חפש רק בנושא זה


איך אני יודע אם המשקל שלי תקין?

BMI, אחוזי שומן, היקף מותן – איך מתייחסים לנתונים אלו בהערכת המשקל שלנו ובאלו פרמטרים נוספים יש להתחשב? הדיאטנית איילת וינשטיין, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, סוקרת את האפשרויות על יתרונותיהן וחסרונותיהן
  27/02/11

שאלת המשקל מטרידה אותנו על בסיס קבוע, אולם המשקל הוא רק אחד הנתונים והוא אינו מספק לנו את כל המידע הדרוש – שינויים בערכי משקל הגוף קשורים בדרך כלל לשינויים במסת רקמת השומן וידועים כ"השמנה" או כ"הרזיה", אולם עשויים להתרחש גם בשל שינויים במסה הגוף הרזה (בעיקר מסת השרירים) כתגובה לדיאטות קיצוניות או לאימונים גופניים.
קיימות מספר שיטות מדידה בהן משתמשים כדי לעקוב אחר שינויים במדדים שונים של הרכב רקמות הגוף – במאמר זה אסקור חלק מהשיטות.

מדד ההשמנה (Body Mass Index)
מדד ההשמנה BMI: מחושב לפי גובה ומשקל הגוף. (ראה טבלה מס' 1).
BMI = משקל (ק"ג) ÷ גובה2 (מטר)
יתרון: השימוש במדד זה פשוט, נוח וזמין.
חיסרון: אין התייחסות להרכב הגוף, לדוגמה אדם שרירי (מפתח גוף עם % שומן נמוך) ואדם בעודף שומן שמשקלם זהה, גם ערך ה-BMI שלהם יהיה זהה. מדד זה אינו מתאים לעוסקים בפעילות גופנית, לספורטאים, לנשים הרות, לנכים ועוד...

טבלה מס' 1. הגדרת קטגוריות משקל עפ"י ערכי ה-BMI

מדד ההשמנה  המשמעות
פחות מ-18.5 תת משקל
24.9-18.5  משקל תקין
29.9-25  עודף משקל קל
35-30  עודף משקל
מעל 35  עודף משקל גבוה


 


מדידת היקף מותן
היקף המותניים מהווה מדד חשוב בניבוי הסיכון למחלות כבד, כלי דם ולב ולהשמנה. נמצא שקיים קשר בין ערכי היקף המותן ובין שינויים במסת השומן. מדידה זו קלה לביצוע ומאפשרת מעקב חיוני בתהליך ירידה במשקל. המותן הוא החלק הצר ביותר בבטן וממוקם בין הטבור ובין הצלע הכי נמוכה בבית החזה.
ערך תקין של היקף מותן:
גברים:
פחות מ-102 ס"מ
נשים: פחות מ-88 ס"מ 
 
חישוב/מדידת אחוזי השומן
הערכה מדויקת של הרכב הגוף תתאפשר ע"י מדידה לחישוב אחוז השומן. ערך זה יאפשר הפרדה בין שני רכיבים עיקריים של הגוף: שומן ומסת הגוף ללא שומן (הכוללת מסת שריר, עצם, אברים פנימיים, נוזלים ועוד). מידע על הרכב הגוף חיוני בעיקר כחלק ממעקב אחר תכניות לשמירה על משקל תקין, לעוסקים בפעילות גופנית ולספורטאים. תוצאות המדידה מושוות לערכי הנורמה עפ"י פרמטרים שונים כגון: גיל, מין, משקל, וערכים ייחודיים לענפי ספורט.
דיאטות קיצוניות שאינן כוללות פעילות גופנית, עלולות להביא לירידה משמעותית במשקל שעיקרה נובע מאיבוד של רקמת השריר, דבר שיש לו משמעות שלילית לבריאות. יתר על כן, ירידה זו עלולה לגרום להורדה של קצב חילוף החומרים של הגוף ובעקבות כך להקשות על שמירה של משקל המטרה.

טבלה מס' 2. ערכים רצויים של % שומן באוכלוסייה הכללית עפ"י גיל ומגדר

גיל גברים  נשים
18-49  17%-20% 20%-25%
מעל 50 20%-22% 22%-28%
 

שיטות להערכת % שומן
שיטות מעבדה: מבוססות על ערכי צפיפות הגוף ומשמשות בעיקר לצורכי מחקר ומטרות קליניות, באמצעות שקילה תת-מימית ובליעת קרינת קרני איקס (DEXA). 
שיטות שדה: מדידה של עובי קפלי עור, ועכבה ביו-חשמלית (BIA).
שיטות המעבדה כרוכות בעלות גבוהה, בדרך כלל אינן נגישות, דורשות מיומנות טכנית גבוהה ואינן מתאימות לכל סוגי האוכלוסייה. בשל כך פותחו שיטות שדה שונות המבוססות על שיטות המעבדה.

מדידת עובי קפלי עור מתבססת על ההנחות הבאות: 
• כמות השומן התת-עורי נמצאת בקשר ישיר לסה"כ כמות השומן בגוף.
• אין הבדל בין נבדקים שונים בדפוסי פיזור השומן בגוף. הנחה זו אינה נכונה לגבי נשים וגברים ולכן קיימות נוסחאות שונות לשתי אוכלוסיות אלו. מסתבר שהפיזור משתנה גם עם הגיל ולכן נוסחת חישוב אחוז השומן מתייחסת גם לגיל הנבדקים.
• ערכי עובי קפלי העור שנמדדים במספר אתרים בגוף, משקפים את ממוצע עובי קפלי העור בגוף

איך מודדים % שומן בעזרת קליפר
המדידה כרוכה ב"צביטה" בעזרת מצבט (קליפר) מכויל ב-5-2 אתרים בגוף. בשוק קיימים סוגי קליפר שונים הנבדלים בדרגת הדיוק, בעלות ובעמידות. האתרים השכיחים למדידה הם: מעל שריר הדו-ראשי, בחלקה האחורי של הזרוע מעל לשריר התלת-ראשי, מתחת לעצם השכמה ומעל עצם האגן. השיטה יעילה גם למדידה של שומן תת עורי בפלג גוף העליון – השמנה מעל האגן ("השמנת תפוח").

מגבלות: המדידה מצריכה מיומנות בודק ולפיכך, השונות בין בודקים שונים ובין מדידה למדידה של אותו בודק, עשויה להיות גבוהה. לכן, חשוב להקפיד שלצורכי מעקב, כל ספורטאי ייבדק תמיד על-ידי אותו בודק. השיטה אינה מתאימה לאנשים בעודף משקל קיצוני, ולאנשים עם שומן תוך בטני ("כרס").

השימוש בשיטת העכבה הביו-חשמלית (BIA)
השימוש בשיטה זו הוא פשוט ולכן היא פופולרית מאוד. השיטה מודדת את מהירות הולכת זרם חשמלי דרך רקמות הגוף ומבוססת על ההיגיון שזרם חשמלי עובר מהר יותר ברקמה דלת שומן בהשוואה לרקמה עשירה בשומן. המעבר המהיר יותר נובע מכך שתכולת המים והאלקטרוליטים בה גבוהה ולכן מוליכה זרם חשמלי ביתר קלות מאשר רקמה עם תכולת שומן גבוהה. ערכים גבוהים של התנגדות לזרם החשמלי מעידים על כמות שומן גבוהה.
מכשיר BIA מדויק (כגון RJL 101A) כולל 4 אלקטרודות המחוברות ל-4 הגפיים של הנבדק והמדידה מתבצעת בד"כ כאשר הנבדק שוכב פרקדן. נוסחאות חיזוי שונות מתבססות על ערכי המדידה כדי להעריך את אחוז השומן בגוף. לאחרונה פותחו מכשירים זולים יותר המצויים בחדרי כושר ובקליניקות שונות, המבוססים על אותו עיקרון. המדידות מבוצעות ע"י מדידת המוליכות החשמלית בין הידיים האוחזות במאחז או בין שתי הרגליים (עמידה על משקל מיוחד).
יתרון: פשוטה לשימוש, אינה דורשת מיומנות טכנית גבוהה, ויעילה למדידה של שומן תוך בטני והשמנה של פלג גוף תחתון ( "השמנת אגס").
חיסרון: למאזן הנוזלים בגוף יש השפעה משמעותית על התוצאה, ערכים שונים של אחוזי שומן יתקבלו באותו נבדק במהלך היממה בשל שינויים בתכולת הנוזלים בגוף, כאשר תכולת נוזלים גבוהה תבטא בצורה אמינה יותר את הערך הקרוב למציאות. שימוש בשיטה זו אינו מומלץ לאחר ביצוע פעילות גופנית, בזמן המחזור החודשי, בהיריון, בהנקה ובתקופה של נטילת תרופות שונות.

סיכום: יש להתאים שיטת מדידה בהתאם לנתוני הנבדק ולמטרות המדידה. לקבלת מידע מדויק מומלץ להצליב בין השיטות השונות, אולם להשוות תמיד רק תוצאות שהתקבלו מסוג מדידה  אחד ובתנאי מדידה זהים.

הקליקו לפרטים על בדיקת הרכב גוף - מדידת אחוזי השומן
הקליקו לפרטים על ייעוץ תזונתי

איילת וינשטיין
– ראש מדור תזונה, דיאטנית המשלחת האולימפית והפראולימפית והאקדמיה למצוינות בספורט, המרכז לרפואת ספורט ולמחקר, מכון וינגייט.

צילום: אבי שי
תגובות הוסף תגובה
1.אשמח לקבל תשובה..מדריכה16/09/11
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת