא יודע – 7.2%

 

נשים מוכנות יותר להשקיע בדיאטה (31% לעומת 18% מהגברים), אבל הנתון המעניין הוא זה: 23.9% לא מוכנים לעשות כלום.

 

על סולם בין 5-1 אנו ציינו באיזה מידה הורדה במשקל גורמת לכם אושר?

כלל לא – 21.8%

במידה מועטה – 10.2%

במידה בינונית – 23.7%

במידה רבה – 19.8%

במידה רבה מאד – 24.5%

 

68% מהציבור ציינו שירידה במשקל גורמת להם לאושר ובתוכם 25% אמרו שהיא גורמת להם לאושר רב מאד.

 

"יותר נשים", מציינת הרשמן: "מרגישות אושר רב מאד כאשר הן יורדות במשקל (29%) בהשוואה לגברים (20%)".

 

 

רוב הנשים שאנחנו מכירות רוצות לשקול פחות ממה שהן שוקלות. רוב הנשים האלו גם רוצות לשקול פחות ממה שהן צריכות לשקול. 5 מתנדבות אמיצות הסכימו לשתף אותנו באמת ובפנטזיה והסכימו לשמוע עצה

 

 

 

 

 

 

רותי חג'ג'

גיל: 27

גובה: 1.60 מ'

משקל נוכחי: 57 ק"ג

רוצה לשקול: 54 ק"ג

 

"אני רוצה לשקול 54 כי זה היה המשקל שלי לפני הלידה. אני מתכננת עוד היריון ולפי הגובה שלי נראה לי שזה המשקל שאני צריכה לשקול. השלושה ארבע קילוגרם האלו מפריעים לי בבטן. עליתי 15 ק"ג בהיריון, ירדתי אחר כך, וזה מה שנשאר.

אני שומרת, לא אוכלת הכול. אם אני מגזימה, אז יום אחד אני לא אוכלת הרבה, ומדי פעם אני עושה קצת ספורט. בעלי הוא מאמן כדורגל בנחלת יהודה, והוא דואג לתזונה נכונה ושאני אעשה פעילות גופנית".

 

 

 

 

 

 

המשקל שמתאים לה:

60.5 ק"ג

 

איילת וינשטיין: "רותי מעוניינת לרדת חזרה למשקל שקדם להיריון הראשון. היות שמדובר במשקל נמוך, רצוי למדוד גם אחוזי שומן כדי לראות אם הוא ריאלי בשבילה. אין ספק שהדרך לירידה במשקל אינה בעליות או בירידות. ההימנעות מאכילה גורמת רק לפירוק שריר ולפגיעה ביכולת התפקודית. היא עלולה גם לפגוע בתהליך הירידה במשקל ולהוביל לתסכול ולקושי גדולים יותר. גם ללא ירידה במשקל, הוספה של פעילות גופנית קבועה, ובעיקר אימוני חיזוק, עשויים בהחלט לשפר את תחושת מיצוק וחיזוק הבטן".

 

 

ג'ולי טבק

גיל: 23

גובה: 1.68 מ'

משקל נוכחי: 70.9 ק"ג

רוצה לשקול: 63 ק"ג

 

"כל בוקר אני נשקלת. זה הפך להיות חלק מסדר היום שלי. אני רוצה לחזור למידות שהיו לי כשהשתחררתי מהצבא, לפני שנה וחצי בערך. כשהתגייסתי שקלתי 66 ק"ג וכשהשתחררתי שקלתי 62. הייתי שוטרת, כל יום התאמנתי, סדר היום שלי היה קבוע וזה מה שעשה את ההבדל. מרגע שהשתחררתי הפכתי פדלאה, אבל אני רוצה לקחת את עצמי בידיים ולהתחיל ללכת. אני לא רוצה להיות אנורקטית, ביאפרה או משהו כזה. אני שלמה אם איך שאני ולא מחפשת להמציא את האגדות. מתפשרת על חמישה ק"ג. בתוך הג'ינס אני מרגישה נח. זה ארוז, לא מתפזר, מוציא את מה שצריך ומבליט את מה שצריך. הבעיה היא שאני מכורה לשוקולד, אבל גם מזה ניגמל."

 

המשקל שמתאים לה:

 65.5 ק"ג

 

איילת וינשטיין: "ג'ולי הגדירה מטרה נמוכה מהמשקל המתאים לה, היא בחרה במשקל דומה למשקל בו התגייסה, וייתכן שהוא גם המשקל היציב שלה, עליו היא יכולה לשמור לאורך זמן. אני ממליצה לה לרדת ל־66 ק"ג ולבדוק כמה זמן היא יכולה להתמיד ולשמור על המשקל תוך ניהול אורך חיים פעיל, והאם היא מצליחה ומרוצה. מומלץ לוותר על ההמשך, אבל אם היא תצליח לשמור על המשקל, אך לא תהיה מרוצה, ניתן יהיה לשקול ירידה נוספת במשקל ל־63 ק"ג. רצוי לשלב גם מדידת אחוז שומן.

 

 

     

 

רונית זקס

גיל: 44

גובה: 1.74 מ'

משקל נוכחי: 82-80 ק"ג

רוצה לשקול: 75 ק"ג

 

"כל אחת רוצה להגיע לג'ינס של גיל 18. הייתי מידה 38. היום אני מידה 42. עליתי בין 15 ל־20 ק"ג מאז שהתחתנתי. הלידות, הלידות. ב־75 ק"ג המידה של המכנסיים הרבה יותר נוחה. חולצות נוחות יותר. לא רואים את הבטן. גם נוח יותר וגם מונח יפה. מספיק שישה עד המידה ק"ג שנדחסים לתוך המכנסיים, לעומת שישה עד חמישה ק"ג פחות שאת סוגרת בקלות את המכנסיים. אז אני קונה מידה גדולה יותר, תמיד הולכת עם רחב, אבל היום, כשבאתי לצילומים, בעלי אמר שאני חייבת ללכת עם צמוד.

 

כשאני עומדת מול המראה אני שמחה עם מה שאני רואה. יש לי בעל, יש לי שלושה ילדים, שיהיו בריאים. טוב לי בחיים. אני אופטימית. שלווה, נינוחה ובשולם עם עצמי. לאכול? רק שאני רעבה".

 

 

המשקל שמתאים לה:

 72.5

 

 

איילת וינשטיין: "רונית הגדירה מטרה קרובה למשקל המתאים לה. בקביעת היעד היא שקללה את הלידות והשינויים שעברה מגיל התיכון, ולכן אין פער גדול בין משקל היעד למשקל המתאים. אם היא תחליט, אחרי שתגיע למשקל היעד, שהיא רוצה להמשיך לרדת במשקל, יהיה מקום לשקול את המשך התהליך. בכל מיקרה, מומלץ לשלב פעילות גופנית".

 

נילי בן־ארי

גיל: 47

גובה: 1.60 מ'

משקל נוכחי: 97 ק"ג

רוצה לשקול: 57 ק"ג

 

"אם היה ניתן הייתי רוצה לשקול כמו ששקלתי לפני הנישואים: 57 ק"ג. אבל זה לא ניתן. הכול מהלידות. אחת אחרי השנייה, בהבדל של עשרה חודשים, והלידה השנייה הייתה בניתוח קיסרי, ותכף נהיה לי שבר והניתוח לא היה מוצלח.

מאז הנישואים לא הייתי במשקל הזה, אבל אני יודעת שזה התאים לי וזה בריא. אם אני אתמיד, אולי אני אגיע, אבל צריך הרבה כוח רצון. אחרי הלידה הראשונה חזרתי לשקול 60 ק"ג אבל מאז יש אצלי בעיה של הבטן, שזה קשה לי. חוץ מזה, אני אישה פעילה מאד. אני קמה כל בוקר בחמש וחצי. בשבע, כשאני יוצאת מהבית, אני משאירה בית מרקחת כולל ניקיון ובישול, ועד חצות אני עוד פעילה. אני לא מבינה למה אני שמנה".

 

 

 

 

  

המשקל שמתאים לה:

66.3

 

 

איילת וינשטיין: "משקל המטרה שנילי הציבה לעצמה רחוק מאד ממשקלה כיום. הצבת מטרה קשה להשגה הופכת לפנטזיה, זו הופכת לתסכול, התסכול עלול להפוך לאוכל, והאוכל באופן בלתי נמנע יגרום לעלייה נוספת במשקל. בצורה כזו נילי עלולה רק לפגוע בעצמה. גם המשקל המתאים לה רחוק, אולם סביר יותר. אני ממליצה לנילי לבנות אסטרטגיה הדרגתית: להציב מטרות משנה ודרכי פעולה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. התאימי תפריט ידידותי שמתחשב בסדר יומך ושתרגישי בו טוב, שלבי פעילות גופנית הכוללת פעילות אירובית ופעילות שמסייעת לחיזוק ולשמירה על שיווי משקל וגמישות. פעילות שגורמת להנאה מאפשרת התמדה. לכן, נסי לבחור פעילות שתורמת לך לתחושת ההנאה, אספי חוויות חיוביות לאורך הדרך וכך תוכלי להתחזק ולהתמיד בתהליך. בהצלחה".

 

אושר ברקול

גיל: 32

גובה: 1.55 מ'

משקל נוכחי: 70.5 ק"ג

רוצה לשקול: 55-54 ק"ג

 

"זה המשקל שהייתי ברווקות. במשך השנה האחרונה רזיתי 10 ק"ג. בחודש מאי, כשחזרתי לעבודה שקלתי 80, ועכשיו אני 70. זה שיש לי סדר יום עוזר לי מאוד. אחרי הלידות אני חוזרת מיד למשקל, אבל אחרי זה אני נשארת בבית, ואז מעלה.

בכל היריון עליתי 9 ק"ג. זה לא הסיבה. זה הבית. כשיושבים בבית מתרחבים. עכשיו יש לי סדר יום, אז כאן אני אוכלת סנדוויץ' מלחם קל, מגיעה הביתה אוכלת ארוחה חמה, בערב משתדלת לא לאכול ואני רוצה לרדת. זה לא כל־כך הרבה, כי אני קטנה. אני נמוכה. זה יראה בסדר. שקלתי ככה כשהייתי חיילת, זה מידה 38, וכל בגד נראה עלי יפה. זה לא שאת נכנסת לחנויות ואומרים לך שאין מידה בשבילך כמו שקורה לי כיום. זה מעציב. הבעל לא מתלונן על המשקל. זה יותר בשביל ההרגשה שלי".

 

המשקל שמתאים לה:

 61.3

 

 

איילת וינשטיין: כל הכבוד לאושר. היא ירדה כבר 10 ק"ג, כלומר עברה 2 תחנות. כדאי לה להמשיך בדרך אבל לקבוע יעד ריאלי. היא כבר לא חיילת, היא עברה לידות והבגדים בהחלט יראו יפה גם אם היא תשקול 9 ק"ג פחות ממשקלה כיום. אושרה צריכה לזכור שחשוב מאד לרדת למשקל שניתן לשמור עליו יציב לאורך זמן. אני ממליצה לאושרה לשלב פעילות גופנית כדי שתוכל לשמר את תהליך הירידה במשקל. שילוב של פעילות אירובית ואימונים לחיזוק, יציבה וגמישות, ישפרו מאוד את ההרגשה הכללית וימנעו איבוד מסת שריר.

 

 

 

הכיני סרט מידה, מחשבון וכלי כתיבה ומלאי את השאלון שלפניך סעיף אחר סעיף כדי לדעת מהו המשקל שמתאים לך

 

 1. הכפילי את הגובה שלך במטרים בעצמו. למשל, אם גובהך 1.65 מ' הכפילי 1.65x1.65=2.72. התוצאה שלך:________
 2. הכפילי את התוצאה ב־22.5. לפי אותה הדוגמה, הכפילי 2.72x22.5 = 61.25. התוצאה שלך_________ הדרך המקובלת להגדרת משקל מטרה מתבססת על מדידות פשוטות של משקל וגובה. מדד ההשמנה (body mass index – BMI), מחושב כיחס שבין המשקל לגובה בריבוע. מדד משקל תקין נע בין 20 ל־25 (והמספר 22.5 שבו השתמשת הוא טווח האמצע של מדד משקל תקין).
 3. קחי את סרט המידה והקיפי את שורש פרק כף היד שלך. היקף שורש פרק הכף שלי הוא:_______ ס"מ. בעזרת הטבלה שבתחתית העמוד קבעי מהו מבנה הגוף שלך.
 4. אם מבנה גופך צר, הכפילי את התוצאה שקיבלת בשאלה 2 ב־1. אם מבנה גופך בינוני, הכפילי את התוצאה שקיבלת בשאלה 2 ב־1.05. אם מבנה גופך רחב, הכפילי את התוצאה שקיבלת בשאלה 2 ב־1.10. מי שמבנה גופה רחב, עצמותיה ושריריה שוקלים מעט יותר, מעט אבל יותר. התוצאה שלך:________
 5. הוסיפי 1/2 ק"ג אם יש לך הורה בעל משקל עודף. התוצאה שלך:______________ ההשמנה היא משפחתית. ילד שגדל במשפחה של הורים בעלי משקל עודף, יהיה בסבירות גדולה במשקל עודף הן בשל נתונים גנטיים והן כיוון שהוא עלול לרכוש הרגלי אכילה גרועים.
 6. הוסיפי 1/2 ק"ג לכל 5 שנים אחרי גיל 20. התוצאה שלך:_______________ ככל שאנו מתבגרות, אנו כנראה נראות טוב יותר כשיש עלינו "קצת יותר בשר". הגבול העליון של המשקל התקין שלנו מאפשר גם בריאות טובה וגם פחות קמטים. בגילים מבוגרים יותר נשים מאבדות מסת שריר ומוסיפות מסת שומן, וניתן למנוע את תהליך העלייה במשקל בעזרת פעילות גופנית ותזונה נאותה.
 7. הוסיפי 1 ק"ג לכול לידה שעברת. התוצאה שלך:________________ מחקרים מראים שקיימת עלייה של 2-1 ק"ג בממוצע לאחר היריון.
 8. הפחיתי 1/2 ק"ג אם את מבצעת פעילות אירובית 3 פעמים בשבוע. הפחיתי 1 ק"ג אם את מבצעת פעילות אירובית 5 פעמים בשבוע או יותר. התוצאה שלך: _____________ בכל מה שקשור לספורט, האמת פשוטה וברורה: כשמוציאים יותר קלוריות ממה שמכניסים – מרזים. זאת ועוד: שריר שנבנה במהלך פעילות (בעיקר פעילות כוח) מעלה את קצב חילוף החומרים, ןלכן גם במצב מנוחה מי שפעיל גופנית שורף יותר קלוריות.
 9. הוסיפי 1/2 ק"ג אם את מבצעת אימון משקולות שלוש פעמים בשבוע. הוסיפי 0.75 ק"ג אם את מבצעת אימון משקולות 4 פעמים בשבוע. התוצאה שלך:_____________ באימון משקולות או אימון כנגד התנגדויות, המשקל עשוי לעלות כתוצאה מעלייה במסת שריר. עלייה זו חיונית להמשך תהליך ההרזיה.
 10. הוסיפי 2 ק"ג עם עישנת לפחות קופסת סיגריות אחת ביום למשך שנה או יותר ונגמל בשנה האחרונה. התוצאה שלך:________________ – כשמפסיקים לעשן יש שינוי בחילוף החומרים. מבחינה פיזיולוגית רוב הנגמלים מעלים במשקל קילו או שתיים בשנה הראשונה לגמילה (וברור שהיתרונות הבריאותיים שווים את זה). שימי לב: מותר לך לעשות לעצמך את ההנחה הזאת של הוספת 2 ק"ג למשקל שמתאים לך רק בשנה הראשונה. אח"כ להגיד ששמנת רק בגלל שהפסקת לעשן זה סתם תירוץ.

כדי לענות על שאלה מספר 4, מדדי את היקף שורש כף היד שלך ומצאי את מבנה גופך.

אם את פחות מ־1.50 מ'

אם את בין 1.65־1.50 מ'

אם את מעל 1.65 מ'

מבנה גופך

פחות מ־14 ס"מ

פחות מ־15 ס"מ

פחות מ־16 ס"מ

צר

15-14 ס"מ

16-15 ס"מ

17-16 ס"מ

בינוני

יותר מ־15 ס"מ

יותר מ־16 ס"מ

יותר מ־17 ס"מ

רחב

 

 

גם למשקל שמתאים לך אי אפשר להגיע בבאת אחת. קצב הירידה במשקל חשוב לא רק לבריאותך אלא גם למראה פניך שיופיים והשמחה שיכולה להשתקף מהם חשובים הרבה יותר מעוד מידה או פחות מידה במכנסיים

 

הנה שני טיפים שיעזרו לך להגיע למטרה בשלום

 

 1. דרך נהדרת לעקוב אחר תהליך הירידה (ולהתעודד ממנו) היא בעזרת מדידת היקף המותניים. כל מה שאת צריכה לעשות זה למדוד את ההיקף שלך בדיוק במקום שבו עובר הטבור (ראי צילום) ולרשום את התוצאה. כל מדרגה של חמישה ק"ג ירידה במשקל, צריכה להתבטא בירידה של 4-3 ס"מ בהיקף, שבמציאות פירושם מידת מכנסיים. שינית מידה? קחי אוויר. ירדת 5 ק"ג ולא ירדת בהיקף? ירדת שריר ולא בשומן. ועוד הסתייגות אחת: במקרה של משקל עודף מעל 15 ק"ג ייתכן שבחודש הראשון לא תהיה ירידה בהיקף הבטן וזאת מפני שישנם אזורים אחרים, כמו צוואר או שכמות שיורדים לפני.
 2. "הכי חשוב לקבוע יעדי ביניים בדרך למשקל שמתאים לך שהוא משקל המטרה", אומרת איילת וינשטיין, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט. רוצה לקבוע לעצמך כמה מדרגות בדרך להצלחה? קחי את משקל היום וחסרי ממנו את המשקל שמתאים לך. התוצאה שקיבלת היא מספר הק"ג שעלייך לרדת בסך־הכול. עכשיו קחי את המספר הזה, שיכול להיראות כרגע מפחיד, וחלקי אותו לחמש. התוצאה שקיבלת היא מספר המדרגות שתצטרכי לטפס (אבל בעצם לרדת) בדרך להצלחה. רוצה דוגמה? בבקשה. נניח שעכשיו את שוקלת 75, ובעזרת הנוסחה שלנו מצאת שהמשקל המתאים לך הוא 60. 75 פחות 60 הם 15. 15 לחלק ל־5 הם שלוש. כלומר, יש לך שלוש מדרגות בדרך למשקל המטרה שלך. ואם את צריכה לרדת רק שישה ק"ג? חלקי אותם לשלוש, והנה יש לך שתי מדרגות בדרך להצלחה. ירדת 3 ק"ג שמחי איתם! כל מדרגה היא יעד בפני עצמו ובכל שלב את מוזמנת לבדוק האם מתאים לך להמשיך. יכול להיות ששלושת הק"ג האלו מספקים אותך. המכנסיים נסגרים קצת יותר בקלות, וסך־הכול טוב לך עם המשקל החדש ואין לך כוח כרגע להמשיך בתהליך. זה בסדר. כל מדרגה היא הישג בפני עצמו. כמו שלאוורסט לא מגיעים בבת אחת, כך חשוב שתרגישי שאפשר לתקוע את הדגל בכל מדרגה בדרך. בחגים, בחופשות, או בזמנים קשים אחרים, המטרה צריכה להיות שמירה על המשקל הנוכחי. הצלחת להישאר במשקלך למרות בית המלון, הארטיקים או לחץ הבחינות? ראי זאת כהישג. עבר זמן ואת רוצה להמשיך? בדקי איפה את נמצאת מבחינת סדר יום ופעילות גופנית ורענני את תכנית התזונה שלך בהתאם. אנחנו ממליצים שתעשי זאת אחרי ייעוץ דיאטני, כדי שלא תשעטי פתאום במדרגות ותקפצי שתיים בבת אחת 

לאה לביא צריכה הייתה לרדת 18 ק"ג אבל כבר אחרי 10 ק"ג היא שיפרה את בריאותה באופן משמעותי

 

לאה לביאלאה לביא שמע, 54, מנהלת לשכה של מנהל היחידה לספורט הישגי במכון וינגייט, שקלה לפני כחצי שנה 18 ק"ג יותר. אלא שבשבילה, אותם 18 לא סימלו ח"י אלא להפך  

 

"מצאו אצלי כולסטרול גבוה טריגליצרידים גבוהים והכי גרוע – הצטברות שומנים בכבד. כלומר, מחלת כבד שומני. רופאת משפחה שלחה אותי לרופא של ליפידים (שומני דם) שאמר שאני חייבת לרדת במשקל. כמה ימים אחר כך הייתי במרפאת כבד וגם שם שאלה אותי הרופאה מה אני מעדיפה – להזדקק להשתלת כבד בעוד 20 שנה או לקחת את עצמי בידיים. יצאתי בהחלטה שאני רוצה להבריא את עצמי. בדיוק באותו שבוע התחילה במכון וינגייט תכנית לעובדות המכון שכללה הרצאות, ייעוצים תזונתיים ופעילות גופנית. פעמיים בשבוע, משבע ורבע עד שמונה ורבע בבוקר אנחנו עושות פעילות גופנית – חצי שעה על חשבוננו, חצי שעה על חשבון המכון, אבל אני הלכתי על יותר. התחלתי דיאטה בהנחיה של דיאטנית והתחלתי ללכת. אח"כ, בעזרתו של אילן סלע, מאמן הכושר שמסייע לי לאורך הדרך, שילבתי ריצה והליכה: 400 מטר הליכה, 200 מטר ריצה, כדי שאני אעלה דופק וארגיש שאני מתאמצת. בשלב מאוחר יותר יועץ כושר אמר לי לרדת משעה של פעילות ושחצי שעה בחדר כושר מספיקה. היום אני עושה בעיקר cross trainer, אבל זה לא הספורט היחיד שאני עושה. כל שבת אני רוכבת 28 קילומטר על אופניים: מהשעון ביפו עד אצטדיון רמת גן ובחזרה, ואז מתפנקת בארוחת בוקר בים. זה התענוג הכי גדול. בשלושה חודשים וחצי ירדתי 10 ק"ג ומאז אני שומרת. יש עלי עוד 8 ק"ג מיותרים, אבל אני מרגישה מצוין. בצהריים, כשכולם עייפים וצריכים משהו מתוק אני מלאת אנרגיה וככה גם בסוף היום.

 

כשהגעתי בחזרה לרופאה היא אמרה שלא יכול להיות שאלו הבדיקות שלי. הכולסטרול ירד מ־260 ml/dl ל־195, הטריגליצרידים ירדו מ־140 mg/dl ל־87, וחל שיפור גם בערכי סוכר בצום, בתפקוד כבד (חשד לכבד שומני), וויטמין b12. היקף הבטן שלי היה 105 ס"מ ועכשיו הוא 93-92 . נתתי לתופרת 12 זוגות מכנסיים להצר ואני בדרך להמשיך. הבריאות שלי מצוינת, אבל עדיין לא במדדים שאני רוצה שיהיו. כולסטרול צריך עוד לרדת. והכולסטרול הטוב צריך עוד לעלות. במהלך תהליך הירידה היה חודש שעל אף שהמשכתי לאכול על פי התפריט ולבצע פעילות גופנית לא הייתה ירידה במשקל, אבל התמדתי ולא ויתרתי ולאחרונה גיליתי שאני ממשיכה לרדת. הסבלנות והעקביות משתלמות. 

 

 

רוצות עוד הוכחה לכך שיש מקרים שבהם ה־BMI לא ומר שום דבר? הסתכלו על אריק זאבי (ראו הוזהרתם: קשה להוריד ממנו את העיניים). לפי ה־BMI הוא נחשב שמן שצריך להוריד יותר מ־13 ק"ג ממשקלו

 

גובה: 1.86 מ'

משקל: 100 ק"ג

מדד השמנה (BMI): 29

אחוז שומן: 11-10

 

"מדד ה־BMI מחושב על פי המשקל באשר הוא", מסבירה איילת וינשטיין, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט. "אלא שמדד ה־BMI אינו מתאים לספורטאים שמסת השריר שלהם גבוהה. במקרה של ספורטאים מקצועיים, כמו אריק זאבי, מדויק יותר להגדיר תקינות משקל אחרי מדידה של אחוזי שומן. אחוז השומן של אריק נע בין 10 ל־11 אחוז בהשוואה ל־20-17 אחוזי שומן המקובלים באוכלוסייה הכללית. על פי חישוב ה־BMI של אריק הוא שוקל לכאורה 13.5 ק"ג יותר מהמשקל הרצוי. במקרה זה ברור שהמדד אינו מתאים ואינו משקף.

 

ההבדלים האלו חשובים גם בשביל אנשים רגילים, שאינם ספורטאים מקצועיים, שמתחילים לרדת במשקל ולפעמים עולים קצת במסת שריר ואז נבהלים מאד מהמשקל שלהם. בתחילת תהליך האימון, כתגובה על האימון, עשויה להתרחש עליה במסה שתתבטא במשקל.

עלייה כזו תתרחש לא כתגובה לאימון של פעם בשבוע בחדר כושר, אבל היא יכולה לקרות כתגובה על 3 אימוני כוח בשבוע. צריך לזכור את זה כדי לא להישבר ולהמשיך בתהליך הירידה במשקל בשילוב האימונים"

 

המאמר באדיבות עיתון לאישה

 

 תגובות הוסף תגובה
1.מאמר מאלף, למדתי המון, הרבה סטיגמות נשברו, תודה. (לת)ש21/11/08
2.חישוב המשקלמיכיץ24/11/08
3.אפילו כבוגרת וינגייט- מאמר מצויין (לת)אורית24/11/08
4.שטויותחנה בננה28/11/11
5.תודה רבה לכן! (לת)לין29/07/13
6.מאמר מעולה! (לת)יעל03/02/19
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש