חפש רק בנושא זה


המפתח לניצחון – טסטוסטרון

למנצחים בקרבות היאבקות יש ריכוזי טסטוסטרון גבוהים יותר מאשר למפסידים – כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה ב-The Journal of Strength and Conditioning Research, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  30/01/11

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר הנוכחי תואמים ממצאים מעולם החי המצביעים על הזיקה שבין רמות גבוהות של טסטוסטרון ובין התנהגות תוקפנית ותחרותית של זכרים בטבע. לדברי החוקרים: "אם תימצאנה דרכים להעלאת 'הדומיננטיות החברתית' של המתאבקים בזירה, יתכן שיהיה זה המפתח להשגת הצלחה עתידית".

תגובות הורמונליות שונות
קבוצת המחקר מנתה 12 מתאבקים מצטיינים שסיימו במקום ה-3 באליפות המכללות של ארה"ב. במטרה לעקוב אחר התגובות ההורמונליות של המתאבקים נלקחו מכל אחד מהם 2 דגימות דם – פעם אחת לפני הקרב ופעם נוספת בסיומו. בסה"כ ביצע כל אחד מן הנבדקים 5 קרבות בטורניר שנמשך יומיים. במהלך היום הראשון השתתפו המתאבקים ב-3 קרבות (בשעה 10:00, בשעה 14:00 ובשעה 18:00) ואילו ביום השני הם השתתפו בשני קרבות (10:00 בבוקר ו-19:00בערב). החוקרים השוו את ריכוזי הטסטוסטרון והורמונים נוספים, בין המנצחים בקרבות ובין המפסידים.

By Dreier Carr from USA, via Wikimedia

הן בקרב המנצחים והן בקרב המפסידים נצפתה עלייה בריכוזי הטסטוסטרון לאחר הקרב בהשוואה לערכים שנמדדו לפני הקרב. אולם, בקרב המנצחים העלייה בריכוזי ההורמון הייתה גדולה יותר. ערכי הטסטוסטרון הממוצעים של המנצחים עלו מ-16.4 ל-23.2 ננומול/ליטר (nmol/L) ואלו של המפסידים עלו מ-14.8 ל-19.4 ננומול/ליטר.

הורמונים נוספים שנמדדו – קורטיזול ואפינפרין (אדרנלין) – לא נמצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות. לעומת זאת, השינוי בריכוז האפינפרין (לפני הקרב ולאחר הקרב) תאם את מגמת השינוי בריכוז הטסטוסטרון אצל המנצחים, אולם לא של המפסידים. "ממצאי המחקר מעלים את האפשרות שיתכן והמנצחים משתמשים במנגנון ויסות שונה עבור תגובותיו האקוטיות של הטסטוסטרון, זאת בהשוואה למפסידים", ציין ד"ר Fry, ראש צוות המחקר.
זהו לא המחקר הראשון שמצביע על כך שאצל המנצחים במקצועות הקרב, מתרחשת עלייה גבוהה יותר בריכוז הטסטוסטרון. מחקרים קודמים הדגימו את התופעה הזו לא רק בקרב מתאבקים או ספורטאים בענפי ספורט אחרים אלא גם בקרב שחקני שח. "אפילו במשחקי מזל, כאלה שמוכרעים בהטלת מטבע", הוסיפו החוקרים.
ממצאי המחקר הנוכחי מאששים ממצאים קודמים שהדגימו הבדלים בעלייה בריכוזי הטסטוסטרון בין מנצחים ובין מפסידים. יתכן שממצאי המחקר הנוכחי יעזרו להבין מהו המנגנון שאחראי להבדלים אלה.

טסטוסטרון נמצא כבעל זיקה להתנהגות תוקפנית אצל בעלי חיים בטבע – במיוחד אצל זכרים שנלחמים על טריטוריה, על מזון או על נקבות לרבייה. "מחקרים רבים תומכים בהנחה זו דרך התבוננות על עולם החי. לדעתנו, הזיקה שבין ריכוזים גבוהים של טסטוסטרון ובין סיכויי ההצלחה בקרב היאבקות, היא דוגמה מצוינת להישרדותו של הספורטאי בזירה התחרותית. הישרדות זו דומה בעצם לזו של בעל החיים בטבע", סיכמו החוקרים.

יישומים של המחקר
"מה שעדיין לא זוכה להכרה מספקת, הוא חשיבות טיפוחה של הדומיננטיות החברתית בספורט. בהתבסס על נתונים מממלכת החי, מתאבקים מנצחים מטפחים מנגנון שתורם להצלחה עתידית ארוכת טווח ולשרידות בזירה הספורטיבית", ציינו החוקרים.
לדברי החוקרים: "היכולת לטפח התנהגות אגרסיבית ודומיננטיות חברתית על מזרן ההיאבקות תלויה באופן ניכר בהצלחות קודמות שמצטרפות לתגובות פיזיולוגיות ולתהליכי התאמה והסתגלות". החוקרים מציעים אסטרטגיה של בחירת יריבים שתאפשר למתאבק המוכשר פיזיולוגית וטכנית, ליצור עליונות חברתית. "עידוד תחושת הדומיננטיות עשויה להאיץ הצלחה עתידית", סבורים החוקרים.

מקור

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

צילום: By Dreier Carr from USA, via Wikimediaתגובות הוסף תגובה
1.REFשי01/02/11
2.המקור המלא מולי אפשטיין02/02/11
3.מעניין,קבוצת המידגם קטנהדודי אילת02/02/11
4.אבל מהמחקר לא ברור שהגורם זה טסטוסטרון גבוה :)שגב 03/02/11
5.למולי: האם התנזרות מיחסי מין מעלה את ריכוז הטסטוסטרון? -חניאל קורן04/02/11
6.הערות מצוינותמולי אפשטיין07/02/11
הכנס הלאומי למדעי האימון התחרותי: מכירת הכרטיסים וההרשמה לסדנאות בעיצומה

אליפות אירופה בבריכות קצרות: אנסטסיה גורבנקו סיימה במקום ה-7 בגמר משחה ה-400 מ' מ.א בתוצאה 4:37:92 ד'

מקום 8 ליעקב טומרקין בגמר ה-200 מ' גב בתוצאה 1:53:00 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות

במרוץ לטוקיו: גילי כהן, גפן פרימו, שירה ראשוני, גילי שריר, תמנע נלסון לוי, ענבל שמש ורז הרשקו תשתתפנה בטורניר המסטארס בסין שייפתח ב-12.12.19

שיא ישראל לרביעיית השליחים: מירון חירותי, מרקוס שלזינגר, תומר פרנקל וגל גרומי כהן ב-50*4 חופשי בתוצאה 1:26:90 דקות באליפות אירופה בבריכות קצרות בגלאזגו

רץ המרתון איימרו עלמיה, קבע את הקריטריון האולימפי לטוקיו 2020 כשסיים את מרתון ולנסיה בתוצאה 2:11:02 שעות