חפש רק בנושא זה


זה לא הגיל זה התרגיל

ליקויים בריאותיים ופגיעה ביכולת התפקוד הגופנית בגילאי 50-40, אינם תוצאה של הגיל אלא של בחירה בהרגלי חיים גרועים והימנעות מעיסוק בפעילות גופנית – כך עולה ממחקר שניתח 600,000 תוצאות של רצי מרתון, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  05/12/10

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

במסגרת המחקר שפורסם בעיתון הבינלאומי, Deutsches Ärzteblatt International ניתחו Dieter Leyk וקבוצת חוקרים כ-600,000 תוצאות של רצי מרתון ושל רצי חצי מרתון, ותחקרו את הרצים בנוגע להרגלי החיים שלהם ובנוגע למצבם הבריאותי. ריצת מרתון מתאימה במיוחד לצרכי מחקר מסוג זה משום שעל הרצים להשקיע מספיק שעות אימון במטרה לבצע את המאמץ התחרותי וסדר יומם מתנהל בהתאם לתכנית האימונים.


רק אחרי גיל 54 – ירידה מזערית ביכולות הגופניות

אנשים מבוגרים שעוסקים בספורט, זוכים ל-4 שנות חיים נוספות בהשוואה לממוצע באוכלוסייה. בנוסף, יכולת התפקוד שלהם ויכולת התנועה שלהם טובה בדרך כלל מזו של אנשים צעירים. מאפיינים כמו עודף משקל, עישון והיעדר פעילות גופנית, נדירים יותר בקרב הרצים ולכן הירידה בכשירות הפיזיולוגית היא תולדה של תהליכי ההזדקנות הביולוגיים. הירידה ביכולות הפיזיולוגיות של הרצים אובחנה רק לאחר גיל 54 והיא הייתה מזערית.

 
25% מן הרצים בגילאי 69-65 היו מהירים מ-50% מן הרצים בגילאי 20-54. יותר מ-25% מהאנשים בגילאים 69-50 החלו לרוץ רק ב-5 השנים שקדמו למחקר ובכל זאת השתתפו בריצת מרתון. החוקרים מציינים שהמשתתפים המבוגרים יותר, לא צריכים להתאמן קשה יותר במטרה לשמור על כשירותם הגופנית בהשוואה לעמיתיהם הצעירים יותר. לדברי החוקרים הירידה ביכולות הביצוע בגילאי הביניים קשורה בהרגלי חיים גרועים ובאורח חיים יושבני ולא כתוצאה מתהליכים ביולוגיים. ההשתתפות ההולכת וגדלה של רצים מבוגרים במרוצי המרתון השונים ברחבי העולם היא ההוכחה לכך שבאמצעות אימון נכון, ניתן לשמר ולשפר יכולות פיזיולוגיות גם בגיל המתקדם.

מקור

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"


 תגובות הוסף תגובה
1.יש חיים גם בגיל הביניים arik 06/12/10
2.מנסיון אישיגדעון10/12/10
3.זה לא הגיל זה התרגילdar sigal10/12/10
4.בן שלושים פלוסצעיר14/12/10
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת