חפש רק בנושא זה


עלייה דרמטית במספר פציעות הריצה אצל ילדים ומתבגרים

מחקר שפורסם לאחרונה ב-Clinical Pediatrics בדק היארעות פציעות הריצה ברמה הלאומית בארה"ב בהסתמך על מאגר נתונים שהצטברו בחדרי המיון בארה"ב במהלך 14 שנים – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  06/02/11

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

העיסוק בפעילות גופנית טומן בחובו תועלות בריאותיות רבות, אולם הפרזה במידת הפעילות הגופנית תוך חשיפת הגוף למאמצים חריגים עלולה להגביר את הסיכון לפציעות. בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה של ממש בהיקפי הפעילות הגופנית הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים ומתבגרים. מסתבר, שעם העלייה בהיקפים, חלה עלייה משמעותית בכמות הפציעות גם בקרב ילדים ומתבגרים.

במחקר שפורסם לאחרונה ב-Clinical Pediatrics דווח על 225,344 מקרי פציעה בילדים ובמתבגרים בגילאי 18-6 שטופלו בחדרי המיון בארה"ב בין השנים 2007-1994. מספר הפציעות הממוצע לשנה עמד על יותר מ-16,000 מקרים. במהלך 14 השנים בהן נאספו הנתונים, עלה שיעור הפציעות השנתי כתוצאה מריצה ב-34%. על פי המחקר מרבית הפציעות שנגרמו כתוצאה מריצה היו נקעים בקרסול ופציעות על רקע של עומס, בעיקר לגפיים התחתונות. שליש מהפציעות נגרמו כתוצאה מנפילה ויותר ממחציתן של פציעות הריצה נגרמו בזמן הפעילות בבית-הספר.

סוג הפציעות בהתאם לגיל המשתתפים
הילדים והמתבגרים הצעירים בגילאי 14-6 נפצעו בעיקר לאחר שנפלו במהלך ריצה בבית-הספר. המתבגרים בני ה-18-15 נפצעו יותר כאשר הם רצו ברחובות או כשהתאמנו במתקני ספורט ונופש.
"עידוד ילדים ומתבגרים לעסוק בריצה כחלק מן הפעילות הגופנית שלהם היא דרך נפלאה להבטיח שהם יישארו פעילים גופנית", הסבירה ד"ר Lara Mckenzie, חוקרת ראשית ב-Center for Injury Research and Policy at Nationwide Children's Hospital. "למרות זאת, ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בגיבוש הנחיות ברורות באשר לאופן ביצוע אימוני ריצה בקרב ילדים ומתבגרים בגילאים שונים. הנחיות אלה תשמשנה הורים, מאמנים ומורים לחינוך גופני ותסייענה ללמד את הילדים כיצד לרוץ באופן נכון במטרה להפחית את הסיכון לפציעות", הוסיפה החוקרת.

מחקר זה הוא הראשון שבוחן את היארעות פציעות הריצה ברמה הלאומית בהסתמך על מאגר נתונים שהצטברו בחדרי המיון. על מנת להבין טוב יותר מדוע מתרחשות פציעות ריצה בקרב ילדים ומתבגרים, דרוש מחקר נוסף. מידע נוסף יהווה נדבך חיוני ביצירת תכנית התערבות למניעה שתתרום להפחתת הפציעות.

מולי אפשטיין – פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

מקור
Ann J. Mehl, Nicolas G. Nelson, and Lara B. McKenzie
Running-Related Injuries in School-Age Children and Adolescents Treated in Emergency Departments From 1994 Through 2007
Clinical Pediatrics February 2011 50: 126-132, first published on October 20, 2010

צילום: אבי שי
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-17 ביולי, בשעה 9:30

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, ביום רביעי, ה-7.7.20 ועד להודעה חדשה, הופסקה פעילותו של מועדון הספורט, לרבות פעילות חדר הכושר, הבריכות, החוגים ומגרשי הטניס

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן