חפש רק בנושא זה


ארגון הבריאות העולמי והוועד האולימפי הבינלאומי לוקחים אחריות על בריאות הציבור

הסכם שיתוף פעולה נחתם בין הארגונים במטרה לקדם פעולות ומדיניות שתעזורנה לאנשים לאמץ הרגלי חיים בריאים יותר להפחתת הסיכון ללקות במחלות – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  26/07/10

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

ארגון הבריאות העולמי (WHO) והוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) חתמו לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה שמטרתו לקדם אורח חיים בריא. מטרת המיזם היא לעזור לציבור לאמץ הרגלי חיים בריאים יותר כמו למשל: עיסוק בפעילות גופנית, ספורט לכול, משחקים אולימפיים נקיים מעישון ומניעת השמנה בקרב ילדים. המסמך שנחתם בשבוע שעבר בלוזאן, מקום משכנו של ה־IOC, מגדיר את אופן שיתוף הפעולה בין שני הגופים. הגופים יפעלו הן במישור הבינלאומי והן ברמה של כל מדינה במטרה לקדם פעולות ומדיניות שתעזורנה לאנשים להפחית את הסיכון ללקות במחלות שאינן מדבקות, כמו מחלות לב וכלי דם, סרטן וסוכרת.

"ההסכם שנחתם עם הוועד האולימפי הבינלאומי יגדיל את יכולתנו להתמודד עם אותן מחלות שנמצאות בראש הדירוג של סיבות המוות בעולם", אמרה ד"ר מרגרט צ'אן, מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי. "ההתמודדות עם מחלות אלה היא אחד האתגרים הגדולים ביותר של האנושות במאה ה־21", הוסיפה המנכ"לית.

מחלות שאינן מדבקות, הורגות מדי שנה כ־35 מיליון בני אדם, מתוכם כ־9 מיליון אנשים מתחת לגיל 60. חוסר עיסוק בפעילות גופנית מדורג כגורם הסיכון הרביעי לכל מקרי המוות בעולם והוא תורם 1.9 מיליון מקרי מוות מדי שנה.

 

עידוד אורח חיים בריא

צילום מתוך "הוועד האולימפי הבינלאומי וארגון הבריאות העולמי להוטים לקדם במשותף את נושא אורח החיים הבריא ואת העיסוק בספורט העממי ברחבי העולם. ההסכם שנחתם היום הוא צעד חשוב לתיאום בין היוזמות המשותפות בתחום הזה", אמר נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, ז'ק רוג. "הגיע הזמן לפעול יחד ובתיאום על מנת לגרום לכולם לזוז ובכך להפחית את גורמי הסיכון ללקות במחלות לא מדבקות בכל שכבות הגיל", הוסיף הנשיא.

כ־90% ממקרי המוות לפני גיל 60 מתרחשים במדינות מתפתחות ויכולים להימנע בחלקם הגדול על ידי הפחתת החשיפה לשימוש בטבק, הימנעות מתזונה לא בריאה והימנעות מאורח חיים לא פעיל.

מספר מקרי המוות כתוצאה ממחלות שאינן מדבקות עולה בהדרגה בכל רחבי העולם. אם מגמה זו תימשך באותו קצב, הרי שבשנת 2015 יעמוד מספר מקרי המוות המשוער כתוצאה ממחלות אלה, על 41.2 מיליון.

שני הארגונים הסכימו לייסד קבוצת מעקב שתיפגש לפחות אחת לשנה במטרה להגדיר, לפתח וליצור שיתופי פעולה בינלאומיים שיסייעו להוציא לפועל את האינטרס המשותף.

 

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט" 

 

צילום: אבי שי            תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
צפוניים? הכירו את השלוחה החדשה של מכון וינגייט בקריית אתא - ההרשמה ללימודים בעיצומה

בקרוב בערוץ 24: תוכנית עם מיטב מומחי מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, לכושר גופני ולאורח חיים בריא בהנחיית ענת גיסין ובהשתתפות ספורטאים אולימפיים וידוענים

מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה!

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר