חפש רק בנושא זה


פעילות אירובית תורמת להפחתת סיכונים בריאותיים גם ללא ירידה במשקל

חוקרים מאוניברסיטת סידני שבאוסטרליה, מצאו שהפחתת הסיכון לחלות במחלת הכבד השומני מושפעת ישירות מהגדלת כמות הפעילות האירובית השבועית – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  15/09/09

 

מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

החוקרים מצאו שאנשים בעלי אורח חיים בלתי פעיל, עשויים להפחית את הסיכון ללקות במחלת כבד שומני שלא על רקע שתיית אלכוהול, disease nonalcoholic fatty liver, אם הם יעסקו בפעילות אירובית סדירה – תוצאות המחקר יפורסמו בגיליון הקרוב של המגזין Hepatology, מגזין של החברה האמריקאית למחלות כבד.

מחלת כבד שומני שלא על רקע של צריכת אלכוהול (NAFLD), תוקפת 30% מהאוכלוסייה הבוגרת, מרביתם בעלי עודף משקל ניכר. המחלה אצל אותם אנשים שצורכים מעט מאוד אלכוהול או שאינם צורכים כלל, מתבטאת בעלייה בכמות השומן בכבד וביצירה של תהליך דלקתי. במקרים חמורים יותר תיגרם הצטלקות של הכבד – מצב המכונה Nonalcoholic steatohepatitis – מה שיכול להוביל לכשל תפקודי מוחלט של הכבד.
המחקר שנערך בביה"ח Westmead שבסידני, כלל 19 גברים שמנים ובלתי פעילים גופנית בעלי BMI של למעלה מ־30. בתחילת המחקר נמדדו ריכוזי הטריגליצרידים בכבד, מדד רווית השומן בכבד, ריכוז הטריגליצרידים ב־intramyocellular , כמות השומן הפנימי הבטני (visceral adipose tissue), כשירות לב־ריאות (כשירות אירובית), מדדים כימיים בדם ומדדי גובה ומשקל. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות – קבוצת ניסוי (12 נבדקים) שביצעה פעילות אירובית ברכיבה על גבי אופניים במשך 4 שבועות, וקבוצת ביקורת (7 נבדקים) שביצעה רק תרגילי מתיחה.

בסיום 4 השבועות בוצעו מדידות חוזרות לכל אחד מן הנבדקים. משקלם של הנבדקים ומדד מסת הגוף (BMI) נותרו ללא שינוי אולם כשירותם האירובית של משתתפי קבוצת הניסוי השתפרה באופן מובהק בהשוואה לזו של קבוצת הביקורת. התוצאות הראו ירידה של 21% בריכוז הטריגליצרידים בכבד וירידה של 12% בכמות השומן הבטני באותם נבדקים שביצעו את האימון האירובי. "התוצאות שלנו הן הוכחה ראשונה לכך שפעילות אירובית מפחיתה את תסמיני הכבד השומני באנשים שמנים וזאת ללא קשר להפחתה במשקל או להפחתה בכמות השומן שמרוכז באזור הבטן" הסבירו החוקרים.

אנשים שמנים נמצאים בסיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם ותסמונות מטבוליות שעלולות לסכן את בריאותם, כמו למשל מחלות לב וסוכרת. "הממצאים שלנו מדגימים עד כמה חשוב לעסוק בפעילות גופנית. פעילות גופנית קבועה תורמת להפחתת מחלות כבד ולהפחתה של כמות השומן התוך־בטני. לפעילות גופנית יש תרומה מכרעת לטיפול בהשמנה ובמחלת כבד שומני שלא על רקע של שתיית אלכוהול" סיכמו החוקרים. מחקרים קודמים הראו שדבקות בתוכנית פעילות גופנית לאורך זמן מחזיקה יותר מעמד מאשר הפחתה במשקל. חשוב להמשיך ולבצע מחקרים נוספים שיבחנו את התועלות ארוכות הטווח של הפעילות הגופנית על הפחתת ריכוז הטריגליצרידים בכבד ואת השפעתה על ההשמנה ועל כבד שומני, סיכמו החוקרים.

מקור
"Aerobic exercise training reduces hepatic and visceral lipids in obese individuals without weight loss,"
Nathan A. Johnson, Toos Sachinwalla, David W. Walton, Kate Smith, Ashley Armstrong, Martin W. Thompson, Jacob George
Hepatology; Published Online: June 15, 2009 (DOI: 10.1002/hep.23129); Print Issue Date: October 2009.  

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 

לכניסה לפורום "חיים וספורט"  

          תגובות הוסף תגובה
1.רפואה מונעתדמיטרי פ17/09/09
2.פעילות גופנית משפיעה על שינוי הרכב בהגוףoded20/09/09
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת