חפש רק בנושא זה


פעילות אירובית תורמת להפחתת סיכונים בריאותיים גם ללא ירידה במשקל

חוקרים מאוניברסיטת סידני שבאוסטרליה, מצאו שהפחתת הסיכון לחלות במחלת הכבד השומני מושפעת ישירות מהגדלת כמות הפעילות האירובית השבועית – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  15/09/09

 

מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

החוקרים מצאו שאנשים בעלי אורח חיים בלתי פעיל, עשויים להפחית את הסיכון ללקות במחלת כבד שומני שלא על רקע שתיית אלכוהול, disease nonalcoholic fatty liver, אם הם יעסקו בפעילות אירובית סדירה – תוצאות המחקר יפורסמו בגיליון הקרוב של המגזין Hepatology, מגזין של החברה האמריקאית למחלות כבד.

מחלת כבד שומני שלא על רקע של צריכת אלכוהול (NAFLD), תוקפת 30% מהאוכלוסייה הבוגרת, מרביתם בעלי עודף משקל ניכר. המחלה אצל אותם אנשים שצורכים מעט מאוד אלכוהול או שאינם צורכים כלל, מתבטאת בעלייה בכמות השומן בכבד וביצירה של תהליך דלקתי. במקרים חמורים יותר תיגרם הצטלקות של הכבד – מצב המכונה Nonalcoholic steatohepatitis – מה שיכול להוביל לכשל תפקודי מוחלט של הכבד.
המחקר שנערך בביה"ח Westmead שבסידני, כלל 19 גברים שמנים ובלתי פעילים גופנית בעלי BMI של למעלה מ־30. בתחילת המחקר נמדדו ריכוזי הטריגליצרידים בכבד, מדד רווית השומן בכבד, ריכוז הטריגליצרידים ב־intramyocellular , כמות השומן הפנימי הבטני (visceral adipose tissue), כשירות לב־ריאות (כשירות אירובית), מדדים כימיים בדם ומדדי גובה ומשקל. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות – קבוצת ניסוי (12 נבדקים) שביצעה פעילות אירובית ברכיבה על גבי אופניים במשך 4 שבועות, וקבוצת ביקורת (7 נבדקים) שביצעה רק תרגילי מתיחה.

בסיום 4 השבועות בוצעו מדידות חוזרות לכל אחד מן הנבדקים. משקלם של הנבדקים ומדד מסת הגוף (BMI) נותרו ללא שינוי אולם כשירותם האירובית של משתתפי קבוצת הניסוי השתפרה באופן מובהק בהשוואה לזו של קבוצת הביקורת. התוצאות הראו ירידה של 21% בריכוז הטריגליצרידים בכבד וירידה של 12% בכמות השומן הבטני באותם נבדקים שביצעו את האימון האירובי. "התוצאות שלנו הן הוכחה ראשונה לכך שפעילות אירובית מפחיתה את תסמיני הכבד השומני באנשים שמנים וזאת ללא קשר להפחתה במשקל או להפחתה בכמות השומן שמרוכז באזור הבטן" הסבירו החוקרים.

אנשים שמנים נמצאים בסיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם ותסמונות מטבוליות שעלולות לסכן את בריאותם, כמו למשל מחלות לב וסוכרת. "הממצאים שלנו מדגימים עד כמה חשוב לעסוק בפעילות גופנית. פעילות גופנית קבועה תורמת להפחתת מחלות כבד ולהפחתה של כמות השומן התוך־בטני. לפעילות גופנית יש תרומה מכרעת לטיפול בהשמנה ובמחלת כבד שומני שלא על רקע של שתיית אלכוהול" סיכמו החוקרים. מחקרים קודמים הראו שדבקות בתוכנית פעילות גופנית לאורך זמן מחזיקה יותר מעמד מאשר הפחתה במשקל. חשוב להמשיך ולבצע מחקרים נוספים שיבחנו את התועלות ארוכות הטווח של הפעילות הגופנית על הפחתת ריכוז הטריגליצרידים בכבד ואת השפעתה על ההשמנה ועל כבד שומני, סיכמו החוקרים.

מקור
"Aerobic exercise training reduces hepatic and visceral lipids in obese individuals without weight loss,"
Nathan A. Johnson, Toos Sachinwalla, David W. Walton, Kate Smith, Ashley Armstrong, Martin W. Thompson, Jacob George
Hepatology; Published Online: June 15, 2009 (DOI: 10.1002/hep.23129); Print Issue Date: October 2009.  

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט"  

          תגובות הוסף תגובה
1.רפואה מונעתדמיטרי פ17/09/09
2.פעילות גופנית משפיעה על שינוי הרכב בהגוףoded20/09/09
נבחרת ההתעמלות האומנותית של ישראל סיימה במקום ה-4 בגמר הכדורים עם הציון 26.950 נקודות באליפות העולם בבאקו

לראשונה: נבחרת הבייסבול של ישראל העפילה למשחקי טוקיו 2020 לאחר שהביסה את נבחרת דרום אפריקה 1:11

מדליית ארד לענבל שמש (63 ק"ג) בגרנד פרי טשקנט, אוזבקיסטן לאחר שגברה על גילי שריר בדרבי ישראלי

נבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית סיימה במקום ה-6 בקרב רב באליפות העולם ובכך קבעה את הקריטריון לטוקיו 2020

מדליית ארד לגפן פרימו (52 ק"ג) בגרנד פרי טשקטנט, אוזבקיסטן

מדליית ארד וקריטריון לטוקיו 2020 בגמר הקרב רב ללינוי אשרם באליפות העולם בבאקו. קריטריון לטוקיו גם לניקול זליקמן (מכבי ת"א)

מדליית כסף בתרגיל האלות ומדליית כסף בתרגיל הסרט, ללינוי אשרם (הפועל ראשל"צ) באליפות העולם בבאקו

מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל