חפש רק בנושא זה


מה קודם למה: אסתמה שבעקבות מאמץ גופני או השמנה?

עלייה של יחידה אחת ב-BMI מעלה ב-9% את ההיתכנות להופעת התקף אסתמה כתוצאה ממאמץ גופני – כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה בעיתון הרפואי The Physician and Sportsmedicine, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  27/12/10

 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

במחקר השתתפו 673 נבדקים, מהם דיווחו 71% כי הם סובלים מאסתמה בעקבות מאמץ גופני. החוקרים סבורים כי לממצאי המחקר חשיבות רבה מאחר שעל פי הערכות 2.3 מיליון קנדים סובלים מאסתמה, כך על פי נתונים סטטיסטיים רשמיים במדינה.

אסתמה שבאה בעקבות מאמץ גופני (EIA - exercise-induced asthma), משפיעה על קרוב ל- 90% מחולי האסתמה. ההגדרה ל-EIA היא ירידה של 10% בתפקודי הריאות בעקבות ביצוע מאמץ גופני מתון. "אנשים בעלי עודף משקל או כאלה שסובלים מהשמנה קלינית, מדווחים יותר על המאמץ הגופני כגירוי מעורר להתקף בהשוואה לאנשים בעלי משקל גוף תקין", ציין פרופסור Simon Bacon מהמחלקה למדעי הספורט בביה"ח Hôpital du Sacré-Coeur de Montréal במונטריאול שבקנדה. "עוד מצאנו שעבור כל עלייה של יחידה אחת ב-BMI יש עלייה של 9% בהיתכנות להופעת ההתקף", הוסיף החוקר.

הנבדקים שהשתתפו במחקר, סבלו לסירוגין מאסתמה מתמשכת קלה, בינונית או חמורה. מדד מסת הגוף שלהם חושב מתוך נתוני המשקל והגובה עליהם דיווחו הנבדקים. הנבדקים התבקשו להצביע על הגורמים שגורמים להם להתקף – מאמץ גופני, נוכחות בעלי חיים, אבק, אבקה, אספירין, מתח, רגשות או אוויר קר.

"אסתמה שבאה בעקבות מאמץ גופני, עשויה להוביל לאורח חיים יושבני (Sedentary), לתרום לעלייה במשקל ולדרדר ואף להחמיר את המצב הבריאותי", הסביר החוקר. "הדגשת החשיבות של העיסוק בפעילות גופנית ושל שמירה על אורח חיים פעיל כחלק מתהליך ניהול נכון של משקל הגוף הוא דבר חיוני. דאגה מיוחדת יש להפנות לאוכלוסיית חולי האסתמה. אוכלוסייה זו זקוקה להדרכה של מומחים, שיעזרו להם לחזור ולנהל אורח חיים פעיל שיעזור להם להפחית ממשקל גופם".

מקור 

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת