חפש רק בנושא זה


מחקר: השפעת גלולות למניעת היריון על העלייה במסת השריר

נשים שמבצעות אימוני התנגדות ומשתמשות בגלולות למניעת היריון צוברות פחות מסת גוף רזה בהשוואה לנשים שמבצעות את אותה תכנית אימונים ללא שימוש בגלולות, כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת A&M בטקסס – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  11/05/09
מאמרים נוספים בתחום
רצות מרתון מושפעות מזיהום אוויר יותר מגברים
פתרונות מתחום הרפואה הסינית להפרעות במחזור החודשי
מחקר: פעילות גופנית מקלה על תסמיני גיל המעבר
תנו לחיות לרוץ – חלק א'
מאמרים נוספים בתחום
שימוש בהורמון גדילה לשיפור הישגים – האם הכול בראש?
פעילות גופנית טובה לדיכוי התיאבון
"חימום" לפני פעילות גופנית כן או לא?
מתאמנים כדי לראות תוצאות
פעילות גופנית – "תרופת הפלא"
חיים למרחקים ארוכים
הקשר בין פעילות גופנית, רדיקלים חופשיים וסטרס חמצוני
כואב לכם הגב?
פעילות גופנית: "וחיית בה"
אפשר לרוץ איתו (בזהירות ובהדרגה)
שאלה של זמן
כיצד שורפים זאת נכון?
מאמרים נוספים בתחום

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

 

לדברי החוקרים הגורמים שעשויים להסביר את השונות הרבה בתגובות האנשים לאימוני התנגדות עדיין לא ידועים.  "חשיבות המחקר הנוכחי היא בכך שזוהה גורם פוטנציאלי חדש ובלתי תלוי שקשור אולי לאפיון ולשונות הרבה בתגובות מערכת השרירים לאימון התנגדות מבוקר", הוסיף החוקר.   

במחקר הנוכחי השתתפו 73 נשים בריאות בטווח גילים של 31-18 שנים.  כל הנשים השתתפו בתכנית אימוני התנגדות שכללה את כל קבוצות השרירים העיקריות בגוף. תכנית האימונים נמשכה 10 שבועות וכללה 3 אימוני התנגדות בשבוע.  34 נשים השתמשו בגלולות למניעת היריון ו־39 האחרות לא השתמשו בגלולות.  הנשים התבקשו לצרוך חלבון בכמות יומית מספקת, כזו שתעודד את בניית השריר. 

החוקרים מצאו הבדלים משמעותיים בשיעורי העלייה במסת הגוף הרזה בין שתי הקבוצות.  מסת הגוף הרזה עלתה ב־3.5% בקרב הנשים שלא השתמשו בגלולות למניעת היריון לעומת עלייה של 2.1% בקרב הנשים שהשתמשו בגלולות.  החוקרים ציינו שהם היו מופתעים מההבדל הגדול בין הקבוצות – 60%.  ממצאי המחקר הוצגו בכינוס השנתי של החברה האמריקאית לפיזיולוגיה בניו־אורלינס. 

החוקרים הדגישו שההבדלים בין הקבוצות היו רק בשיעורי העלייה במסת הגוף הרזה בעוד שבמדדי הכוח ובמדידת ההיקפים של הזרוע ושל הירך לא נמצאו הבדלים. 

הנשים שהשתמשו בגלולות למניעת היריון היו בעלות ריכוזים נמוכים יותר בדם של 3 הורמונים אנאבוליים בהשוואה לנשים שלא צרכו גלולות.  ריכוזי ההורמון קורטיזול היו גבוהים יותר משמעותית בקרב הנשים שהשתמשו בגלולות למניעת היריון.  הורמונים אנאבוליים הם הורמונים שמעודדים בנייה של מסת שריר, ואילו קורטיזול הוא הורמון שגורם לפעילות הפוכה – פירוק שריר. 

 

שונות ברמות ההורמונים האנאבוליים

ב־3 נשים שהשתמשו גלולות למניעת היריון נמדדו בסיום המחקר ריכוזים נמוכים יותר של ההורמון DHEA, בהשוואה לריכוזים שנמדדו בתחילת תכנית האימונים.  בקרב כל הנשים שלא השתמשו בגלולות למניעת היריון לא נצפו שינויים בריכוזי ההורמון.  דֶהִידְרוֹ־אֶפִּיאַנְדרוֹסְטֶרוֹן (Dehydroepiandrosterone‏ ובקיצור DHEA‏), הוא פרו־הורמון סטרואידי טבעי המיוצר על ידי בלוטת יותרת הכליה.  ה־DHEA משמש קודמן ליצירת ההורמון הסטרואידי אנדרוסטנדיון שבהמשך עובר המרה נוספת ומייצר את הורמוני המין הזכריים והנקביים, בהם טסטוסטרון ואסטרוגנים. 

"יתכן שהשונות ברמות ההורמונים שבונים שריר ושל ההורמונים שמפרקים שריר משפיעים במידה משמעותית על היכולת לצבור מסת גוף רזה", ציינו החוקרים. 

למרות שהמחקר הנוכחי מראה שגלולות למניעת היריון עלולות להשפיע לרעה על היכולת לעלות במסת שריר, החוקרים לא יוצאים במסקנות נחרצות.  לדבריהם דרוש מחקר נוסף אשר יסביר את המנגנון שעומד מאחורי התוצאות. 

 

לקביעת תור לייעוץ פיסיולוגי הקליקו כאן 

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". לכניסה לפורום "חיים וספורט" הקליקו כאן

                      תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש