חפש רק בנושא זה


רצות מרתון מושפעות מזיהום אוויר יותר מגברים

איכות אוויר ירודה פוגמת בתוצאותיהן של רצות מרתון, כך עולה ממחקר חדש ומקיף שנערך על־ידי Linsey Marr, מהנדסת אזרחית מווירג'יניה טק שבארה"ב. על ההבדל בין המינים – מאמר מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  05/03/10
מאמרים נוספים בתחום
פתרונות מתחום הרפואה הסינית להפרעות במחזור החודשי
מחקר: פעילות גופנית מקלה על תסמיני גיל המעבר
תנו לחיות לרוץ – חלק א'
תנו לחיות לרוץ – חלק ב'
מאמרים נוספים בתחום
מחקר: השפעת גלולות למניעת היריון על העלייה במסת השריר
פעילות גופנית טובה לדיכוי התיאבון
"חימום" לפני פעילות גופנית כן או לא?
מתאמנים כדי לראות תוצאות
פעילות גופנית – "תרופת הפלא"
חיים למרחקים ארוכים
הקשר בין פעילות גופנית, רדיקלים חופשיים וסטרס חמצוני
כואב לכם הגב?
פעילות גופנית: "וחיית בה"
אפשר לרוץ איתו (בזהירות ובהדרגה)
שאלה של זמן
כיצד שורפים זאת נכון?
מאמרים נוספים בתחום

 מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

לינדזי מאר הגיעה לממצאים שלה לאחר מחקר מקיף שכלל ניתוח תוצאות ריצות מרתון, נתוני מזג אוויר ומדדי זיהום אוויר ב־7 מרתונים שנתיים שונים בארה"ב במשך תקופה של 8 עד 28 שנים. בסה"כ נותחו 168 ריצות מרתון שנתיות (ריצות שמתקיימות מדי שנה באותה עיר). זמניהם של שלושת המנצחים ושלוש המנצחות בכל מרוץ הושוו לשיא המסלול. כמו כן, נבחן הקשר בין הזמנים שהשיגו הרצים ובין ההשפעה של מדדי זיהום האוויר ששררו בעת המרוץ. טמפרטורות גבוהות וחריגות שפגמו באיכות התוצאות, נלקחו אף הן בחשבון.

"רמות גבוהות של חלקיקים באוויר השפיעו על זמניהן של הנשים, אולם לא השפיעו באופן מובהק על אלו של הגברים", סיכמה החוקרת. הסבר אפשרי לתופעה הוא גודלם היחסי הקטן של נתיבי האוויר אצל הנשים לעומת אלה של הגברים. נתיבי אוויר קטנים מאפשרים לחלקיקים לשקוע ולהישאר ומגדילים את הסיכון לגירוי מערכת הנשימה.
"למרות שרמות זיהום האוויר במרתונים אלה חרגו רק לעתים נדירות מהסטנדרט הנדרש, ההישגים עדיין נפגמו", ציינה החוקרת. עבודת המחקר של מאר הופיעה בגיליון האחרון של ה־ Medicine and Science in Sports & Exercise.

ג'סיקה ספקטור - חצי מרתון, המכביה ה-18

מאר ביצעה את המחקרים שלה במרוצי מרתון בארה"ב, בערים בהן זיהום האוויר נחשב גבוה – ניו־יורק, לוס־אנג'לס ובוסטון. למרות שתושבי ערים אלה חיים בתנאי איכות אוויר שעומדים בסטנדרט של המדינה, עבור רצי מרתון, שנושמים כמויות אוויר גדולות, מדובר באתגר ממשי.
מחקרים קודמים הראו שבמהלך ריצת מרתון הרצים שואפים ונושפים כמות אוויר שהיא שוות ערך לכמות האוויר שאדם לא פעיל נושם במשך 48 שעות. ברור שבתנאים אלה הרצים חשופים לכמות גדולה יותר של חלקיקים מזהמים בהשוואה לתנאי נשימה רגילים.
חומרים מזהמים מסוימים נמצאו ככאלה הקשורים לפגיעה בתוצאות הריצה, לעומתם, פחמן חד־חמצני, אוזון, דו־תחמוצת החנקן ודו־תחמוצת הגופרית – לא נמצאו כמשפיעים על זמני הריצה. מה שנמצא כמשפיע על איכות התוצאות בנשים היו חלקיקים מסוימים שגודלם קטן מ־10 מיקרון.  חלקיקים אלה, המכונים: "חומר חלקיקי מרחף נשים גס", מופיעים תחת הסימן PM10. עבור כל עלייה של 10-µgXm-3 בריכוז החלקיקים מסוג PM10 ניתן היה לצפות לירידה של 1.4% בזמן הביצוע של הריצה.

זיהום אוויר ומשחקי בייג'ין
אחת הסוגיות המרכזיות שעמדו בפני מארגני המשחקים האולימפיים בבייג'ין, הייתה סוגיית זיהום האוויר. החשש הכבד היה שהוועד האולימפי יחליט לבטל חלק מן הענפים האולימפיים, במיוחד כאלה שנערכים בחוץ ונמשכים יותר משעה. היילה גברהסילאסי, שיאן העולם בריצת המרתון, הודיע טרם המשחקים שהוא אינו מתכוון להשתתף בריצה האולימפית. שיאן העולם נימק את החלטתו בחשש לבריאותו עקב זיהום האוויר הכבד בעיר. בסופו של דבר כל התחרויות התקיימו כסדרן ואפילו השמש התגלתה מבעד לענן התמידי שמכסה את שמי העיר. תזכורת לדילמות שהתעוררו טרם המשחקים ניתן למצוא במאמרים הבאים:
זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת,
דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008.

 
מקור
Marr, Linsey C.; Ely, Matthew R. Effect of Air Pollution on Marathon Running Performance : Medicine & Science in Sports & Exercise, 2010; 42 (3): 585-591                

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט" תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש