חפש רק בנושא זה


כדורגל 2008: זילות במעמד המאמן

"יותר מדיי מאמנים שקיבלו "גיבוי" מההנהלה, הלכו הביתה זמן קצר מאוד לאחר הכתרתם וזה מלמד על חוסר ניהול וחוסר יושר מקצועי מצד ההנהלות", רוני שניידר במבט נוקב על הכדורגל הישראלי
  06/01/09
מאמרים נוספים בתחום
התעלמות אמנותית
הד"ר הראשון לחינוך גופני – ד"ר דב אלדובי ז"ל 2009-1920
טדי קפלן – הספורט ההישגי לא יוצא לפנסיה
אמנות הבריאות
מאמרים נוספים בתחום
הנוסחה להצלחה: רשמים מפיו של האנגלי האגדי, סר טרבור ברוקינג
כדורגל: המאמן הוא המנצח על התזמורת הזאת
"המכון הוקם ב- 1957. מאז, וינגייט הוא הבית השני שלי"
ספורט תחת אש
So Special
יוגה - כתרגול לילדי ADD/ADHD
שם המשחק: שיווק
אימון ממוחשב
איך עושים תחרות?
מי גאון של אמא?
הדרך למעלה
קיקר – המשחק שכובש את העולם בבעיטה
נטבול: כמו הכדורסל בראשיתו
משחק ביתי
חגורות גב: האם הן מונעות פגיעה בעמוד השדרה?
אופניים בחורף: רוכבים (גם) בסערה
זה היה סיפור של חורף. ויותר
עניין לחוץ: רכיבה על אופניים ופריון הגבר
מאמרים נוספים בתחום

2008 היא ללא ספק, אחת השנים הלא טובות במעמד המאמן. לאחרונה שמעתי שאגודת ספורט של מועצה אזורית מסוימת פיטרה מאמן ילדים טרום ב' בגלל חוסר שביעות רצון מהתוצאות! עד לאן האבסורד הזה מגיע?

ואם בזילות מעמד המאמן דיברנו – אזי גם הכרזתו של יו"ר ההתאחדות, כפי שנמסר בתקשורת הכתובה: "אם היה ניתן הייתי ממנה את רוני לוי למאמן הנבחרת מייד – קשטן הוא אולד פאשן", אם אכן הדברים נאמרו, זה לא מוסיף כבוד ומוטיבציה גדולה לנבחרת. למה?  משום שאני מכיר את דרור קשטן והוא לא ייתן לגאווה שלו לנוח בשקט עם כזה משפט ולהערכתי הוא כבר מחפש דרך אינטיליגנטית לצאת מהחוזה באופן שהוא יקבל את המגיע לו, מבלי שיצטרך לעמוד מול כולם ולהגיד נכשלתי. מבחינה מנטלית לשמוע משפט כזה מהבוס שלך זה כמו לומר לך – "טעיתי, אתה לא מתאים להוביל את הנבחרת להישגים, אתה מיושן" – אז מה, יושב ראש ההתאחדות לא ידע מי זה קשטן כשהכתיר אותו? לא ידע מה גישתו, דעותיו, דרכי עבודתו של קשטן כשנתן לו את כל הבמה – עוד פעם מחלת הזיכרון הקצר של העוסקים בכדורגל הישראלי.

 

אגב, כדאי להפנות את תשומת לבם של ראשי ההתאחדות לכך שגם ארגונס, מאמן ספרד ביורו 2008, היה "ילד" בן 71 כשהצעיד את ספרד לשיא – במשחק יצירתי מלא חדוות משחק וחשיבה צעירה – אז אולי שיסתכלו קצת על מה קורה בעולם. ושלא לדבר על פרגוסון, הילד הנצחי של מנצ'סטר יונייטד, שבכל שנה מתרענן ומביא חידושים ומחשבה יצירתית למשחק הכדורגל.

מבחינה מנטלית, נפש השחקן הישראלי היא כזו שזה יעבוד כסינדרום נגד הצלחת הנבחרת – "למה מי אתה המאמן, הרי גם הבוס של הכדורגל אמר שאתה מיושן ושצריך להחליף אותך", אז או שהיו"ר מתנצל ומכחיש את הכתוב כלא היה ולא נברא ויוצר שקט ומיקוד בהצלחת הנבחרת ובעלייה למונדיאל או שקשטן יהיה גבר עם חוט שדרה כמו שמצטייר בעיני הציבור, ישים את המפתחות על השולחן וילך לדרכו.

             

הסאגה הזו של הכתרת מאמנים והחתמתם ב"חוזה ארוך טווח" על כל המשתמע מכך ומייד לאחר מכן הפרדת כוחות והמאמן הולך הביתה – קחו לדוגמה את גיא עזורי – היא עוד תופעה שהתעצמה בשנת 2008. יותר מדיי מאמנים שקיבלו "גיבוי" מההנהלה, הלכו הביתה זמן קצר מאוד לאחר הכרזה זו וזה מלמד על חוסר ניהול וחוסר יושר מקצועי מצד ההנהלות. זוכרים את הסופרלטיבים כשניצן שירזי הגיע למכבי פ"ת – כמה דיברו על חתונה לטווח ארוך... הכול דיבורים; מישל דיין – הכול דיבורים; רן בן שמעון – ההר הוליד עכבר גדול; אלי כהן, יצחק שום, פרדי דוד, אייל לחמן, גילי לנדאו, ערן קוליק, מירו בן שמעון מקטמון י"ם, בני טבק ועופר פביאן מרמת השרון. אבי סבג מאום אל פאחם – והרשימה ארוכה, המאמנים מתחלפים כמו בתחנת רכבת.  

 

חומר למחשבה למאמנים:

  • שנת 2008 בכדורגל לא הביאה שום הישג משמעותי לנבחרות הייצוג שלנו
  • לא ייצרנו שוערים מקומיים בעלי שם ועתיד
  • לא עברנו שלבים בבית האלופות
  • לא זרחנו באופ"א וגם לא בחרו בנו לארח את משחקי יורו 2010 לנבחרות עד גיל 21
  • האלימות במגרשים הלכה וגברה ובמיוחד במשחקי הליגות הנמוכות ומשחקי ליגות הנוער, נערים וילדים

כל האמור הנו חלק מתפקידו של מאמן בתהליך של יצירת תשתית שחקנים, בניית קבוצה והשגת הישגים.

עתידה הכלכלי של הליגה ובמיוחד של ביתר ירושלים לוטה בערפל – ענני גאידמק אפורים – וכמובן שזה לא מוסיף ביטחון ויכולת לשחקנים מחד ומי ירצה לקנות אותם במחיר כה גבוה מאידך. מי רוצה להיכנס לחובות כאלה –בועת מחיר ביתר מתפוצצת.

 

לואיס ואן חאאל – מופת לתלמידי קורס מאמני כדורגל

ולנו בבית הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן בווינגייט ובשלוחות בירושלים, במשגב וברמלה, הרבה דילמות ואתגרים: איך ללמד את המאמנים שהתפקיד הוא בכל זאת מכובד וצריך ללמוד ולרכוש ידע כדי להתמודד עם תחלואות הניהול ועם הלחצים הסובבים את המאמן בכל הדרגים ובכל הרמות.

 

אנחנו מלמדים את נושא הפסיכולוגיה של המאמן, אבל אני בוחר להתמקד בנושא הפילוסופיה של המאמן ולהביא דוגמאות מהעולם הרחב – לואיס ואן חאאל, ההולנדי הידוע שאימן בכל הרמות שכל אחד מאתנו היה חולם לאמן בהן – נבחרת לאומית, ליגה הולנדית, ליגה ספרדית, תחרויות גביע אירופה ...

הכללים של ואן חאאל להצלחה הם ברורים: מאמן חייב להציע חדשנות ויצירתיות – המאמן חייב להתחדש וללמוד בכל שנות האימון שלו, וכן גם לחלק את הידע עם אחרים וגם להשאיר מקום ללמידה מאחרים... כמה תכונה זו לא שגורה ביומן המאמן הישראלי המצוי.

 

על המאמן להגדיר דיסיפלינות ברורות – קווים אדומים ברורים – מה מותר מה אסור. מהן מטרות המועדון ומהן מטרות הקבוצה. על המאמן לנווט את מטרות המועדון ומטרות הקבוצה ולהביא בסופו של דבר להצלחה. זהו תהליך שבמסגרתו המאמן חייב להיצמד להיבטים המקצועיים שלו ולא לשנותם כתוצאה מלחץ מהסביבה. שיטת משחק וטיפוח שחקנים צעירים הם תהליך של בנייה ותרגול. וואן חאאל הוא זה שהכריז כשהגיע למועדון הנוכחי, אלקאמר אי. זי, שכל הקבוצות במועדון ישחקו בשיטתו שהיא 4:3:3, ועל כן הוא פיתח קו תקשורת פתוח בין כל מאמני המועדון וכולם מלמדים מתרגלים ומתקנים שגיאות תחת הקונספט של השיטה. ואן חאאל הוא המסטר ביישום חמשת העקרונות בלימוד מיומנות – הסבר, הדגמה, לימוד, תרגול, תיקון שגיאות.

 

להצלחה דרושה תקשורת בין מערכי הקבוצה בצוות המוביל, בין ההנהלה לצוות המקצועי. איך לנהל ולגרום לכל הסובבים לשביעות רצון מהעשייה, איך להתמודד עם ההצלחות, איך להתרומם מכישלונות. איך להתייחס לעוזרי המאמן שאינם רק אנשי "הקונוסים" אלא שותפים אמיתיים לעשייה ולהחלטות. במשנתו הוא מציין שלמראית עין הוא נראה אדם סגור, יהיר משהו, אבל כל מי שעובד עמו מגלה להפתעתו שהוא המומחה הגדול בהפעלה ובניהול צוות מומחים תוך כדי התייעצות עמם עד לקבלת החלטה.

 

בניית קבוצה – כלים להצלחה: איך להביא שחקנים בינוניים לרמת משחק גבוהה יותר על ידי עבודה קשה, אבל בהנאה. בצוות שלו יש מאמן כושר ומאמן לשיפור טכניקת הריצה, כלומר כל שחקן כוכב ככל שיהיה חייב לעבוד על שיפור הריצה שלו. ועוד מסביבו אנשי תזונה, טיפול ושיקום, עוזר מאמן מקצועי בעל ניסיון שיכול להחליפו בכל רגע ללא שינוי שיטה וגישה, ולבסוף מגלה הכישרונות שלו, מאמן מנוסה אשר יודע לזהות כישרונות ולטפח את שיטת המעקב אחר הכישרונות הללו עד לשילובם במסגרות הקבוצה הבוגרת.

ואן חאאל קובע חד משמעית: "לא כל שחקן עבר מצטיין יכול להיות הסקאוט של המועדון. סקאוטים זה מקצוע המשלב יכולת כמאמן, ראייה חדה המבחינה בכישרונות ויכולת טכנית להשתמש בעזרים טכנולוגיים".

 

לו הייתי משקף בפניו את תמונת המצב בכדורגל שלנו – מי הסקאוטים אולי כבר כאן היינו מוצאים את ההסבר לכך שהכדורגל שלנו עדיין חסר הישגים משמעותיים, לעומת הולנד הידועה כספקית ויצואנית אדירה של שחקנים ומאמנים מוכשרים בכדורגל.

 

המאמן הנפלא הזה חושב לטווח ארוך ומשלב את הצעירים. שחקן צעיר אצל ואן חאאל חייב להתאמן תקופה בכדי להוכיח שהוא זכאי לקבל את חולצת ההרכב. על המאמן להקדיש לצעירים תשומת לב מיוחדת באימונים אישיים נוספים בשילוב עם ותיקי הקבוצה ולעזור להם בצבירת הביטחון הנדרש –למען ההצלחה ארוכת הטווח של הצעיר ולא איזה שהיא הברקה רגעית קצרת והשחקן... נעלם.

 

המאמנים אשר במחלקת הנוער, על פי ואן חאאל , הם כולם מתייצבים לעבודה בכל ימות השבוע בבוקר והם חלק מצוות שעוסק בסיעור מוחות על שיטות אימון, יישום שיטות, החלפת יידע וניסיון, עזרה לשחקנים הצעירים בבעיות אישיות והקינוח של יום העבודה אצל מאמנים אלו הוא... האימון.

 

וכמו שנאמר עם הצלחה אין להתווכח – די אם אומר שמשנתו עובדת גם במועדון הצנוע יותר – אלקאמר – שכרגע בתום סיבוב ראשון בהולנד הקבוצה הבוגרת מובילה את הטבלה במרומי המקום הראשון עם שלוש נקודות יתרון על הגדולות – אייקס. פיינורד ופ.אס.ווי איינדהובן. הקבוצה משחקת כדורגל התקפי ומהנה והאצטדיון מלא בכל משחק בכ־27,000 צופים ומחלקת הנוער נמצאת בין שלושת הגדולות באיכותן.  תגובות הוסף תגובה
1.איגוד המאמניםhamutal15/01/09
2.גם בכדורסלמאמן15/01/09
3.המאמןמוטי לוי09/01/10
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש