חפש רק בנושא זה


הנוסחה להצלחה: רשמים מפיו של האנגלי האגדי, סר טרבור ברוקינג

האם ידעתם שבליגה האנגלית הבכירה רק כ־38% משחקני ההרכב הראשון של כל מועדוני הפרמיירליג הם אנגלים?! סר טרבור ברוקינג, מציג תמונת מצב של הכדורגל האנגלי. רוני שניידר מאמץ את הקשר בין חינוך וספורט
  05/11/08
מאמרים נוספים בתחום
התעלמות אמנותית
הד"ר הראשון לחינוך גופני – ד"ר דב אלדובי ז"ל 2009-1920
טדי קפלן – הספורט ההישגי לא יוצא לפנסיה
אמנות הבריאות
מאמרים נוספים בתחום
כדורגל 2008: זילות במעמד המאמן
כדורגל: המאמן הוא המנצח על התזמורת הזאת
"המכון הוקם ב- 1957. מאז, וינגייט הוא הבית השני שלי"
ספורט תחת אש
So Special
יוגה - כתרגול לילדי ADD/ADHD
שם המשחק: שיווק
אימון ממוחשב
איך עושים תחרות?
מי גאון של אמא?
הדרך למעלה
קיקר – המשחק שכובש את העולם בבעיטה
נטבול: כמו הכדורסל בראשיתו
משחק ביתי
חגורות גב: האם הן מונעות פגיעה בעמוד השדרה?
אופניים בחורף: רוכבים (גם) בסערה
זה היה סיפור של חורף. ויותר
עניין לחוץ: רכיבה על אופניים ופריון הגבר
מאמרים נוספים בתחום

בכנס דירקטורים שאמונים על פיתוח מיומנות המאמן וחיזוק מעמדו – נשא דברים ראש התחום בהתאחדות, הכדורגל האנגלית והאיש שאחראי על כל נושא הסמכת המאמנים בהתאחדות האנגלית, סר טרבור ברוקינג. ברוקינג וצוות המומחים שלו בראשות ג'ון פיקוק לא ניסו להציג תמונה ורודה מדי אלא שיטחו בפני הנוכחים תמונת אמת של הכדורגל האנגלי בפרט.

 

לנו אין סר  ולנו אין אחד כמו טרבור ברוקינג שיכול להגיד את דבריו בכנס רב לאומי מבלי לחשוש שאחר כך יבולע לו באופן אישי או גרוע מזה, שמישהו מ"אנשי המקצוע" הרבים יפסול את דבריו במחי יד, כפי שאנחנו רואים הרבה פעמים בין מאמנינו, שהרי אמרו חכמינו: "הפוסל – במומו פוסל.

 

האם ידעתם שבליגה האנגלית הבכירה רק כ־38% משחקני ההרכב הראשון של כל מועדוני הפרמיירליג הם אנגלים?! זוהי פצצת מידע! זוהי ירידה של כ־9% לעומת שנה קודמת ונמוך בהרבה מליגות אחרות. עוד נתון מפחיד על פי ברוקינג ופיקוק הוא הירידה הדרמטית במספר שחקנים צעירים מתחת לגיל 21 שתפשו את מקומם בהרכב הראשון של המועדונים.

 

נתונים דרמטיים אלו לא משאירים ספקות באשר לצורך לטפח שחקני מועדון צעירים שיהוו חומר גלם לקבוצות הבוגרות. והשאלה היא כמובן מהי הדרך לטיפוח הצעירים. באנגליה הדרך הזו נעשית דרך האקדמיות לכדורגל ולמצוינות – ואני מתכוון לאקדמיות אמתיות, לא לכל אחד שבא לו לקרוא למועדון עם בית ספר קטן לכדורגל – אקדמיה. מקום שחינוך ותרבות, משמעת ולויאליות, תזונה וכושר גופני, הם חלק בלתי נפרד מעבודה יומיומית של הצעירים והצעירות.

 

אבל אני דווקא רוצה להתחבר לקשר הנפלא שבין חינוך וספורט. לקשר שבין האקדמיות למצוינות ובין הכדורגל. הקשר בין ההצלחה בחיים – בדרך הספורט. איך לוקחים אלפי צעירים וצעירות ומקדמים אותם בדרך המיוחדת של לימוד, חינוך, ערכים ומצוינות – הכול במגע קסם עם הספורט. איך מביאים מצטיינים לקבל מלגות לימודים בעבור הצטיינות בספורט, איך פתאום שחקן כדורגל מפורסם שתרומתו לקהילה הופכת כה משמעותית וכהוקרה לכך הוא מקבל את התואר הכל־כך אבירי, בריטי – סר טרבור ברוקינג

 

מה היה קורה אילו מישהו כמו מוטל'ה שפיגלר לדוגמה, היה מקבל תואר סר בארץ ומפעיל חבורה של אנשי מקצוע טובים, שיכולים גם להכין תכניות עבודה וגם לבקר תכניות קיימות ואולי מתווה עתיד לכדורגל שלנו – לא עוד "כמעט עלינו לאליפות אירופה בכל הדרגים או גביע עולם".

 

ה"פטנט" האנגלי להצלחה עם הצעירים – מכל רחבי העולם הוא גילוי הכישרון בעודו צעיר, רענן, תוסס ולא בשל. לקחת אותו ואותה כחומר ביד היוצר, לעבוד ולקדם אותם, בהשגחה ובמעקב תמידי על ההתפתחות בתחומים הרבים השונים: הפיסי, האינטלקטואלי והמנטלי, של השחקנים. ברוקינג מוסיף וטוען וכך גם עוזריו, שהבאת  צעירים זרים לאקדמיה רק על פי יכולתם האתלטית ויכולת משחק טובה וגבוהה – לא הוכיחה את עצמה בגדול אלא רק השילוב של כל הגורמים שנאמרו – ביחד עם יכולת על טובה של השחקן או השחקנית. רק לצורך ההמחשה, מייקל אואן, סטיבן ג'רארד וג'ון ריסה. הם בוגרי האקדמיה של ליברפול.

 

עיקרון ראשון – אנשי הליגה האנגלית רואים בבחירת המאמן הנכון והטוב למקום ולגיל הנכון, מפתח עיקרי להצלחת המשימה. וההחלטה הראשונה של ברוקינג היא – שיפור מעמד המאמן ויכולתו כדי לקדמו ולהתאימו למשימה. מחויבות למקצוע ולשיפור יכולות המאמן הוא המפתח הראשון להצלחה. בדרך כלל, זה צריך לבוא מהמאמן, אך גם מהגוף המכשיר את המאמנים.

העיקרון השני להצלחה – לאפשר למאמנים להגיע למרכז ההדרכה ולקבל מידע ומשוב ממאמנים באקדמיות או מועדונים שונים – לחלק את הידע והניסיון ועל־ידי כך להעשיר את המאמן.

העיקרון השלישי להצלחה – חלוקה לקבוצות גיל ולקבוצות מיומנות. המאמן לצעירים: 11-5 קבוצת גיל אחת – ובה יוכשרו מאמנים בעלי דגשים מתאימים להתפתחות השחקנים בגיל הזה. קבוצת גיל שנייה: 16-12. קבוצת גיל שלישית: 21-17.

 

אני [ר.ש] מייד מתרגם זאת להדרכת המאמנים בארץ על פי דרישות חוק הספורט ואכן מסתבר שמרבית העבודה תיעשה בקורסי המדריכים הראשוניים שבהם יש לשים דגשים על יצירתיות וטיפוח יכולות השחקן וקידומו.  בחירת המאמנים המתאימים לעבודה זו היא המפתח להצלחה.

 

בבית היוצר האנגלי אנחנו יכולים לראות שהאקדמיות בנויות ממנהלים מקצועיים, מנהלים טכניים ומאמנים מקצועיים בשטחים מגוונים, כולל מאמני שוערים ומאמני כושר בנוסף לכל התחום המנטלי והתזונה – שלמרבה הצער לא מקבלים בארץ את המשקל הראוי, הרי  "הצבא צועד על קיבתו" והספורטאי יתפתח אם מאגרי התזונה וההזנה יהיו בהתאם לנדרש בהתאם לגוף ולתכונותיו הספציפיות של כל שחקן ושחקן.

 

המאמן  הוא המפתח

יסודי, מוכן ללמוד וללמד, יצירתי ובעל יכולות להנהיג קבוצה של צעירים. בעל כריזמה ואישיות, שיכול לסחוף אתו קבוצות של צעירים לעבודה קשה ולהצלחה. תכונה נוספת שמדגישים ברוקינג וצוותו היא סבלנות לעלות בסולם דרגות האימון – לדעת לעבוד כמה שנים בכל קבוצת גיל, הרבה לפני שקופצים לרמה גבוהה של אימון בוגרים מקצוענים.

 

במבחן התוצאה היו קמים לו לברוקינג בוודאי מתנגדים רבים, והדוגמה הטובה ביותר היא נבחרת הנערים שלנו עד גיל 17 ומאמנה, שחקן העבר המצוין, אבל חסר הניסיון וההסמכה עדיין – כלומר מחויבות יש אבל קיצורי דרך – גם. 

 

אז עם מה אני הולך הביתה – עם אלו רשמים? – שמאמנים הלומדים בקורס מדריכים הם המאמנים שצריכים לקבל הכי הרבה חומר למידה ותרגולות והכי הרבה תשומת לב. למאמנים האלה תהיה הכי הרבה השפעה על עיצובו של הדור הצעיר במשחק ולכן רצוי להשקיע את המיטב בהוראתם.

 

ואיזה כיף לסיים סקירה זו בכך ששישה שחקני הפועל ירושלים אכן לומדים בקורס מדריכי כדורגל בשלוחת בית הספר למאמנים ולמדריכים על שם נט הולמן, "מרכז ברלין" בירושלים, ומקדישים כל מאמץ אפשרי יחד עם שאר חבריהם ללמידה והעשרת יידע.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש