חפש רק בנושא זה


אולימפיאדת החורף: קנדיאן איידולס

בארץ אולי מזלזלים, אבל בעולם משחקי החורף נחשבים לאולימפיאדה לכל דבר. מעבר להצלחה הקנדית והאכזבה הרוסית, מדובר באירוע ספורט שעזר לעצב את התנועה האולימפית והשנה בוונקובר שבר שיאי רייטינג. יואב דובינסקי, הלומד באקדמיה האולימפית הבינלאומית באולימפיה ביוון, מחכה שהלפיד שוב יידלק
  04/03/10
רגע הדלקת הלפיד באולימפיה
רגע הדלקת הלפיד באולימפיה
מאמרים נוספים בתחום
מכון וינגייט מברך את שחר צוברי לרגל זכייתו במדליית הארד
טאקוונדו – ענף צעיר, תקוות גדולות
המשלחת הגדולה ביותר לבייג'ין עם 41 ספורטאים
פרשיית אודי גל – בעין הסערה
מאמרים נוספים בתחום
35 ספורטאים ב־10 ענפים הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
מדליית ארד לאריק זאבי באליפות אירופה בג'ודו
זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת
חמישה שחיינים פעילים בווינגייט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
הג'ודוקא אריק זאבי בדרכו לבייג'ין
דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008
מדליית ארד לגולש, שחר צוברי, באליפות העולם
עונת הסייף 2008 נפתחה במכון וינגייט
הריחוף המרשים של בארשים
מירושניקוב ינסה לקפוץ לאולימפיאדה
האיש המהיר בעולם? הצחקתם את הצ'יטה ואת האנטילופה
תומר אור ודלילה חתואל קבעו את הקריטריון הישראלי לבייג'ין
19 ספורטאים משישה ענפי ספורט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
טכנולוגיית חלל בשירות הספורטאים הפראלימפיים
אנטילופה אנושית
חותרת בלתי נלאית
שחה אלון, שחה
ג'מייקה – אי של מהירות
אליפות העולם בא"ק באולמות – ולנסיה 2008
עדותו של פרשן טלוויזיה
אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר
אתלטיקה קלה: מלכת הלבבות
מדורת הכפר הגלובלי
ילנה איסינבאייבה: נוגעת בשמיים
קופצים לגובה - דרך הגב
אתלטיקה קלה מקורה
פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית
אליפות העולם בא"ק: בלי שיאים – עם הרבה ריגושים
ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז
הטובים באולם: לקראת אליפות העולם בא"ק באולמות
שיא העולם ב- 100 מטרים: Dream Tim
מרתון אולימפי: בין שתי ערים
קיאקים: חותרים להמשך המסורת
מרלין אוטי. פשוט מדהימה
מדליות - אחת או יותר
גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה
מאמרים נוספים בתחום

יואב דובינסקי

משחקי החורף שהסתיימו בוונקובר עברו ברייטינג את "אמריקן איידול" (פעם ראשונה מאז 2004 שהתכנית לא מדורגת במקום הראשון) ושברו שיאי רייטינג בקנדה. כך שלמרות שבישראל יש עניין מועט מאוד באולימפיאדת החורף, באמריקה, סקנדינביה ובמדינות ברית המועצות לשעבר, מדובר באולימפיאדה לכל דבר.

ההוקי היה במוקד האולימפיאדה, כשבמרכז עמדו הדרבים הצפון־אמריקאים בין קנדה לארצות הברית, שנפגשו גם בגמר הגברים וגם בגמר הנשים (בשניהם ניצחה קנדה). ספורטאים מארצות הברית עמדו על הפודיום הכי הרבה פעמים (37 מדליות), אולם ההמנון הקנדי היה זה שהושמע הכי הרבה פעמים (14 מדליות זהב). עוד תיזכר האולימפיאדה בעקבות האכזבה של הרוסים, שאיבדו את ההגמוניה בהחלקה אמנותית וחזרו מקנדה בלי מדליית זהב בענף בו שלטו בצורה מוחלטת. מותו באימונים של גולש המזחלות הגיאורגי, נובאר קומריטשווילי, יממה לפני טקס הפתיחה, העיב על המשחקים.

למרות שמשתתפות בהן פחות מדינות מאשר באולימפיאדת הקיץ, אולימפיאדות החורף השפיעו מאוד על התנועה האולימפית. אמנם בישראל הערוץ הראשון החליט לוותר על שידור תקציר יומי, אבל ברחבי העולם רשתות שידור מוכנות לשלם מיליונים כדי לשדר את התחרויות, שכאמור זוכות לרייטינג גבוה מאוד. כמו כן, חשיפת שערוריית השוחד בהצעה לאירוח אולימפיאדת סולט לייק סיטי, בה קיבלו חברי הוועד האולימפי העולמי הטבות כדי שיצביעו לטובת העיר האמריקאית, הובילה לניקוי אורוות בוועד העולמי.

מבחינה ספורטיבית, הניצחון של נבחרת ההוקי של ארצות הברית על ברית המועצות בחצי גמר אולימפיאדת לייק פלסיד ב־1980, ניצחון שכונה "נס על הקרח", נחשב לאחד הניצחונות הגדולים של נבחרת אמריקאית בספורט העולמי. דורותי האמיל, אלופת ההחלקה על הקרח ב־1976 נחשבת גם היא לגיבורת ספורט מעבר לים ובהשראת נבחרת מזחלות השלג של ג'מאייקה נעשה סרט מבית היוצר של וולט דיסני.

אולימפיאדת החורף הראשונה נערכה בשאמוני שבצרפת ב־1924, שנה בה נערכה אולימפיאדה בפריז. מאז ועד 1992 נערכו אולימפיאדות הקיץ והחורף באותה שנה. ב־1994 שונה המעגל ונערכו משחקי החורף בלילהאמר, נורבגיה, ומאז כל ארבע שנים נערכת אולימפיאדת חורף. אולימפיאדת לילהאמר הייתה גם האולימפיאדה הראשונה בה השתתפה ישראל. מאז משתתפת ישראל בכל משחקי החורף, הרבה בזכות העלייה הרוסית, שתרמה מאוד לספורט החורף בארץ. ישראל אינה מדינת חורף - בקושי יורד כאן שלג והמתקן היחיד הראוי נמצא במטולה מה שלא מעודד צעירים מהמרכז להשקיע בהחלקה, בהוקי או בקרלינג. האחים, אלכסנדרה ורומן זרצקי, ייצגו את ישראל בהצלחה מרובה בוונקובר, כשסיימו במקום העשירי בהחלקה אמנותית ועמדו ביעד של היחידה לספורט הישגי. האתלט השלישי במשלחת הישראלית, גולש הסקי, מיכאל רנז'ין, לא הרשים במיוחד.

"עצרו את המלחמות, תעשו ספורט"
כדי להבין את המשמעות הגלובלית של אולימפיאדת החורף, כדאי היה לראות את טקס הדלקת הלפיד האולימפי באולימפיה שביוון, בסוף 2009 לקראת יציאתו למסע מסביב לעולם. מסע שהסתיים בידיו של וויין גרצקי שהדליק את הלפיד בטקס הפתיחה בוונקובר. טקס הדלקת הלפיד באולימפיה נערך מדי משחקים אולימפיים, מאז 1936, אז נערכו המשחקים בברלין תחת גרמניה הנאצית. את מסע הלפיד הראשון אפשר לראות בסרטה של לני ריפנשטאל – "אולימפיה".

ארבעה חודשים מתאמנות כעשרים רקדניות ושחקניות יווניות מקצועיות, כדי לקחת חלק בטקס. הרקדניות, כולן יפות וצעירות, עושות זאת בהתנדבות מלאה מתוך תחושת כבוד וגאווה למורשת היוונית. השחקניות בטקס לבושות כנביאות, צועדות מהמקדש של הרה באולימפיה ונכנסות לאצטדיון המרכזי, שם הן קוראות לאפולו, אל האור, להדליק את הלהבה האולימפית. "אולימפיה מסמלת את המיתוס", מסבירה הכוריאוגרפית של הטקס, ארטמיס איגנטיו, "הכול חייב להיות קשור לאלמנטים יווניים".

במשחקים האולימפיים העתיקים, הנביאה הייתה האישה היחידה לה היה מותר להיכנס לאצטדיון והיה לה מקום קבוע. צוותי תקשורת מכל העולם הגיעו לכסות את הטקס, שכמובן הפך להיות למוקד עלייה לרגל של כל חברי הוועד האולימפי העולמי, כולל נשיא הוועד האולימפי ז'אק רוג ואלכס גלעדי, הישראלי היחיד בוועד האולימפי הבינלאומי. רוב תושבי העיירה אולימפיה התמקמו על הגבעה באצטדיון העתיק, וצפו בטקס מהמקום בו לפני כמעט 3,000 שנה אוהדי ספורט מכל רחבי יוון הגיעו לעודד את גיבוריהם במשחקים.

לאחר שהודלקה האש, ניגש אתלט יווני לנביאה הראשית (השחקנית מריה נפליטו), הדליק את הלפיד והחל לרוץ לעבר הקהל. ריצה עם הלפיד מהווה כבוד גדול עבור היוונים ורשימת ההמתנה ארוכה מאוד. "הריצה עם הלפיד הייתה רק 400 מטרים, אבל זה הרגיש כמו מרתון", סיפר קוסטאס וסיליאו, מורה להתעמלות מסלוניקי שנבחר לרוץ עם הלפיד בעיר פירגוס המרוחקת כחצי שעת נסיעה מאולימפיה.
 
הלהבה האולימפית תשוב לבעור בלונדון בעוד שנתיים, אבל עוד לפני כן בקיץ הקרוב תיערך לראשונה אולימפיאדת הנוער בסינגפור. משחקי הנוער הוקמו מתוך מטרה לשמר את הרעיון האולימפי הטהור, זה שלא הוכתם על־ידי כסף, פוליטיקה, סמים וטרור. "לנושא הלפיד יש את האחריות להעביר את מסר הפיוס בעולם, הוא שגריר של שלום", הסביר וסיליאו, "הוא רוצה לצעוק: 'עצרו את המלחמות, תעשו חברים, תעשו ספורט'". אמן.

יואב דובינסקי – עיתונאי בעל תואר שני בתקשורת פוליטית הלומד באקדמיה האולימפית הבינלאומית, באולימפיה, יוון.

צילום: יואב דובינסקי

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
שיא ישראל חדש לאנסטסיה גורבנקו, חניכת אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט, במשחה ה-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:98 ד'. בכך ניפצה את שיאה הקודם מלפני חודשיים

מדליית ארד לגפן פרימו (52 ק"ג) ומדליית ארד לשירה ראשוני (48 ק"ג) בגרנד פרי חוחוט שבסין. גילי כהן נפצעה וסיימה חמישית

טריאתלון: שחר שגיב נחבל ופרש מתחרות יוקוהמה ומדורג במקום ה-46 בדירוג האולימפי, רן שגיב סיים את התחרות ומדורג במקום ה-82 - מחוץ לקריטריון

מדליית כסף לנבחרת הג'וניור של ישראל בהתעמלות אומנותית בתרגיל הסרטים באליפות אירופה בבאקו. ניקול זליגמן זכתה במדליית הארד

עונת כדורעף החופים לשנת 2019 יצאה לדרך: סופיה סטריקוב ואניטה דייב, בוגרות אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט זכו בטורניר ראשל"צ

יום פתוח למסלולי הלימוד במכון וינגייט ובשלוחותיו יתקיים ביום ו', ה-28.6.19

אליפות אירופה במפרשיות 470: נויה ברעם ושחר טיבי סיימו במקום ה-7, גיל כהן ונועה לסרי במקום ה-8 הכללי. ניתאי חסון וטל הררי במקום ה-13

2 מדליות ארד לנבחרת ישראל בשחייה אומנותית בתרגיל ההיילייט ובתרגיל הקומבינציה בסבב גביע אירופה ברוסיה

מדליית זהב לשגיא מוקי (81 ק"ג) בגרנד סלאם באקו, מדליית כסף לטוהר בוטבול (73 ק"ג). לי קוכמן (90 ק"ג) סיים חמישי

פרויקט שיפוץ מעטפת בטון המבנים במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בעיצומו