חפש רק בנושא זה


אימוני התנגדות המשולבים באימונים אירוביים, משפרים את מצבם של חולי סוכרת

חולי סוכרת מסוג 2 שביצעו רק אימוני התנגדות או רק אימונים אירוביים, לא הפגינו רמת שיפור גבוהה כמו זו שהושגה בקרב הנבדקים שביצעו את האימון המשולב – כך עולה ממחקר שהתפרסם לאחרונה בעיתון הרפואי היוקרתי, JAMA, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  29/11/10

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

מקובל לחשוב שפעילות גופנית סדירה מעניקה תועלות משמעותיות לחולי סוכרת מסוג 2, אולם סוג הפעילות המדויק (אימוני התנגדות לעומת אימונים אירוביים לעומת השילוב ביניהם), נותר לא ברור. על אף שההמלצות מדברות על שילוב בין שני סוגי האימונים, טרם הוגדרו המלצות באשר לזמן אותו יש להקדיש לכל אחד מסוגי האימונים כאשר הם מבוצעים במשולב בהשוואה לביצוע כל אחד מהם באופן עצמאי. לדברי החוקרים להמלצות מסוג זה יש חשיבות רבה מבחינה קלינית, כמו גם בהיבט של בריאות הציבור.

צוות חוקרים בראשות ד"ר Timothy S. Church מאוניברסיטת לואיזיאנה שבארה"ב, ביצע את הפרויקט המחקרי שזכה לכינוי HART-D. במחקר השתתפו 262 גברים ונשים בלתי פעילים בעלי סוכרת מסוג 2. מטרת המחקר הייתה לבדוק את השפעתם של אימונים אירוביים, של אימוני התנגדות ושל השילוב בין השניים על רמת ההמוגלובין המסוכר – HbA1C. המוגלובין A1C הוא רכיב קטן בהמוגלובין (החומר שנמצא בתאי הדם האדומים שתפקידו להוביל את החמצן אל התאים) שקושר אליו סוכר. ככל שרמת הסוכר בדם גבוהה יותר, יותר מולקולות סוכר נקשרות למולקולת ההמוגלובין. תאי הדם האדומים בגוף מתחדשים כל 3 חודשים בערך ולכן רמת ההמוגלובין המסוכר בתאי הדם, משקפת את רמת הסוכר בדם ב-3 החודשים האחרונים.
63% ממשתתפי המחקר היו נשים, 47% מהמשתתפים היו לא מהגזע הלבן, גילם הממוצע היה 56 שנה ורמת ההמוגלובין המסוכר בדמם הייתה 7.7%. הנבדקים היו בעלי סוכרת מסוג 2 ב-7.1 השנים האחרונות.

משתתפי המחקר נרשמו לתכנית אימונים שנמשכה 9 חודשים, בין אפריל 2007 לאוגוסט 2009. 41 משתתפים שימשו קבוצת ביקורת ולא ביצעו פעילות גופנית מכל סוג שהוא. 73 משתתפים ביצעו אימוני התנגדות בתדירות של 3 פעמים בשבוע, 72 ביצעו אימונים אירוביים שתרמו להוצאה של 12 קלוריות לק"ג בשבוע ו-76 משתתפים ביצעו אימונים משולבים שכללו פעילות אירובית ואימוני התנגדות – אימוני התנגדות פעמיים בשבוע ואימונים אירוביים שתרמו להוצאה של 10 קלוריות לק"ג בשבוע.

השפעת סוגי הפעילות הגופנית על ההמוגלובין A1C, אשר משקף רמת הסוכר בדם ב-3 החודשים האחרונים
החוקרים מצאו שהאימונים המשולבים תרמו לשינוי של 0.34%-  ברמת ה-HbA1C בהשוואה לקבוצת הביקורת. בקרב קבוצת אימוני ההתנגדות נצפה שינוי של 0.16%-  ואילו בקרב הקבוצה שביצעה אימונים אירוביים, נצפה שינוי של 0.24%- בהשוואה לקבוצת הביקורת. השינויים שנצפו בקרב שתי הקבוצות לא היו בעלי מובהקות סטטיסטית. שכיחות העלייה בשימוש בתרופות להורדת הסוכר בדם הייתה 39% בקבוצת הביקורת, 32% בקבוצת אימוני ההתנגדות, 22% בקבוצת האימונים האירוביים ו-18% בקבוצת האימונים המשולבת.

השוואה בין הפעילויות בירידה בהיקף המותניים, בשיפור יכולת אירובית ובירידה באחוזי שומן:
רק קבוצת האימונים המשולבים שיפרה את ערכי צריכת החמצן המרבית שלהם בהשוואה לאלו של קבוצת הביקורת (שיפור של מ"ל חמצן לק"ג משקל גוף בדקה). בקרב כל קבוצות האימון נצפתה ירידה בהיקף המותניים (2.8-1.9 ס"מ) בהשוואה לקבוצת הביקורת. קבוצת אימוני ההתנגדות השילה בממוצע 1.4 ק"ג של שומן ואילו קבוצת האימונים המשולבים השילה 1.7 ק"ג שומן בהשוואה לקבוצת הביקורת.
"מניתוח ראשוני של התוצאות עולה שלמרות שאימוני התנגדות ואימונים אירוביים, כל אחד בפני עצמו, מספקים תועלות בריאותיות עבור חולי סוכרת מסוג 2, רק השילוב בין השתיים נמצא כמשפיע על רמות ה-HbA1C", כתבו החוקרים. "חשוב מאוד להדגיש שההבדלים ברמת ההמוגלובין המסוכר בין שתי הקבוצות, היו על אף הגברת השימוש בתרופות להורדת ריכוז הסוכר בדם בקרב קבוצת הביקורת לעומת הפחתת השימוש באותן תרופות בקרב מבצעי האימון המשולב".

מקור
JAMA. 2010;304(20):2253-2262

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"

 
 תגובות הוסף תגובה
1.מולי אתה תותח -מאמר ממש טוב על המחקריובל מיכאלובסקי04/12/10
2.איך משפיענאימון התנגדות על הצח״מ?דורון אריה14/12/10
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת