חפש רק בנושא זה


הסמכת מאמנים בישראל – אל תרוצו לבזבז עוד כסף

מדינת ישראל היא אחת היחידות מהחברות בארגון אופ"א שלה יש חוק ספורט. ומכיוון שאין אדם או גוף – במדינה או מחוץ למדינה – שהנו מעל לחוק! אזי החוק הוא המחייב ככתבו וכלשונו
  08/05/09
מאמרים נוספים בתחום
חשיבות המשפחה בהתפתחות הילדה הספורטאית
עומקה של היוגה
מדוע הנבחרת האנגלית מרבה להחטיא בעיטות 11 מטר?
אימון ספורט קבוצתי: הילדים "האחרים"
מאמרים נוספים בתחום
שחיית פעוטות – במיוחד בחורף
פותחים עונה – כיצד עושים זאת נכון
בין תיאוריה ליישום – המאמן במשחקי הכדור מול המנהל בהיי־טק
פינת המאמן – חשיבות ההתאוששות ליציבות המשחק
אימון אישי בענפי הכדור בספורט המודרני
יציבה ויוגה: היבטים קינזיולוגיים בתרגול
TRAIN YOUR LIMITATION & Race Your Strength
אימון כוח בילדים – הנחיות חדשות
אופניים – אימוני כוח מרבי בסינגל־טראק
יחסים מסוכנים – הורמונים ואימוני התנגדות
פעילות גופנית – אל תלכו על הגישה הטוטאלית
מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה
דור הסימום העתידי: הסימום הגנטי
קיקבוקסינג עממי – היתרונות והפציעות
האם נשים טובות יותר מגברים? הן בוודאות אינן גרועות יותר
אימון כוח לרצים צעירים (בגילאי 18-10)
שחק אותה קול – חשיבות השחרור וההרפיה
המאמן כמנהל - מנהל כמאמן
אימון הדמיה: מציאות "על יבש"
על מרכיבי המהירות
ממשיכים לשמור על הכוח
הסודות שמאחורי מרכיבי הכוח
כוחם יפה: אימון כוח למבוגרים
להרגיש נכון: אימון על-פי הרגשה אישית
מאמרים נוספים בתחום

רוני שניידר

 

בימים אלו שספינת הדגל של אופ"א בנושא הכשרה והסמכת מאמנים היא על בסיס שיתופי פעולה והעברה וחלוקת יידע המציאות שלנו בארץ היא משחקי כוח והפגנת בורות בכל הנושא שנקרא שיווק במשק תחרותי של איכות ושירות ולא מסע של השמצות. 

לאחרונה יצאו פרסומים שונים, מטעים ובלתי מדויקים, שמצטטים גופים שונים או מפרשים את חוק הספורט הישראלי  בנושא הסמכת מאמנים והדרגות השונות בצורה מוטעית. לפיכך אני רואה כחובה להבהיר נקודות אלו למען כל אלו שרוצים לעסוק במקצוע הזה שנקרא אימון כדורגל בגילאים השונים וכן למען בוגרי בתי הספר, אשר אכן למדו על פי דרישות המחוקק.

 

"אין אדם מעל לחוק. אין גוף בישראל מעל לחוק. אין גוף מחו"ל – כמו אופ"א מעל לחוק במדינתנו – וגם לא ההתאחדות לכדורגל", זהו ציטוט ממכתב שנשלח אליי ממשרד הספורט. "מאמן שהשלים את לימודיו במוסד המוכר על ידי השר או משרדו או מטעמו וסיים את חובותיו בהתאם לדרישות, יהיה מוסמך לאמן במדינתנו בכל מסגרת על פי קבוצת הגיל שאליה הוסמך לאמן".  

 

אני פונה אל ציבור המדריכים והמאמנים בישראל ולכל אלו העתידים לעסוק בתחום הזה, בדקו היטב את האינפורמציה הנמסרת לכם עם הגורמים הקובעים והמוסמכים – במקרה שלנו משרד הספורט המחוקק.

 

כך קבע המחוקק:

 

מדריך – מאמן של צעירים עד גיל 16

על פי הגדרת החוק כל אדם שהוכשר והוסמך על ידי גוף המוסמך על ידי משרד מנהל הספורט להעביר קורסים אלה – רשאי לאמן צעירים בכל הרמות, הן במוסדות החינוך והן בקבוצות הרשומות בהתאחדות לכדורגל.

קורס המדריכים כולל 200 שעות לימוד עיוני־מדעי ומעשי + 20 שעות עזרה ראשונה ומבחני סיום בכל מקצוע.

 

מאמן מוסמך – מגיל 16 ומעלה (בוגרים)

על פי הגדרת החוק כל אדם שהוכשר והוסמך על ידי גוף או מוסד לימודי שהוסמך על ידי מינהל הספורט – רשאי לאמן בכל הרמות, הן בקבוצות שמסונפות להתאחדות לכדורגל והן בכלל הציבור. קורס המאמנים כולל 400 שעות לימוד עיוני־מדעי ומעשי ומבחני סיום בכל מקצוע.

 

מי היא ליגה מקצוענית בארץ?

ליגת העל בישראל מוגדרת כרגע כליגה מקצוענית על פי תקנות אופ"א. הליגה הלאומית נמצאת בשלבים להיות כמוגדרת כך. לא כל קבוצה שעומדת בבקרה תקציבית נחשבת לקבוצה מקצוענית על פי אופ"א. כל תקנות אופ"א לעמידה בקריטריונים של ליגה מקצוענית וכן מועדון מקצועני מוגדרים באתר אופ"א וכן בהתאחדות לכדורגל. פרק הסמכת מאמנים ודרישות ממועדון מקצועני בנושאים אלו מוגדר היטב במקורות המוזכרים.

 

מהי תעודת הפרו?

זוהי תעודה שמוענקת למאמנים בליגות המקצועניות במדינות השונות אשר הוכשרו בהתאם לדרישות הקורס ואשר מאמנים באותן ליגות מוכרות על ידי אופ"א כמקצועניות.

 

מתי נדרש מאמן לתעודת פרו?

מאמן העובד בליגה המוגדרת כמקצוענית בהתאחדות ומוכרת כך גם על ידי אופ"א, יידרש החל מתחילת עונת 2009 להחזיק בתעודת מאמן מקצועני, הנקראת פרו.

 

מאמן ישראלי ששואף לאמן מחוץ לגבולות המדינה ולאמן בליגה מקצוענית שמוכרת בהגדרתה על ידי אופ"א מקצוענית – נדרש מיידית להציג תעודת מאמן פרו.

 

מי זכאי להשתתף בקורס פרו? – שאכן אותו ורק אותו עושים בהתאחדויות בלבד!

תקנות אופ"א קבעו סדרה של קריטריונים בכדי לשמר את הקורס כייחודי – 16 מאמנים בשנתיים, זו מכסת המאמנים המאושרת על ידי אופ"א בקורס הפרו.

 

להלן חלק מהדרישות:

  • מאמן נבחרת לאומית – חמש שנים ומעלה
  • בעל ניסיון בליגות על ובנבחרות כשחקן
  • בעל ניסיון כמאמן בליגות העל ובלאומית
  • בעל תעודת מאמן מוסמך שעמד בתבחיני וועדה מקצועית ובבחינות כניסה

 

ומה עם כל שאר ליגות הבוגרים במדינה?

נכון לכתיבת שורות אלו, כל ליגות הבוגרים שאינן בקטגוריית ליגה מקצוענית הן כל שאר הליגות ועל כן חוק הספורט והגדרות הזכאות חלות עליהם. ומכאן שכל מאמני קבוצות הבוגרים בכל הליגות בישראל שאינן נחשבות ליגה מקצוענית, אינם חייבים תעודת פרו וגם לא יכולים לעמוד בדרישות הסף לקורס הפרו.

 

מכל האמור לעיל יהיו אולי כ־50 מאמנים שיצטרכו תעודות פרו. עיקר ציבור המאמנים, כ־1,600, במספר לא יצטרכו תעודות פרו. אז מדוע לא למסור את המידע האמיתי לכולם? שלא לדבר על הוצאה כספית נוספת שאינה נדרשת בכדי לאמן על פי חוק הספורט!

 

תעודת הסמכה

זוהי תעודת הקלף ממוסד לימודים מוכר שאותה המאמן והמדריך חייבים להציג בפני הרשויות וההתאחדות אם ברצונם לאמן במסגרות הללו.

 

תעודת חבר באיגוד מאמנים

זו התעודה שמונפקת לכל מי שבוחר להיות חבר באיגוד המאמנים. רשאים להיות חברים באיגוד המאמנים רק אותם מדריכים ומאמנים שהוסמכו והציגו את תעודת ההסמכה שלהם בפני האיגוד.

תעודה זו מוצגת בפני שופטי הכדורגל במגרשים, בקורס הפרו. אין זאת אומרת שמי שיש לו תעודת הסמכה ואינו חבר באיגוד המאמנים אינו מוסמך לאמן על פי חוק הספורט.

 

טובת הענף קודמת לכול ואם רוצים לראות סוף־סוף התקדמות בענף – התקדמות אמיתית ולא רק בדירוגי פיפ"א על הנייר – אשר תביא לנו יותר שחקנים מוכשרים שמשחקים בליגות באירופה – כמו לדוגמה שחקנים משבדיה מדנמרק ומנורבגיה שהן מדינות דומות לשלנו מבחינת סדרי גודל אוכלוסין ומבחינת הצלחת נבחרות לאומיות להעפיל למפעלים הקובעים – הדרך הקשה הזו עוברת קודם כל דרך המאמנים.

 

טובת המאמן באשר הוא ומיקומו תהיה אכן בראש מעייני קברניטי מחלקת ההדרכה בהתאחדות ואיגוד המאמנים  – ואז כשמגיע מאמן כמו דניאל פסארלה – שלא רק קומץ מאמנים מקורב ויודעי דבר יזכו להיות נוכחים במיני השתלמות – זו צריכה להיות נחלת הכלל וחובה לאפשר לכלל המאמנים ליהנות מכך. במיוחד כשהוא מגיע על חשבון גוף כ"מרכז פרס לשלום".

 

זיקו הגדול הגיע עם צ'סקא מוסקוה ושהה בארץ כ־15 יום ואיש לא חשב לנצל עובדה זו למען המאמן בישראל.

וכאשר יוצאת חבורה של מאמנים להשתלמות לחו"ל על חשבון אופ"א מן הראוי שיצאו מאמנים בפועל על פי בחירה והגדרות מקצועיות – כאלה שיש להם תעודות הסמכה בפועל ולא אותם פונקציונרים שיוצאים כל הזמן להשתלמויות.

 

רוני שניידר רכז הקורסים להכשרת מדריכים ומאמני כדורגל, קורס מינהל ספורט וקורס רכזי ספורט, בבית הספר למאמנים ולמדריכים במכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
1.לרוני כל מילה בסלעאייל לוי24/02/11
2.הכול פה מושחת (לת)אחד שיודע27/01/13
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש