חפש רק בנושא זה


שימוש בהורמון גדילה לשיפור הישגים – האם הכול בראש?

התופעה המכונה "אפקט פלסבו" באה לידי ביטוי הרבה יותר בגברים שעוסקים בספורט באופן חובבני בהשוואה לנשים – כך עולה ממחקר שבדק את השפעתו של הורמון הגדילה על ביצועים גופניים. מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  12/05/09
מאמרים נוספים בתחום
רצות מרתון מושפעות מזיהום אוויר יותר מגברים
פתרונות מתחום הרפואה הסינית להפרעות במחזור החודשי
מחקר: פעילות גופנית מקלה על תסמיני גיל המעבר
תנו לחיות לרוץ – חלק א'
מאמרים נוספים בתחום
מחקר: השפעת גלולות למניעת היריון על העלייה במסת השריר
פעילות גופנית טובה לדיכוי התיאבון
"חימום" לפני פעילות גופנית כן או לא?
מתאמנים כדי לראות תוצאות
פעילות גופנית – "תרופת הפלא"
חיים למרחקים ארוכים
הקשר בין פעילות גופנית, רדיקלים חופשיים וסטרס חמצוני
כואב לכם הגב?
פעילות גופנית: "וחיית בה"
אפשר לרוץ איתו (בזהירות ובהדרגה)
שאלה של זמן
כיצד שורפים זאת נכון?
מאמרים נוספים בתחום

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

      

ספורטאים שלוקחים חומרים משפרי הישג, מאמינים שהדבר יעזור להם לשפר את היכולות הגופניות שלהם  ובחלק מהמקרים זה בהחלט עובד. מה שיותר מפתיע זה שגברים שהשתמשו בתכשיר פלסבו, מתוך הנחה שהתכשיר בו הם השתמשו מכיל חומר משפר הישג, שיפרו אף הם את רמת ביצועיהם הספורטיבית – כך מגלה מחקר שפורסם בחודש יוני האחרון.

 

במחקר שבדק את השפעתו של הורמון הגדילה על ביצועים גופניים נבדקה גם יכולת השכנוע העצמי והאמונה בדבר, על מידת שיפור הביצועים הגופניים.

"ספורטאים משתמשים בהורמון גדילה על מנת לשפר את ביצועיהם הספורטיביים למרות שאין כל הוכחות מדעיות לכך. ולכן, רצינו לבדוק האם השיפור ברמת הביצועים הספורטיביים מקורו באמונה של הספורטאי שהוא אכן לוקח משהו שאמור לשפר את הישגיו או שהשיפור באמת נובע מהתכשיר עצמו", אמרה ג'ניפר האנסן מהמכון למחקר רפואי שבסידני, אוסטרליה.

 

64 גברים ונשים צעירים שעוסקים בספורט שלא לשם תחרות, חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. קבוצה אחת קיבלה טיפול בהורמון גדילה – חומר שאסור בשימוש על פי חוקי הספורט – ואילו הקבוצה השנייה קיבלה תכשיר פלסבו למשך 8 שבועות. לשתי הקבוצות נאמר שהן מקבלות הורמון גדילה שמסייע לשיפור הביצועים הספורטיביים. הן החוקרים והן משתתפי המחקר לא ידעו מה הם מקבלים. בסיומה של תקופת המחקר נשאלו המשתתפים מהו לדעתם החומר אותו הם קיבלו. בנוסף, הם נשאלו האם לדעתם חל שינוי ברמת היכולות הספורטיביות שלהם. בראשית התקופה ובסיומה נבחנו משתתפי המחקר במבדקי יכולת גופנית שכללו: סבולת, כוח, הספק ויכולת מאוץ.

 

מתוצאות המחקר עולה שגברים, יותר מנשים, חשבו שהם קיבלו טיפול בהורמון גדילה. מבלי להתחשב במין, משתתפים שקיבלו פלסבו, אולם האמינו שהם מקבלים הורמון גדילה, דיווחו שהם מרגישים שיפור ברמת הביצוע שלהם ואף הפגינו שיפור במבדקים השונים. מכל מקום, מבחן ההספק, ניתור לגובה מהמקום, היה המבחן היחיד בו הודגם שיפור משמעותי בהשוואה לנתוני הפתיחה.

"תוצאות המחקר מראות שאפקט הפלסבו יכול להיות אחראי לשיפור שהושג, לפחות באופן חלקי, בקרב מתאמנים שחשבו שהם צורכים הורמון גדילה. כנראה שעצם המחשבה על שימוש בתכשיר האסור גורמת לשיפור ברמת האימון ובמוטיבציה של חלק מן המתאמנים", הוסיפה החוקרת הראשית.

 

תוצאות המחקר הוצגו בסן־פרנסיסקו בכינוס השנתי של החברה לאנדוקרינולוגיה.

המחקר מומן על ידי הסוכנות העולמית למניעת סימום (WADA) ועל ידי התכנית למניעת סימום של ממשלת אוסטרליה.

 

לקביעת תור לייעוץ פיסיולוגי הקליקו כאן 

 

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". לכניסה לפורום "חיים וספורט" הקליקו כאן

 

תמונות: באדיבות מיכל יערון תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש