חפש רק בנושא זה


התעלמות אמנותית

מצד אחד, פרויקט אתנה, כנס פיפ"א ומטרה אולימפית של אישה על הפודיום בלונדון ומנגד, בעיית תשתיות והיעדר ספונסרים וחשיפה. אז מה אפשר לעשות? מיתוג מיוחד לבנות, שילוב ספורטאיות עבר בתפקידים ניהוליים ואירוח טורנירים בינלאומיים – מאת יואב דובינסקי, הלומד באקדמיה האולימפית באולימפיה, יוון
  09/03/10
מאמרים נוספים בתחום
הד"ר הראשון לחינוך גופני – ד"ר דב אלדובי ז"ל 2009-1920
טדי קפלן – הספורט ההישגי לא יוצא לפנסיה
אמנות הבריאות
טיפול באמצעות כלבים
מאמרים נוספים בתחום
הנוסחה להצלחה: רשמים מפיו של האנגלי האגדי, סר טרבור ברוקינג
כדורגל: המאמן הוא המנצח על התזמורת הזאת
"המכון הוקם ב- 1957. מאז, וינגייט הוא הבית השני שלי"
ספורט תחת אש
So Special
יוגה - כתרגול לילדי ADD/ADHD
שם המשחק: שיווק
אימון ממוחשב
איך עושים תחרות?
מי גאון של אמא?
הדרך למעלה
קיקר – המשחק שכובש את העולם בבעיטה
נטבול: כמו הכדורסל בראשיתו
משחק ביתי
חגורות גב: האם הן מונעות פגיעה בעמוד השדרה?
אופניים בחורף: רוכבים (גם) בסערה
זה היה סיפור של חורף. ויותר
עניין לחוץ: רכיבה על אופניים ופריון הגבר
מאמרים נוספים בתחום

יואב דובינסקי

אולם כמעט מלא, גמר גביע, משחק צמוד בין שתי הקבוצות הבכירות של כדורסל הנשים עם היריבות הספורטיבית הגדולה ביותר בספורט הנשי בישראל, נשיא המדינה ושרת הספורט ביציע, ועדיין המאבק היוקרתי התקיים בשעה רבע לשש, כשבפריים טיים של יום שני הערוץ הציבורי שידר משחק ליגה סטנדרטי בין הפועל תל־אביב להפועל פתח־תקוה.

"אנחנו הולכים אחורה", אמרה אורנה אוסטפלד, מאמנת אלקטרה רמת השרון אחרי הניצחון על אליצור רמלה, "צריך לשווק את העסק ולתת לו חשיפה; לעשות פרומואים, ללוות את מירב דורי ואת אינה גורביץ'... כי מלבד כמה אנשים שמשוגעים על כדורסל נשים, אין כסף. בגלל זה רמלה ורמת השרון לא השתתפו השנה באירופה". "אני גאה באישה הישראלית", אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, לפני המשחק והוסיף: "אתם יודעים מתי יהיה שוויון מלא בספורט? כשגברים יתלוננו על קיפוח. רק אז יהיה שוויון אמיתי".

מאמנת הכדורסל, אורנה אוסטפלד, נכנסה להיכל התהילה היהודי

יעל ארד זכתה במדליה האולימפית הראשונה של ישראל, אסתר רוט־שחמורוב הייתה האצנית היחידה שהגיעה לגמר אולימפי, שי דורון שברה שיאים כשהובילה את מרילנד לזכייה באליפות המכללות ושיחקה ב־WNBA, גולת הכותרת של הטניס הישראלי היא שחר פאר והנבחרת הישראלית היחידה שהעפילה לגמר אולימפי הייתה נבחרת ההתעמלות האמנותית, שסיימה במקום השישי במשחקים בבייג'ין. הרבה בזכותן הציבו הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי יעד של אישה על הפודיום במשחקים הבאים בעוד שנתיים בלונדון.

המעמד השונה לגברים ולנשים בספורט הושרש כבר ביוון העתיקה, שם היו משחקים נפרדים לנשים ולגברים. במשחקים המפורסמים באולימפייה לא רק שנשים לא השתתפו, אלא שמלבד הנביאה, לה היה מקום קבוע באצטדיון, לנשים אפילו אסור היה לבוא לצפות. לעומת זאת, המקדש הראשון שנבנה באולימפיה היה עבור האלה הרה, אשתו של זאוס ולא עבור זאוס עצמו. המקדש של זאוס הוקם שנים אחר כך. למעשה, בעוד הגברים התחרו בעירום מלא, נשים היו מתחרות בביגוד חלקי. גם במשחקים המודרניים הראשונים שנערכו באתונה בשנת 1896, נשים לא השתתפו. נשים השתתפו לראשונה רק באולימפיאדה השנייה שנערכה ב־1900 בפאריז.

גם נסיכות משחקות כדורגל
בשבוע שעבר נערך לראשונה בישראל כנס פיפ"א בכדורגל נשים. נשים בעמדות בכירות בפיפ"א הגיעו לתל אביב להרצות ולהסביר כיצד הצליחו להפוך את כדורגל הנשים לענף פופולרי במדינות שעד לפני 15-10 שנים, לא היו רחוקות מהמצב בו ישראל נמצאת כיום.

טינה אנסטרום, מנהלת מחלקות הילדים בהתאחדות הכדורגל בדנמרק, הראתה מגוון פעילויות שיווקיות וספורטיביות שנעשו כדי להפוך את כדורגל הנשים לענף אליו מצטרפות מדי שנה מאות שחקניות חדשות. הסיסמה: "גם נסיכות משחקות כדורגל", חזרה מספר פעמים כשמותג כדורגל הנשים שווק בצורה מיוחדת לילדות ולבנות נוער. אחת הדרכים הייתה הוצאת עיתון מיוחד לכדורגל נשים, שמשלב בין שחקניות הליגות הבכירות, כוכבות נוער וסלבריטאיות שמספרות על האהבה שלהן לכדורגל וכוכבי כדורגל דנים המשחקים בליגות הבכירות בעולם שסיפרו שהם אוהבים נשים שמשחקות כדורגל. העיתון עצמו ולמעשה כל ניסיון המיתוג, היו בצבעים ידידותיים לבנות – ורוד וסגול, מתוך מטרה להציג ספורט נעים ומהנה. אחת הכתבות החביבות הייתה על חלוץ ארסנל, ניקולאס בנדטנר, שהתגאה בנעליים הוורודות שלו. דרך נוספת לשיפור התדמית של הכדורגל הנשי היה בשילוב של כדורגלנית בגרסה המקומית של הישרדות ("הרובינסונים") וכך היא  הפכה לסלבריטאית נוער וענף כדורגל הנשים קיבל חשיפה חיובית.

הנושא של מיתוג כדורגל נשים ככדורגל לכל המשפחה, חזר גם אצל מישל קוקס מניו זילנד, יועצת של פיפ"א וחברת ועדת כדורגל הנשים של פיפ"א. מלבד מצגת מפורטת על דרכי השיווק של פיפ"א בכל הקשור לכדורגל נשים, קוקס גם הסבירה כיצד הצליחה ניו זילנד למנף את הענף על ידי אירוח אליפות העולם לכדורגל נשים עד גיל 17. עוד היא הוסיפה כי אירוח הטורניר עזר לניו זילנד להתמודד עם בעיות חברתיות וכי בעזרת הכספים שקיבלה מפיפ"א על אירוח הטורניר המתקנים שופרו.

מצד אחד, ההתאחדות לכדורגל, פיפ"א ופרויקט אתנה, הצליחו לארח כנס של פיפ"א לכדורגל נשים בישראל ובכך אולי והתחילו תהליך לשיפור ענף שנמצא בחיתוליו בישראל. מצד שני, בדיוק בשעה בו נערך הכנס, ערכה שרת הספורט, לימור לבנת, כנס משלה על הקוד האתי, בו נכח גם יושב ראש ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון. כך ששני האנשים הכי חשובים ביכולת פיתוח כדורגל הנשים בישראל העדיפו להיות במקום אחר, מה שמשדר משהו לגבי סדרי העדיפויות שלהם והחשיבות שהם באמת מעניקים לנושא.

אחת הבעיות המרכזיות שעלו בכנס הייתה היעדר מתקנים ראויים. בעיית המתקנים אינה שייכת רק לכדורגל נשים, אלא לספורט בכלל בארץ. רק בשבוע שעבר, לאחר שקבוצת כדורעף הנשים של עירוני קרית אתא זכתה בדאבל (אליפות שמינית בעשר שנים), התבקש ראש העיר להסתכל על תקרת האולם. כדורעף הוא אחד הענפים הבודדים בו יש השקעה מיוחדת בנבחרת הנשים כפרויקט לאומי בספורט. במקום שהתמונה בטלויזיה תהיה של דגלים שיורדים מהתקרה עם האליפויות של הקבוצה המצליחה (כמו בהיכל נוקיה לדוגמה), התמונה התמקדה בתקרה המתפוררת. בעונה הבאה קבוצות הגברים והנשים של המועדון כבר אמורות לשחק באולם החדש שנבנה.

להשקיע בספורטאיות העבר

יעל ערדבמאמר: "Persistent Resistance", שאמור לצאת במהלך 2010 בספרו החדש של הפרופסור האמריקאי, בוב בארני, שחוקר את ההיסטוריה של המשחקים האולימפיים המודרניים, נסקר מצבן של הנשים בעמדות המפתח (נשיא ומנכ"ל) בהתאחדויות הספורט ובוועדים האולימפיים בעולם באמצע שנות ה־90. על פי המחקר, היבשת בה לנשים הייתה הנציגות הגבוהה ביותר בעמדות מפתח הייתה אוקיאניה (30% מנכ"ליות ו־20% נשיאות), הרבה לפני ארצות הברית, יתר מדינות אמריקה, אירופה, אפריקה ואסיה, שם הייצוג הנשי היה הנמוך ביותר (2.7% מנכ"ליות ו־0% נשיאות). בפילוח לענפי ספורט, רק בהתעמלות אמנותית ובהוקי שדה לנשים היה רוב, כשברוב המקצועות הפופולריים; כדורסל, כדוריד, כדורגל, סקי וטניס, אחוז הנשים שכיהנו כנשיאות או מנכ"ליות בין השנים: 1995-1970, היה 0%!

כיום בארץ, המצב לא מעודד בהרבה. למרות שנשים היו חברות באגודות ובמרכזי הספורט עוד מלפני קום המדינה, לדרגים הבכירים ביותר הן לא מגיעות. על פי אתר הוועד האולימפי הישראלי, פחות מעשרה אחוזים מחברי ההנהלה והמליאה של הוועד האולימפי הן נשים, כשאף אישה לא נמצאת בתפקיד נשיאה, סגנית נשיאה או מנכ"לית.

החשיבות המרכזית של המאמר הייתה בהצעות כיצד אפשר לשנות את התמונה. הדגש המרכזי היה על־ידי קידום יותר נשים כמודלים לחיקוי. כלומר, השקעה בנשים כדי שמצד אחד יהפכו למושא לחיקוי עבור ספורטאיות צעירות ומצד שני ישתלבו במערכת. הכוונה היא לא רק בהשקעה בספורטאיות ההווה והעתיד אלא גם בהכשרת ספורטאיות לשעבר לתפקידים ניהולים ולהכנסת אפליה מתקנת של אחוז נשים מסוים שיעבדו בהתאחדויות הספורט ובוועדים האולימפיים המקומיים ובכך להתחיל תהליך שיניב פירות בעשורים שיבואו. חלק מהתהליכים הללו כבר קורים בישראל.

בת־אל גטררבמשחקים האולימפיים בבייג'ין כמעט מחצית מהמשלחת הישראלית היו נשים. פרויקט "אתנה" פועל לחשיפת ספורטאיות ועידוד בנות לעסוק בספורט ומביא רוח חדשה למועצה הציבורית לקידום ספורט נשים, פרויקט Top Team של היחידה לספורט הישגי הוקם כדי לקדם את ספורטאיות העלית וגם יוזמות כמו כנס פיפ"א לכדורגל נשים, יכולות להוביל לרעיונות חדשים של שילוב ילדות בספורט. השאלה היא כמובן: איך הדברים ימונפו בפועל. לפחות לגבי הבחירה של התעמלות אמנותית כספורט מועדף לקראת האולימפיאדת ב־2012 אפשר היה לראות תוצאות כבר השבוע כשנבחרת ישראל שהורכבה כולה מבנות שלא התחרו בבייג'ין, חזרה מתחרות סבב גביע העולם בבודפשט עם מדליית ארד. כל הצלחה כזאת תסחוף יותר ויותר בנות לעסוק בספורט ותגביר את האמונה שאישה על הפודיום היא לא אשליה בקשר ללונדון, זאת התקווה.

מקורות:

Miller S. G. Ancient Greek Athletics. Yale University Press. USA. 2004

Rintala J & Bischoff J. A. Persistent Resistance: Leadership Position for Women in Olympic Sport Governing Bodies

גלילי י, לידור ר ובן־פורת א. במגרש המשחקים: ספורט וחברה בתחילת האלף השלישי. פרק 5: גם נשים יכולות: ספורט ומגדר. האוניברסיטה הפתוחה, 2002. עמ' 185-290

יואב דובינסקי – עיתונאי בעל תואר שני בתקשורת פוליטית הלומד באקדמיה האולימפית באולימפיה, יוון.תגובות הוסף תגובה
1.מאמר מרתק, תודה (לת)יעל10/03/10
2.ספורט נשים לא מענייןישראלי מצוי11/04/10
3.לקודםמעיין20/08/10
משחק מנהלים
המאמן בעידן המודרני כבר איננו רק "מכונת אימונים" ונדרש להפגין גם כישורי ניהול שונים


תשתחררו
כולם מכירים את חשיבות החימום לפני האימון, רבים מזניחים את השחרור וההרפיה אחריו. מולי אפשטיין מסביר כמה זה חשוב


מציאות מדומה
אימון הדמיה הוא חלק חשוב בתוכנית האימונים. המטרה: להכיר את סיטואציית התחרות ואת תגובות הספורטאי ולהפחית את הלחץ


כדור לבטן
ענת מאיר מציגה סדרת תרגילים לחיזוק שרירי הבטן עם כדור כוח גמיש