חפש רק בנושא זה


מדוע הנבחרת האנגלית מרבה להחטיא בעיטות 11 מטר?

מחקר שהתפרסם לאחרונה, עשוי להסביר מדוע נבחרת אנגליה בכדורגל מרבה להפסיד משחקים שמסתיימים בבעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  22/12/09
מאמרים נוספים בתחום
חשיבות המשפחה בהתפתחות הילדה הספורטאית
עומקה של היוגה
אימון ספורט קבוצתי: הילדים "האחרים"
מוטיבציה לעיסוק בפעילות גופנית
מאמרים נוספים בתחום
פותחים עונה – כיצד עושים זאת נכון
הסמכת מאמנים בישראל – אל תרוצו לבזבז עוד כסף
בין תיאוריה ליישום – המאמן במשחקי הכדור מול המנהל בהיי־טק
פינת המאמן – חשיבות ההתאוששות ליציבות המשחק
אימון אישי בענפי הכדור בספורט המודרני
יציבה ויוגה: היבטים קינזיולוגיים בתרגול
TRAIN YOUR LIMITATION & Race Your Strength
אימון כוח בילדים – הנחיות חדשות
אופניים – אימוני כוח מרבי בסינגל־טראק
יחסים מסוכנים – הורמונים ואימוני התנגדות
פעילות גופנית – אל תלכו על הגישה הטוטאלית
מסגרת אימונים קבועה – המתכון להצלחה
דור הסימום העתידי: הסימום הגנטי
קיקבוקסינג עממי – היתרונות והפציעות
האם נשים טובות יותר מגברים? הן בוודאות אינן גרועות יותר
אימון כוח לרצים צעירים (בגילאי 18-10)
שחק אותה קול – חשיבות השחרור וההרפיה
המאמן כמנהל - מנהל כמאמן
אימון הדמיה: מציאות "על יבש"
על מרכיבי המהירות
ממשיכים לשמור על הכוח
הסודות שמאחורי מרכיבי הכוח
כוחם יפה: אימון כוח למבוגרים
להרגיש נכון: אימון על-פי הרגשה אישית
מאמרים נוספים בתחום

המחקר שנערך באוניברסיטת אקסטר שבאנגליה ופורסם בגיליון האחרון (דצמבר 2009) של ה-Journal of Sport and Exercise Psychology, הדגים לראשונה כיצד משפיעה חרדה על תנועת העיניים של השחקן ברגע ביצוע הבעיטה החוקרים מקווים שיישום המסקנות יסייע לנבחרת האנגלית במשחקי המונדיאל שייערכו בקיץ הקרוב בדרא"פ.

המחקר הראה שכאשר הבועט נמצא בחרדה הוא נוהג להסתכל ולהתמקד במרכז גופו של השוער. מאחר שקיים תיאום הדוק בין בקרת המבט לבין הבקרה המוטורית, הבעיטות נוטות ללכת למרכז השער מה שהופך אותן לקלות להצלה. 
החוקרים ייחסו את השינוי בתנועת העיניים ואת השינוי במיקוד למצב של חרדה. לדברי גרג ווד, חוקר מביה"ס לספורט ולמדעי הבריאות באוניברסיטת אקסר, במצבים מלחיצים במיוחד אנו נוטים להיות מוסחים בקלות על ידי גורם מאיים כלשהו ולהתמקד בו במקום במשימה שלפנינו. לכן במצב מלחיץ כמו זה של טרם ביצוע הבעיטה, תלך תשומת הלב של הבועט לכיוונו של השוער ולא לאזורי ההבקעה האופטימליים. מצב זה משבש את כוונת הבעיטה ומגדיל את הסבירות שהבעיטה תלך לאחר מכן לכיוונו של השוער, מה שהופך אותה לקלה להצלה.

לצורך ביצוע המחקר התמקדו החוקרים ב־14 שחקני כדורגל המשחקים בנבחרת האוניברסיטה. החוקרים ביקשו מן השחקנים לבצע שתי סדרות של בעיטות עונשין מ־11 מטר. בתחילה השחקנים פשוט התבקשו לבצע את הבעיטות באופן הטוב ביותר על מנת להבקיע. סדרת הבעיטות השנייה בוצעה תחת לחץ גדול יותר והייתה דומה יותר לבעיטות המבוצעות בזמן אמת. לשחקנים נאמר שתוצאות הבעיטות יתועדו ויושוו עם ביצועי הבועטים האחרים. לבועט המצטיין הובטח פרס של 50 לירות שטרלינג.
השחקנים הרכיבו משקפיים מיוחדים שאפשרו לחוקרים לעקוב באופן מדויק אחר תנועות העיניים ולנתח את מיקוד המבט של כל שחקן ואת משך הזמן בו השחקן הביט על מיקומים אחרים במטרה.
מתוצאות המחקר עולה שכאשר השחקנים לחוצים יותר, הם מביטים לכיוונו של השוער מוקדם יותר ולמשך זמן ארוך יותר. שינוי זה בתנועת העיניים גורם לכך שהשחקן נוטה לבעוט יותר למרכז המטרה, מה שמקל על השוער לסכל את ניסיון ההבקעה. החוקרים מאמינים שככל שתעלה המודעות להשפעה שיש לחרדה וללחץ על תנועת העיניים וככל שיובן הפועל היוצא מכך על הדיוק בבעיטה, יוכלו המאמנים לטפל בכך באימונים.

על סמך תוצאות המחקר נראה שהאסטרטגיה האופטימלית שהבועט צריך לאמץ לעצמו, היא לבחור נקודה ולבעוט לכיוונה תוך התעלמות מוחלטת מתנועות השוער. אימון האסטרטגיה הזו משפר את הקשר בין תנועת העיניים ובין הפעולות שיבואו לאחר מכן, מה שיגרום להעלאת הדיוק של הבעיטה. הטענה שבאימונים לא ניתן לייצר מצבי מתח וחרדה כמו בזמן משחק, אינה מהווה סיבה שלא להתאמן על אסטרטגיית הבעיטה. "האם אתם חושבים שספורטאי עלית אחרים, כמו שחקני גולף, שחקני חיצים (Darts) ושחקני סנוקר, אינם מתרגלים מאותן הסיבות כיצד לכוון נכון במהלך האימונים שלהם? המיומנות הזו חייבת להיות מושרשת כך שהשחקנים יוכלו לבצע אותה באחוזים טובים יותר תחת לחץ", סיכם החוקר הראשי ד"ר ווד.                     תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש