חפש רק בנושא זה


תזונאית בשטח

איך מקדמים מודעות אצל ספורטאים צעירים לחשיבות התזונה למיצוי הפוטנציאל האתלטי, להסתגלות לגירויי האימון ולהתאוששות מיטבית? עינב גרוסמן – תזונאית קלינית וספורט, המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, מכון וינגייט, יצאה לקפריסין עם שחייני האקדמיה למצוינות במכון וינגייט וחזרה עם קהל אוהד
  08/11/10

במהלך של הרגע האחרון, ללא תכנון מוקדם, יצאה עינב גרוסמן למחנה אימונים בשחייה בקפריסין יחד עם 26 שחייני האקדמיה למצוינות ושלושת מאמניהם, במטרה לבנות קשר חיובי בינה ובין השחיינים וצוות המאמנים החיוני מאוד להמשך עבודה משותפת ויעילה, ולחזק את תפקיד הדיאטנית כחלק אינטגרלי מהצוות המקצועי.
היציאה לשטח אפשרה לה ללמוד מהם הצרכים הייחודיים של השחיינים בשטח, על-ידי השתלבות בשגרת ימי האימון והתאמת הצרכים מהשטח לתכנית השנתית. הסיטואציה המיוחדת של המחנה תרמה רבות לחיזוק קשר של פתיחות ואמון וביסוסו הן עם השחיינים והן עם השחייניות, קבוצה שהטיפול התזונתי בה מורכב יותר, דרך שיחות אישיות והרצאה מיוחדת לבנות על תזונה ובריאות האישה.

פעילות התזונאית במחנה האימונים
העשרת הידע על-ידי מתן הרצאות בנושאים:
• חשיבות תזונת ספורט בדגש על נוזלים והתייבשות
• אינדקס גליקמי ותזמון אכילה
• צרכים אנרגטיים מוגברים עקב ספורט עצים וסטרס חמצוני (אנטיאוקסידנטים ומקורות בתזונה)
• תוויות מזון – קריאה נכונה, מה לחפש מאחורי חטיף אנרגיה, כמה שומן, יחס בין חלבון לפחמימה
• מתן הרצאה נפרדת לבנות בנושא: תזונה ובריאות האישה, דלקות שתן חוזרות ופלורה נרתיקית – התנהלות והיבט תזונתי

מדידות וייעוצים אישיים:
• שקילה בתחילת אימון ובסיומו על מנת לחשב את כמות הנוזלים ושיעורם באחוזים ממשקל הגוף שאבדו באימונים. בהתאם לממצאים ניתנו המלצות והנחיות אישיות לשתייה במהלך האימונים
• מדידות היקפים אישיות לצורך מעקב
• שיחות וייעוצים אישיים עם השחיינים

פעולות מערכתיות:
• בניית תפריט מאוזן ובריא ליום הכולל אימונים, בשיתוף פעולה עם צוות המטבח המקומי
•  עידוד לבחירת מזונות בריאים וטעימים, באמצעות נוכחות בארוחות ומתן דוגמה אישית
• תליית שלט גדול ליד הבריכה ובו הדגשים העיקריים מההרצאות


תוצאות ההתערבות התזונתית בשטח:
יישום מידע שניתן בהרצאות
– לאחר ההרצאה על אנטיאוקסידנטים הראתה לי קבוצת שחיינים בגאווה צלחת עם ירקות צבעוניים, אחד השחיינים הראה לי שלקח גם כרוב סגול והסביר לחבריו לשולחן שהסגול מכיל אנטיציאנינים שתורמים לעיכוב התנוונות המוח.

שאלות ממוקדות
– היו שחיינים שניגשו מייד בסיום האימון לאחר היציאה מהמים ושאלו שאלות ממוקדות על תחושות שהיו להם במהלך האימון, למשל תחושת עייפות לאחר שעת שחייה – המלצתי על תוספת פחמימות תוך כדי במשקה איזוטוני. תחושת בחילה בסוף אימון, כנראה עקב מאמץ עצים מאוד בסיום ועלייה בריכוז חומצת חלב– המלצתי על שחרור והתאוששות אטית ואכילת פחמימות בסיום האימון ולהבא על אכילת משהו קל המכיל פחמימה לפני האימון שלא ישהה במערכת העיכול בזמן האימון.

ירידה במשקל
– שחיינית הנמצאת בתהליכי ירידה במשקל, ניגשה אליי החל ביום השני בארוחות והתייעצה לגבי בחירת המזונות וכמותם. השחיינית אוכלת בד"כ בעיקר צ'יפס ומטוגן – הומלץ להסתפק במעט צ'יפס ולאכול את תפוחי האדמה המבושלים ולהעשיר את הארוחה בירקות.
יוזמה אישית להמשך מעקב – שלושה שחיינים ניגשו ביוזמתם וביקשו להיפגש להמשך ייעוץ תזונתי בווינגייט לאחר שהבינו את היתרונות במהלך המחנה, ולמרות שלא נדרש מהם המשך מעקב לאחר הפגישה הראשונית בווינגייט.

התגייסות המאמנים לנושא התזונה
– בשיחת סיכום המחנה, הסביר צוות המאמנים לשחיינים על חשיבות התזונה הנכונה כחלק בלתי נפרד בשגרת חיי השחיין התורמת להישגיו ובמחנה האימונים בפרט: התאוששות בין האימונים וקביעת תפריט. לבסוף, המליצו להיעזר בייעוצים התזונתיים באופן רציף במהלך השנה.

לסיכום, המטרות שהעמדתי לפניי טרם נסיעתי הן חיוניות לעבודה שנתית מיטבית ומיצוי הפוטנציאל של הספורטאים. הזמינות שלי במחנה הוסיפה מאוד לשחיינים, שראו בי איש מקצוע, עמו ניתן להתייעץ בנושאים ענייניים שעלו בשטח ובכך התאפשר יישום המידע תוך כדי מחנה האימונים. צירוף תזונאית למחנה אימונים הוא חיוני בכל ענפי הספורט, למעורבות ולהתערבות לקידום התזונה והבריאות בקרב ספורטאים.

עינב גרוסמן – תזונאית קלינית וספורט B.Sc, המרכז לרפואת ספורט ומחקר ע"ש ריבשטיין, מכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
1.חטיף אנרגיהאבי אופק26/11/10
נבחרות ישראל בג'ודו, גברים ונשים, מארחות במכון וינגייט, מחנה אימון בין-לאומי בהשתתפות 20 נבחרות מובילות מרחבי העולם

מדליית זהב לאורי ששון (100+ק"ג) בגרנד פרי ת"א

מדליית זהב לפיטר פלצ'יק (100 ק"ג) בגרנד פרי ת"א

מדליית ארד לטל פליקר (66 ק"ג) בגרנד פרי ת"א. ברוך שמאילוב (66 ק"ג) סיים חמישי

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט