חפש רק בנושא זה


מכון וינגייט נפרד מד"ר ראובן מטרני שפרש לגמלאות

בארוחה חגיגית ומרגשת, נפרד בית מכון וינגייט מד"ר ראובן מטרני, אשר כיהן 12 שנים בתפקיד מנהל ביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. בתקופתו של ד"ר מטרני גדל מספר התלמידים פי 3 ויותר בתנאי תחרות קשים, נוספה מחלקה משגשגת לרפואה משלימה ושלוחות רבות של ביה"ס הוקמו ברחבי הארץ
  08/06/09
ד"ר ראובן מטרני עם מזכרת מעובדי מכון וינגייט
ד"ר ראובן מטרני עם מזכרת מעובדי מכון וינגייט

מזה קרוב לחמישים שנה שזורה הביוגרפיה של ד"ר ראובן מטרני, תושב כפר נטר, בהיסטוריה של מכון וינגייט. החל בהיותו תלמיד לחינוך גופני, תלמיד פיזיותרפיה במחזור הראשון שסיים לימודים במכון וינגייט בשנת 1966, מרצה בביה"ס לפיזיותרפיה, סגן מנהל בבית הספר לפיזיותרפיה וכלה בתפקיד מנהל ביה"ס למאמנים ולמדריכים על שם נט הולמן בווינגייט בו הטביע את חותמו משנת 1997 ועד יום פרישתו לגמלאות. בין לבין יצא ד"ר מטרני ללימודי תואר שני בפיזיותרפיה באוניברסיטת ניו־יורק במקביל ללימודיו התמחה בטיפול בספורטאים וניהל את המחלקה לפיזיותרפיה בבית חולים גרין פוינט בניו־יורק. השלים את הדוקטורט בחוג לאנטומיה ולאנתרופולוגיה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל־אביב. משמש כיועץ אגף הרפואה בפיזיותרפיה של קופת חולים מאוחדת. במשך כ־10 שנים שימש בהתנדבות כפיזיותרפיסט של נבחרות ישראל בכדורגל, בכדורסל, בכדורעף ובסיוף. אלוף ישראל בסקווש לשנת 2007/8 לשחקנים מעל גיל 55 ועוד ועוד...

 

בבוקרו של אותו יום ציפתה לד"ר מטרני הפתעה מיוחדת, ביוזמת ביה"ס למאמנים ולמדריכים, הוטס ד"ר מטרני לסיבוב פרידה מעל וינגייט, ממנחת רונית לכיוון כפר נטר, מעל הבית שלו, לאורך הים מעל הגלים ולכיוון מכון וינגייט, אליו הוא קשור בנימי הנפש. במהלך הטיסה סיפר ראובן בגאווה על היותו מושבניק המחובר לאדמה. ההתרגשות הייתה גדולה, גם בשמיים וגם למטה במגרש הגולף בווינגייט שם חיכו לו נציגי ביה"ס למאמנים עם שלט גדול, "דרך צלחה", וחיוכים גדולים. טייס הבקאי: מוטי טלמור.

 

 מסר של אהבה מבית הספר למאמנים ולמדריכים

 

בית מכון וינגייט התכנס בארוחה חגיגית לכבודו של האיש שתרם תרומה נכבדת להתפתחות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן ולהישגיו ב־12 השנים האחרונות. ושדמותו הרועמת, הצבעונית ומלאת הניגודים, חקוקה באנקדוטות אצל כל עובדי המכון. להלן טעימות מן הדברים שנאמרו בשבחו:

 

הדג מריח מצוין

נשיקה  מאת ד"ר דוד שטריתדקאן ביה"ס, ד"ר דוד שטרית, בשם צוות ביה"ס, הדגיש את סגנון הניהול המיוחד של ד"ר מטרני: "חוסר מוחלט בסממנים רשמיים, הדלת הייתה פתוחה כל הזמן, תמיד מאור פנים וסיפורים שנתנו את הטעם לעשייה. במקביל בתוך כל חוסר הרשמיות הזאת ראובן לקח את המושכות בידיים בכל מה שקשור לצד המקצועי של בית הספר: שדרוג תכניות לימודים וכתיבת חומר לימוד חדש ע"י אנשי מקצוע, המוטו של ראובן הוא שהתלמיד הוא הלקוח, הוא העיקר ואותו אנחנו משרתים. ראובן נהג לומר: "אני נקרא המנהל, אבל אתם בעצם המנהלים" ובפועל זה מה שהיה ובמקרה של ביה"ס זה אכן התנהל לטובה, כי כל מנהל מחלקה וכל מזכירה ידעו שהסמכות שניתנת להם היא סמכות מלאה, אנחנו נושאים באחריות וביה"ס נושא בתוצאות. ואם מדברים על תוצאות:  מספר הקורסים שגדל משמעותית, המחלקה החדשה, מרכז וינגייט לרפואה משלימה שעושה חיל, וכמובן מצד ההכנסות  שגדלו – כל אלה מעידים על העושה ואנחנו כאן לומר הרבה הרבה תודה לראובן על העשייה הזאת. יש פתגם האומר שהדג "מריח" מהראש, ואנחנו, צוות ביה"ס, שמחנו מאוד להיות האיברים של אותו דג".

 

בזכותו אלפי מאמנים ומדריכים מקצועיים פזורים ברחבי הארץ

ד"ר שוקי דקלד"ר שוקי דקל, יו"ר הוועד המנהל של מכון וינגייט לשעבר, "ב־1998 התחלנו להוציא את התקנות שקשורות לחוק הספורט, זה דרש מהפכה בבי"ס, הוא נפתח לתחרות, נוצר הצורך לרענן תכנים לימודיים ולהתאימם לתקנות ההדרכה בספורט. ראובן בראש הצוות היוצא מן הכלל, של ביה"ס הצעיד את ביה"ס למקום שהוא צריך להיות בו: ביה"ס הגבוה להכשרת מאמנים ומדריכים, שבזכותו אלפים של מאמנים ומדריכים מקצועיים נמצאים בכל הארץ".

 

זה ראובן, איש של ניגודים

ד"ר אורי שפרראש מינהל הספורט, ד"ר אורי שפר, תיאר את אישיותו ופועלו של ד"ר מטרני במילים חמות ובהומור: "ראובן הוא איש של ניגודים, איש חכם מאוד, הוא יודע להוביל את המערכת שהוא אחראי לה, טוען שלא מבין בה, ומתברר שאין הרבה מבינים כמוהו. הוא יכול להתעקש ולהוציא אותך מדעתך, אבל לא משנה מתי תתקשר אליו, הוא לרשותך. הוא מבקר את התנהלות המכון כבר שנים, אבל כשהתקבלו הכרעות בניגוד לדעתו, לא היה אחד שתמך בהן וגיבה אותן יותר ממנו – אוהב את המכון אהבת נפש. יחד עם עובדי ביה"ס הרכזים והמזכירות, הוביל ראובן את ביה"ס למאמנים ולמדריכים להישגים נכבדים – כל הכבוד!". 

 

"אני התנגדתי ובכל זאת יצא ילד מוצלח"

ד"ר רותי פילץ-בורשטיין, מנכ"לית מכון וינגייט(ציטטה ד"ר רותי פילץ בורשטיין את דברי ד"ר מטרני על דבר הקמתו של מרכז וינגייט לרפואה משלימה). מנכ"לית מכון וינגייט, ד"ר רותי פילץ-בורשטיין, ציינה לטובה את הקורס להכשרת כבדי ראייה כמעסים רפואיים: "זהו אחד המפעלים המרגשים שנזקפים לזכותו של ראובן, כבר 11 מחזורים בשיתוף עם משרד הרווחה, שהחזירו שמחת חיים וחיוניות לעשרות בוגרים שהשתלבו במקומות עבודה בצורה מכובדת ביותר. ראובן הוא נשמה, האבא של כולם בביה"ס, הכותל והכתף של כל עובד, מקשיב, כועס, צועק, מלטף והכול מכל הלב".

 

 היה מרגש...

בשם כל העובדים

אבי שי, יו"ר ועד העובדים, הגיש שי לד"ר מטרני, קולאז' המנציח אפיזודות משנותיו הרבות במכון. "תודה לך על מה שעשית, ועל מה שאתה", אמר אבי שי בהתרגשות.

 

אחרון הדוברים היה ד"ר ראובן מטרני שהתקשה לדבר מפאת ההתרגשות. ד"ר מטרני הדגיש את ערך החברות בחייו וציין את הקשר הרגשי העמוק שהוא חש כלפי האנשים עמם עבד במשך שנים במכון וינגייט.

 

 ד"ר מטרני מוקף בעובדי ביה"ס למאמנים ולמדריכים

 

את האירוע הנחה ד"ר אברמיקו בן זקן, קב"ט המכון ומנהל מחלקת מעונות, הנעימה בשירי ארץ ישראל הזמרת, אילנה חן, תושבת מנתניה, שחברה בסוף האירוע לדואט עם ראובן (בריטון נפלא בין שאר כישוריו).

 

את תפקיד מנהל ביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן ימלא, מר אלי סדרס – .M.Sc, מוסמך בריאות הציבור בבית הספר לרפואה, הדסה עין כרם, האוניברסיטה העברית בירושלים (1998) ובוגר המכללה לחינוך גופני ע"ש זינמן (1984). יו"ר איגוד הרמת המשקולות ומכהן כחבר הוועדה למחקר ולאימון של ההתאחדות הבינלאומית להרמת משקולות (IWF Research & Coaching Committee). שימש כמורה לחינוך גופני, כמאמן הרמת משקולות ובתפקיד המאמן האולימפי במשחקי ברצלונה 1992. בעברו הספורטיבי אלוף ישראל ושיאן ישראל בהרמת משקולות. 

 

צילום: אבי שי 

 תגובות הוסף תגובה
1.הייתי תלמידךאלדד בן-חורין09/06/09
2.חייבת לך תודה גדולהרות עוז שלם09/06/09
3.איש של כבודתמיר לוי02/07/09
4.חבר לקבוצה וללימודיםאמנון אהרונסקינד07/04/14
5.דר' ראובן מיטרני ז"ל נפטרעודד ר.02/07/14
שלוחות בית הספר

משתלם להשתלם!
השתלמויות וקורסי העשרה.


מפת חניות ומתקנים לתלמידי בית הספר

חנות הספרים באתר מכון וינגייט!
המקצועית בארץ בנושאי ספורט ואורח חיים בריאמשרות חמות מחכות לכם
בלוח וינגייט